Jump to content

Qtek 8010


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή το SX1, που έκανε 510 ευρώ πριν από 1 χρόνο και πρόσφερε τα ίδια και παραπάνω (+ραδιόφωνο!), τί ήταν?

Το 8010 είναι πολύ καλό κινητό, αλλά 470 ευρώ σε καμία περίπτωση δεν είναι ευκαιρία αγοράς! (Ας σκεφτούμε και την τιμή του στην υπόλοιπη Ευρώπη...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ενταξει μου αρεσει η τιμη που το χει το πλαισιο και μαλλον πως θα το παρω μα σοβαρα στο μεγεθος ειναι σαν το κ-700?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ταξιδιωτης22 (11 Δεκ. 2004 , 16:03)

 

ενταξει μου αρεσει η τιμη που το χει το πλαισιο και μαλλον πως θα το παρω μα σοβαρα στο μεγεθος ειναι σαν το κ-700?

 

 

99x47x20 gia to K700i,

108x47x18 gia to 8010,

ligo megalytero se mhkos,alla kai leptotero(einai pragmati para poly mikro,ekei einai to atou gia ayto to smartphone kata th gnwmh mou,xwris na ysterei fysika pou8ena,einai yperplhres).

Link to comment
Share on other sites

P910-725 ευρω,6630- 605ευρω ,S700- 600 ευρω,6670-480 ευρω,razor moto-580 ευρω κλπ κλπ(για να μην παω πιο παλια) και νομιζω οτι αν οχι καλυτερο, ειναι τουλαχιστον ισαξιο με ολα αυτα το 8010 σε πιο λογικη και νορμαλ τιμη ;) παντα μιλαω για την αγορα της Ελλαδας που τοσα χρονια ολες οι εταιριες μας πινουν το αιμα με το μπουρι της σομπας με τις τιμολογησεις ,φυσικα απο το εξωτερικο σαφως βρισκεις φθηνοτερα πολλα κινητα :)
Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος piper1926 (11 Δεκ. 2004 , 13:23)

 

Δηλαδή το SX1, που έκανε 510 ευρώ πριν από 1 χρόνο και πρόσφερε τα ίδια και παραπάνω (+ραδιόφωνο!), τί ήταν?

Το 8010 είναι πολύ καλό κινητό, αλλά 470 ευρώ σε καμία περίπτωση δεν είναι ευκαιρία αγοράς! (Ας σκεφτούμε και την τιμή του στην υπόλοιπη Ευρώπη...)

 

 

Μπορεί να είχε και ραδιόφωνο αλλά ήταν symbian (και μάλιστα μία version πίσω πλέον) και όχι windows smartphone, η μπαταρία του είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ (1-1,5 μέρα με τη βία) και φυσικά είναι Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Ο....

 

(να μην μιλήσω για το πληκτρολόγιο και γίνω κακός, αλλά ούτε και για τα κολλήματα που τράβαγε - ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ UPDATE ΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ...).

 

Το 8010 που έχω εδώ και λίγες ώρες (το ένα από τα δύο κομμάτια που είχε στο Πλαίσιο στην Μεταμόρφωση...) είναι μικρό σαν κόσμημα (δεν μπορώ να πιστέψω το μέγεθός του...), λιτό και όμορφο (για μένα) και αν η μπαταρία του αποδειχθεί έτσι όπως λένε ΟΛΑ τα reviews τότε θα είναι κινητό KILLER!!

 

ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ACE! (αυτοί δεν το φτιάξανε?)

Link to comment
Share on other sites

cosnono μιας και το έχεις στα χέρια σου πες μας τι αίσθηση αφήνει η αφή του πληκτρολογίου;

Μέχρι στιγμής την καλύτερη αίσθηση (αφή, πίεση πλήκτρων, σκληρότητα κτλ κτλ) την έχω δει στο ΝΟΚΙΑ 7650 μου.

Το 8010 πως είναι; Απο ευαισθησία κεραίας; "Πιάνει" εύκολα το σήμα;

Η ένταση του ακουστικού είναι δυνατή;Πχ στον δρόμο ακούγεται (τόσο το κουδουνισμα όσο και το ακουστικό για την ακρόαση);

 

Και μια άλλη ερώτηση:

Το SP3 είναι το 8010

και SP3i το 8020;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

paidia na rwtisw kai egw kati epeidi arxizw kai to skeftomai na xtypisw ayto to kin. .leme synexeia gia pleonektimata . meionektimata exei arage ? exw to sharp gx30i (pleon me tin anavathmisi) kai lew na to dwsw gia na parw to 8010 .....einai kali idea ?
Link to comment
Share on other sites

Πληκτρολόγιο: Πολύ καλή αίσθηση, καμμία σχέση με πληκτρολόγια όπως του 7610 (δεν ξέρω για το 7650...) με το "τρελό" τους κλικάρισμα στα οποία έγραφες SMS και γύριζε όλο το λεωφορείο να σε κοιτάζει... :worry: Τα πλήκτρα είναι και κάπως "καμπυλοτά" και η επιφάνεια τους δεν "γλυστράει" (βλ. 7610 που είναι σαν πλαστικός καθρέπτης...) πράγμα που μου αρέσει. Γενικά πολύ θετικές εντυπώσεις. ΦΟΒΕΡΟ ΤΟ NAVIGATION ΠΛΗΚΤΡΟ (ειδικά στον έξυπνο τρόπο που πηγαίνει πάνω-κάτω)!

 

Σήμα: Μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα. Είναι πολύ νωρίς να κρίνεις πάντως (και πρέπει να πας σε "δύσκολα" μέρη). Μου αρέσει πάντως το LEDάκι πάνω αριστερά που κάνει blink με πράσινο χρώμα ανά 3 sec όταν είσαι εντός δικτύου (και βρίσκεις και πιο εύκολα το κινητό στο σκοτάδι).

 

Ακουστικό: Όσα τηλέφωνα πήρα από το πρωί, άκουγα... καμπάνα. Για την ένταση ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει σε "βαβουριάρικο" περιβάλλον αλλά η ένταση του μου φαίνεται καλή... (υποκειμενικό αυτό βέβαια...).

 

Μερικά πράγματάκια ακόμα:

- Όπως λένε και τα reviews χάλια οι default επιλογές για ήχους αλλά και τα themes. Το αδικούν κατάφορα. Μικρό το κακό βέβαια γιατί το internet είναι τίγκα (και φυσικά εννοείται 101% MP3 support για ήχους!!!).

- Ωραίο τα πακέτο και πλήρες από την ACE (φορτιστής, ΦΟΒΕΡΟ Hands-Free stereo με ρυθμιστικό έντασης και καλή ποιότητα ήχου, CDROM της Microsoft, αγγλικό και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ MANUAL, USB καλώδιο).

- Το USB καλώδιο είναι ΚΑΙ ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ!!! (και από ότι κατάλαβα είναι στάνταρντ mini USB to USB καλώδιο).

- ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ! ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ!! Παίρνει miniSD και το Πλαίσιο την είχε 45 ευρώ (με ΦΠΑ) για 256 MB.

 

Για μειονεκτήματα (που θέλει ο faldainos) έχει τα... γνωστά:

- Η μνήμη είναι πίσω από την μπαταρία (δύσκολη πρόσβαση επομένως αν αλλάζεις συνέχεια).

- Η κάμερα είναι τυπική καμερούλα κινητού 640x480 (εκεί το 7610 μαμεί και δέρνει...).

- Ράδιο δεν έχει... Μνήμη πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά... Είναι καμμιά 50αριά ευρώ ακριβότερο απ'έξω (αλλά, το ξαναλέω, με φοβερό ελληνικό περιβάλλον και manual).

 

Και κάτι που το είπα και πριν και θα το ξαναπώ: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ "ΞΥΠΝΙΟ" ΚΙΝΗΤΟ (symbian, windows mobile) ΠΟΥ **ΔΕΝ** ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΚΑΤΕΛΑ... (sx1, 7610, 6600, 8080,...).

Link to comment
Share on other sites

consono: Οι εφαρμογές της ACE-Hellas για αυτόματη ρύθμιση GPRS/MMS και η εφαρμογή που κάνει αυτόματα κεφαλαία τα SMS υπάρχουν;

Εαν ναί, πως σου φάνηκαν;

Link to comment
Share on other sites

ralfs: Ρυθμίσεις για GPRS/MMS είχε για cosmote bult-in (και μάλιστα την πρώτη φορά που μπούταρε το κινητό εμφάνισε ένα μεγάλο λογότυπο της cosmote) αλλά το GPRS/MMS δεν μου δουλεύει (μάλλον πρέπει να πάρω στο 1212 για να το ενεργοποιήσω (?)). Θα το δω σήμερα-αύριο πάντως και θα έχω νεώτερα.

 

Το προγραμματάκι για SMS υπάρχει και όταν είναι ενεργοποιημένο κάνει realtime (δηλ. καθώς πληκτρολογείς) τα μικρά σε κεφαλαία.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για τους κατοχους του 8010 εχω μια ερωτησουλα...

για το ενδεικτικο πρασινο LED (του δικτυου) υπαρχει επιλογη να βγει OFF?? (να μην αναβοσβηνει δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιεικώς απαράδεκτοι!!Πολύ υψηλή τιμή!Δε λέω,το κινητό είναι μικρό θαύμα,είναι σχεδόν πλήρες αλλα 500 είναι αρκετά πολλά!Αν το πάρουμε έτσι συγκριτικά(ωχ μωρέ τα κατώτερα στοιχίζουν ελάχιστα λιγότερο κλπ)κάνουμε τεράστιο λάθος!Δείτε το σαν 500 ευρώ και όχι σαν 50 ευρώ περισσότερα από το π.χ 7610!!

Αν είναι έτσι παίρνω με 60 μόλις ευρώ περισσότερα το 6630 με καινούριο λειτουργικό,καλύτερη κάμερα,hot swap,πιο πλήρες πακέτο και χίλια άλλα!Και άν δώσω άλλα 150 παίρνω και φορητό!Και με άλλα 1000 παίρνω μοτοσυκλέτα και με άλλες 2000 χιλιάδες αυτοκίνητο!!

Το κινητό δεν το προσπερνάω,γιατί άσχετα με το ότι είπα πιο πάνω,ΤΟ 6630 ΤΟ ΜΑΜΑΕΙ :p (μη λέμε μόνο τα κακά),αλλά θα δώ τι θα κάνω με αγορά απο expansys!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να βιάστηκα να μιλήσω για το ελληνικό περιβάλλον: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (π.χ. στα ονόματα των Επαφών). Ελπίζω να κάνω εγώ καμιά μαμακία και να μην είναι έτσι... (το Τ9 το ελληνικό είναι μπόμπα πάντως...).

 

Α, sorry φίλε JustMe! αλλά το 6630 είναι ΠΑΝΤΟΦΛΑ (μέγεθος) !!

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω γιατί τόση φασαρία για τη τιμή!

 

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=SMARTPHONE_3&sbadd=SMARTPHONE_3

 

Μαζί με τα ταχυδρομικά βγαίνει 450!

 

Τα 20 ευρώ διαφορά θα συζητάμε που σου δίνουν 2 χρόνια εγγύηση πανευρωπαϊκη, Ελληνικά και δυνατότητα αγοράς με επιδότηση;

 

Εγώ πάντως έδωσα το C500 που είχα €300, θα πάρω το 8010 με επιδότηση για να έχω και τα Ελληνικά και την εγγύηση και θα μου μείνουν και λεφτά στη τσέπη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος consono (11 Δεκ. 2004 , 20:02)

 

Ισως και να βιάστηκα να μιλήσω για το ελληνικό περιβάλλον: ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (π.χ. στα ονόματα των Επαφών). Ελπίζω να κάνω εγώ καμιά μαμακία και να μην είναι έτσι... (το Τ9 το ελληνικό είναι μπόμπα πάντως...).

 

Α, sorry φίλε JustMe! αλλά το 6630 είναι ΠΑΝΤΟΦΛΑ (μέγεθος) !!

 

 

Επιβεβαιώνω το bug με τους τόνους. Μας είχε ξεφύγει το αρχειάκι αυτό και στο 8080!

Θα φιαχτεί στο επόμενο firmware update!

 

Sorry για το λάθος!!!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stevie (11 Δεκ. 2004 , 17:18)

 

P910-725 ευρω,6630- 605ευρω ,S700- 600 ευρω,6670-480 ευρω,razor moto-580 ευρω κλπ κλπ(για να μην παω πιο παλια) και νομιζω οτι αν οχι καλυτερο, ειναι τουλαχιστον ισαξιο με ολα αυτα το 8010 σε πιο λογικη και νορμαλ τιμη ;) παντα μιλαω για την αγορα της Ελλαδας που τοσα χρονια ολες οι εταιριες μας πινουν το αιμα με το μπουρι της σομπας με τις τιμολογησεις ,φυσικα απο το εξωτερικο σαφως βρισκεις φθηνοτερα πολλα κινητα :)

 

 

My point exactly ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (11 Δεκ. 2004 , 20:09)

 

Επιβεβαιώνω το bug με τους τόνους. Μας είχε ξεφύγει το αρχειάκι αυτό και στο 8080!

Θα φιαχτεί στο επόμενο firmware update!

 

Sorry για το λάθος!!!

 

 

 

Πότε να το περιμένουμε? Είναι κάπως ενοχλητικό :(

 

Σχετικά με τον server και τις ταχύτητες που είναι το qtek.gr domain γνωρίζεις τπτ? :(

 

Δε μπορώ να κατεβάσω πάνω από 3Kb! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχα!

Ο κάθε ένας κρίνει ανάλογα με τις δικές του προτιμίσεις.

Πχ εμένα δεν με πειράζει που η κάμερα του δεν είναι η καλύτερη.

Αν ήθελα να βγάζω τέλειες φωτογραφίες θα έπαιρνα φωτογραφική μηχανή και όχι κινητο.

Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι αυτό με τους τόνους αλλά εφόσον πρόκειται να διορθωθεί τότε no problem.

 

Για οτιδήποτε update γίνεται απο τον καθε ένα ή πρέπει να πηγαίνει το κινητο στο service?

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (11 Δεκ. 2004 , 20:17)

 

Πότε να το περιμένουμε? Είναι κάπως ενοχλητικό :(

 

Σχετικά με τον server και τις ταχύτητες που είναι το qtek.gr domain γνωρίζεις τπτ? :(

 

Δε μπορώ να κατεβάσω πάνω από 3Kb! :wacko:

 

 

Πότε πήρες 8010 και σε ενόχλησε κιόλας; :p

 

Κάτσε να δούμε εαν θα βγεί και κανένα άλλο bug και να το βάλουμε μαζί με άλλες 2 εφαρμογές που φιάχνουμε :D

 

Για το qtek.gr δε ξέρω κάτι :-(

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος filippos (11 Δεκ. 2004 , 20:35)

 

Για οτιδήποτε update γίνεται απο τον καθε ένα ή πρέπει να πηγαίνει το κινητο στο service?

 

 

:!: Αναβάθμιση από το Service :!:

 

Μα που ζούμε επιτέλους;;;; :p

 

Φυσικά και όχι. Ο χρήστης τη κάνει μόνος του.

Θα βγεί όταν είναι έτοιμη στο:

http://www.qtek.gr/8010_firmware.html

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (11 Δεκ. 2004 , 20:35)

Πότε πήρες 8010 και σε ενόχλησε κιόλας; :p

 

Για το 8080 βασικά ενδιαφέρομαι όπως λες παρακάτω...

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (11 Δεκ. 2004 , 20:09)

Μας είχε ξεφύγει το αρχειάκι αυτό και στο 8080!

 

thx! :)

 

PS.Αυτή τη στιγμή κατεβάζω με 0.6Kb....και το final από Qtek και το beta από Ace.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof (11 Δεκ. 2004 , 20:09)

 

Επιβεβαιώνω το bug με τους τόνους. Μας είχε ξεφύγει το αρχειάκι αυτό και στο 8080!

Θα φιαχτεί στο επόμενο firmware update!

 

Sorry για το λάθος!!!

 

 

Αυτό θα πει support. Είμαι εντυπωσιασμένος... :alien: :up:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (11 Δεκ. 2004 , 21:04)

 

Για το 8080 βασικά ενδιαφέρομαι όπως λες παρακάτω...

 

 

Εμ... εννούσα ότι στο παρελθόν είχε γίνει με το 8080....

 

Στο 8080 δεν υπάρχει πρόβλημα με τους τόνους :o

 

Το παλίο το site στο ace-hellas.gr/qtek δεν ισχύει! Μην ασχολείσαι με την beta!!!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...