Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετρια πραγματα η μπαταρια,εκανα τα παντα αλλα ετσι ειναι το κινητο.Αν τα εχεις ολα στο full το τηλεφωνο γυρω στις 20.00 το βραδυ θα κλεισει,βεβαια με το galaxy s 2 εκλεινε στις 17.00 με λειτουργια απο τις 9.00 το πρωι.Σημερα μετα απο 6 ωερς μετριοτατης χρησης ειναι στο 54%.

Και το smart stay δεν δουλευει παντα σωστα κ δεν μιλαω για χρηση στο σκοταδι..

Edited by Maik1982
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω είμαι στην 3η φόρτιση και γράφω 12ωρο και μπαταρία στο 42% αλλά μιλάμε για άπειρο σκάλισμα.Απο το πρωί δεν το έχω αφήσει σε ησυχία.Συνεχεια ψάχνω το μενού (τώρα το μαθαίνω όντας πρωταρης στο android),ανοίγω Κλεινω wi fi,μπαίνω βγαίνω σε 3g,έκανα και κάμποσες κλήσεις των 2-3 λεπτών,παίζω με εφαρμογές,εγκαθιστώ απεγκαθιστω κάποιες απο αυτές και γενικά δεν το αφήνω απο τα χέρια μου.

Νομίζω ότι μόλις ηρεμήσω με το νέο μου απόκτημα μάλλον θα δώ καλύτερες επιδόσεις...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

Η συχνή εναλλαγή από 2g σε 3g τρώει αρκετή μπαταρία.

 

Λαθος- ξελαθος είναι 10:30 το βραδύ και με τέτοιο σύστημά, αρκετά τηλ. Όλη μετά και κάποια ωραία χωρίς σημα καθόλου είμαι στο 61%.

 

Αν αφήσω το 3g συνέχεια με την συχνή παρε δωσε data χρήση η μπαταριά κατεβαίνει περισσότερο.

 

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και ας είναι 'λαθος'

Link to comment
Share on other sites

Λαθος- ξελαθος είναι 10:30 το βραδύ και με τέτοιο σύστημά, αρκετά τηλ. Όλη μετά και κάποια ωραία χωρίς σημα καθόλου είμαι στο 61%.

 

Αν αφήσω το 3g συνέχεια με την συχνή παρε δωσε data χρήση η μπαταριά κατεβαίνει περισσότερο.

 

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και ας είναι 'λαθος'

 

Τι θα πει " Αν αφήσω το 3g συνέχεια με την συχνή παρε δωσε data χρήση η μπαταριά κατεβαίνει περισσότερο "

 

Στο αυτόματο (για αυτό μιλάμε) ΑΝ έχει 3g θα είναι συνδεμένο σε αυτό, ΑΝ δεν έχει γυρνάει σε 2g ΚΑΙ μόλις βρει 3g συνδέεται σε αυτό.

Το κινητό έχει την ίδια κίνηση στα δεδομένα είτε βρίσκεται σε 3g είτε σε 2g.

 

Εγώ αυτό είπα είναι ότι το "αυτόματο" τρώει μπαταρία όταν αλλάζει συχνά 2g/3g.

Δεν είπα πως θα την στεγνώσει κιόλας.

Τώρα τι κατάλαβες και τι πιστεύεις εσύ, είναι δικό σου θέμα.

 

Νομίζεις ότι θα έτρωγε περισσότερη ή ίδια μπαταρία αν ήταν μόνο σε 2g (η 3g αν υπάρχει) δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην Ελλάδα η κάλυψη είναι προβληματική στο 3g ειδικα εντός κτιρίων λόγο έλλειψης κεραιών. Οπότε συνεχώς οι συσκευές βρίσκονται στο τσακ. Αυτο απο μόνο του αυξάνει την κατανάλωση.

Τώρα σε περίπτωση που έχουμε καλο 3g, το να κάνει κάποιος browsing η χρήση web εφαρμογών πχ ειδησεογραφικες, social, tapatalk με gprs η edge αυξάνει και πάλι την κατανάλωση γιατι μέχρι να κατέβει η σελίδα μεσολαβεί περισσότερος χρόνος και συνεπώς απασχολείται η CPU για μεγαλύτερο διάστημα.

Για μένα γυρνάμε την συσκευη σε "μόνο gsm" όταν βρισκόμαστε το μεγαλύτερο διάστημα της μέρας σε χώρους με wifi. Εκει έχουμε πραγματικη οικονομία γιατι και ισχυρότερο σήμα έχουμε και δεν ψάχνει διαρκώς η συσκευη όταν πέφτει το 3g.

 

Θα ήθελα να επισημάνω κάτι σχετικα με τα Galaxy. Όσο καιρο είχα το Si και Sii μοναδικο μου μέλημα ήταν πως θα μειωσω την κατανάλωση όταν η συσκευη βρίσκεται σε sleep mod. Μια ζωή το status ήταν γεμάτο με γραμουλες όπου η συσκευη ξυπνάει για διάφορους λόγους.

Διαβάζοντας βλέπω ότι το ίδιο συνεχίζεται και στο Siii.

Αντιθέτως στο one x δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα. Έχω τις ίδιες εφαρμογές και τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις σε συγχρονισμους. Η κατανάλωση σε sleep mode είναι παρα πολυ μικρότερη και το status μου πιο καθαρο. Δηλαδη φαίνεται ότι ξυπνάει εκει που πραγματικα πρέπει. Δεν μπόρεσα ποτε να καταλάβω γιατι στο Sii είχα τόσο συχνα ξυπνήματα. Πιστευω ότι αν είχα amoled θα είχαμε σχεδον την ίδια αυτονομία παρόλο τα κατα 17% περισσότερα mAh της μπαταρίας του Siii.

Αν και τώρα όπως είναι, διαβάζω ότι δεν βγάζει κανεις στο Siii περισσότερες απο 5,5 ώρες με ανοικτη οθόνη οπότε εμείς που βγάζουμε 4.5 δεν είναι άσχημα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση τελικά εκτός της οθόνης,οφείλεται και στο wi-fi...

Χθες βράδυ κοιμήθηκα γυρω στις 1:00,και η μπαταρία ήταν στο 22%.

Τώρα,ώρα 08:50 είναι στο 17% ενω το άφησα σε stand by, με κλειστα wi fi gps bluetooth κλπ.Με άλλα λόγια αν κανείς αφήνει το κινητο στην ησυχία του,η κατανάλωση δείχνει να είναι λιγότερο απο 1% ανα ώρα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει " Αν αφήσω το 3g συνέχεια με την συχνή παρε δωσε data χρήση η μπαταριά κατεβαίνει περισσότερο "

 

Στο αυτόματο (για αυτό μιλάμε) ΑΝ έχει 3g θα είναι συνδεμένο σε αυτό, ΑΝ δεν έχει γυρνάει σε 2g ΚΑΙ μόλις βρει 3g συνδέεται σε αυτό.

Το κινητό έχει την ίδια κίνηση στα δεδομένα είτε βρίσκεται σε 3g είτε σε 2g.

 

Εγώ αυτό είπα είναι ότι το "αυτόματο" τρώει μπαταρία όταν αλλάζει συχνά 2g/3g.

Δεν είπα πως θα την στεγνώσει κιόλας.

Τώρα τι κατάλαβες και τι πιστεύεις εσύ, είναι δικό σου θέμα.

 

Νομίζεις ότι θα έτρωγε περισσότερη ή ίδια μπαταρία αν ήταν μόνο σε 2g (η 3g αν υπάρχει) δηλαδή?

 

Μάλλον λαθοςή αντιλήφθηκα όταν μιλάμε για 2/3g ή GSM.

 

Το σύστημα που έχω γυρνάει τη συσκευή σε gsm από 2/3g όταν η οθόνη είναι κλειστή. Αυτό είναι που μειώνει τη κατανάλωσή. Ωστόσο πρέπει να πω ότι στο μεγαλύτερο ποσοστό που το κινητό είναι ανοιχτό και το χρησιμοποιώ παίζει μεταξύ hspa/hspa+/3g. Δεν έχει ποτέ συγκεκριμένο και σταθερό 3g. Αρα δεν μπορώ να κάνω κάποιο τεστ και να δω ποσό ισχύει αυτό που λες περί rotation 2-3g. Σίγουρα όταν Αργείος να κατεβάσεις δεδομένα έχεις το κινητό σε χρήση περισσότερη ωρα, αρα θα φάση και περισσότερη μπαταριά πιθανών.(πχ.ανανέωση καιρού, email,κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παθει πλακα με τη μπαταρια του.Εχω 2 exchange mail,yahoo-gmail-live.com,fb,twitter,καιρος,wifi συνεχεια ανοιχτο,παντα σε 3g,check in στο foursquare,2 ωρες μουσικη,3 ωρες browsing και αρκετη ομιλια και sms.Αυτη ειναι η "ρουτινα" μου καθημερινα (σπιτι-δουλεια-σπιτι) και η μπαταρια δεν εχει πεσει ποτε κατω απο 30%!!!Μεσα σε ενα χρονο χρησιμοποιησα το Ν900,ενα iphone 4,το Νeo V και το Οmnia W και μονο το (τιμιο) W με εβγαζε μεχρι το βραδυ χωρις να το φορτισω.Το μονο που δεν εχω συνεχεια στο maximum ειναι η φωτεινοτητα (ειναι στο auto).Kαι πραγματικα δε με νοιαζει να με βγαζει το τηλεφωνο 3 μερες.Με νοιαζει να μη με "αφηνει" στη διαρκεια της ημερας (ειδικα αν τυχει να βγω μετα τη δουλεια για ποτακι για να ξεσκασω :p).Well done Samsung!!! Edited by joker7
typo
Link to comment
Share on other sites

Εγω έγραψα 60 ώρες αναμονή παντως με χρηση τηλεφώνου κυρίως.

Εννοείται ότι το wi fi ήταν κλειστό...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι με μισή 'ωρα σερφάρισμα με wifi η μπαταρία πέφτει περίπου 10%. Τόσο πέφτει και σε σας, παντώς γενικά από την χρηση που του κάνω, κσμιά ώρα σερφάρσιμα, γύρω στα 30 λεπτά ομιλία, λίγα μηνύματα και καμιά ώρα fruit nidja(ή όπως γραφεται) μου κρατάει μια μέρα (όχι 24ωρο από το πρωί μέχρι το βράδυ). Καλά είναι;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η μπαταρία δείχνει να βελτιώνεται με τη χρήση.

Με χρήση κυρίως ως τηλέφωνο και πολύ λιγότερο ως smartphone είμαι στις 58 ώρες και μπαταρία στο 19%!

Λογικά 10 ώρες αναμονής τις έχω ακόμη...

Εχω επίσης στα χέρια μου 2 φορτιστές αυτοκινήτου (απο ebay) και περιμένω και το πακετάκι με τις 2 μπαταρίες και τον φορτιστή τους (πάλι απο ebay).

Με αυτά στα χέρια,πιστευω οτι θα τερματιστεί ο οποιοσδήποτε φόβος για υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας,σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο ως smartphone...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τον επιτραπεζιο φορτιστή και την δεύτερη μπαταρία (απο το σετ δώρων του πλαισίου) και κάθε πρωί βάζω την φορτισμένη μπαταρία στο κινητό και βάζω την δεύτερη να φορτίζει ...

 

Πάντως η μπαταρία κρατά στο κινητό για 24 ώρες περίπου (με μόνιμα ανοικτά και το wifi και το bluetooth) ...

 

Σήμερα το πρωί είδα για πρώτη φορά μόλις έβαλα την φορτισμένη μπαταρία, ένδειξη 100% στο κινητό ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Διανύω την 4η η 5η φόρτιση/αποφόρτιση αν θυμάμαι καλά.Ταξίδεψα 500 χλμ προς νότια Ελλάδα,απο χθες το μεσημέρι,έκανα πολλές κλήσεις και δούλεψα πολλές φορές το Bluetooth αλλα και τα μενού της συσκευής...

Αποτέλεσμα 45 ώρες αναμονής και υπόλοιπο μπαταρίας στο 46%.Δεν ξέρω αν αυτο οφείλεται στο στρώσιμο της μπαταρίας ή στην απανεργοποίηση του fd,αλλά η διαχείρηση της μπαταρίας δείχνει άριστη.

Ομολογω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος σ´αυτόν τον τομέα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

FD=Fast Dormancy.

Δες το τοπικ ¨τροποποιήσεις βελτιώσεις¨ του SGS3,στην τελευταία σελίδα...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα αυτά στης φωτογραφίες είναι με Wanamlite 1.4 και Phenomenal 0.1 χωρίς καμία τροποποίηση(undervolting η undrrclocking). Ανοιχτό wifi και data και το screen on δεν είναι απλά ότι έχω βάλει την οθόνη ανοιχτή και δεν κάνω τίποτα. Είναι κανονική χρήση. Τηλεφωνήματα, web browsing, tapatalk, YouTube, whatsapp, lightflow etc.

Στο galaxy s2 με τη 2000mh μπαταριά δεν κατάφερα ποτέ να έχω τέτοια αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

72 ώρες με υπόλοιπο μπαταρίας στο 14%.

Wi fi κλειστό, Bluetooth ανοικτό για 5 ώρες,και αρκετή ομιλία καθημερινά.

Τέλεια για μένα ως τώρα.

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

72 ώρες με υπόλοιπο μπαταρίας στο 14%.

Wi fi κλειστό, Bluetooth ανοικτό για 5 ώρες,και αρκετή ομιλία καθημερινά.

Τέλεια για μένα ως τώρα.

 

Κι εμένα κοιτώντας το απλά τόσο βγάζει:p

Με bt μόνιμα ανοιχτό,πλοήγηση με wifi και λίγο gaming 1 μέρα γεμάτη μου βγάζει και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κοιτώντας το απλά τόσο βγάζει:p

Με bt μόνιμα ανοιχτό,πλοήγηση με wifi και λίγο gaming 1 μέρα γεμάτη μου βγάζει και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος

 

Και εγω μια μερα ανετα με πολυ χρηση. wifi σχεδον ολη μερα και σερφαρισμα στο φουλ. Αλλωστε γι αυτο το πηραμε. Αν το ειχα μονο για κλησεις θα επαιρνα alcatel με 20€.( η iphone :-) )

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια μερα ανετα με πολυ χρηση. wifi σχεδον ολη μερα και σερφαρισμα στο φουλ. Αλλωστε γι αυτο το πηραμε. Αν το ειχα μονο για κλησεις θα επαιρνα alcatel με 20€.( η iphone :-) )

 

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω πάθει πλάκα με την μπαταρία και έρχομαι από το note που ήταν συσκευή με απόλυτη διάρκεια μπαταρίας.. Με σιγουριά λοιπόν μπορώ να πω ότι του ρίχνει στ' αυτιά 20% και με χαρακτηριστικη άνεση μαλιστα το s3!! Και έχω και την φωτεινότητα ψηλότερα και λόγω καλοκαιριού αλλά και για να χαίρομαι την οθόνη που είναι χάρμα οφθαλμών!! Βγάζω 5 ώρες on screen time για πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Έχω πάθει πλάκα με την μπαταρία και έρχομαι από το note που ήταν συσκευή με απόλυτη διάρκεια μπαταρίας.. Με σιγουριά λοιπόν μπορώ να πω ότι του ρίχνει στ' αυτιά 20% και με χαρακτηριστικη άνεση μαλιστα το s3!! Και έχω και την φωτεινότητα ψηλότερα και λόγω καλοκαιριού αλλά και για να χαίρομαι την οθόνη που είναι χάρμα οφθαλμών!! Βγάζω 5 ώρες on screen time για πλάκα..

 

Οι 5 ώρες δεν είναι πολλές παρα μόνο αν χρησιμοποιείς 3g για browsing.

Εδω με το One X βγάζω 4.5 ώρες συν την υπόλοιπη χρήση ενός 15ωρου.

Κανονικα πρέπει να βγάζεις 6 + για να είσαι ευχαριστημένος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι 5 ώρες δεν είναι πολλές παρα μόνο αν χρησιμοποιείς 3g για browsing.

Εδω με το One X βγάζω 4.5 ώρες συν την υπόλοιπη χρήση ενός 15ωρου.

Κανονικα πρέπει να βγάζεις 6 + για να είσαι ευχαριστημένος.

 

Εννοώ μέσα στην μερα (δηλαδή με περίπου 18ωρες συνολικά μικτής χρήσης) καθώς και έχοντας την φωτεινοτητα περίπου στην μέση..με αυτόματη ρύθμιση θα εκτοξευονταν!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κοιτώντας το απλά τόσο βγάζει:p

Με bt μόνιμα ανοιχτό,πλοήγηση με wifi και λίγο gaming 1 μέρα γεμάτη μου βγάζει και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος

Εγω όταν το κοιτάζω καταναλώνει περισσότερο μπαταρία...:p,οπότε δεν του δίνω καμμιά σημασία.

Σοβαρά τώρα,αν στοιχειωδώς προσέχω να μην ανοίγω άσκοπα Bluetooth και wi fi,καρατάει χαλαρά 70 ώρες.

Πάντως ένα κέρδος 15-20% δείχνει να οφείλεται στην απενεργοποίηση του fast dormancy...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Εγω όταν το κοιτάζω καταναλώνει περισσότερο μπαταρία...:p,οπότε δεν του δίνω καμμιά σημασία.

Σοβαρά τώρα,αν στοιχειωδώς προσέχω να μην ανοίγω άσκοπα Bluetooth και wi fi,καρατάει χαλαρά 70 ώρες.

Πάντως ένα κέρδος 15-20% δείχνει να οφείλεται στην απενεργοποίηση του fast dormancy...

 

Αυτό με το fast dormancy ισχύει όντως τελικά? Επίσης εγώ που κάνω ελάχιστα χρήση 3g αξίζει να το απενεργοποιησω ή δεν επηρεάζει την μπαταρία στην δικιά μου περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το χρησιμοποιείς βάλτο μόνιμα στο 2g.Αλλωστε υπάρχει widget συντόμευση απο google play που μπαίνει στην αρχική οθόνη και μπορείς να το εναλλάσεις Απο εκεί εύκολα.

Για το fast dormancy έχω την ένδειξη ότι πάει καλύτερα η μπαταρία με την απενεργοποίησή του.Μπορεί να είναι και τυχαίο,αλλά εγω έβγαλα 72 ώρες χωρίς ιδιάιτερη προσοχή.Θα το ξαναδώ στην πορεία,αλλά οι ενδείξεις βελτίωσης της αυτονομίας είναι ισχυρές...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...