Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η καλύτερη official rom, ποιας χωράς - εταιρίας? UK? Edited by spinaci
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικα meta απο πολλους πειραματισμους , κατεληξα στο οτι η καταναλωση της μπαταριας προκαλειτε απο τα Data και το wifi.

Εχωντας κλειστα τα παντα wifi .data , συγχρονισμους , η καταναλωση που ειχα ηταν 1% ανα 2 ωρες , ειτε 3G ειτε GSM .

με το που ενεργοποισα τα δεδομενα η καταναλωση τετραπλασιαστικε στο 2% ανα ωρα , το ιδιο εγινε και με το wifi ανοικτο και τα data κλειστα 2% ανα ωρα , και στις 2 παραπανω περιπτωσης οι συγχρονισμοι ηταν απενεργοποιημενοι . Παρολα αυτα η ενεργοποιηση τους δεν επηρεαζει και πολυ την μπαταρια αντε απο το 2% ανα ωρα να πεσει στο 2% ανα 55λεπτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από πόσες πλήρεις κύκλους φόρτισης αποφόρτισης θα έχει " στρώσει " η μπαταρία ;

 

Λογικά απο την δεύτερη τρίτη πληρη φόρτιση θα πρέπει να αρχίσεις να βλέπεις την Μπαταρία σου...

Εγώ πλέον είμαι στην τέταρτη φόρτιση και πραγματικά καλύτερη μπαταρία δεν περίμενα να δω...

Είμαι στοκ rooted και εχω αφαιρέση βέβαια πολύ σαβούρα απο την official rom(LE8)...

Ενδεικτικά 5 ωρες ομηλίας 4 ωρες ανοικτή οθόνη 2 ώρες wifi με tapatalk+email+browser+facebook+twiter...

Νομίζω οτι είναι καλά!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Λογικά απο την δεύτερη τρίτη πληρη φόρτιση θα πρέπει να αρχίσεις να βλέπεις την Μπαταρία σου...

Εγώ πλέον είμαι στην τέταρτη φόρτιση και πραγματικά καλύτερη μπαταρία δεν περίμενα να δω...

Είμαι στοκ rooted και εχω αφαιρέση βέβαια πολύ σαβούρα απο την official rom(LE8)...

Ενδεικτικά 5 ωρες ομηλίας 4 ωρες ανοικτή οθόνη 2 ώρες wifi με tapatalk+email+browser+facebook+twiter...

Νομίζω οτι είναι καλά!!!

 

Μια χαρά είναι. Οντως τρέχει πολλή σαβούρα η οποία μας τρώει τη μπαταρία. Και μετά τους κύκλους φορτίσει τώρα κανένα φορτιστικο :) tip για να έχουμε την μπαταρία σε καλή αποδοτική κατάσταση ;;;

Edited by Thejimmymaister
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι είναι καλύτερο να κάνουμε με εφαρμογές που δεν θέλουμε και τρέχουν στο παρασκήνιο; Απλό πάγωμα ή σβήσιμο; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρια ρε παιδια τι γινεται; Μετα την πρωτη φορτιση ολα καλα, μετα την δευτερη ρουφηγμα,μηπως επειδη ειναι αρχη ακομα;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι είναι καλύτερο να κάνουμε με εφαρμογές που δεν θέλουμε και τρέχουν στο παρασκήνιο; Απλό πάγωμα ή σβήσιμο; :worry:

 

Εγώ τις έχω κάνει disable

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πάντως μέτρια πράγματα. Σήμερα δεύτερη μέρα με καθόλου χρήση σχεδόν, ήμουν παραλία όλη μέρα και δεν ασχολήθηκα, το κινητό έκλεισε πριν λίγο...

Ξέρει κανείς αν η Samsung πουλάει μπλε καπάκι; Γιατί το δικό του γρατζουνιέται με τον αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πάντως μέτρια πράγματα. Σήμερα δεύτερη μέρα με καθόλου χρήση σχεδόν, ήμουν παραλία όλη μέρα και δεν ασχολήθηκα, το κινητό έκλεισε πριν λίγο...

Ξέρει κανείς αν η Samsung πουλάει μπλε καπάκι; Γιατί το δικό του γρατζουνιέται με τον αέρα..

 

Φιλε μου εισαι πολυ υπερβολικος τι εννοεις σχεδον καθολου χρηση και εκλεισε πριν λιγο,για εξηγησε μας και σε εμας τους κοινους θνητους......διοτι η συσκευη ειναι η καλυτερη που εχω πιασει στα χερια απο αποψη αυτονομιας και εχω αλλαξει μπολικες το τελευταιο 1,5 χρονο;)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ότι και θέμα να υπάρχει με την μπαταρία...που λένε ότι είναι μικρό υπάρχουν λύσεις

1) περιμένεις αναβάθμιση

2) παίρνεις μία δεύτερη...οι τιμές στο amazon είναι σούπερ!

3) απενεργοποιείς κάποια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι προχθές ήμουν κάπως προβληματισμένος σχετικά με το θέμα της μπαταρίας. Χθες ξημερώματα πέρασα την OMEGA 5.1 που χρησιμοποιεί τον Kernel του Τούρκου και πλέον βλέπω τεράστια διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι ο kernel ή αν έκανε κάποιο άλλο μαγικό ο Γιάννης στην ROM. Όμως ενώ ως τώρα έβγαζα μόνο ένα 24ωρο τώρα το κινητό έχει συμπληρώσει 25 ώρες και η μπαταρία είναι ακόμη στο 62%. Σημείωση ότι το βράδυ δεν το κλείνω αλλά μπαίνει σε flight mode.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εισαι πολυ υπερβολικος τι εννοεις σχεδον καθολου χρηση και εκλεισε πριν λιγο,για εξηγησε μας και σε εμας τους κοινους θνητους......διοτι η συσκευη ειναι η καλυτερη που εχω πιασει στα χερια απο αποψη αυτονομιας και εχω αλλαξει μπολικες το τελευταιο 1,5 χρονο;)

 

Τι να σου πω; Κανα 20' τηλεφωνο,30' ιντερνετ και αυτα.Απο τις 9.30 το πρωι κι εκλεισε στις 18.00.Την πρωτη μερα μια χαρα παντως.Εσυ πως εκανες τις πρωτες φορτισης;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω; Κανα 20' τηλεφωνο,30' ιντερνετ και αυτα.Απο τις 9.30 το πρωι κι εκλεισε στις 18.00.Την πρωτη μερα μια χαρα παντως.Εσυ πως εκανες τις πρωτες φορτισης;

 

Φίλε μου κάτι σου τρώει την μπαταρία πολύ άσχημα... βγάζω 12ωρο άνετα με φουλ χρήση, 2 push mail, σταθερά ανοιχτό το κιν, wifi, οθόνη στο 100%... και περισσεύει και ζουμί.

Παρεπιπτόντως η μπαταρία στρώθηκε όπως σε όλα μου τα κινητά... καθόλου. 20 λεπτά πρώτη φόρτιση, βόλτα για καφέ και σκαλισμα με τα φιλαράκια, και γενικότερα οπότε μπορώ το βάζω στην πρίζα ακόμα και για 5 λεπτά.

 

Μήπως να ψάξεις τι τρέχει από πίσω?

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω; Κανα 20' τηλεφωνο,30' ιντερνετ και αυτα.Απο τις 9.30 το πρωι κι εκλεισε στις 18.00.Την πρωτη μερα μια χαρα παντως.Εσυ πως εκανες τις πρωτες φορτισης;

Ναι φιλε ψαξτο λιγο,καποια εφαρμογη σου τρωει την μπαταρια.Εμενα τωρα ειναι 3η μερα με κλειστο wifi 35%.Κανα 40 λεπτο ιντερνετ λιγο fb και κανα 50 λεπτα ομιλια.Το κινητο δεν το εχω κλεισει 3 μερες τωρα και πιστευω πως θα παει και 4η μερα η τουλαχιστον μεχρι το μεσημαρι αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε ψαξτο λιγο,καποια εφαρμογη σου τρωει την μπαταρια.Εμενα τωρα ειναι 3η μερα με κλειστο wifi 35%.Κανα 40 λεπτο ιντερνετ λιγο fb και κανα 50 λεπτα ομιλια.Το κινητο δεν το εχω κλεισει 3 μερες τωρα και πιστευω πως θα παει και 4η μερα η τουλαχιστον μεχρι το μεσημαρι αυριο.

 

grrrrr:X:X:X νευριαζω με κατι τετοια , εμανα ρε μαμωτο 22% καταναλωση μετα απο 7 ωρες ,με 5 λεπτα κλησεις μονο και ολη την υπολοιπη ωρα σε standbay.

wifi kai data ανοικτα οπως και οι συγχρονισμοι.

 

Τα data τα εχεις παντα ανοικτα ?

το 3G?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει συγχρονισμος λευκωματα τι ειναι; Να το απενεργοποιησω χρειαζεται; Πειτε καμια ιδεα,εχουμε μεγαλες διαφορες ρε ****το στη διαρκεια.
Link to comment
Share on other sites

grrrrr:X:X:X νευριαζω με κατι τετοια , εμανα ρε μαμωτο 22% καταναλωση μετα απο 7 ωρες ,με 5 λεπτα κλησεις μονο και ολη την υπολοιπη ωρα σε standbay.

wifi kai data ανοικτα οπως και οι συγχρονισμοι.

 

Τα data τα εχεις παντα ανοικτα ?

το 3G?

3g ανοικτο και τα data κλειστα,εδω που ειμαι ουτε σημα δεν εχει οποτε μου ειναι αχρηστα.Οταν τα ειχα ανοικτα παντως με fb hotmail gmail apps να κανουν ενημερωση μου εβγαζε 1,5 μερα στο πολυ ανετο.Γνωμη μου κανε ενα hard reset και περνα ΜΟΝΟ τις σημαντικες εφαρμογες αυτες που χρησημοποιεις καθε μερα και δες την αυτονομια.

 

Ερωτηση,την εφαρμογη για τα NFC tiles σε εμας δεν την εχει?Σε ενα βιντεο που ειδα ονομαζεται Samsung tech tiles αλλα δεν την βρισκω ουτε σε play ουτε σε samsung apps,μηπως δεν ειναι για Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες απογοητευσεις για την μπαταρια αποφασιζω να κανω ενα hard reset ,μπας και στρωσει η κατασταση , εγκαθιστω μονο τα βασικα , δεν βαζω ουτε ενα widget αλλα παλι τα ιδια . 6% καταναλωση σε 2 ωρες και 30 λεπτα με το κινητο σε standby (συγχρονισμοι , wifi και data ανοικτα). Δεν ξερω πως μου ηρθε και βαζω το κινητο μονιμα σε 3G (οχι σε αυτοματο). Αμεσως διπλασιαστικε η μπαταρια 3% καταναλωση σε 2 ωρες και 30 λεπτα . Θα κανω παραπανω δοκιμες για να το επιβεβαιωσω . Αλλα κατι μου λεει οτι τρωει την μπαταρια η εναλλαγη απο 3G σε 2G και γι αυτο τον λογο, ισως καποιοι εχουν προβλημα με την μπαταρια και καποιοι αλλοι οχι. Δηλαδη σε περιοχες με σταθερο 3G σημα ολα καλα , ενω εκει που δεν υπαρχει σταθερο σημα 3 G υπαρχει προβλημα με την μπαταρια .
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες απογοητευσεις για την μπαταρια αποφασιζω να κανω ενα hard reset ,μπας και στρωσει η κατασταση , εγκαθιστω μονο τα βασικα , δεν βαζω ουτε ενα widget αλλα παλι τα ιδια . 6% καταναλωση σε 2 ωρες και 30 λεπτα με το κινητο σε standby (συγχρονισμοι , wifi και data ανοικτα). Δεν ξερω πως μου ηρθε και βαζω το κινητο μονιμα σε 3G (οχι σε αυτοματο). Αμεσως διπλασιαστικε η μπαταρια 3% καταναλωση σε 2 ωρες και 30 λεπτα . Θα κανω παραπανω δοκιμες για να το επιβεβαιωσω . Αλλα κατι μου λεει οτι τρωει την μπαταρια η εναλλαγη απο 3G σε 2G και γι αυτο τον λογο, ισως καποιοι εχουν προβλημα με την μπαταρια και καποιοι αλλοι οχι. Δηλαδη σε περιοχες με σταθερο 3G σημα ολα καλα , ενω εκει που δεν υπαρχει σταθερο σημα 3 G υπαρχει προβλημα με την μπαταρια .

 

Το πόσο καλό σήμα έχει εκεί που είσαι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο για την μπαταρία, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες απογοητευσεις για την μπαταρια αποφασιζω να κανω ενα hard reset ,μπας και στρωσει η κατασταση , εγκαθιστω μονο τα βασικα , δεν βαζω ουτε ενα widget αλλα παλι τα ιδια . 6% καταναλωση σε 2 ωρες και 30 λεπτα με το κινητο σε standby (συγχρονισμοι , wifi και data ανοικτα). Δεν ξερω πως μου ηρθε και βαζω το κινητο μονιμα σε 3G (οχι σε αυτοματο). Αμεσως διπλασιαστικε η μπαταρια 3% καταναλωση σε 2 ωρες και 30 λεπτα . Θα κανω παραπανω δοκιμες για να το επιβεβαιωσω . Αλλα κατι μου λεει οτι τρωει την μπαταρια η εναλλαγη απο 3G σε 2G και γι αυτο τον λογο, ισως καποιοι εχουν προβλημα με την μπαταρια και καποιοι αλλοι οχι. Δηλαδη σε περιοχες με σταθερο 3G σημα ολα καλα , ενω εκει που δεν υπαρχει σταθερο σημα 3 G υπαρχει προβλημα με την μπαταρια .

 

Η εναλλαγή από το ένα σήμα στο άλλο σίγουρες δεν τρώει μπαταριά. Αυτό γιατί υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν αυτό σκόπιμα για εξοικονόμηση μαπταριας. Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι ίσως εκεί που βρίσκεσαι όταν πιάνει 3g το σήμα δεν είναι καλό, και έτσι πέφτει η μπαταρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Η εναλλαγή από το ένα σήμα στο άλλο σίγουρες δεν τρώει μπαταριά. Αυτό γιατί υπάρχουν προγράμματα που το κάνουν αυτό σκόπιμα για εξοικονόμηση μαπταριας. Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι ίσως εκεί που βρίσκεσαι όταν πιάνει 3g το σήμα δεν είναι καλό, και έτσι πέφτει η μπαταρία σου.

 

Κάνεις λάθος.

Η συχνή εναλλαγή από 2g σε 3g τρώει αρκετή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

...πάντως ο κολλητός μου που πηρε τελικα το Galaxy μου είπε ότι το εβγαλε χθες το πρωί απο φόρτιση 4ωρών και απο 100% με το που το αποσυνδεσε εδειξε 99% και μεσα στις επόεμενες 4 ώρες με λιγο email και κανα 2- κλήσεις η μπαταρία αποφορτιστηκε 10% με την οικονομια στο full.Μου ειπε δε να ποστάρω εδώ μήπως έχει βρεθεί καποια λύση για την υπερκατανάλωση αυτή.Να πώ οτι εχει εγκατεστημένες τις κλασσικές εφραμογές...shazam...cradio trainer dropbox κτλ...Καμια λύση?
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια θελει μερικους κυκλους φορτισης για να δειξει την πραγματικη αυτονομια της.Οταν το φορτιζεται σας γραφει 100% και μωλις το βγαλετε απο τον φορτιστη πεφτει αυτοματος σε 99% ξανα βαλτε το να φορτιση για κανα 15λεπτο ωστε να δειξει παλι 100% μετα απο 4-5 φορες στρωνει.Εμενα παντος μεχρι πριν απο λιγο που το εβαλα για να φορτιση ηταν ακομα στο 14% με αρκετο wi fi,σερφαρισμα στο Internet, κατεβασμα ενος game 500mb,Facebook,μυνηματα και καμια 15-20 λεπτα ομιλια εγραφε 1ημερα και 16ωρες.Ειμαι με stock rom και root.Να διευκρινίσω οτι το βραδυ το βαζω σε εξοικονομηση ενεργειας.
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φόρτιση, μετά από 6 ώρες έπεσε στο 80% με όλα ανοιχτά και τι ~3 ώρες σε χώρο με πολύ κακό σήμα. 4-5 τηλεφωνήματα συνολικά ~10 λεπτά και 6-7 φωτογραφίες.

Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος! Το LG2X με αντίστοιχη χρήση θα είχε πέσει στο 50-60%

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...