Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση και από νέο κάτοχο.

 

Θέλω να βάλω live wallpaper στο κινητό, αλλά φοβάμαι ότι θα τρώει πολύ μπαταρία! Ισχύει ή να βάλω άφοβα;:worry:

 

Φίλε μου λογικό δεν είναι να τρώει μπαταρία αφού είναι κινούμενο... άρα χρησιμοποιεί την CPU περισσότερο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου λογικό δεν είναι να τρώει μπαταρία αφού είναι κινούμενο... άρα χρησιμοποιεί την CPU περισσότερο.

Έλεγα επειδή μερικές έχουν και μαύρο φόντο και δεν ανάβουν όλα τα πίξελ, αντισταθμίζεται έτσι η περισσότερη κατανάλωση μπαταρίας.

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από νέο κάτοχο.

 

Θέλω να βάλω live wallpaper στο κινητό, αλλά φοβάμαι ότι θα τρώει πολύ μπαταρία! Ισχύει ή να βάλω άφοβα;:worry:

1-2-3% Το πολύ! Πρόσεξε μερικά wallpaper της πλάκας δημιουργούν προβλήματα όπως lag και άλλα... Όλα των Top εταιριών είναι πολύ καλά....!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,έχω μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία!:(

 

Χθες το έβγαλα από τη φόρτιση. Το άφησα στις 23:00 με 100% μπαταρία και σήμερα 08:00 το πρωί το βρήκα με 45%!!!

Και με μέτρια χρήση, πριν λίγο μου έκλεισε!

 

Από την μενού εφαρμογές, οι εφαρμογές που δείχνει ότι τρέχουν είναι οι παρακάτω:

Ρυθμίσεις

Viber

Ενημέρωση Λογισμικού

MAPServiceSamsung

BroadcomMEMsService

Υπηρεσίες Google

Υπηρεσίες Ανταλλαγής

Διαχείριση Εργασιών

Samsung Push Service

S Suggest

SecPhone

Πληκτρολόγιο Samsung

 

Και τα 2 βελάκια δίπλα στο H που είναι για τα δεδομένα, ανάβουν σχεδόν συνέχεια, χωρίς να κάνω τίποτα εγώ!

Από το μενού "μπαταρία" είδα ότι το βράδυ την περισσότερη μπαταρία την έφαγε η "Σε αναμονή"...

 

Το έκανα factory reset σήμερα το πρωί και πέρασα ΜΟΝΟ τις εφαρμογές vider+whatsapp... Και πάλι κάνει τα ίδια...

Το viber παρόλο που το κλείνω από τη διαχείριση εφαρμογών, μετά απο λίγο το βλέπω πάλι στις ενεργές εφαρμογές!

 

Μια βοήθεια σας παρακαλώ γιατί είμαι τελείως νέος στο android και έχω κυριολεκτικά πελαγώσει!

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,έχω μεγάλο πρόβλημα με την μπαταρία!:(

 

Χθες το έβγαλα από τη φόρτιση. Το άφησα στις 23:00 με 100% μπαταρία και σήμερα 08:00 το πρωί το βρήκα με 45%!!!

Και με μέτρια χρήση, πριν λίγο μου έκλεισε!

 

Από την μενού εφαρμογές, οι εφαρμογές που δείχνει ότι τρέχουν είναι οι παρακάτω:

Ρυθμίσεις

Viber

Ενημέρωση Λογισμικού

MAPServiceSamsung

BroadcomMEMsService

Υπηρεσίες Google

Υπηρεσίες Ανταλλαγής

Διαχείριση Εργασιών

Samsung Push Service

S Suggest

SecPhone

Πληκτρολόγιο Samsung

 

Και τα 2 βελάκια δίπλα στο H που είναι για τα δεδομένα, ανάβουν σχεδόν συνέχεια, χωρίς να κάνω τίποτα εγώ!

Από το μενού "μπαταρία" είδα ότι το βράδυ την περισσότερη μπαταρία την έφαγε η "Σε αναμονή"...

 

Το έκανα factory reset σήμερα το πρωί και πέρασα ΜΟΝΟ τις εφαρμογές vider+whatsapp... Και πάλι κάνει τα ίδια...

Το viber παρόλο που το κλείνω από τη διαχείριση εφαρμογών, μετά απο λίγο το βλέπω πάλι στις ενεργές εφαρμογές!

 

Μια βοήθεια σας παρακαλώ γιατί είμαι τελείως νέος στο android και έχω κυριολεκτικά πελαγώσει!

Το viber δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτα. Το έχω πάντα ανοικτό. Είναι σίγουρο αυτό που σου λέω.

Σε 10 ώρες με sleep mode και όλα ανοικτά χάνω 3%.

Αν έχεις official ROM και συνεχίζει να στο κάνει μετά από factory reset, υπάρχει πρόβλημα.

Αν μπορείς φλασαρε με odin την ROM που έχει η συσκευή σου και δες το πάλι.

Αν τα βελάκια είναι συνεχώς έγχρωμα σημαίνει ότι η συσκευή κατεβάζει.

 

Αν είσαι root περνα μια άλλη ρομ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το viber δεν καταναλώνει σχεδόν τίποτα. Το έχω πάντα ανοικτό. Είναι σίγουρο αυτό που σου λέω.

Σε 10 ώρες με sleep mode και όλα ανοικτά χάνω 3%.

Αν έχεις official ROM και συνεχίζει να στο κάνει μετά από factory reset, υπάρχει πρόβλημα.

Αν μπορείς φλασαρε με odin την ROM που έχει η συσκευή σου και δες το πάλι.

Αν τα βελάκια είναι συνεχώς έγχρωμα σημαίνει ότι η συσκευή κατεβάζει.

 

Αν είσαι root περνα μια άλλη ρομ.

 

Βασικά το έκανα factory reset το πρωί, ενώ είχα περίπου 35% και μετά το πείραζα προσπαθώντας να δω ποια εφαρμογή μου το έκανε αυτό. Και μετά από 1-1.5 ώρα έκλεισε!

 

Είμαι στη 2η φόρτιση από τότε που αγόρασα το κινητό μου (τώρα θα κάνω την 3η) και η εργοστασιακή φόρτιση που είχε το κινητό όταν το αγόρασα, μου κράτησε πολύ παραπάνω!!! Για αυτό υποψιάζομαι ότι δεν είναι θέμα της μπαταρίας, αλλά κάποια εφαρμογής που δεν το αφήνει να κοιμηθεί!

 

Θα ξανακάνω factory reset χωρίς να περάσω καμία εφαρμογή και θα δω πως θα πάει.

 

1) Μήπως επειδή ήταν η 2η φόρτιση μου έκανε τέτοια κόλπα και θα πρέπει για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα να περιμένω και άλλους κύκλους φόρτισης; Αλλά μου φάνηκε πολύ τραγικό αυτό που έγινε, έστω και για 2η φόρτιση

2) Οι υπόλοιπες εφαρμογες που αναφέρω πιο πάνω και τρέχουν στο παρασκήνιο, είναι φυσιολογικές ή κάποια δεν θα έπρεπε να τρέχει συνέχεια;

3) Είμαι με την τελευταία έκδοση και δεν έχω root το κινητό! Γενικά δεν το έχω πειράξει καθόλου από προχθές που το πήρα. Απλά έκανα την αναβάθμιση που μου έβγαλε (LH1 αν θυμάμαι καλά) και έκανα αναβάθμιση της εφαρμογές που ήταν ήδη προεγκατεστημένες στο κινητό (όπως google play κλπ). Θα προτιμούσαν να λυθεί το πρόβλημα χωρίς να αναγκαστώ να κάνω root...:sorry:

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έκανα factory reset το πρωί, ενώ είχα περίπου 35% και μετά το πείραζα προσπαθώντας να δω ποια εφαρμογή μου το έκανε αυτό. Και μετά από 1-1.5 ώρα έκλεισε!

 

Είμαι στη 2η φόρτιση από τότε που αγόρασα το κινητό μου (τώρα θα κάνω την 3η) και η εργοστασιακή φόρτιση που είχε το κινητό όταν το αγόρασα, μου κράτησε πολύ παραπάνω!!! Για αυτό υποψιάζομαι ότι δεν είναι θέμα της μπαταρίας, αλλά κάποια εφαρμογής που δεν το αφήνει να κοιμηθεί!

 

Θα ξανακάνω factory reset χωρίς να περάσω καμία εφαρμογή και θα δω πως θα πάει.

 

1) Μήπως επειδή ήταν η 2η φόρτιση μου έκανε τέτοια κόλπα και θα πρέπει για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα να περιμένω και άλλους κύκλους φόρτισης; Αλλά μου φάνηκε πολύ τραγικό αυτό που έγινε, έστω και για 2η φόρτιση

2) Οι υπόλοιπες εφαρμογες που αναφέρω πιο πάνω και τρέχουν στο παρασκήνιο, είναι φυσιολογικές ή κάποια δεν θα έπρεπε να τρέχει συνέχεια;

3) Είμαι με την τελευταία έκδοση και δεν έχω root το κινητό! Γενικά δεν το έχω πειράξει καθόλου από προχθές που το πήρα. Απλά έκανα την αναβάθμιση που μου έβγαλε (LH1 αν θυμάμαι καλά) και έκανα αναβάθμιση της εφαρμογές που ήταν ήδη προεγκατεστημένες στο κινητό (όπως google play κλπ). Θα προτιμούσαν να λυθεί το πρόβλημα χωρίς να αναγκαστώ να κάνω root...:sorry:

 

Εχω ακριβώς τα ίδια προβληματα με τον φίλο χωρίς μα έχω κάνει root στο τηλέφωνο...Εχω δοκιμασει διαφορα apps με αναλυσεις για την μπαταρια κλπ....Αλλα δεν βρήκα ποιά εφαρμογη τρέχει και ξυπνάει συνέχεια την συσκευή....Στο γράφημα του κινητού που δείχνει που καταναλώθηκε η μπαταρία μου το δείχνει σχεδόν συνέχεια 'ξύπνιο' ακόμα και όταν η οθόνη είναι κλειστή για ώρες......

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβώς τα ίδια προβληματα με τον φίλο χωρίς μα έχω κάνει root στο τηλέφωνο...Εχω δοκιμασει διαφορα apps με αναλυσεις για την μπαταρια κλπ....Αλλα δεν βρήκα ποιά εφαρμογη τρέχει και ξυπνάει συνέχεια την συσκευή....Στο γράφημα του κινητού που δείχνει που καταναλώθηκε η μπαταρία μου το δείχνει σχεδόν συνέχεια 'ξύπνιο' ακόμα και όταν η οθόνη είναι κλειστή για ώρες......

 

Εγώ στις αρχές με το android που είχα παρόμοια θέματα έμπαινα και έβλεπα ποιες εφαρμογές έκαναν update και πόσο τακτικά. Πχ το Facebook είναι ρυθμισμένο να κάνει τακτικά, ή κάποιες υπηρεσίες καιρού. Οπότε δείτε ποιες εφαρμογές έχετε εγκαταστήσει και πόσο συχνά είναι ρυθμισμενες να κάνουν ενημέρωση μέσα από το μενού της εκάστοτε εφαρμογής (πλήκτρο μενού--> Ρυθμίσεις εφαρμογής).

Επίσης αν είναι ενεργοποιημενο wifi ή 3G τότε η συσκευή ξυπνά σε πιο τακτά διαστήματα. Εγώ λόγου χάρη όταν κοιμάμαι δεν τα έχω ενεργοποιημενα και βλέπω ότι χάνω 1% σε περίπου 8 ώρες. Με το που ξυπνω ενεργοποιώ wifi κι έρχονται αμέσως mails και ειδοποιησεις.. Γενικά τα περισσότερα παιδιά που έχουν στήσει τις συσκευές τους κάπως έτσι δεν έχουν θέματα.

Επίσης δείτε και την Βίβλο της μπαταρίας του φίλτατου Stinger!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3485667#post3485667

Ελπίζω να βοήθησα :)

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Το Siii εχει πολυ διαφορετική διαχείριση ενέργειας απ ότι το Sii.

Όταν όλα είναι οκ ότι και να έχεις ανοικτό δεν χάνεις σε sleep mode πάνω απο 0,5% ανά ώρα στην χειρότερη περίπτωση.

 

Πριν έγραψα ότι σε 10 ώρες και 20' λεπτά έχασα 3%

Είχα ενεργοποιημενο wifi, 3G, αυτόματο συγχρονισμό google account, τον καιρο ανά 3 ώρες, το face book ανά μια ώρα.

Χρειάζεται;ι προσοχή σε εφαρμογές τρίτων και σε widgets τρίτων. Ειδικα κάποια για Facebook twitter, ToDo μπορει να κολλήσουν και να συγχρονιζουν συνεχώς.

 

Το να κλείσει σε 35' λεπτά αν το πειραξεις συνέχεια με εγκαταστάσεις απ εγκαταστάσεις, συνεχόμενα reboot, είναι δύσκολο αλλα όχι απίθανο.

Εμένα η οθόνη κρατα πάνω απο 6 ώρες χωρίς games όμως.

 

Κάτι μπορει να συνέβη και με επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων να μην διορθώνεται. Στο service όταν τους πανε τέσσερις με τέτοια προβλήματα, το πρώτο που κάνουν είναι να περάσουν ξανα το firmware και μετα ψάχνουν.

Πέρασε το αν το έχεις με Odin και μετα βάλε μόνο τον λογαριασμό σου στο gmail για να έχεις τις επαφές σου και το mail σου.

Βάλε τον καιρο στο manual update και αυτο να φορτίσει στο 100% μετα άφησε το 1-2 ώρες σε sleep mode και δες πως τα παει. Στην συνέχεια τσεκάρε το σε λειτουργία για μια ώρα με οθόνη ανοικτη και browsing μέσω wifi.

Αν παρόλα αυτα δεν διορθωθεί, πηγαινε το στο service.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ευχάριστα νέα για την περίπτωση μου:D

 

Έκανα factory reset και το άφησα να κλείσει από μπαταρία. Το φόρτισα για 5 ώρες, το άνοιξα και πέρασα τις επαφές μου και σχεδόν όλες τις εφαρμογές που είχα πριν. Έψαξα και για όσες εφαρμογές βρήκα, απενεργοποίησα την αυτόματη ανανέωση.

Χθες από τις 23:30 μέχρι σήμερα τις 09:00 (με wifi/data κλειστά) έχασε 4%... Καλά δεν είναι;:O

 

Είμαι στην 3η φόρτιση και ελπίζω με μερικές ακόμα να βελτιωθεί και άλλο η μπαταρία! Σήμερα από τις 09:00 μέχρι τώρα 11:44 έχασε περίπου 20%, αλλά το πείραζα κιόλας με το wifi ανοιχτό...

 

2 ερωτησουλές που διάβασα και όταν έψαχνα στο google

1) Πήγα στις ρυθμίσεις του wifi, στην επιλογή "συνδεμένο" και από το πάντα το έβαλα στο ποτέ

2) Στο μενού του προγραμματιστή, τίκαρα την επιλογή "διαγραφή δρατηριοτήτων" που από ότι κατάλαβα κλείνει αυτόματα κάθε εφαρμογή μετά την έξοδο από αυτή!

 

Τι ακριβώς κάνουν αυτά τα 2; Βοηθάνε την μπαταρία; Καλά έκανα ή να τα αλλάξω όπως ήταν πριν;

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Homer! Είδες εύκολο ήταν και ναι θα δεις καλύτερη διάρκεια μόλις κάνει η μπαταρία κάποιους κύκλους φόρτισης, τουλάχιστον 5. Το wifi άσε το αν θες συνεδεμενο πάντα γιατί πχ αν κατεβάζεις ένα μεγάλο αρχείο μπορεί να στο διακόπτει όταν κλείνει η οθόνη κτλ. Αυτό στις επιλογές προγραμματιστη δεν ξέρω τι είναι αλλά αν δεν είσαι αντίστοιχα προγραμματιστης άστο ως είχε καλύτερα :p
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ efthimis31:yahoo:

 

Αυτο με το wifi που άλλαξα, σημαίνει ότι όταν κλείνει η οθόνη κλείνει και το wifi;

Γιατί παρόλο που το είχα στο "ποτέ", με το κινητό σε stand by έρχονται κανονικά τα μηνύματα από το whatsapp!

Αν το έχω στο "πάντα" δεν θα τρώει περισσότερη μπαταρία;

 

Το άλλο θα το αλλάξω καλού κακού:p

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

@@Homer

Εγω θα σου έλεγα να μην πειραξεις τίποτα απο αυτα. Εχε μόνο την φωτεινότητα λίγο κάτω απο το μισό. Το βράδυ αν δεν σ ενδιαφερουν οι ειδοποιησεις κλπ κλείνε data και wifi.

Όταν το φορτίζεις αν έχεις περιθώριο άφηνε το μια ώρα παραπάνω απο την στιγμη που θα δείξει ότι τελείωσε η φόρτιση.

Επέλεξε το σημείο που αφήνεις την συσκευη σου την νύχτα, να εχει καλο σήμα. Γιατι αν δεν εχει θα ψάχνει συνεχώς και θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Ξανα τσεκάρε τις εφαρμογές σου. Αν έχεις τίποτα περίεργες που έχουν κακη κριτική πέταξε τες και βρες άλλες που κάνουν τα ίδια πράγματα.

 

Το Siii είναι μια απο τις λίγες συσκευές που δεν χρειάζομαι να κλεινω τίποτα. Ακόμα και το 3g το έχω μονίμως ανοικτό παρόλο ότι βρίσκομαι συνεχώς συνδεδεμένος με wifi. Όταν όλα λειτουργούν σωστα η αυτονομία του είναι παροιμιωδης.

Χθες βράδυ δοκίμασα μια εφαρμογη ένα νεο ξυπνητήρι. Το πρωί είδα ότι η μπαταρία είχε χάσει αρκετα περισσότερο απ ότι συνήθως. Το πεταξα με την μια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ efthimis31:yahoo:

 

Αυτο με το wifi που άλλαξα, σημαίνει ότι όταν κλείνει η οθόνη κλείνει και το wifi;

Γιατί παρόλο που το είχα στο "ποτέ", με το κινητό σε stand by έρχονται κανονικά τα μηνύματα από το whatsapp!

Αν το έχω στο "πάντα" δεν θα τρώει περισσότερη μπαταρία;

 

Το άλλο θα το αλλάξω καλού κακού:p

 

Νομίζω ότι το είχα δοκιμάσει παλιότερα στο "ποτε" και κάτι τέτοιο γινόταν οπότε το έχω παραδοσιακά στο "πάντα" και απλά όταν κοιμάμαι το βράδυ και θέλω την ησυχία μου τα κλείνω όλα και το βάζω στο αθόρυβο.. Η μπαταρία όταν είναι ενεργοποιημενο το wifi σίγουρα καταναλώνεται περισσότερο αλλά εξαρτάται από το τι και πόσο συχνά ενημερώνεται. Επίσης στην μπαταρία παίζει ρόλο και η ρύθμιση φωτεινότητας με την αυτόματη ρύθμιση να έχει την καλύτερη εξοικονόμηση. Εγώ μέσα στο σπίτι το έχω στο 40% περίπου για να είναι φωτεινή και να χαίρομαι την συσκευή. Εκτός το έχω πάντα αυτόματα.. Μια χαρά είσαι, απόλαυσε την συσκευή!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το είχα δοκιμάσει παλιότερα στο "ποτε" και κάτι τέτοιο γινόταν οπότε το έχω παραδοσιακά στο "πάντα" και απλά όταν κοιμάμαι το βράδυ και θέλω την ησυχία μου τα κλείνω όλα και το βάζω στο αθόρυβο.. Η μπαταρία όταν είναι ενεργοποιημενο το wifi σίγουρα καταναλώνεται περισσότερο αλλά εξαρτάται από το τι και πόσο συχνά ενημερώνεται. Επίσης στην μπαταρία παίζει ρόλο και η ρύθμιση φωτεινότητας με την αυτόματη ρύθμιση να έχει την καλύτερη εξοικονόμηση. Εγώ μέσα στο σπίτι το έχω στο 40% περίπου για να είναι φωτεινή και να χαίρομαι την συσκευή. Εκτός το έχω πάντα αυτόματα.. Μια χαρά είσαι, απόλαυσε την συσκευή!!

 

Εγώ το έχω πάντως να μην με ειδοποιεί όταν υπάρχουν διαθέσιμα δίκτυα για να μην σκανάρει συνέχεια! Υπάρχει και άλλος τρόπος να το ρυθμίσω;

Και εγώ το είχα στο αυτόματο για την φωτεινότη, αλλά πλέον το κάνω όπως εσύ περίπου. Μέσα στο σπίτι την έχω 30-40% και έξω αναλόγως με πόσο ήλιο έχει, την ρυθμίζω είτε στο αυτόματα είτε στο 80%. Το βράδυ μπορεί να βάλω και 0 αν έχω σβηστά τα φώτα στο δωμάτιο.

 

Πάντως το χαίρομαι το κινητό πραγματικά! Είναι πραγματικά φοβερό! Ειδικά εγώ που σερφάρω πάρα πολύ, η μεγάλη οθόνη του με βοήθησε πολύ!

Δεν μετάνιωσα καθόλου που έκανα την αλλαγή...:cool:

 

@@Homer

Εγω θα σου έλεγα να μην πειραξεις τίποτα απο αυτα. Εχε μόνο την φωτεινότητα λίγο κάτω απο το μισό. Το βράδυ αν δεν σ ενδιαφερουν οι ειδοποιησεις κλπ κλείνε data και wifi.

Όταν το φορτίζεις αν έχεις περιθώριο άφηνε το μια ώρα παραπάνω απο την στιγμη που θα δείξει ότι τελείωσε η φόρτιση.

Επέλεξε το σημείο που αφήνεις την συσκευη σου την νύχτα, να εχει καλο σήμα. Γιατι αν δεν εχει θα ψάχνει συνεχώς και θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Ξανα τσεκάρε τις εφαρμογές σου. Αν έχεις τίποτα περίεργες που έχουν κακη κριτική πέταξε τες και βρες άλλες που κάνουν τα ίδια πράγματα.

 

Το Siii είναι μια απο τις λίγες συσκευές που δεν χρειάζομαι να κλεινω τίποτα. Ακόμα και το 3g το έχω μονίμως ανοικτό παρόλο ότι βρίσκομαι συνεχώς συνδεδεμένος με wifi. Όταν όλα λειτουργούν σωστα η αυτονομία του είναι παροιμιωδης.

Χθες βράδυ δοκίμασα μια εφαρμογη ένα νεο ξυπνητήρι. Το πρωί είδα ότι η μπαταρία είχε χάσει αρκετα περισσότερο απ ότι συνήθως. Το πεταξα με την μια.

Μέσα στο σπίτι έχω σταθερά φουλ σήμα 3g σε όλους του χώρους! Οπότε από εκεί δεν έχω πρόβλημα!

Αυτό με τη φόρτιση θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω και να το αφήνω να φορτίζει παραπάνω!

 

Από εφαρμογές δεν έχω πολλές:

in.gr

real.gr

wathsapp

viber

my vodafone

adobe reader

angry birds (όλα)

skype

google sky map

paper toss

imdb

backgammon

bubble shot

gazzeta

airtickets.gr

shazam

opera mobile

Edited by Homer_GR
Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες φίλε δεν ισχύει,το WiFi σκαναρει συνέχεια για δίκτυα απλά δεν θα σε ειδοποιεί όταν τα βρίσκει..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες φίλε δεν ισχύει,το WiFi σκαναρει συνέχεια για δίκτυα απλά δεν θα σε ειδοποιεί όταν τα βρίσκει..

 

Τσάμπα το άλλαξα δηλαδή:p

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω πάντως να μην με ειδοποιεί όταν υπάρχουν διαθέσιμα δίκτυα για να μην σκανάρει συνέχεια! Υπάρχει και άλλος τρόπος να το ρυθμίσω;

Και εγώ το είχα στο αυτόματο για την φωτεινότη, αλλά πλέον το κάνω όπως εσύ περίπου. Μέσα στο σπίτι την έχω 30-40% και έξω αναλόγως με πόσο ήλιο έχει, την ρυθμίζω είτε στο αυτόματα είτε στο 80%. Το βράδυ μπορεί να βάλω και 0 αν έχω σβηστά τα φώτα στο δωμάτιο.

 

Πάντως το χαίρομαι το κινητό πραγματικά! Είναι πραγματικά φοβερό! Ειδικά εγώ που σερφάρω πάρα πολύ, η μεγάλη οθόνη του με βοήθησε πολύ!

Δεν μετάνιωσα καθόλου που έκανα την αλλαγή...:cool:

 

 

Μέσα στο σπίτι έχω σταθερά φουλ σήμα 3g σε όλους του χώρους! Οπότε από εκεί δεν έχω πρόβλημα!

Αυτό με τη φόρτιση θα προσπαθήσω να το εφαρμόσω και να το αφήνω να φορτίζει παραπάνω!

 

Από εφαρμογές δεν έχω πολλές:

in.gr

real.gr

wathsapp

viber

my vodafone

adobe reader

angry birds (όλα)

skype

google sky map

paper toss

imdb

backgammon

bubble shot

gazzeta

airtickets.gr

shazam

opera mobile

 

Είσαι οκ από εφαρμογές.

Κάνε αυτά που σου είπα και μην πειράζεις τίποτα άλλο. Θα δεις αν το αφήνεις το βράδυ στην φόρτιση, θα περνάνε 3 ώρες και θα συνεχίζει να δείχνει 100%. Εννοείται με κλειστή οθόνη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα πριν 3 ημερες. Ειχα να πιασω σοβαρη android συσκευη 2 χρονο. Το εχω λιωσει και βγαζει μια μερα (2 φορτισεις,ουτε καν εχει ερθει στα ισα της). Οταν σταματησω να το πειραζω ολη μερα, θα το μετρησω :-)
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα πριν 3 ημερες. Ειχα να πιασω σοβαρη android συσκευη 2 χρονο. Το εχω λιωσει και βγαζει μια μερα (2 φορτισεις,ουτε καν εχει ερθει στα ισα της). Οταν σταματησω να το πειραζω ολη μερα, θα το μετρησω :-)

 

Με φυσιολογική smartphone χρήση βγάζει δύο μέρες. Με χρήση tablet θα σε βγάλει μέχρι το βράδυ.

Εγώ το βάζω στον φορτιστή του αυτοκινήτου όταν επιστρέφω και ότι είδους χρήση να κάνω θα με φτάσει μέχρι να πάω για ύπνο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Homer

 

Nfc/wifi direct τα έχεις κλειστά?

 

Ναι! Ποιος ο λόγος να τα έχω συνέχεια ανοιχτά;

Αν θέλω να τα χρησιμοποιήσω για να στείλω κάτι, θα τα ανοίξω θα κάνω τη δουλειά μου και θα τα ξανακλείσω;)

Άλλωστε δεν είναι κάτι που χρησιμοποιούμε και συνέχεια

Μια αστραπή η ζωή μας... μα προλαβαίνουμε
Link to comment
Share on other sites

παιδια,εγω ειμαι στη 5η φορτιση,δε το λειτουργουσα παρα πολυ μεχρι τωρα κ μου εβγαζε μια μερα.... τωρα που το λειτουργω κανονικα παρατηρησα οτι στο σπιτι,στη μεση η οθονη,wifi ανοιχτο πεφτει πολυ γρηγορα, φταιει που δεν εχω καλο σημα στο σπιτι και ζοριζεται με το σημα και το wifi(μια πιανει μια δε πιανει) καθως ειμαι απομακρυσμενος απο το δωματιο π εχω το wifi? η φταιει και που οταν το βαζω για φορτιση το εχω στην εξοικονομηση ενεργειας?

 

και κατι ακομα,αν εχω το κινητο στο dock πανω,και φορτιζει συνεχεια το χρησιμοποιω και το ξαναβγαζω θα εχει κανα προβλημα η μπαταρια και θα πεφτει ποιο ευκολα μετα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Ποιος ο λόγος να τα έχω συνέχεια ανοιχτά;

Αν θέλω να τα χρησιμοποιήσω για να στείλω κάτι, θα τα ανοίξω θα κάνω τη δουλειά μου και θα τα ξανακλείσω;)

Άλλωστε δεν είναι κάτι που χρησιμοποιούμε και συνέχεια

 

Κανένας λόγος.

Απλά είπα να το επισημάνω μήπως και τα άφησες ανοιχτά μιας και τώρα εξερευνείς το κινητό :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...