Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λέει για χρήση radio μάλλον εννοεί τον πομποδέκτη της συσκευής...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα.Χθες βραδυ ηταν στο 50% και ξυπνωντας το πρωι ειχε μολις 18.Στιν ουσια ηταν για 7 ωρες σε αναμονη.Πριν πεσω ειχα κλεισει τα παντα απο προγραμματα απλα ηταν ανοικτο το wi-fi και τα δεδομενα και το τηλεφωνο.Ειδα βεβαια σε ειδοποιηση το πρωι οτι προσπαθησε να ανεβασει φωτο στο dropbox και σταματησε λογο μπαταριας.

Τι χαζομαρα εχω κανει;Απλα root εχω κανει και μερικες εφαρμογες απ το play store εχω κατεβασει.

Να ευθυνεται για ολο αυτο ο task killer??

Επισης στη διαχειρηση της μπαταριας μου λεει 24% και καλα απ τη χρηση ραδιοφωνου το οποιο ουδεποτε εχω χρησιμοποιησει

 

Δεν προσπάθησε και σταμάτησε το dropbox. Σου ανέβαζε μέχρι που σου τελείωσε η μπαταρία και έκλεισε μόνο του. Τσέκαρε το και με το site δες τι ώρα ανέβηκαν τα τελευταία αρχεία και πόσα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Χθες βραδυ ηταν στο 50% και ξυπνωντας το πρωι ειχε μολις 18.Στιν ουσια ηταν για 7 ωρες σε αναμονη.Πριν πεσω ειχα κλεισει τα παντα απο προγραμματα απλα ηταν ανοικτο το wi-fi και τα δεδομενα και το τηλεφωνο.Ειδα βεβαια σε ειδοποιηση το πρωι οτι προσπαθησε να ανεβασει φωτο στο dropbox και σταματησε λογο μπαταριας.

Τι χαζομαρα εχω κανει;Απλα root εχω κανει και μερικες εφαρμογες απ το play store εχω κατεβασει.

Να ευθυνεται για ολο αυτο ο task killer??

Επισης στη διαχειρηση της μπαταριας μου λεει 24% και καλα απ τη χρηση ραδιοφωνου το οποιο ουδεποτε εχω χρησιμοποιησει

 

Task killers είναι παντελώς άχρηστα προγράμματα από το Froyo και μετά. Μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν.

Λογικά κάποια εφαρμογή σου κάνει τη ζημιά. Γιατί προσπαθούσε μόνο του να ανεβάσει πράγματα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα, ειναι λειτουργεια του dropbox και μαλιστα πολυ βολικη. Στα settings του dropbox ειναι το camera upload το οποιο ρυθμιζεις αν θες να κανει up μονο απο wifi η και απο data, και καθε φορα που υπαρχει καποια καινουρια φωτο μεσα στην καμερα την ανεβαζει σε ενα φακελο που φτιαχνει στο dropbox ως Camera Uploads. Τρωει αρκετη μπαταρια βεβαια. Επισης μεσα στο upload tab του dropbox λεει ποσες και ποιες φωτο μενουν να ανεβουν.

 

:)

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στη Samsung και πήρα χθες το s3 το φορτισα κανονικά μέχρι το 100% και μέχρι σήμερα ξεφορτισε εντελώς...λιγότερο από 24 ώρες...με ελάχιστη ώρα ομιλίας αλλά συνέχεια ανοιχτό 3g και σερφαρισμα γενικότερα.. είναι φυσιολογικό?? Επίσης κατέβασα και κάποιες εφαρμογές..τώρα έχει ξανά περιπου ενα δίωρο που τερματισα την φόρτιση με 100% και είναι ήδη στο 66% με ανοιχτό 3g και αρκετό και πάλι σερφαρισμα...είναι φυσιολογικό??? Επίσης το κινητό είναι πολύ ζεστό κατά τη διάρκεια της χρήσης...μπορεί κάποιος να με κατατοπισει??? Και για την μπαταρία και για την θερμοκρασία....ευχαριστώ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στη Samsung και πήρα χθες το s3 το φορτισα κανονικά μέχρι το 100% και μέχρι σήμερα ξεφορτισε εντελώς...λιγότερο από 24 ώρες...με ελάχιστη ώρα ομιλίας αλλά συνέχεια ανοιχτό 3g και σερφαρισμα γενικότερα.. είναι φυσιολογικό?? Επίσης κατέβασα και κάποιες εφαρμογές..τώρα έχει ξανά περιπου ενα δίωρο που τερματισα την φόρτιση με 100% και είναι ήδη στο 66% με ανοιχτό 3g και αρκετό και πάλι σερφαρισμα...είναι φυσιολογικό??? Επίσης το κινητό είναι πολύ ζεστό κατά τη διάρκεια της χρήσης...μπορεί κάποιος να με κατατοπισει??? Και για την μπαταρία και για την θερμοκρασία....ευχαριστώ!!!!

 

 

Καλορίζικο και καλώς ήρθες στη παρέα μας.

Το 3g γενικά καταναλώνει πολύ μπαταρία. Οπότε αν έκανες και πολύ σερφάρισμα είναι φυσιολογικό γιατί τη περισσότερη μπαταρία τη καταναλώνει η οθόνη όταν είναι ανοιχτή.

Επίσης η μπαταρία στην αρχή χρειάζεται μερικούς πλήρεις κύκλους φόρτισης και αποφόρτισης για να στρώσει.

 

Για την θερμοκρασία είναι ψιλοφυσιολογικό μετά από έντονη χρήση. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας...συνήθως με ανοιχτό 3g πόση ώρα περίπου κρατάει..έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα,??? Απλά χθες το βράδυ έκλεισα το 3g και τις ειδοποιήσεις και από 44% πήγε στο 37% και όση ώρα γράφω το μήνυμα έχει πέσει στο 34% δεν κράτησε ούτε 24 ώρες..σν σκεφτούμε ότι το έβγαλα από πλήρη φόρτιση χθες στις 11μίση...όσο για την θερμοκρασία..το χρησιμοποιώ 6 λεπτά κσι ήδη έχει αρχίσει να καίει. .δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό...
Link to comment
Share on other sites

Μαρια μια χαρα φυσιολογικό ειναι. Μόλις το αγόρασες το κινητό μην περιμένεις να δεις μαξιμουμ μπαταριά με την μια.Χρειαζονται αρκετές φορτίσεις....Μια χαρά κράτησε με 3g ανοιχτό όλη μέρα με μια μόνο φόρτιση.Και ναι το κινητό ζεσταίνεται χαμηλά, όταν το χρησιμοποιήσεις αρκετά, τετραπύρηνο ειναι στα 1,4 λογικό ειναι να ζεσταίνεται. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Οκ...σας ευχαριστώ πολύ..θα περιμένω και άλλες μέρες με φορτίσεις και ελπίζω η ζωή της μπαταρίας να αυξηθεί...αλλά η θερμοκρασία..??
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα που δεν ειναι στα φυσιολογικά επίπεδα στο κινητό σου. Όλα έτσι ειναι.Και αν χρησιμοποιείς το 3g συνεχώς τότε η μπαταριά σου θα κρατάει σημαντικά λιγότερο απο οτι στο 2g. Ένα κινητό τόσο "δυνατό" ειναι και θαύμα ότι βγάζει μια μέρα...Και όσο πιο πολλά κανείς με το κινητό τόσο λιγότερο θα σου κρατάει. Εμένα εχει κρατήσει μέχρι 3 μέρες με 2g αλλά χωρίς να κανε τηλέφωνα μονό λιγάκι ιντερνετ και περίπου 2-3 ώρες ανοιχτή οθόνη.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Οκ...σας ευχαριστώ πολύ..θα περιμένω και άλλες μέρες με φορτίσεις και ελπίζω η ζωή της μπαταρίας να αυξηθεί...αλλά η θερμοκρασία..??

 

Με ρύθμιση φωτεινότητας στο αυτόματο βγάζει 5-6 ώρες συνήθως screen on time.. Αυτό είναι το φυσιολογικό που λίγο πολύ όλα τα παιδιά αναφέρουν με "στρωμενες" μπαταρίες. Τώρα αν είσαι σε 3g θα βγάλει λιγότερο χρόνο η μπαταρία (το πόσο δεν το ξέρω προσωπικά γιατί είμαι σε wifi συνήθως).. Δεν είναι ipad να σερφαρεις 12 ώρες ασταμάτητα :)

Κάνε τις φορτίσεις αυτές τις μέρες και θα δεις και καλύτερη διαχείριση μετά από λίγες μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου έκλεισε στις 7μιση ώρες προβολή.

Καθόλου data-3g και συνεχώς στο wifi.

 

Ήταν η πρώτη αποφόρτιση μετά το τελευταίο φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 6 ώρες δεν έχω δει παρόλο που το παρακολουθώ και το έχω στημένο ορθά! Πως σου βγάζει τόσο? Φωτεινοτητα?

Ρε συ δεν μπορώ άλλο να το βλέπω αυτό το avatar pic, μου χτυπά πολύ στο μάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας...συνήθως με ανοιχτό 3g πόση ώρα περίπου κρατάει..έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα,??? Απλά χθες το βράδυ έκλεισα το 3g και τις ειδοποιήσεις και από 44% πήγε στο 37% και όση ώρα γράφω το μήνυμα έχει πέσει στο 34% δεν κράτησε ούτε 24 ώρες..σν σκεφτούμε ότι το έβγαλα από πλήρη φόρτιση χθες στις 11μίση...όσο για την θερμοκρασία..το χρησιμοποιώ 6 λεπτά κσι ήδη έχει αρχίσει να καίει. .δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό...

 

 

 

 

 

 

 

Μαρια μια χαρα φυσιολογικό ειναι. Μόλις το αγόρασες το κινητό μην περιμένεις να δεις μαξιμουμ μπαταριά με την μια.Χρειαζονται αρκετές φορτίσεις....Μια χαρά κράτησε με 3g ανοιχτό όλη μέρα με μια μόνο φόρτιση.Και ναι το κινητό ζεσταίνεται χαμηλά, όταν το χρησιμοποιήσεις αρκετά, τετραπύρηνο ειναι στα 1,4 λογικό ειναι να ζεσταίνεται.

 

Τι λέτε ρε παιδιά; Λογικό να ζεσταίνεται με 6 λεπτά χρήσης; Προσωπικά δεν έχει ζεσταθεί ποτέ παρά μόνο σε 3d παιχνίδι online και αυτό ελάχιστα. Καμία σχέση με gs1 2 η νοτε. Ακόμα και 2 ώρες συνεχούς browsing πάλι δεν κατάλαβε τίποτα.

 

Anyway εγώ πιστεύω πως κάποια εφαρμογή σου κάνει την ζημιά, συχνό φαινόμενο σε νέους χρήστες, σου κολλάει την cpu στο 100% γιαυτό σου ζεσταίνεται. Τσέκαρε με το cpu spy από το play store.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 6 ώρες δεν έχω δει παρόλο που το παρακολουθώ και το έχω στημένο ορθά! Πως σου βγάζει τόσο? Φωτεινοτητα?

Ρε συ δεν μπορώ άλλο να το βλέπω αυτό το avatar pic, μου χτυπά πολύ στο μάτι!!!

 

:lol::lol:

Πολύ γελοίο ε? Γιαυτό το έβαλα :lol:

 

Χθες πέρασα την Ω24 χωρίς bloat, σταμάτημα σχεδόν τα πάντα με autostarts και τίποτε άλλο.

Φωτεινότητα στο 12%

Με wanam 2 ήμουν στις 6 ώρες κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά; Λογικό να ζεσταίνεται με 6 λεπτά χρήσης; Προσωπικά δεν έχει ζεσταθεί ποτέ παρά μόνο σε 3d παιχνίδι online και αυτό ελάχιστα. Καμία σχέση με gs1 2 η νοτε. Ακόμα και 2 ώρες συνεχούς browsing πάλι δεν κατάλαβε τίποτα.

 

Anyway εγώ πιστεύω πως κάποια εφαρμογή σου κάνει την ζημιά, συχνό φαινόμενο σε νέους χρήστες, σου κολλάει την cpu στο 100% γιαυτό σου ζεσταίνεται. Τσέκαρε με το cpu spy από το play store.

 

Φίλε μου η κοπέλα μόλις αγόρασε το κινητό...το "καίει" σε εκείνη που δε γνωρίζει καν πως λειτουργεί αυτό το κινητό,σε εσένα μπορεί να ειναι απλά το "χλιαρό" Από αυτά που είπε το κινητό φαίνεται φυσιολογικοτατο. Όσο για τα 6 λεπτά χρήσης δεν πιστεύω να πήρε χρονόμετρο να τα χρονομετρήσει... Εκείνη φοβαται γιατί απλά δεν γνωρίζει πως λειτουργεί,ε μην ενισχύουμε τους φόβους τις τώρα χωρίς λόγο...

 

Μαρια για να σου φύγει το αγχος, μπορείς να βάλεις ενα προγραμμα που σου δείχνει την θερμοκρασία.Δεν θυμαμαι δυστυχώς πιο ειναι,θα στο πουν εδω τα παιδιά.

 

EDIT: Βρήκα ενα, δοκίμασετο και μετά μας λες. Temp+Cpu v2

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η κοπέλα μόλις αγόρασε το κινητό...το "καίει" σε εκείνη που δε γνωρίζει καν πως λειτουργεί αυτό το κινητό,σε εσένα μπορεί να ειναι απλά το "χλιαρό" Από αυτά που είπε το κινητό φαίνεται φυσιολογικοτατο. Όσο για τα 6 λεπτά χρήσης δεν πιστεύω να πήρε χρονόμετρο να τα χρονομετρήσει... Εκείνη φοβαται γιατί απλά δεν γνωρίζει πως λειτουργεί,ε μην ενισχύουμε τους φόβους τις τώρα χωρίς λόγο...

 

Μαρια για να σου φύγει το αγχος, μπορείς να βάλεις ενα προγραμμα που σου δείχνει την θερμοκρασία.Δεν θυμαμαι δυστυχώς πιο ειναι,θα στο πουν εδω τα παιδιά.

 

EDIT: Βρήκα ενα, δοκίμασετο και μετά μας λες. Temp+Cpu v2

 

Επειδή λοιπόν συνήθως όταν παίρνουμε ένα κινητό, ειδικά όταν δεν έχουμε ξανά δουλέψει android, βάζουμε ότι βρούμε μπροστά μας στο play store, ενισχύεται η υποψία μου για "προβληματική" εφαρμογή. Όσο για το ζέσταμα, δεν μίλησα για χλιαρό, δεν ζεσταίνεται καθόλου στο browsing απλά και ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λοιπόν συνήθως όταν παίρνουμε ένα κινητό, ειδικά όταν δεν έχουμε ξανά δουλέψει android, βάζουμε ότι βρούμε μπροστά μας στο play store, ενισχύεται η υποψία μου για "προβληματική" εφαρμογή. Όσο για το ζέσταμα, δεν μίλησα για χλιαρό, δεν ζεσταίνεται καθόλου στο browsing απλά και ξεκάθαρα.

 

 

Για αυτό λοιπών μια και δεν είμαστε σε θέση να δούμε πόσο καίει,βάζουμε ένα προγραμμα να μετρήσουμε την θερμοκρασία. Και από εκεί και πέρα εάν ειναι σε ανησυχητικά επίπεδα τότε να αρχίσει να ψάχνεται.Τώρα για το παρακάτω που λες το έχω το κινητό και γνωρίζω...

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ποιο πρόγραμμα για μέτρηση της θερμοκρασίας να κατεβασω...για να συνεννοηθούμε...

 

Temp+Cpu v2

 

Ειναι τσάμπα,με το που κατεβεί αν δεν στο βάλει από μονό του στην αρχική οθόνη,πας Widgets και το μεταφέρεις εσύ.Το είχα γραψει και πιο πάνω..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Με 3g σύνδεση και σερφάρισμα σε βαριά sites ζεσταίνεται περισσότερο. Αλλά δεν καίει ειδικά αυτή την εποχή.

Η δε μπαταρία με σερφάρισμα σε 3 g δύσκολες θα πάει πάνω από 4, 5 ώρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 5 χρόνια αυτο αναφέρεται παντου.

Εγώ κάνω πάντως αυτό που λέει ο συν-ονόματος σε όλα τα κινητά μου τα τελευταία 3-4 χρόνια και δεν έχω δει απώλεια στη μπαταρία σε Βάθος τουλάχιστον ενός και πλέον έτους από τη χρήση τους..

 

Αλλά ρε παιδιά..Και εγώ μόλις είχα πρωτοπάρει το s2 είχα φάει τον κόσμο να ψάχνω πως μπορώ να κάνω το ένα να κάνω το άλλο για να περισώζω τη μπαταρία για μια μέρα,αλλά τώρα με το s3 όλα τα έχω ανοιχτά και απολαμβάνω το υπέρτατο αυτό κινητό όπως πρέπει...Όπου βρίσκω πρίζα και είναι κάτω από 50% το βάζω για όσο χρειαστεί ή και λιγότερο αν βιάζομαι να πάω κάπου και τελειώνει η υπόθεση..Το βράδυ δε φορτίζοντας το είμαι πάντα με 100% το πρωί..

 

Μη σκάτε και πολύ παιδιά..Απολαύστε το κινητάκι σας:) Και άμα πάθει και κάτι η μπαταρία..ΕΕΕ..δίνουμε και 10-15€ και παίρνουμε μια ολοκαίνουρια..

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατεβασα το προγραμματάκι...αλλά κάρι άλλο με ανησυχεί.. το κινητό το έβγαλα από την τρίτη φόρτιση (100%) και μέσα σε 10 λεπτά πήγε 96% με ανοιχτό 3g αλλά χωρίς καθόλου σερφαρισμα..
Link to comment
Share on other sites

Το 3g τρώει πολύ μπαταρία.Κατανάλωση υπάρχει και χωρίς σερφάρισμα και φυσικά μην ξεχνάς ότι το τηλέφωνο μόλις βρει ενεργό dataplan μπορεί να κάνει συγχρονισμό,check για updates κτλπ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...