Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S III


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα !

Μετά από αρκετά χρόνια κατοχής μιας απλής συσκευής κινητού είπα ότι ήρθε καιρός για μια καλύτερη συσκευή. Μετά από δίλημμα μεταξύ δύο συσκευών κατέληξα στο Galaxy S3 όπου και το αγόρασα πριν από μία ώρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, τι είναι καλύτερο για τη μπαταρία μέχρι και την 3-4 φόρτιση (το κουτί δεν το έχω ανοίξει ακόμα)

 

Ευχαριστώ και συγνώμη που χαλάω λίγο τη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα !

Μετά από αρκετά χρόνια κατοχής μιας απλής συσκευής κινητού είπα ότι ήρθε καιρός για μια καλύτερη συσκευή. Μετά από δίλημμα μεταξύ δύο συσκευών κατέληξα στο Galaxy S3 όπου και το αγόρασα πριν από μία ώρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, τι είναι καλύτερο για τη μπαταρία μέχρι και την 3-4 φόρτιση (το κουτί δεν το έχω ανοίξει ακόμα)

 

Ευχαριστώ και συγνώμη που χαλάω λίγο τη κουβέντα.

 

Άστο να σού κάνει 3-4 φορές αποφόρτισή μέχρι το 15%

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Μετά από αρκετά χρόνια κατοχής μιας απλής συσκευής κινητού είπα ότι ήρθε καιρός για μια καλύτερη συσκευή. Μετά από δίλημμα μεταξύ δύο συσκευών κατέληξα στο Galaxy S3 όπου και το αγόρασα πριν από μία ώρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, τι είναι καλύτερο για τη μπαταρία μέχρι και την 3-4 φόρτιση (το κουτί δεν το έχω ανοίξει ακόμα)

 

Ευχαριστώ και συγνώμη που χαλάω λίγο τη κουβέντα.

 

Προσωπικά και πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι προτείνω να κάνεις 3-4 πλήρεις κύκλους φόρτισης. Δηλαδή το αγοράζεις και το χρησιμοποιείς μέχρι να πέσει η μπαταρία κάτω από 10%. Δεν το αφήνεις να σβήσει αλλά εκεί γύρω στο 5-7% το βάζεις στην πρίζα. Εγώ προτιμώ να το φορτίζω κλειστό (turned off) στους πρώτους κύκλους. Το βγαζεις λοιπόν όταν φορτίσει (θα δεις το led να γίνεται πράσινο από κοκκινο) και το δουλεύεις πάλι μέχρι να πέσει κάτω από 10% περίπου.. Κάτι αυτό 3-4 φορές όπως είπες.. Εγώ προσωπικά το κάνω γύρω στις 10 απλά μετά τις πρώτες 5 δεν το φορτίζω κλειστό. Επίσης δεν κάνει καλό να το αφήνεις να σβήνει όπως και να το φορτίζεις ενώ είναι σε υψηλό ποσοστό η μπαταρία, δηλαδή πάνω από 80% περίπου. Σε όσες συσκευές το έχω κάνει δεν είχα ποτέ πρόβλημα αλλά το αντίθετο η μπαταρία μου είχε πολύ καλή απόδοση. Να ξέρεις επίσης ότι μετά τους 10 κύκλους θα δεις full απόδοση.. Αυτά από εμένα και τις υποχονδριες συνήθειές μου :p:p

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ !

Και τώρα που δεν το έχω ξανανοίξει; φόρτιση κατευθείαν μέχρι full και μετά χρήση ή κάτι άλλο;

 

Tίποτα άλλο. :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ !

Και τώρα που δεν το έχω ξανανοίξει; φόρτιση κατευθείαν μέχρι full και μετά χρήση ή κάτι άλλο;

 

Αν η μπαταρία είναι στο 50% που συνηθως είνια, μπορείς άφοβα να το δουλέψεις μέχρι να πέσει στο~10-15%μ και μετά να το φορτίσεις.

Αυτό που λένε για φόρτιση κλειστό έχει νόημα στο να είναι ομαλή και σταθερή η φόρτιση χωρίς διαταραχές από την χρήση του.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Με τη μπαταρια γενικα ολα καλα.Το μονο παρατηρω οτι κανει μια μικρη καταναλωση το sygic που εχω βαλει ως πλοηγο.Δηλαδη αν και εντελως κλειστο το προγραμμα στα Stats βλεπω καταναλωνει κατι απο μπαταρια.Ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Με omega v 26 και στοκ κερνελ με wifi ανοιχτο συνεχεία να συγχρονίζει ταυτόχρονα email/fb/twiter/drodbox/viber/waths up

έχω 3 ώρες ανοιχτή οθόνη και 2 ώρες ομιλίας και 1 ήμερα και 17 ώρες από την φόρτιση

Πιστεύω πως είναι αρκετά καλά και να σκεφτείτε πως μόλις τελείωσε η πρώτη πλήρης φόρτιση...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω προβλημα με την μπαταρια απο τοτε που ξεκινησα το root και την εγκατασταση των omega firmwares. Συγκεκριμενα στεγνωνει στην αναμονη πολυ γρηγορα. (Π.χ. μεσα σε ενα βραδυ με ανοιχτο μονο wifi+τηλεφωνο χανει ενα 18%)

Πριν απο λιγο ετρεξα αυτο : cell_stand by_Fix.zip και θα δω μπας και βελτιωθηκε κατι.

Καποιος να βοηθησει τι μπορει να φταιει και που θα βρω καλυτερη βοηθεια στο forum για το θεμα αυτο.

Ευχαριστω

 

Με omega v 26 και στοκ κερνελ με wifi ανοιχτο συνεχεία να συγχρονίζει ταυτόχρονα email/fb/twiter/drodbox/viber/waths up

έχω 3 ώρες ανοιχτή οθόνη και 2 ώρες ομιλίας και 1 ήμερα και 17 ώρες από την φόρτιση

Πιστεύω πως είναι αρκετά καλά και να σκεφτείτε πως μόλις τελείωσε η πρώτη πλήρης φόρτιση...

 

Καλημερα. Οταν λες stock kernel τι εννοεις? Οτι κατηργησες το root? Δηλ αυτη εδω η διαδικασια? http://galaxys3reviews.net/restore-galaxy-s3-to-stock-kernel

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οταν λες stock kernel τι εννοεις? Οτι κατηργησες το root? Δηλ αυτη εδω η διαδικασια? http://galaxys3reviews.net/restore-galaxy-s3-to-stock-kernel

 

Από ότι έχω καταλάβει ο kernel είναι υπεύθυνος και για τη διαχείριση ενέργειας στη συσκευή. Αλλάζοντας kernel, αλλάζεις με τον τρόπο που γίνεται η διαχείριση ενέργειας

Εννοεί ότι έχει αφήσει τον kernel που έχει η omega. Δεν έχει βάλει κάποιο άλλο από κάποια άλλη rom ώστε να αλλάξει την κατανάλωση της μπαταρίας.

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οταν λες stock kernel τι εννοεις? Οτι κατηργησες το root? Δηλ αυτη εδω η διαδικασια? http://galaxys3reviews.net/restore-galaxy-s3-to-stock-kernel

 

Οχι,,,Αυτόν που δίνει με την ρομ ο γιάννης

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με απηραχτη μαμά ρομ και παρατηρώ ότι ορισμένες φορές ο κερνελ τρώει πολύ μπαταρία. Η συσκευή είναι αγορασμενη απο Γερμανία. Σε τι οφείλετε? Παντός μετά απο restart επανέρχεται.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο για το τι φταίει με το bbs, freezes με tb, απαγόρευση εκκίνησης συγκεκριμένων processes με το autostarts και απενεργοποίηση του media server με τον startup manager ο οποίος μερικές φορές τρέχει χωρίς να υπάρχει λόγος πέτυχα την παρακάτω αυτονομία. Να σημειώσω ότι είμαι με omega 26.1, Jelly Bean XXDLI8 δηλαδή, και στοκ insecure kernel.

 

 

Screenshot_2012-09-25-11-54-57.png Screenshot_2012-09-25-11-55-05.jpg

Screenshot_2012-09-25-11-55-55.jpg

 

Αυτό που παρατηρώ στο android είναι ότι επιτρέπει οποιαδήποτε κακογραμμένη εφαρμογή να δημιουργεί wakelocks και χρήση του επεξεργαστή στο παρασκήνιο αυθαίρετα. Και δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλές τέτοιες. Νομίζω ότι πρέπει να φτιάξουμε έναν οδηγό απ το πως να βρίσκουμε τα wakelocks και να τα επιλύουμε μέχρι το applications blacklisting.

(στο screenshot με τα partial wakelocks, στο σημείο προς το τέλος όπου η συσκευή έχει μείνει αρκετά awake χωρίς να χρειάζεται είναι επειδή έτρεχαν processes των angry granny & colorized wallpaper. 2 εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει πριν λίγες ώρες και δημιουργούσαν πρόβλημα μέχρι να το καταλάβω και να τις απεγκαταστήσω, αυτό που έγραψα πριν;))

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρειται φυσιολογικο να χανει 19 % μεσα σε 4,5 ωρες σε κατασταση standby με ενεργοποιημενο μονο το wifi ? (και εννοείτε το τηλ ενεργό σε 2G και οχι σε airplane mode)
Link to comment
Share on other sites

Θεωρειται φυσιολογικο να χανει 19 % μεσα σε 4,5 ωρες σε κατασταση standby με ενεργοποιημενο μονο το wifi ? (και εννοείτε το τηλ ενεργό σε 2G και οχι σε airplane mode)

 

Τι χρησιμοποιούσε το wifi; Αν είχες μόνο το auto sync για τα mail σου όχι δεν είναι φυσιολογικό. Τώρα αν είχες 5-6 εφαρμογές που να τρέχουν και να κάνουν update συνεχώς τότε μάλλον ναι.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Τι χρησιμοποιούσε το wifi; Αν είχες μόνο το auto sync για τα mail σου όχι δεν είναι φυσιολογικό. Τώρα αν είχες 5-6 εφαρμογές που να τρέχουν και να κάνουν update συνεχώς τότε μάλλον ναι.

 

Οχι το auto sync το ειχα κλειστο. Αυτο που παρατηρησα παντως ειναι οτι οταν συνεβει αυτο ημουν σχετικα πιο μακρυα απο το rooter μου. Οταν το εχω στο σαλονι που ειναι διπλα στο rooter ειχα μια μειωση της ταξεως του 2% ανα ωρα, δηλ την μιση απ οτι οταν το εχω πιο μακρυα απο το rooter. Εψαξα λιγο τις συχνοτητες στο rooter για να βελτιωσω λιγο την εμβελεια του και θα το ξανατσεκαρω παλι αποψε.

 

Παντως να παρατηρησω οτι στα screenshots σου το wifi δεν το εχεις και πολυ ανοιχτο...

Link to comment
Share on other sites

Οχι το auto sync το ειχα κλειστο.

 

Τότε τι συγχρόνιζες;

 

Αυτο που παρατηρησα παντως ειναι οτι οταν συνεβει αυτο ημουν σχετικα πιο μακρυα απο το rooter μου. Οταν το εχω στο σαλονι που ειναι διπλα στο rooter ειχα μια μειωση της ταξεως του 2% ανα ωρα, δηλ την μιση απ οτι οταν το εχω πιο μακρυα απο το rooter. Εψαξα λιγο τις συχνοτητες στο rooter για να βελτιωσω λιγο την εμβελεια του και θα το ξανατσεκαρω παλι αποψε.

 

Οκ.

 

Παντως να παρατηρησω οτι στα screenshots σου το wifi δεν το εχεις και πολυ ανοιχτο...

 

Όταν δεν χρησιμοποιώ τη συσκευή το αφήνω ανοιχτό μόνο όταν χρειάζεται, πχ να περιμένω κάποιο mail.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,πως σας κραταει η μπαταρια 1/5 μερα; εμενα 6-7ωρες βγαζει με ιντερνετ και φωτεινοτητα στο αυτοματο,και χωρις 3g.Γιατι αλλιως παμε σε 4-5ωρες.ειχα symbian μεχρι τωρα, τι βλακεια ειναι αυτη που για να αγορασεις εφαρμογες θελει πιστωτικη;υπαρχει περιπτωση να αλλαξει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,πως σας κραταει η μπαταρια 1/5 μερα; εμενα 6-7ωρες βγαζει με ιντερνετ και φωτεινοτητα στο αυτοματο,και χωρις 3g.Γιατι αλλιως παμε σε 4-5ωρες.ειχα symbian μεχρι τωρα, τι βλακεια ειναι αυτη που για να αγορασεις εφαρμογες θελει πιστωτικη;υπαρχει περιπτωση να αλλαξει αυτο;

Ποση ωρα δειχνει στις ρυθμισεις-εφαρμογες-οθονη οτι καταναλωνεις?

Ποση ωρα browsing?

Οση ωρα βεβαια και να εχεις, ειναι υπερβολικα λιγο το ποσο σου κραταει η μπαταρια...

Προσωπικα βγαζω απο το φορτιστη τη συσκευη στις 8 το πρωι.

Με συνεχη συγχρονισμο, data 9/10 ωρες, 2 ωρες χρονος λειτουργιας οθονης, 30' browsing, κοντα στην ωρα tapatalk (μπαταριορουφηχτρα), 30' μουσικη/ραδιοφωνο, και στις 10 που γυριζω σπιτι εχω ~40% μπαταρια.

Πιστευω οτι εχει να κανει με καποια απο τις εφαρμογες σου που εχεις εγκαταστησει και τρωει τη μπαταρια σου.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,πως σας κραταει η μπαταρια 1/5 μερα; εμενα 6-7ωρες βγαζει με ιντερνετ και φωτεινοτητα στο αυτοματο,και χωρις 3g.Γιατι αλλιως παμε σε 4-5ωρες.ειχα symbian μεχρι τωρα, τι βλακεια ειναι αυτη που για να αγορασεις εφαρμογες θελει πιστωτικη;υπαρχει περιπτωση να αλλαξει αυτο;

Κατέβασε το battery stats να δεις τι σου τρώει μπαταρία γιατι 7 ώρες δεν είναι λογικό και εγώ με την δική σου χρήσει κ φουλ φωτεινότητα με βγάζει άνετα μεχρι της 12 που είμαι στο 30%.

Πιστωτική δεν είναι υποχρεωτική, μπορείς να βάλεις μια pre-paid και να κάνεις δουλειά σου .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε.αυριο θα παω να παρω μια.θα το δω αυτο με την μπαταρια και θα σου πω αυριο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά....!

Μια ακόμα ερώτηση, έχει αναφερθεί σε κανέναν σας η αν έχει δει κάποιος σας μεγάλη μείωση της αυτονομίας λόγω του Go Launcher???

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά....!

Μια ακόμα ερώτηση, έχει αναφερθεί σε κανέναν σας η αν έχει δει κάποιος σας μεγάλη μείωση της αυτονομίας λόγω του Go Launcher???

 

Κάποιοι στο παρελθόν το έχουν αναφέρει και σε άλλες συσκευές. Εγώ προσωπικά που τον είχα σε όλα μου τα τηλέφωνα, πλήν του siii , δεν είχα παρατηρήσει ποτέ κάτι τέτοιο για να είμαι ειλικρινής. Τώρα , για να το λένε διάφοροι, κάτι θα έχουν παρατηρήσει διαφορετικό στις συσκευές τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παιδιά....!

Μια ακόμα ερώτηση, έχει αναφερθεί σε κανέναν σας η αν έχει δει κάποιος σας μεγάλη μείωση της αυτονομίας λόγω του Go Launcher???

 

δεν βλεπω κατι ,αυτον εχω εγω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανενας με στοκ jelly bean πολωνικη? την πέρασα και μου κανει 8-9 ώρες για να φορτίσει η μπαταρία. ξαναφλασαρα την ιδια ρομ κ παλι τα ιδια. any ideas?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...