Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εγω το εκανα ροοτ και εσβησε μερικες εφαρμογες που ειχε μονο του....τωρα αν θελω να εναι παλι αυτες οι εφαρμογες μεσα...τι κανω;;;

 

μια απαντηση παρακαλω πολυ;;;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ή τις βρίσκεις από κάποιον και τις ξαναβάζεις ή περνάς πάλι το Firmware.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να σβησω αυτα τα 2 αρχεια και ετσι καθε φορα χανω την recovery

/system/recovery-from-boot.p

/system/etc/install-recovery.sh

εχω δοκιμασει με es explorer και root explorer , πειτε ενα τροπο να ξεφορτωθω τις ******** της samsung

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν μπορω να σβησω αυτα τα 2 αρχεια και ετσι καθε φορα χανω την recovery

/system/recovery-from-boot.p

/system/etc/install-recovery.sh

εχω δοκιμασει με es explorer και root explorer , πειτε ενα τροπο να ξεφορτωθω τις ******** της samsung

thanks

 

Πρέπει να δώσεις root δικαιώματα στον ES (είναι στις ρυθμίσεις του) ή στον root explorer να πατήσεις το Mount R/W ακριβώς πάνω από τους φακέλους.

Μετά θα μπορείς να τα σβήσεις

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώσεις root δικαιώματα στον ES (είναι στις ρυθμίσεις του) ή στον root explorer να πατήσεις το Mount R/W ακριβώς πάνω από τους φακέλους.

Μετά θα μπορείς να τα σβήσεις

ευχαριστω μπορεις να γινεις πιο αναλυτικος? γιατι νομιζω οτι το εκανα με τον es αλλα παλι τιποτα....μπαινω στο φακελο επιλεγω το αρχειο

και δεν μου αφηνει να κανω delete ή rename

 

edit στα properties του αρχειου εχει permissions rwx r-x-r-x

owner > root

group > root

α...ρε linux με τα ωραια σου

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μπορεις να γινεις πιο αναλυτικος? γιατι νομιζω οτι το εκανα με τον es αλλα παλι τιποτα....μπαινω στο φακελο επιλεγω το αρχειο

και δεν μου αφηνει να κανω delete ή rename

 

Κάντο πιο έυκολα με τον root explorer.

Ένα πάτημα στο mount r/w με το δάχτυλο θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάντο πιο έυκολα με τον root explorer.

Ένα πάτημα στο mount r/w με το δάχτυλο θα κάνεις.

ευχαριστω φιλε .....το εκανα τελικα με το root πολυ πιο βολικος...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουριος :) εχω το S3 εχω κανει root. πως μπορω να περασω το 4.4 στο τηλ αν μπορει καποιος να μου εξηγησει:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουριος :) εχω το S3 εχω κανει root. πως μπορω να περασω το 4.4 στο τηλ αν μπορει καποιος να μου εξηγησει:ninja:

θες custom rom δηλαδη!

http://www.ibtimes.co.uk/articles/521834/20131113/galaxys3-i9300-android44-kitkat-update-cyanogdenmod11-rom.htm

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουριος :) εχω το S3 εχω κανει root. πως μπορω να περασω το 4.4 στο τηλ αν μπορει καποιος να μου εξηγησει:ninja:

 

εδώ θα βρεις μια από τις πολλές custom 4.4.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες θελω τη βοηθεια σας.

Μετα απο αρκετες δοκιμες σε διαφορες custom roms και χωρις να με ικανοποιει καμια καθως ολες ειχαν τα θεματακια τους αποφασισα και το εκανα unroot.

 

Ακολουθησα τον οδηγο εδω περα αλλα ενω στο status μου λεει πως ειναι κανονικο μου εχει κρατησει στο custom binary download 1.

 

Πως μπορω να το μηδενισω?

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες θελω τη βοηθεια σας.

Μετα απο αρκετες δοκιμες σε διαφορες custom roms και χωρις να με ικανοποιει καμια καθως ολες ειχαν τα θεματακια τους αποφασισα και το εκανα unroot.

 

Ακολουθησα τον οδηγο εδω περα αλλα ενω στο status μου λεει πως ειναι κανονικο μου εχει κρατησει στο custom binary download 1.

 

Πως μπορω να το μηδενισω?

Κάνεις root , μηδενίζεις με triangle away ,factory reset και είσαι έτοιμος .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις root , μηδενίζεις με triangle away ,factory reset και είσαι έτοιμος .

 

Ημουν ρουτ και το μηδενισα με το triangle away αλλα κρατησε αυτο το 1.

 

Επισης προσπαθησα να ανοιξω τωρα τη συλογη αλλα δεν ανοιγει μου βγαζει ενα μηνυμα πως δεν εχει χωρο και να διαγραψω βιντεο αρχεια και αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Ημουν ρουτ και το μηδενισα με το triangle away αλλα κρατησε αυτο το 1.

 

Επισης προσπαθησα να ανοιξω τωρα τη συλογη αλλα δεν ανοιγει μου βγαζει ενα μηνυμα πως δεν εχει χωρο και να διαγραψω βιντεο αρχεια και αλλα...

Πέρνα το official firmware με odin ,μετά κανε root ,μηδενισμό counter ,factory reset και θα είναι εντάξει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια.

Ενα λινκ αν ειναι ευκολο ποιο απο ολα τα firmware να περασω?

Αυτό που εχει η συσκευή σου ,αν δεν ξερεις ποιο είναι διάβασε εδω πως να το βρεις .

Και εδώ ενας οδηγός για το πως να περάσεις το firmware http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336584

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως εχω ηδη περασει μια oficial rom

 

I9300XXEMG4_I9300OXXEMG3_I9300XXEMG4

 

Την οποια δεν θυμαμαι πως την ειχα βρει απο τοτε που το εκανα ρουτ.Ξερω ειμαι χαλιας.

 

Ολα οκ.ευχαριστω για την βοηθεια.

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εχω 4.1.2 ροοτ με farmaroot σκεφτομαι να παω στην 4.3 αλλα εχει βγει ροοτ για αυτην;;; και unroot κανω απο την εφαρμογη και ειμαι κομπλε οπως και το εκανα;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με αυτό το framaroot μπορείς να κάνεις και unroot όσο εύκολα είναι και το root ή έχει κάποια διαδικασία?

Το root με ενδιαφέρει για να βγάλω κάποιες από τις default εφαρμογές καθώς και να βάλεις καμιά εφαρμογή για διαφημίσεις..

ALFA ROMEO rulezzzzz
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με αυτό το framaroot μπορείς να κάνεις και unroot όσο εύκολα είναι και το root ή έχει κάποια διαδικασία?

Το root με ενδιαφέρει για να βγάλω κάποιες από τις default εφαρμογές καθώς και να βάλεις καμιά εφαρμογή για διαφημίσεις..

 

Θεωρητικά, ναι

 

Πάντως αν βάλεις Cwm ή γενικά κάνεις κάποιο φλασαρισμα ή πείραγμα μετά πρέπει για unroot να βάλεις επίσημο με odin ;-)

 

(δεν στα λέω από προσωπική εμπειρία... Έτσι τα άκουσα)

Link to comment
Share on other sites

μία ακόμα ερώτηση. όσοι χρησιμοποιήσατε το triangle away είχατε θέμα με το recovery mode; μπορείτε να μπείτε σε recovery mode εάν είσαι root;διάβασα σε άλλες κοινότητες πως ακόμα και να κάνεις μηδενισμό τον counter πρέπει να κάνεις και κάποια άλλη διαδικασία ωστε να έχεις και official recovery mode. τί είναι πάλι αυτό;με τη διαδικασία που περιγράφετε στην αρχή θα έχω τίποτα θέματα με recovery; δεν ξέρω τι είναι αυτό και ρωτάω να μάθω. ευχαριστώ για τη βοήθεια σας. Edited by stag
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βάλει custom recovery τότε δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...