Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου πρότεινα να κάνεις όλη την διαδικασία περνώντας και το επίσημο Firmware όπως περιγράφεται στο τέλος του πρώτου μηνύματος.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κάνεις όλη την διαδικασία περνώντας και το επίσημο Firmware όπως περιγράφεται στο τέλος του πρώτου μηνύματος.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Οι οδηγίες , πολύ λεπτομερείς , αλλά γιά εκείνους που είναι γνώστες της ορολογίας (recovery mode , φλάσαρε) που εμένα που είμαι άσχετος με μπερδεύουν , δεν ξέρω τι και πως . Ακόμα δεν έχω καταλάβει την διαδικασία να

μηδενίσω τον counter .

Και βέβαια , μπερδεύμαι ακόμα πιό πολύ , όταν διαβάζω σε ξένα forums , ότι αν εγκαταστήσεις με το Odin την

original firmaware του τηλεφώνου σου , το root χάνεται , που αν ισχύει είναι η απλούστερη μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες , πολύ λεπτομερείς , αλλά γιά εκείνους που είναι γνώστες της ορολογίας (recovery mode , φλάσαρε) που εμένα που είμαι άσχετος με μπερδεύουν , δεν ξέρω τι και πως . Ακόμα δεν έχω καταλάβει την διαδικασία να

μηδενίσω τον counter .

Και βέβαια , μπερδεύμαι ακόμα πιό πολύ , όταν διαβάζω σε ξένα forums , ότι αν εγκαταστήσεις με το Odin την

original firmaware του τηλεφώνου σου , το root χάνεται , που αν ισχύει είναι η απλούστερη μέθοδος.

 

μπορεις να το κανεις unroot ετσι, αλλα δεν θα επιστρεφει η εγγυηση.

πρεπει πρωτα να μηδενιστει ο counter.

λοιπον, φλασαρε πρωτα το firmware σου, καντο root, μηδενισε τον counter με triangle away (εχει μια επιλογη εκει), ξαναφλασαρε επισημο firmware. πριν και μετα το φλασαρισμα του firmware συνησταται factory reset.

βεβαιαωσου οτι ο counter ειναι στο 0 και στις ρυθμισεις δεν σου λεει τροποποιημενο και εισαι ετοιμος.

αν ομως δεν εχεις αναγκη την εγγυηση τωρα απλως φλασαρε το firmware σου.

οποιαδηποτε διευκρίνηση στειλε pm. ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το κανεις unroot ετσι, αλλα δεν θα επιστρεφει η εγγυηση.

πρεπει πρωτα να μηδενιστει ο counter.

λοιπον, φλασαρε πρωτα το firmware σου, καντο root, μηδενισε τον counter με triangle away (εχει μια επιλογη εκει), ξαναφλασαρε επισημο firmware. πριν και μετα το φλασαρισμα του firmware συνησταται factory reset.

βεβαιαωσου οτι ο counter ειναι στο 0 και στις ρυθμισεις δεν σου λεει τροποποιημενο και εισαι ετοιμος.

αν ομως δεν εχεις αναγκη την εγγυηση τωρα απλως φλασαρε το firmware σου.

οποιαδηποτε διευκρίνηση στειλε pm. ;)

 

Τώρα παραμπερδεύτηκα .

Αφού είμαι root , γιατί πρέπει να φλασάρω και να κάνω root ξανά , και να ξαναφλασάρω και μετά να μηδενίσω τον counter και μετά να ξαναφλασάρω ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παραμπερδεύτηκα .

Αφού είμαι root , γιατί πρέπει να φλασάρω και να κάνω root ξανά , και να ξαναφλασάρω και μετά να μηδενίσω τον counter και μετά να ξαναφλασάρω ?

 

επειδη εισαι σε custom rom.

επαναλαμβανω λοιπον, φλασαρεις επισημο firmware, rootαρεις, μηδενιζεις, φλασαρεις. (ενδιαμεσα στα φλασαρισματα κανε και factory reset)

αν δεν με καταλαβαινεις στειλε pm και θα χαρω να σε βοηθησω παραπανω! :happy:

Link to comment
Share on other sites

επειδη εισαι σε custom rom.

επαναλαμβανω λοιπον, φλασαρεις επισημο firmware, rootαρεις, μηδενιζεις, φλασαρεις. (ενδιαμεσα στα φλασαρισματα κανε και factory reset)

αν δεν με καταλαβαινεις στειλε pm και θα χαρω να σε βοηθησω παραπανω! :happy:

 

Σ' ευχαριστώ Νίκο (αν δεν κάνω λάθος)

 

Δεν είπα ποτέ ότι είμαι σε custom rom . Εχω τη μαμίσια Ι9300ΧΧΕMG4 (EUR) που την κατεβάζω τώρα από Sammobile .

Οπερ μεθερμηνευόμενο , αν

 

Κάνω Backup με το Nandroid

Μηδενίζω Counter με Triangle away

Factory Reset

Φλασάρω Ι9300ΧΧΕMG4 με Odin

Factory Reset

Τσεκάρω Counter να είναι 0 (μηδέν)

Τσεκάρω το Status και δεν είναι Modified

 

Τότε τα κατάφερα ....

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Νίκο (αν δεν κάνω λάθος)

 

Δεν είπα ποτέ ότι είμαι σε custom rom . Εχω τη μαμίσια Ι9300ΧΧΕMG4 (EUR) που την κατεβάζω τώρα από Sammobile .

Οπερ μεθερμηνευόμενο , αν

 

Κάνω Backup με το Nandroid

Μηδενίζω Counter με Triangle away

Factory Reset

Φλασάρω Ι9300ΧΧΕMG4 με Odin

Factory Reset

Τσεκάρω Counter να είναι 0 (μηδέν)

Τσεκάρω το Status και δεν είναι Modified

 

Τότε τα κατάφερα ....

 

καταρχας σωστα το ειπες το ονομα. :p

λαθος μου με custom. τελευταια πολλα ατομα θελουν να κανουν unroot και μπερδεψα τις υποθεσεις! :p

το nandroid δεν χρειαζεται γιατι θα γινεις unrooted αλλα αν εχεις σκοπο να το ξαναrootαρεις και να επανελθει στο ιδιο σημειο που εισαι τωρα, καντο.

τα αλλα οκ.

και μην μου αγχωνεσαι! αυτη η διαδικασια μπορει να ειναι αγχωτικη αλλα για να πω την αληθεια, δεν νομιζω να εχει μεινει κανενας... :)

μια φορα θα το κανεις και θα πετας!!!

στην δικη μου περιπτωση ηθελε να κανω την ιδια διαδικασια 2 φορες για να μηδενιστει ο counter, οποτε αν δεν πετυχει με την μια το ξανακανεις. οπως και να 'χει θα σου πετυχει!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας σωστα το ειπες το ονομα. :p

λαθος μου με custom. τελευταια πολλα ατομα θελουν να κανουν unroot και μπερδεψα τις υποθεσεις! :p

το nandroid δεν χρειαζεται γιατι θα γινεις unrooted αλλα αν εχεις σκοπο να το ξαναrootαρεις και να επανελθει στο ιδιο σημειο που εισαι τωρα, καντο.

τα αλλα οκ.

και μην μου αγχωνεσαι! αυτη η διαδικασια μπορει να ειναι αγχωτικη αλλα για να πω την αληθεια, δεν νομιζω να εχει μεινει κανενας... :)

μια φορα θα το κανεις και θα πετας!!!

στην δικη μου περιπτωση ηθελε να κανω την ιδια διαδικασια 2 φορες για να μηδενιστει ο counter, οποτε αν δεν πετυχει με την μια το ξανακανεις. οπως και να 'χει θα σου πετυχει!

 

Θα δούμε σε λίγο . Θα ενημερώσω .

Στο Triangle away , τι επιλέγουμε , γιατί δοκίμασα το Reset flash Counter και μου έβγαλε ότι είναι επικίνδυνο και ότι μπορεί να μου

κάνει το κινητό ΤΟΥΒΛΟ .

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε σε λίγο . Θα ενημερώσω .

Στο Triangle away , τι επιλέγουμε , γιατί δοκίμασα το Reset flash Counter και μου έβγαλε ότι είναι επικίνδυνο και ότι μπορεί να μου

κάνει το κινητό ΤΟΥΒΛΟ .

 

προχωρας. αυτα τα βαζουν κυριως για να μην εχουν ευθυνες. αλλωστε:

1. δεν εχεις αλλη επιλογη.

2. τοσοι το εχουν κανει. μια χαρα δουλευει.

3. στην χειροτερη περιπτωση μενει σε bootloop και δεν ανοιγει. μπορεις να το επαναφερεις με απλο φλασαρισμα firmware. ;)

Link to comment
Share on other sites

προχωρας. αυτα τα βαζουν κυριως για να μην εχουν ευθυνες. αλλωστε:

1. δεν εχεις αλλη επιλογη.

2. τοσοι το εχουν κανει. μια χαρα δουλευει.

3. στην χειροτερη περιπτωση μενει σε bootloop και δεν ανοιγει. μπορεις να το επαναφερεις με απλο φλασαρισμα firmware. ;)

 

ΟΚ , what the hell . Στο κάτω-κάτω τι μπορεί να συμβεί .

Μιά τελευταία ερώτηση πριν παραγίνω κουραστικός ( τι πριν αφού έχω ήδη γίνει )

Πως θα δω αν τελικά μηδενίστηκε ο counter ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ , what the hell . Στο κάτω-κάτω τι μπορεί να συμβεί .

Μιά τελευταία ερώτηση πριν παραγίνω κουραστικός ( τι πριν αφού έχω ήδη γίνει )

Πως θα δω αν τελικά μηδενίστηκε ο counter ?

 

στο dowload mode το λεει. νομιζω αν ειναι 0 θα λεει εκει που λεει στον αριθμο, no. καπως ετσι. θα το καταλαβεις σιγουρα. θα σου λεει official και οχι custom και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

στο dowload mode το λεει. νομιζω αν ειναι 0 θα λεει εκει που λεει στον αριθμο, no. καπως ετσι. θα το καταλαβεις σιγουρα. θα σου λεει official και οχι custom και τετοια.

 

Σε υπερευχαριστώ Νίκο γιά την διάθεση και τον κόπο σου . Εγινε unroot χωρίς κανένα πρόβλημα . Τώρα σιγά-σιγά θα το ξαναστήσω ,

αλλά απαγοητεύτηκα γιατί κάποιο θέμα που είχα και αυτό περισσότερο με έκανε να το ξερουτάρω(!) εξακολουθεί και υφίσταται και

το χειρότερο είναι ακαταλαβίστικο , μιά και πίστευα ότι ήταν στο σύστημα .

Στο Post 12440 στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336581&page=830 , αν έχεις χρόνο θα διαβάσεις το πρόβλημά μου . Αποδεικνύεται

τουλάχιστον ότι πρέπει να είναι στην εξωτερική κάρτα , αλλά ακόμα και τώρα δεν μπορώ να το βρώ .

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστώ Νίκο γιά την διάθεση και τον κόπο σου . Εγινε unroot χωρίς κανένα πρόβλημα . Τώρα σιγά-σιγά θα το ξαναστήσω ,

αλλά απαγοητεύτηκα γιατί κάποιο θέμα που είχα και αυτό περισσότερο με έκανε να το ξερουτάρω(!) εξακολουθεί και υφίσταται και

το χειρότερο είναι ακαταλαβίστικο , μιά και πίστευα ότι ήταν στο σύστημα .

Στο Post 12440 στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=336581&page=830 , αν έχεις χρόνο θα διαβάσεις το πρόβλημά μου . Αποδεικνύεται

τουλάχιστον ότι πρέπει να είναι στην εξωτερική κάρτα , αλλά ακόμα και τώρα δεν μπορώ να το βρώ .

 

Τίποτα ρε σιγά τον κόπο...

Αφού νομίζεις πως είναι η εξωτερική sd, δοκίμασε να την βγάλεις να δεις αν ακόμα φαίνονται οι φωτογραφίες.

Στην επόμενη σελίδα δεν το λύσατε το πρόβλημα; γιατί βλέπω το έχετε συζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ρε σιγά τον κόπο...

Αφού νομίζεις πως είναι η εξωτερική sd, δοκίμασε να την βγάλεις να δεις αν ακόμα φαίνονται οι φωτογραφίες.

Στην επόμενη σελίδα δεν το λύσατε το πρόβλημα; γιατί βλέπω το έχετε συζητήσει.

 

Επρεπε να κατεβώ γιά λίγο .

Τελικά η εκτίμησή μου ότι ήταν στη εξωτερική κάρτα απεδείχθει λάθος αλλά βασιζόταν στο γεγονός ότι με το φλασάρισμα χάνονταν τα

πάντα . Βγάζοντας την κάρτα ο φάκελλος εξακολουθούσε να υπάρχει

Από την άλλη , από τον ενθουσιασμό ότι όλα πήγαν καλά , παρέλειψα να κάνω Επαναφορά εργαστασιακών δεδομένων που έκανα τώρα

με αποτέλεσμα , να υπάρχει ο φάκελλος , αλλά οι φωτογραφίες ελαττωθήκανε στις 213 . Αρχίζω και υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το αρχικό στήσιμο και τις αποδοχές των επιλογών του Google Account . Θα το ψάξω .

Thanks again .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα,

μια ερώτηση: ακολούθησα τον οδηγό για unroot και πήγαν όλα καλά.

Στις ρυθμίσεις μου λέει κανονικό.

Αλλά όταν μπαίνω σε Download mode μου λέει Custom binary mode: yes(1count)

και από κάτω λέει official.

Τι πρέπει να κάνω τώρα να μηδενίσω τον counter?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

μια ερώτηση: ακολούθησα τον οδηγό για unroot και πήγαν όλα καλά.

Στις ρυθμίσεις μου λέει κανονικό.

Αλλά όταν μπαίνω σε Download mode μου λέει Custom binary mode: yes(1count)

και από κάτω λέει official.

Τι πρέπει να κάνω τώρα να μηδενίσω τον counter?

 

Ή δεν εκανες το βήμα σωστά ή καθόλου με το triangle away, ή κάτι δε πήγε καλά σε αυτό το βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κ βοήθεια. επιτέλους κ εγώ έκανα ροοτ το τηλ. Ολα μια χαρά.Το τηλ πετάει καμιά σχέση με πρώτα. τώρα στα δύσκολα πρώτου κάνω ροοτ το τηλ πήρα bacup την μαμά ρομ με clockworkmod recovery και υπαρχή το bacup στην κάρτα του τηλ.εβαλα την κενουρια ρομ ολα μια χαρα. θέλω να περάσω μια άλλη ρομ κανω bacup ξανα με clockworkmod η διαδικασία τελειωνη,παω να βρω το bacup ,αλλα πουθενά. δεν μπορώ να βρω που το αποθηκεύει .Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι κ αρχάριος.
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κ βοήθεια. επιτέλους κ εγώ έκανα ροοτ το τηλ. Ολα μια χαρά.Το τηλ πετάει καμιά σχέση με πρώτα. τώρα στα δύσκολα πρώτου κάνω ροοτ το τηλ πήρα bacup την μαμά ρομ με clockworkmod recovery και υπαρχή το bacup στην κάρτα του τηλ.εβαλα την κενουρια ρομ ολα μια χαρα. θέλω να περάσω μια άλλη ρομ κανω bacup ξανα με clockworkmod η διαδικασία τελειωνη,παω να βρω το bacup ,αλλα πουθενά. δεν μπορώ να βρω που το αποθηκεύει .Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι κ αρχάριος.

 

στον φάκελλο clockworkmod εξ'ορισμού εκτός αν άλλαξε κάτι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Μια ερώτηση .έκανα ροοτ το τηλέφωνο κ έβαλα cm rom (cyanogenMod).Όλα καλά. Προτού κάνω ροοτ το τηλ πήρα bakup όλη την μαμά samsung room με clockworkmod recovery .Αυτό που που θέλω να ρωτήσω είναι οτι δεν πήρα bakup το φάκελο ufs που διάβασα εδώ μέσα ξεχωριστά .Αν κάποια στιγμή θέλω να γυρίσω στη μαμά ροομ με την διαδικασία που υπάρχει στην πρώτη σελ για να γίνει το τηλ εντελώς εργοστασιακό κ στην εγγύηση και να αναγνωρίζει κ το κιες το τηλ θα έχω κάποιο πρόβλημα?Αν κάποιος το γνωρίζει να απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν όλα πάνε καλά. Αν δεν πάνε και χάσεις το IMEI τότε ίσως να το χρειαστείς.

Δες μέσα στους φακέλους σου γιατί έχω την εντύπωση πως η CyanogenMod κάνει αυτόματα Backup τον φάκελο efs.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν όλα πάνε καλά. Αν δεν πάνε και χάσεις το IMEI τότε ίσως να το χρειαστείς.

Δες μέσα στους φακέλους σου γιατί έχω την εντύπωση πως η CyanogenMod κάνει αυτόματα Backup τον φάκελο efs.

 

εκανα ροοτ το τηλ .πηρα bakup την μαμα ρομ με Recovery και μετα περασα ρομ cyanogenMod.δεν ξερω αν εκανα βλακια αλλα δεν πηρα bacup to efs ξεχωριστα προτου περασω την ρομ.το τηλ στης ρυθμίσεις εχει το ιμει του κ τον σειριακό αριθμό,τι γίνεται τωρα?τον φάκελο τον βρήκα κ δεν έχει τίποτα μέσα.αν πάρω bakup την μαμα ρομ που εχω θα το λύσω το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν περάσεις πάλι επίσημο Firmware πάρε Backup τον φάκελο efs.

Αφού έχεις IMEI και σειριακό αριθμό δεν έχεις πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Όταν περάσεις πάλι επίσημο Firmware πάρε Backup τον φάκελο efs.

Αφού έχεις IMEI και σειριακό αριθμό δεν έχεις πρόβλημα.

 

1.οκ.με ποιο πρόγραμμα μπορώ να πάρω pakup το φάκελο efs?

2.αν περάσω την δικιά μου ρομ μαμά με το pakup που εχω θα υπαρχή μέσα λογικά κ το efs?

η χρειάζεται άλλη rom samsun με odin?

δεν ξέρω κ πολλά πράγματα τώρα ψάχνομε κ είδη έκανα κ την πρώτη μα.....κια .

ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό για το Backup.

Ναι, θα υπάρχει μέσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...