Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το bootloop δεν μπορώ να σου πω εγγυημένα ότι θα πετύχει από τη στιγμή που δεν το έχω δοκιμάσει.

 

για το triangle away το λέει αναλυτικά στην πρώτη σελίδα

"Aν έκανες root με τον παραπάνω τρόπο με το cf-autoroot που δεν αλλάζει τίποτα άλλο, αρκεί να μπεις στην εφαρμογή SuperSU και να κάνεις Full Unroot από τις ρυθμίσεις.

Προηγουμένως πρέπει να έχεις μηδενίσει το counter με το triangle away. Και φυσικά πρέπει να αφαιρέσεις όσες αλλαγές έχεις κάνει ως root. Καλύτερα λοιπόν να ακολουθήσεις για σιγουριά τα παρακάτω βήματα, αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνεις. "

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

για το bootloop δεν μπορώ να σου πω εγγυημένα ότι θα πετύχει από τη στιγμή που δεν το έχω δοκιμάσει.

 

για το triangle away το λέει αναλυτικά στην πρώτη σελίδα

"Aν έκανες root με τον παραπάνω τρόπο με το cf-autoroot που δεν αλλάζει τίποτα άλλο, αρκεί να μπεις στην εφαρμογή SuperSU και να κάνεις Full Unroot από τις ρυθμίσεις.

Προηγουμένως πρέπει να έχεις μηδενίσει το counter με το triangle away. Και φυσικά πρέπει να αφαιρέσεις όσες αλλαγές έχεις κάνει ως root. Καλύτερα λοιπόν να ακολουθήσεις για σιγουριά τα παρακάτω βήματα, αν δεν είσαι σίγουρος τι κάνεις. "

 

Σωστα.... Ευχαριστώ και πάλι!

Επειδή όμως έχω ακόμα κάποιες ερωτήσεις θα απευθυνθώ στο κατάλληλο topic που είναι γενικά για τροποποιήσεις.

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Ο αδερφός μου αγόρασε μεταχειρισμένο ένα galaxy s3 το οποίο έχει το sotmax v19 custom rom μέσα και θέλει να γυρίσει σε stock firmware. Εχω βρεί οδηγούς κτλ (είμαι καινούριος στα android) για να τον βοηθήσω να το κάνει αλλα στο κινητό του έχει κάτι περίεργο (για μένα περίεργο που δεν τα ξέρω καλά,μπορεί να είναι λογικό). To device status του είναι normal αντί να είναι modified! Μέ μπέρδεψε λίγο αυτό. Please μία μικρή βοήθεια εσείς που τα ξέρετε.

 

Ps. ένας φίλος μού είπε να φλασάρω μια επίσημη μέσα στο σύστημα. μήπως κάποιος μπορεί να με κατευθύνει στο πώς το κάνω αυτό? έχω κατεβάσει και το official firmware και το odin...

Edited by alex_psilos07
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους και σε όλες. Ο αδερφός μου αγόρασε μεταχειρισμένο ένα galaxy s3 το οποίο έχει το sotmax v19 custom rom μέσα και θέλει να γυρίσει σε stock firmware. Εχω βρεί οδηγούς κτλ (είμαι καινούριος στα android) για να τον βοηθήσω να το κάνει αλλα στο κινητό του έχει κάτι περίεργο (για μένα περίεργο που δεν τα ξέρω καλά,μπορεί να είναι λογικό). To device status του είναι normal αντί να είναι modified! Μέ μπέρδεψε λίγο αυτό. Please μία μικρή βοήθεια εσείς που τα ξέρετε.

 

Ps. ένας φίλος μού είπε να φλασάρω μια επίσημη μέσα στο σύστημα. μήπως κάποιος μπορεί να με κατευθύνει στο πώς το κάνω αυτό? έχω κατεβάσει και το official firmware και το odin...

 

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ

Αν θελεις μετά κάνεις και ενα factory reset ,και το τηλέφωνο γίνεται όπως είναι όταν το αγοράζεις για πρώτη φορά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S IIΙ

Αν θελεις μετά κάνεις και ενα factory reset ,και το τηλέφωνο γίνεται όπως είναι όταν το αγοράζεις για πρώτη φορά .

 

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Το factory reset το κάνω απο τα settings της συσκευής όταν με το καλό έχω περάσει το official firmware και είμαι κανονικά μέσα ?

Απο περιέργεια ο ίδιος τρόπος δεν είναι αυτός και για να βάλεις κάποιο custom rom?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Το factory reset το κάνω απο τα settings της συσκευής όταν με το καλό έχω περάσει το official firmware και είμαι κανονικά μέσα ?

Απο περιέργεια ο ίδιος τρόπος δεν είναι αυτός και για να βάλεις κάποιο custom rom?

 

Μπορείς να το κάνεις μπαίνοντας και σε recovery ( volume up /bower button/home button) αλλά καλύτερα να γίνει μέσα από τις ρυθμίσεις .

Οχι δεν είναι το ίδιο με τις custom ,πρέπει να κάνεις root ,να περάσεις custom recovery και μετά να βάλεις custom , διάβασε τον οδηγο

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας

Είμαι κάτοχος S3 και έχω την εξής απορία σχετικά με το root το οποίο σκέφτομαι να κάνω αν και είμαι άσχετος.

Αν τρέξω το framaroot τα κάνει όλα μόνο του και γίνομαι κανονικά root χωρίς όλη την διαδικασία της πρώτης σελίδας?

Επίσης ισχύει το ίδιο και για το unroot του?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση εχω ενα galaxy s3 κλειδωμενο απο αγγλια αν το κανο root θα μπορεσω να το χροισημοποιο κανονικα με οποιοδηποτε καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι κάτοχος S3 και έχω την εξής απορία σχετικά με το root το οποίο σκέφτομαι να κάνω αν και είμαι άσχετος.

Αν τρέξω το framaroot τα κάνει όλα μόνο του και γίνομαι κανονικά root χωρίς όλη την διαδικασία της πρώτης σελίδας?

Επίσης ισχύει το ίδιο και για το unroot του?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Εξαρτάται από τη ρομ. Μπορείς να δοκιμάσεις, το πολύ να μην πετύχει.

 

 

 

 

 

μια ερωτηση εχω ενα galaxy s3 κλειδωμενο απο αγγλια αν το κανο root θα μπορεσω να το χροισημοποιο κανονικα με οποιοδηποτε καρτα?

 

Όχι, πρέπει να το ξεκλειδώσεις. Το root από μόνο του δεν ξεκλειδώνει

- Alex
Link to comment
Share on other sites

εδωσα το νεξους που ειχα και πηρα το s3 σημερα και μεχρι τωρα περα απο την ταχυτητα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος στο θεμα της μπαταριας σε σχεση με το νεξους.το εκανα ρουτ με τις οδηγιες στην πρωτη σελιδα,οποτε απλα ηθελα να πω ενα ευχαριστω γι αυτες

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά ρε παιδιά, αλλά αυτό το CF Root όπου και να το ψάξω μου βγάζει μηνυμα "Database error". Εχω φάει τον τόπο και δεν μπορώ να το βρω με τίποτα

 

Samsumg GT-i9300 Android ver 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο εγώ μπορώ και το κατεβάζω κανονικά απο την πρώτη σελίδα .:confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτισεις γιατι εχω χαθει.

Εχω to s3 λιγες μερες τωρα και με τρωει να πειραματιστο , μετα απο ψαξιμο εχω καταλαβει: πως γινετε το ροοτ πως περναω custom rom πως ξαναπερναω oficial rom πως κανω unroot και πως περναω custom recovery.

1) Δεν καταλαβα αν ειναι απαραιτιτω το custom recovery σε ολες τις παραπανω διαδικασιες και

2) πως μπορω να βγαλω το custom recovery και να βαλω το stock .

Τελος θα ηθελα να μαθω τι ειναι το triangle away που πρεπει να μιδενισουμε και τελος τι πρεπει και μπορω να παρω backup πριν ξεκινισω να πειραζω το κινιτο και δεν εννοω επαφες και εικονες αλλα απο ρομ τι μπορο να παρω και πως και τι αλλο λειτουργηκο του κινιτου. Ευχαριστω και συγνωμη που σας κουραζω...

Edited by pontioskon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτισεις γιατι εχω χαθει. Εχω to s3 λιγες μερες τωρα και με τρωει να πειραματιστο , μετα απο ψαξιμο εχω καταλαβει πως γινετε το ροοτ πως περναω custom rom πως ξαναπερναω oficial rom πως κανω unroot και πως περναω custom recovery. Δεν καταλαβα αν ειναι απαραιτιτω το custom recovery σε ολες τις παραπανω διαδικασιες και πως μπορω να βγαλω το custom recovery και να εχω το μαμα σε περιπτωση σερβισε. Τελος θα ηθελα να μαθω τι triangle away που πρεπει να μιδενισουμε και τελος τι πρεπει και μπορω να παρω backup πριν ξεκινισω να πειραζω το κινιτο και δεν εννοω επαφες και εικονες αλλα απο ρομ τι μπορο να παρω και πως και τι αλλο λειτουργηκο του κινιτου. Ευχαριστω και συγνωμη που σας κουραζω...

 

Αδελφέ δες ξανά το μύνημα σου και διόρθωσε λίγο τη σύνταξη, γιατί ξέχασες κάποιες λέξεις και δεν ψιλοβγαίνει νοήμα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτισεις γιατι εχω χαθει. Εχω to s3 λιγες μερες τωρα και με τρωει να πειραματιστο , μετα απο ψαξιμο εχω καταλαβει πως γινετε το ροοτ πως περναω custom rom πως ξαναπερναω oficial rom πως κανω unroot και πως περναω custom recovery. Δεν καταλαβα αν ειναι απαραιτιτω το custom recovery σε ολες τις παραπανω διαδικασιες και πως μπορω να βγαλω το custom recovery και να εχω το μαμα σε περιπτωση σερβισε. Τελος θα ηθελα να μαθω τι triangle away που πρεπει να μιδενισουμε και τελος τι πρεπει και μπορω να παρω backup πριν ξεκινισω να πειραζω το κινιτο και δεν εννοω επαφες και εικονες αλλα απο ρομ τι μπορο να παρω και πως και τι αλλο λειτουργηκο του κινιτου. Ευχαριστω και συγνωμη που σας κουραζω...

 

Αν θελεις να περάσεις custom rom/mods ή να πάρεις backup ολη την rom (nadroid backup) τότε χρειάζεσαι το custom recovery .

Δες εδω για το triangle away ,και για backup όπως έγραψα πριν μπορείς να πάρεις όλη την rom που φοράς χρησιμοποιώντας το cwm και κάνοντας ένα nadroid backup .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να περάσεις custom rom/mods ή να πάρεις backup ολη την rom (nadroid backup) τότε χρειάζεσαι το custom recovery .

Δες εδω για το triangle away ,και για backup όπως έγραψα πριν μπορείς να πάρεις όλη την rom που φοράς χρησιμοποιώντας το cwm και κάνοντας ένα nadroid backup .

 

αν περασω custom recovery πως μπορω να το αφερεσω και να ξανα βαλω το κανονικο το stock δηλαδη?

το cwm ειναι για να περναω αλλη ρομ?

με το rom manager δεν αλλαζω ρομ?

συγγωμη αλλα εχω μπρερδευτει πολυ και δεν πηγα και διακοπεσ ακομα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

αν περασω custom recovery πως μπορω να το αφερεσω και να ξανα βαλω το κανονικο το stock δηλαδη?

το cwm ειναι για να περναω αλλη ρομ?

με το rom manager δεν αλλαζω ρομ?

συγγωμη αλλα εχω μπρερδευτει πολυ και δεν πηγα και διακοπεσ ακομα :wacko:

 

Μπορείς ειτε περνώντας μια official rom ,ειτε βάζοντας μόνο το stock recovery με odin ή mobile odin .

Και το rom manager χρησιμοποιεί το cwm για να εγκαταστήσει κάποια rom .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ρεκοβερι εξαρτατε απο την ρομ?

Και που μπορω να βρω το stock recovery na to κατεβασω?

Υπαρχει καποιος οδηγος για το πως γινετε το βγαλε βαλε τις recovery?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το ρεκοβερι εξαρτατε απο την ρομ?

Και που μπορω να βρω το stock recovery na to κατεβασω?

Υπαρχει καποιος οδηγος για το πως γινετε το βγαλε βαλε τις recovery?

 

Ο πιο απλός τρόπος είναι από το rom manager. Την επίσημη εφαρμογή της cwm με την οποία μπορείς να βάλεις το recovery, να αναβαθμίσεις, και μέσα από αυτή την εφαρμογή να επιλεξεις τι θες να φλασάρεις (πχ rom) και να σε βάλει μόνο του στο cwm και να στα κάνει όλα αυτόματα (wipe data, cache, dalvik cache...) (κατι που δεν συνιστώ. καλύτερα να ξέρεις τι κάνεις σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα)

Αλλά και χειροκίνητα είναι πολύ εύκολο να φλασάρεις roms.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο απλός τρόπος είναι από το rom manager. Την επίσημη εφαρμογή της cwm με την οποία μπορείς να βάλεις το recovery, να αναβαθμίσεις, και μέσα από αυτή την εφαρμογή να επιλεξεις τι θες να φλασάρεις (πχ rom) και να σε βάλει μόνο του στο cwm και να στα κάνει όλα αυτόματα (wipe data, cache, dalvik cache...) (κατι που δεν συνιστώ. καλύτερα να ξέρεις τι κάνεις σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα)

Αλλά και χειροκίνητα είναι πολύ εύκολο να φλασάρεις roms.

 

Που νπορω να βρω το stock recovey ομοως? Εννοω το αρχειο απο που θα το κατεβασω για να το περασω?

Link to comment
Share on other sites

Που νπορω να βρω το stock recovey ομοως? Εννοω το αρχειο απο που θα το κατεβασω για να το περασω?

 

Κατέβασε το από εδώ Recovery for International Galaxy S3 GT-i9300

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και νια τελευταια ερωτηση το περναω μεσο του odin?

 

Με odin ή mobile odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...