Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα! Εκανα root και περασα ενα firmware στο s3 μου και ξαφνικα μπηκε σε factory mode!! Καταφερα και το εκλεισα το factory mode αλλα δεν συνδεεται στο δικτυο(wind)! Στο wifi μπαινει κανονικα! Καμια βοηθεια κανεις?

 

Πρέπει να έγινε corrupt το imei δες στις πληροφορίες εμφανίζει το imei σου σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησε με λιγο!! Που ακριβως θα το δω αυτο?

 

Το ειδα και ψαχτηκα λιγο στο φορουμ αλλα δεν μπορω να κατανοησω και να κανω κατι!! Μπορεις να με βοηθησεις να επανελθει το IMEI μου??

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και ψαχτηκα λιγο στο φορουμ αλλα δεν μπορω να κατανοησω και να κανω κατι!! Μπορεις να με βοηθησεις να επανελθει το IMEI μου??

 

Όταν κάνεις εγκατάσταση rom οι ποιό πολλές κάνουν backup τον efs folder. Ψάξε αν υπάρχει κάπου στην SD τον επαναφέρεις στο /system/efs αν όχι δεν ξέρω τι γίνεται πιθανόν αν εγκαταστήσεις μια stock rom από την αρχή να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο έως ακατόρθωτο να το βρεις, πόσο μάλλον να στο παραδεχτεί κάποιος αν δεν ξέρεις πότε στο περίπου έγινε. Γιατί αν είσαι βέβαιος ότι εμφανίστηκε ανάμεσα στην ώρα που το πήγες για service και τη στιγμή που το πήρες πίσω υπήρχε, τότε ναι, φως φανάρι. Αν όμως δεν είσαι απόλυτα βέβαιος, δεν υπάρχει τίποτα που να σου μαρτυρήσει πότε ακριβώς συνέβη και με ποιον ακριβώς τρόπο..

 

Μια και οι απαντήσεις σου είναι καθαρές μια ακόμα μικρή βοήθεια;

Αν το Odin Download Mode του τηλεφώνου δείχνει:

Current binary custom

System status custom

...μπορεί να γίνει αναβάθμιση από το official service χωρίς να τους πετάξει μήνυμα το τηλέφωνο είναι ρουτ μην συνεχίσετε την επισκευή

ή μπορεί να γίνει αναβάθμιση από το kies με Η/Υ?

Ευχαριστώ!

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Μια και οι απαντήσεις σου είναι καθαρές μια ακόμα μικρή βοήθεια;

Αν το Odin Download Mode του τηλεφώνου δείχνει:

Current binary custom

System status custom

...μπορεί να γίνει αναβάθμιση από το official service χωρίς να τους πετάξει μήνυμα το τηλέφωνο είναι ρουτ μην συνεχίσετε την επισκευή

ή μπορεί να γίνει αναβάθμιση από το kies με Η/Υ?

Ευχαριστώ!

Αν το τηλέφωνο είναι ακόμα root φυσικά update δεν μπορεί να γίνει OTA ("over the air" δηλαδή η για να το κάνω πιο απλό, "update" από την αναζήτηση για νέες αναβαθμίσεις μέσα από τη συσκευή"), αν φυσικά εννοείς αυτό λέγοντας "official service". Γιατί αν εννοείς το service της Samsung (το κατάστημα δηλαδή) τότε το ξεχνάς, αν δουν το "custom" τέλος η εγγύηση.

 

Αν όμως εννοείς την πρώτη περίπτωση, θα μπορούσε κάποιος να έχει κάνει unroot μια συσκευή όμως στο download mode θα εξακολουθούσε να γράφει "custom" αν δεν είχε μηδενίσει πρώτα τον μετρητή με το triangle away. Σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να λάβει ένα update μέσω OTA, αρκεί μέσα το λειτουργικό να μην είναι "πειραγμένο", να μην έχει root δηλαδή ή κάποιο custom recovery για παράδειγμα. Ο μετρητής με λίγα λόγια δεν επηρεάζει το ΟΤΑ.. ;)

 

Το ίδιο υποθέτω ότι ισχύει και με το kies αλλά είναι μια εφαρμογή που δεν έχω δουλέψει σχεδόν ποτέ για να μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα, τα πάντα τα κάνω με το Odin.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν εννοείς το service της Samsung (το κατάστημα δηλαδή) τότε το ξεχνάς, αν δουν το "custom" τέλος η εγγύηση.

 

Τι σημαίνει αν δουν, δεν το βλέπουν άμεσα μόλις το συνδέσουν στο PC τους ή ότι είναι αυτό;

 

Αυτός είναι ο πόνος μου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5923694#post5923694

Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει αν δουν, δεν το βλέπουν άμεσα μόλις το συνδέσουν στο PC τους ή ότι είναι αυτό;

 

Αυτός είναι ο πόνος μου: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5923694#post5923694

Το αν το τηλέφωνο έχει "πειραχτεί" και έχει γράψει ο μετρητής, αυτό μπορεί να το δει κάποιος χωρίς καν να συνδέσει τη συσκευή σε pc. Αρκεί να μπει σε download mode απ'τη συσκευή και πήρε αυτό που ήθελε.. με μια αναζήτηση στο youtube για "triangle away" και "Samsung download mode" θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Το θέμα είναι ότι εσύ έμπλεξες σε τρελή κατάσταση φίλε μου, αν κατάλαβα καλά, τους πήγες τη συσκευή σου χωρίς να την πειράξεις ποτέ, κι αυτοί στην έβγαλαν "πειραγμένη";

Σίγουρα δεν έχει πειραχτεί η συσκευή; Ποτέ; Ούτε root ούτε κάτι άλλο έστω και για δοκιμή;

 

Το κακό είναι ότι γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έβαλε η Samsung τον μετρητή, για να ανακαλύπτει τις συσκευές που έχουν πειραχτεί και να τους αφαιρεί την ισχύ της εγγύησης. Το triangle away ήταν το "όπλο" των χρηστών στο να μηδενίζει αυτός ο μετρητής και να ξεγελάει εν ολίγοις τη Samsung.. Το θέμα όμως στην περίπτωσή σου είναι άλλο, ο μετρητής έγραψε από σένα ή από αυτούς;; Ελπίζω να μη χρειαστεί να μπεις στη διαδικασία να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εσύ έμπλεξες σε τρελή κατάσταση φίλε μου, αν κατάλαβα καλά, τους πήγες τη συσκευή σου χωρίς να την πειράξεις ποτέ, κι αυτοί στην έβγαλαν "πειραγμένη";

Σίγουρα δεν έχει πειραχτεί η συσκευή; Ποτέ; Ούτε root ούτε κάτι άλλο έστω και για δοκιμή;

 

Δυστυχώς έτσι είναι ...ποτέ. Το 1ο service έκανε μόνο αναβάθμιση στο Android.

 

Ελπίζω να μη χρειαστεί να μπεις στη διαδικασία να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας..

 

Δυστυχώς πρέπει να μπω. Πήγα για τον sensor και βγήκα με χαλασμένο μιρόφωνο και χωρίς εγγύηση από το 2ο service ....απίστευτο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αν το τηλέφωνο έχει "πειραχτεί" και έχει γράψει ο μετρητής, αυτό μπορεί να το δει κάποιος χωρίς καν να συνδέσει τη συσκευή σε pc. Αρκεί να μπει σε download mode απ'τη συσκευή και πήρε αυτό που ήθελε.

 

Ωραία τότε γιατί έφτιαξαν τον proximity αφού είναι εκτός εγγύησης; Δεν θα έπρεπε να με ρωτήσουν πρώτα για το κόστος και μετά η επισκευή;

Με δουλεύουν ψιλό γαζί;

Edited by amnis
Smile for ever.
Link to comment
Share on other sites

Με δουλεύουν ψιλό γαζί;

 

Σου απάντησα εκεί γιατί έχουμε ήδη βγει εκτός σ'αυτό το thread. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για αναβάθμιση από την 4.1, υπάρχει τρόπος να γίνει χωρίς να ξερουταριστεί/επανέλθει στην αρχική κατάσταση το κινητό;

Με triangle away θα δουλέψει η ΟΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα στο forum.Μου εδωσε φιλος το s3 του να το ρουταρω κ να του περασω καποια rom γιατι σερνεται πολυ και απο εχθες το εχω ριξει στο διαβασμα γιατι εχω να ρουταρω απο τοτε που ειχα το nexus s στην κατοχη μου.Ολα καλα με το root στο κινητο,αυτο που θελω να μου προτεινετε γιατι μπλεχτηκα ειναι μια rom λιγο προσφατη ,που να ειναι σταθερη κ με καλη καταναλωση μπαταριας.Μια omega ας πουμε ή μια cyanogen.Ευχαριστω!:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς σας βρήκα.

Ψάχνοντας πως να κάνω root στο τηλέφωνο μου, έπεσα πανω στο φόρουμ.

Ακολούθησα την διαδικασία του πρώτου μηνύματος και ενω ξεκινούσε η διαδικασία στο Οντίν, μετα απο λίγο σταματούσε και εγραφε fail. Ξανά και ξανά αλλά τίποτα. Αποτέλεσμα το τηλέφωνο να μπλοκαρει και να μην ανοιγει. Μετα απο πολύ ψάξιμο κατάφερα να βρω την μαμά firmware (απο το sammobile) και ως εκ θαύματος, το τηλέφωνο επανήλθε χωρίς να χαθεί τίποτα απο μέσα.

Αρα αυτό που συμπέρανα ηταν οτι δεν εκανα λάθος στην διαδικασια, ουτε είχε πρόβλημα κάποιο καλώδιο, υπολογιστής η πρόγραμμα. Το λάθος που εκανα ηταν οτι προσπαθούσα να φορτωσω λαθος αρχειο (CF-AUTO-ROOT 1.0). Σαν άσχετος που είμαι νόμιζα πως αυτό είναι για ολα τα s3.

Αν μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει αν το δικο μου μοντελο μπορεί να ρουταριστει με την ίδια διαδικασία (τώρα που την έμαθα) και αν ναι ποιο είναι το κατάλληλο αρχείο, θα το εκτιμούσα παρα πολυ.

Το μοντελο είναι: GT-i9301i (galaxy s3 neo)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλληλο φόρουμ για να ρωτήσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι αυτό> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395912

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τη διαδικασία με 4.3 κι ενώ τα κάνει όλα, όταν ανοίγει το κινητό δεν είναι rooted. :|

Δοκίμασα και με άλλες εφαρμογές αλλά τίποτα.

Να σημειωθεί ότι έχω την έκδοση Ι9300XXUGNA8

Edited by pakitis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Ερώτηση : Έχω περάσει εδώ και καιρό την 4.4.4 με custom rom φυσικά.

Για να κάνω εκ νέου root, ακολουθώ την ίδια διαδικασία που περιγράφεται στην αρχή ή λόγω της καστομιάς, κάνω κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τη διαδικασία με 4.3 κι ενώ τα κάνει όλα, όταν ανοίγει το κινητό δεν είναι rooted. :|

Δοκίμασα και με άλλες εφαρμογές αλλά τίποτα.

Να σημειωθεί ότι έχω την έκδοση Ι9300XXUGNA8

 

Τελικά μετά από 100 φορές στην κυριολεξία, έγινε rooted το κινητό μου..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε εμένα το Triangle Away δεν δουλεύει... :(

ακολουθώ τα βήματα όπως έχουν στην εφαρμογή (χωρίς να βγάζω μπαταρία κατά τη διάρκεια του reboot) και ενώ μου βγάζει μήνυμα πως έγινε με επιτυχία η διαδικασία όταν ξαναμπαίνω σε download mode δεν είναι μηδενισμένος ο counter.

πρέπει να κάνω οπωσδήποτε αυτό το βήμα με το να βγάλω την μπαταρία;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, έχω το galaxy s3 lte ακολούθησα τα βήματα το οdin δούλεψε όπως περιγράφετε στο άρθρο στο τέλος μου έβγαλε και το μήνυμα All threads completed. (succeed 1 / failed 0) αλλά το κινητό αντί να ανοίξει κανονικά μου γράφει downloading ... Do not turn off target!! μετά είδα ότι το root στο άρθρο ήταν για το galaxy sIII GT-I9300 κι ετσι κατέβασα το root για το galaxy sIII GT-I9305 αλλά πάλι τα ίδια . Το κινητό δεν ανοίγει . βγάζω την μπαταριά την ξαναβάζω αλλά τπτ πάλι το ίδιο μνμ στη οθόνη .Καμιά ιδέα???
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας παιδιά

Ήμουνα με 4,3 κια το έκανα root. Πέρασα CMW 6.0.4.7 νομίζωείναι η τελευταία έκδοση.

Φλασάρω cm13 αλλά τα pico gaaps (open gaaps 6)δε μου τα περνάει. Μου βγάζει ένα Error 6.

Ακόμη δε μου το βλέπει ο υπολογιστής το κινητό. Έχω XP

Καμιά βοήθεια?

 

Edit: Έβαλα τους drivers και βλέπει το κινητό το PC.

Αλλά... ενώ υπάρχει η συντόμευση του κινητού στον explorer οταν το ανοίγω, ο φάκελος είναι άδειος. Δεν υπάρχει ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού, ούτε η κάρτα sd. Δε βλέπει τους αποθηκευτικούς χώρους του κινητού.

Edited by geopip
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια......

Βοηθηστε με λιγο για ενα παιχνιδι στο S3 galaxy...... με το root υπαρχει τροπος να ξεκλειδωσω καποιες λειτουργιες που εχει ??

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα να κανω μερικές ερωτησεις με την σειρα μου.

 

αν κάνω root στην συσκευή μου, θα πρέπει πρώτα να κάνω και backup ή δεν θα πειραχτεί-χαθεί τίποτα;

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά, για να περάσω μια ROM δεν χρειάζεται να ειναι root το κινητο. Χρειάζεται όμως να έχω περάσει πρώτα recovery ;

 

Εχετε να προτεινεται καποια σταθερη ROM, εκεινο που χρειαζομαι ειναι να γινει πιο σβελτο το κινητο μου στην καθημερινη χρηση του.

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ρε παίδες. Ενώ έχω unrooted phone (έκδοση 4.3, 3.0.31-2823469 κερνελ) και ενω εχω κατασταση συσκευης : Επίσημη εκδοση, στο recovery mode μου γράφει count 1. Προφανώς δεν έχει βγει 100% το root που ειχα (έχω και το su app που δεν δουλευει και δεν γινεται απεγκατασταση). Αν κάνω restore και μετά απο recovery mode wipe data, θα φύγει? Θέλω να χω 100% unrooted μιας και το πουλάω.. Edited by Haris1977
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...