Jump to content

Galaxy S III : Πλήρης οδηγός για root


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά μιας και εδώ τα διαβάζω διαφορετικά (μπορεί απλώς να τα κατάλαβα διαφορετικά) κι επειδή στο S2 δεν ίσχυε μου κάνει εντύπωση. Διαβάζω λοιπόν ότι στο S3 περνώντας τον kernel του philz γράφει ο μετρητής της Samsung και απαιτείται η διαδικασία με το triangle away για να μηδενίσει. Στο S2 αν περνούσαμε τον kernel με το Odin ίσχυε το ίδιο, είχαμε όμως και την επιλογή να εγκαταστήσουμε τον kernel με το zip απ'το recovery και ο μετρητής δεν έγραφε, στο S3 δεν ισχύει αυτό; Υπάρχει το "philz_touch_6.25.0-i9300.zip", σωστά;

 

 

Να θέσω ένα ακόμα ερώτημα, κάποιος τρόπος για να γίνουμε root στο S3 με official 4.3, χωρίς όμως να γράψει ο μετρητής, υπάρχει; Το unroot δεν με ενδιαφέρει και τόσο, έχω ήδη εγκατεστημένο το "μαμά" firmware στο pc μου κι αν χρειαστεί κάποια στιγμή το περνάω από πάνω με το Odin.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνω root χωρίς να γράψει ο μετρητής, για κάποιο λόγο με φοβίζει η διαδικασία μηδενισμού στο S3 με το triangle away ενώ στο S2 δεν είχα τέτοιο φόβο, το είχα δοκιμάσει αρκετές φορές με απόλυτη επιτυχία. Το S2 έφτασε μέχρι την 4.1.2 όμως, στις μεταγενέστερες εκδόσεις του Android λειτουργεί το ίδιο καλά; Με ανησυχούν -η αλήθεια είναι- αυτά που διαβάζω "βγάλε τη μπαταρία στην εκκίνηση της συσκευής", "περίμενε 10 λεπτά μέχρι.." κλπ κλπ.

 

Τελικά με αυτό το framaroot τι παίζει; Μάλλον δεν έχω ελπίδες να δουλέψει ε;

 

Άντε κι ένα τελευταίο σε περίπτωση που καταλήξω στο root μέσω Odin, το triangle away λειτουργεί σωστά στην 4.3;

 

Πολλά ερωτηματικά το ξέρω, αν μάθω όμως ότι μπορώ απλά να rootάρω με το zip του philz χωρίς προβλήματα με μετρητή, νομίζω καλύφθηκα πλήρως..:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά μιας και εδώ τα διαβάζω διαφορετικά (μπορεί απλώς να τα κατάλαβα διαφορετικά) κι επειδή στο S2 δεν ίσχυε μου κάνει εντύπωση. Διαβάζω λοιπόν ότι στο S3 περνώντας τον kernel του philz γράφει ο μετρητής της Samsung και απαιτείται η διαδικασία με το triangle away για να μηδενίσει. Στο S2 αν περνούσαμε τον kernel με το Odin ίσχυε το ίδιο, είχαμε όμως και την επιλογή να εγκαταστήσουμε τον kernel με το zip απ'το recovery και ο μετρητής δεν έγραφε, στο S3 δεν ισχύει αυτό; Υπάρχει το "philz_touch_6.25.0-i9300.zip", σωστά;

 

 

Να θέσω ένα ακόμα ερώτημα, κάποιος τρόπος για να γίνουμε root στο S3 με official 4.3, χωρίς όμως να γράψει ο μετρητής, υπάρχει; Το unroot δεν με ενδιαφέρει και τόσο, έχω ήδη εγκατεστημένο το "μαμά" firmware στο pc μου κι αν χρειαστεί κάποια στιγμή το περνάω από πάνω με το Odin.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνω root χωρίς να γράψει ο μετρητής, για κάποιο λόγο με φοβίζει η διαδικασία μηδενισμού στο S3 με το triangle away ενώ στο S2 δεν είχα τέτοιο φόβο, το είχα δοκιμάσει αρκετές φορές με απόλυτη επιτυχία. Το S2 έφτασε μέχρι την 4.1.2 όμως, στις μεταγενέστερες εκδόσεις του Android λειτουργεί το ίδιο καλά; Με ανησυχούν -η αλήθεια είναι- αυτά που διαβάζω "βγάλε τη μπαταρία στην εκκίνηση της συσκευής", "περίμενε 10 λεπτά μέχρι.." κλπ κλπ.

 

Τελικά με αυτό το framaroot τι παίζει; Μάλλον δεν έχω ελπίδες να δουλέψει ε;

 

Άντε κι ένα τελευταίο σε περίπτωση που καταλήξω στο root μέσω Odin, το triangle away λειτουργεί σωστά στην 4.3;

 

Πολλά ερωτηματικά το ξέρω, αν μάθω όμως ότι μπορώ απλά να rootάρω με το zip του philz χωρίς προβλήματα με μετρητή, νομίζω καλύφθηκα πλήρως..:p

 

Καταρχήν το zip του Philz δεν είναι kernel, είναι απλώς πιο βελτιωμένο recovery, για μένα το καλύτερο. Για να γίνεις root χωρίς να γράψει ο μετρητής παλιότερα γινότανε με το framaroot sthn 4.1.2. Στην 4.3 στην αρχή δεν δούλευε τώρα δεν ξέρω αν δουλεύει γιατί χρησιμοποιώ custom rom που είναι ήδη root. το triangle away στην 4,3 λειτουργεί την ώρα που το κάνεις αλλά μετά από επανεκκίνηση ξαναμετράει ο μετρητής. Σε custom βέβαια αυτό. Σε stock δουλεύει κανονικά και μην το φοβάσαι καθόλου.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, τώρα κατάλαβα τη διαφορά από S2 σε S3 όσον αφορά τον Philz..

 

το triangle away στην 4,3 λειτουργεί την ώρα που το κάνεις αλλά μετά από επανεκκίνηση ξαναμετράει ο μετρητής. Σε custom βέβαια αυτό. Σε stock δουλεύει κανονικά και μην το φοβάσαι καθόλου.

 

Άρα αν ακολουθήσω τον οδηγό του πρώτου ποστ ώστε να κάνω το root μέσω Odin λογικά δεν θα έχω θέμα μετά με το triangle away σωστά;

Αυτό που με ανησυχεί είναι τα βήματα που αναγράφονται για τον μηδενισμό του μετρητή στον οδηγό, πρέπει δηλαδή ντε και καλά να κάνω wipes στο recovery ώστε να καταφέρω να τον μηδενίσω; Δεν δουλεύει όπως στις παλιότερες εκδόσεις το triangle away, τότε που μηδενίζαμε δηλαδή τον μετρητή μέσα από την ίδια την εφαρμογή;

 

Θα μου πεις, "έτσι κι αλλιώς αν χρειαστεί -λόγω εγγύησης- να μηδενίσω τον μετρητή, δεν θα έκανα έτσι κι αλλιώς τα wipes με την εγκατάσταση του firmware ώστε να πάει στη Samsung χωρίς root.." :D

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Wipe κάνεις για να γίνει το system official ,διαφορετικά θα γράφει τροποποιημένο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Wipe κάνεις για να γίνει το system official ,διαφορετικά θα γράφει τροποποιημένο .

 

Στην ουσία έχω αυτό το μικροκόλλημα αυτή τη στιγμή Μιχάλη, έχω στήσει την καινούργια συσκευή αλλά μετά από κάποιες διαφημίσεις που είδα μετά από χρόνια σε κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ επίσης για χρόνια -μιας και το S2 ήταν πάντα root με adblock εγκατεστημένο ;)- θέλω να ξαναβάλω adblock όμως παράλληλα με ενοχλεί να υπάρχει κι αυτός ο άσσος στον counter. Δεν το χρειάζομαι τόσο για να απεγκαταστήσω stock εφαρμογές, έτσι κι αλλιώς στην 4.3 έχω τη δυνατότητα να τις απενεργοποιήσω, κάτι που έχω ήδη κάνει βέβαια (θυμίζω ότι στο S2 δεν γινόταν με 4.1.2 οπότε το root και το titanium ήταν μονόδρομος). Με χαλάει όμως λίγο που πρέπει να μείνω με αυτόν τον άσσο στον μετρητή αν θέλω να γίνω root, αποφεύγοντας βέβαια τα wipes προς το παρόν αφού βαριέμαι να το ξαναστήνω απ'την αρχή..

 

Προφανώς δεν μπορώ να τα έχω όλα όμως, αφού δεν μπορώ να το rootάρω χωρίς να γράψει ο μετρητής.. τέλος πάντων μάλλον θα το προχωρήσω κι ας γίνει ότι είναι να γίνει, αν πάθει κάτι η συσκευή έτσι κι αλλιώς δεν τα γλυτώνω τα wipes (εφόσον θα είμαι ήδη root) οπότε.. :)

 

 

Edit: Oκ, πλέον είμαι root ;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Σε stock δουλεύει κανονικά και μην το φοβάσαι καθόλου.

 

Παιδιά να πω για την περιπέτεια που πέρασα ώστε να προφυλάξει κάποιον που ίσως κάποια στιγμή βρεθεί στη θέση μου. Έχει να κάνει με το triangle away που αδυνατεί να μηδενίσει τον μετρητή της Samsung σε ορισμένες (απ'ότι κατάλαβα, ίσως όμως και σε όλες τελικά..) συσκευές που έχουν την jelly bean 4.3 εγκατεστημένη, όσο κι αν δοκίμασα δεν τα κατάφερε η εφαρμογή και εάν κατάλαβα καλά διαβάζοντας τα εγγλέζικα του xda μάλλον οφείλεται σε "πρόσθετη ασφάλεια" που έβαλε η Samsung στις συσκευές της από τις εκδόσεις 4.3 και μετά.. ίσως και να κάνω λάθος, το πρόβλημα όμως υφίσταται και η λύση που βρέθηκε για εμένα ήταν το downgrade σε 4.1.2, root και triangle away και μηδενισμό σε αυτήν. Όχι δύσκολο όμως αρκετά χρονοβόρο..

 

Έχετε το λοιπόν υπόψιν, η συζήτηση όσο το πάλευα γινόταν εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5337365

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία έχω αυτό το μικροκόλλημα αυτή τη στιγμή Μιχάλη, έχω στήσει την καινούργια συσκευή αλλά μετά από κάποιες διαφημίσεις που είδα μετά από χρόνια σε κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ επίσης για χρόνια -μιας και το S2 ήταν πάντα root με adblock εγκατεστημένο ;)- θέλω να ξαναβάλω adblock όμως παράλληλα με ενοχλεί να υπάρχει κι αυτός ο άσσος στον counter. Δεν το χρειάζομαι τόσο για να απεγκαταστήσω stock εφαρμογές, έτσι κι αλλιώς στην 4.3 έχω τη δυνατότητα να τις απενεργοποιήσω, κάτι που έχω ήδη κάνει βέβαια (θυμίζω ότι στο S2 δεν γινόταν με 4.1.2 οπότε το root και το titanium ήταν μονόδρομος). Με χαλάει όμως λίγο που πρέπει να μείνω με αυτόν τον άσσο στον μετρητή αν θέλω να γίνω root, αποφεύγοντας βέβαια τα wipes προς το παρόν αφού βαριέμαι να το ξαναστήνω απ'την αρχή..

 

Προφανώς δεν μπορώ να τα έχω όλα όμως, αφού δεν μπορώ να το rootάρω χωρίς να γράψει ο μετρητής.. τέλος πάντων μάλλον θα το προχωρήσω κι ας γίνει ότι είναι να γίνει, αν πάθει κάτι η συσκευή έτσι κι αλλιώς δεν τα γλυτώνω τα wipes (εφόσον θα είμαι ήδη root) οπότε.. :)

 

 

Edit: Oκ, πλέον είμαι root ;)

 

Εγώ έχω βάλει adblock plus που δεν χρειάζεται root. Δεν έχω διαφημίσεις. Δουλεύει Όμως καλύτερα με root.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει adblock plus που δεν χρειάζεται root. Δεν έχω διαφημίσεις. Δουλεύει Όμως καλύτερα με root.

 

Θα το δοκιμάσω αφού αφαίρεσα το root, για να δούμε τι κάνει.. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αφού αφαίρεσα το root, για να δούμε τι κάνει.. :)

 

Θέλει κάποιες ρυθμίσεις στην σύνδεση του wifi οταν συνδεεσαι. Στην βασική του σπιτιού εγώ (στο κινητο) γράφεις στις ρυθμίσεις του wifi κατι , για να παρεμβάλλεται το adblock. Υπαρχουν και βιντεακια στο youtube για το πως. Γιαυτό λέει οτι με ροοτ δουλεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πολλά σε όλη την παρέα.

Πριν καμία εβδομάδα πέρασα την 4.3 επιτυχώς και πάντα με τη βοήθεια σας και το ρουταρισα κιόλας.πήγανε όλα καλά απλά διαπίστωσα ότι μπαίνοντας στη συλλογή των φωτογραφιών της συσκευής Και σε φωτογραφίες πατώντας στο κουμπί του διαμοιρασμού κάτι σαν αυτό <

Μαυρίζει η οθόνη και δεν κάνει τπτ απολύτως.Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει; και σε περίπτωση που χρειάζεται να ξαναπεράστει η εφαρμογή της συλλογής να με βοηθήσει με το ανάλογο λινγκ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ροοτ την 4.3 με το αρχειο που υπάρχει στο πρωτο post αλλα η διαδικασία δεν πετυχε.

Ενω εγκαταστάθηκε οταν ανοιγω την εφαρμογη SU μου γραφει το παρακατω.

Καμια ιδεα του τι πρεπει να κανω;

 

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/Screenshot_2014-04-23-18-22-04_zpsxug2jawj.png

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έκαναν το τελευταίο update που έδωσε η Samsung για την 4.3 κατάφεραν μετά με κάποιο τρόπο να κάνουν root;
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά εγώ έχω περάσει την rom αυτή μέσω odin.το μικρό update,αλλάζει μάλλον κάτι άλλο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έκαναν το τελευταίο update που έδωσε η Samsung για την 4.3 κατάφεραν μετά με κάποιο τρόπο να κάνουν root;

 

Είναι η ίδια διαδικασία μόνο που "θέλει" το odin 3.09 και το cf root που συνεργάζεται μαζί της.

Στο google μπορείς να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορεις σε παρακαλω να βαλεις καποιο λινκ για CF-Auto-Root αλλα για την version XUGNA5;

Ως τωρα το μονο που βρισκω ειναι για την Version 4.3 μεν αλλα την GMK6

 

Ακυρο το βρηκα..

http://honai-android.blogspot.gr/2014/01/how-to-root-galaxy-s3-i9300-on-android-xxugna5.html

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστούμε για το link, αφού κι Samsung σταμάτησε την υποστήριξη στο Siii ας κάνουμε κι εμείς τα δικά μας τώρα χωρίς ενδοιασμούς και τύψεις.! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να πάρεις backup ναι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες καλησπέρα.

 

Ενώ προσπαθούσα να βάλω το Samsung Galaxy S3 στο Kitkat, απέτυχα και κατά λάθος έσβησα και το backup μου. Τις επαφές που είναι το μόνο που ήθελα τις έχω σώσει στο PC μου οπότε δεν έχω χάσει τίποτα.

 

Όμως το κινητό δεν έχει λειτουργικό σύστημα τώρα.

 

Τι πρέπει να κάνω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περνάς και πάλι κάποιο επίσημο Firmware σύμφωνα με τον οδηγό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα! Έκανα κανονικά όλα τα βήματα που αναφέρεις αναλυτικά στο post για να κάνω root το Galaxy siii, μετα το Pass μου κόλησε στην οθόνη το λογότυπο της Samsung και δεν έκανε καμία επανεκκίνηση!! Έβγαλα την μπαταρία, το άνοιξα μετά και εξακολουθούσε να ήταν κολλημένη η οθόνη. Δοκίμασα άλλες 2 φορές την διαιδκασία να το rootαρω αλλά συνέχεια κολούσε στο ίδιο σημείο!! Τι μπορώ να κάνω τώρα?... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έκανα κανονικά όλα τα βήματα που αναφέρεις αναλυτικά στο post για να κάνω root το Galaxy siii, μετα το Pass μου κόλησε στην οθόνη το λογότυπο της Samsung και δεν έκανε καμία επανεκκίνηση!! Έβγαλα την μπαταρία, το άνοιξα μετά και εξακολουθούσε να ήταν κολλημένη η οθόνη. Δοκίμασα άλλες 2 φορές την διαιδκασία να το rootαρω αλλά συνέχεια κολούσε στο ίδιο σημείο!! Τι μπορώ να κάνω τώρα?... :confused:

 

Δες το ποστ του φίλου telmusic, μάλλον αυτό το αρχείο θες για root αν έχεις την τελευταία 4.3 από τη Samsung.. ;)

 

Μπορεις σε παρακαλω να βαλεις καποιο λινκ για CF-Auto-Root αλλα για την version XUGNA5;

Ως τωρα το μονο που βρισκω ειναι για την Version 4.3 μεν αλλα την GMK6

 

Ακυρο το βρηκα..

http://honai-android.blogspot.gr/2014/01/how-to-root-galaxy-s3-i9300-on-android-xxugna5.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν έγινε τιποτα διαφορετικό!! Εξακολουθεί μετα το pass να κολλάει η οθόνη στο λογότυπο Galaxy! Από ότι ειδα ανέφερε και κάποια άλλα βήματα ρυθμισης να κάνουμε στο κινητό πριν το κλείσουμε! Τώρα δεν μπορώ να ελέγξω αυτά εφοσον δεν μου ανοίγει και κολλάει εκει. Εχεις κάτι άλλο υπόψην σου πως μπορώ να το διορθώσω αυτό? Ή να προχωρήσω σε αυτό που επιθυμούσα με άλλον τρόπο ή να επαναφέρω το τηλέφωνο έτσι όπως ήταν!!! Τι προτείνεις???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν έγινε τιποτα διαφορετικό!! Εξακολουθεί μετα το pass να κολλάει η οθόνη στο λογότυπο Galaxy! Από ότι ειδα ανέφερε και κάποια άλλα βήματα ρυθμισης να κάνουμε στο κινητό πριν το κλείσουμε! Τώρα δεν μπορώ να ελέγξω αυτά εφοσον δεν μου ανοίγει και κολλάει εκει. Εχεις κάτι άλλο υπόψην σου πως μπορώ να το διορθώσω αυτό? Ή να προχωρήσω σε αυτό που επιθυμούσα με άλλον τρόπο ή να επαναφέρω το τηλέφωνο έτσι όπως ήταν!!! Τι προτείνεις???

 

Μήπως να έκανες και τα wipes (factory reset και wipe cache - θα σου διαγράψει τα πάντα από τη συσκευή όμως) απ'το recovery; Όταν κολλάει η οθόνη στο Galaxy (μετά από εγκατάσταση νέου firmware συνήθως) πάντοτε επανέρχεται μετά από αυτά.. επίσης αν το root κατάφερε να γίνει τότε δεν θα σβηστεί με την επαναφορά μιας και πρόκειται για εφαρμογή συστήματος πια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...