Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην αρχή προσπαθούσα να περάσω τις νέες ρομ χωρίς wipe , αλλά συχνά πυκνά όλο και κάτι "χτυπούσε" στο μοτέρ μετά.

Πλέον προτιμώ να κάνω wipe και μετά από απλό upgrade π.χ. Ω 8.0 σε Ω8.1 που ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω.

Ναι είναι λίγο σπαστικό αλλά τελικά ξέρεις πως δεν θα έχεις απρόοπτα στην πορεία.

Για να γίνω ακόμα πιο αναλυτικός , Μετά το wipe , περνάω ότι zip χρειάζομαι , δοκιμάζω το κινητό μερικές ώρες , κάνω μερικά roboot , βλέπω πως όλα βαίνουν καλώς και μετά κάνω πάλι wipe , ξανά την ρομ και πλέον περνάω ότι χρειάζομαι.

Ειδικά με τις kitchen μπορεί να φλασάρεις μια μπούρδα 2-3 μέρες μετά και να σου χαλάσει το framework και να τρέχεις με απανωτά error. Την πάτησα κάνα 2 φορές.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο πολλα χρονια (απο το 2007) ειπα και εγω να κανω την αλλαγη και απο iPhone να παω σε κατι αλλο και διαλεξα το Galaxy S-III και νομιζω οτι εχω κανει παρα πολυ καλη επιλογη και οτι εχω μια συσκευη στα χερια μου που αναταγωνιζεται τον προκατοχο του που ειχα εγω...

Εχω διαβασει αρκετα σημερα εδω στο forum και μπορω να πω οτι εχετε κανει καταπλικτικη δουλεια...ημουν και εγω ενεργο μελος σε forum που εχει σχεση με το τηλεφωνο που εχει το μηλαρακι,και ασχοληθηκα απο την αρχη κατι που θελω να κανω και με το Galaxy S-III....

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καταπληκτικες,αρκετα γρηγορο,τρομερα χρωματα,γενικα εχει παρα πολλα που σε κρατανε ζεστο για να μην πεις:"Καλο ρε παιδακι μου αλλα οπως και να το κανεις δεν ειναι iPhone"...

Εδω και τρεις μερες που το εχω η αληθεια ειναι οτι σκεφτηκα να κανω το πισωγυρισμα και ο λογος;;;εχω συνηθισει τοσα χρονια στο iPhone οταν ειναι σβηστη η οθονη να σκαει το email και ετσι εβλεπα οτι εσκαγε στην δουλεια (ειμαι Technical Support Manager σε μεγαλη εταιρεια) κατι που δεν βρισκω στο Galaxy...

Και εδω θετω το ερωτημα:Αν το κανω Rom θα μπορεσω να εχω αυτη την υπηρεσια;;;

Αν μπορεσει καποιος να μου δωσει μια απαντηση θα με βοηθουσε παρα πολυ....

 

Μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που εχετε κανει....

Edited by mpoyka
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι παράξενο ή αστείο όπως λες.Προσωπικά κι εγώ κάνω τα wipes X2 (και το προτείνω επίσης) μιας και ούτε κακό κάνει αλλά και πιο σιγουριά μου δίνει ότι η διαδικασία είναι 100% επιτυχημένη.

 

Φυσικά και υπάρχει.

Να έγραφε wipe data/cache/dalvik/format system, Install και ξανά τα ίδια, θα μπορούσες να πεις ότι είναι για σιγουριά.

 

Αλλά wipe data/cache/dalvik,wipe battery stats, ξανά wipe data,cache, dalvik και μετά install, ναι μου φαίνεται αστείο!

Anyway, μάλλον δεν υπάρχει λόγος οπότε οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλα χρονια (απο το 2007) ειπα και εγω να κανω την αλλαγη και απο iPhone να παω σε κατι αλλο και διαλεξα το Galaxy S-III και νομιζω οτι εχω κανει παρα πολυ καλη επιλογη και οτι εχω μια συσκευη στα χερια μου που αναταγωνιζεται τον προκατοχο του που ειχα εγω...

Εχω διαβασει αρκετα σημερα εδω στο forum και μπορω να πω οτι εχετε κανει καταπλικτικη δουλεια...ημουν και εγω ενεργο μελος σε forum που εχει σχεση με το τηλεφωνο που εχει το μηλαρακι,και ασχοληθηκα απο την αρχη κατι που θελω να κανω και με το Galaxy S-III....

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καταπληκτικες,αρκετα γρηγορο,τρομερα χρωματα,γενικα εχει παρα πολλα που σε κρατανε ζεστο για να μην πεις:"Καλο ρε παιδακι μου αλλα οπως και να το κανεις δεν ειναι iPhone"...

Εδω και τρεις μερες που το εχω η αληθεια ειναι οτι σκεφτηκα να κανω το πισωγυρισμα και ο λογος;;;εχω συνηθισει τοσα χρονια στο iPhone οταν ειναι σβηστη η οθονη να σκαει το email και ετσι εβλεπα οτι εσκαγε στην δουλεια (ειμαι Technical Support Manager σε μεγαλη εταιρεια) κατι που δεν βρισκω στο Galaxy...

Και εδω θετω το ερωτημα:Αν το κανω Rom θα μπορεσω να εχω αυτη την υπηρεσια;;;

Αν μπορεσει καποιος να μου δωσει μια απαντηση θα με βοηθουσε παρα πολυ....

 

Μπραβο για την πολυ καλη δουλεια που εχετε κανει....

 

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου; Αφού και στον γαλαξία έρχονται κανονικά τα mail είτε είναι ανοικτή η οθόνη είτε κλειστεί.

 

Υ.Γ. Το να το κανείς ROM αυτό και αν δεν έπιασα με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει.

Να έγραφε wipe data/cache/dalvik/format system, Install και ξανά τα ίδια, θα μπορούσες να πεις ότι είναι για σιγουριά.

 

Αλλά wipe data/cache/dalvik,wipe battery stats, ξανά wipe data,cache, dalvik και μετά install, ναι μου φαίνεται αστείο!

Anyway, μάλλον δεν υπάρχει λόγος οπότε οκ :)

 

Δεν είναι καθόλου αστείο και αυτός ο τρόπος προτείνεται από πολλούς devs (όχι μόνο στο sgiii).

Μπορεί πχ το πρώτο πέρασμα από cache, να αφήσει κάποια υπολείμματα.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου; Αφού και στον γαλαξία έρχονται κανονικά τα mail είτε είναι ανοικτή η οθόνη είτε κλειστεί.

 

Υ.Γ. Το να το κανείς ROM αυτό και αν δεν έπιασα με τίποτα

 

Για το θέμα αυτό μπορεί να βλέπει αν ήρθε mail από το led ειδοποιήσεων το οποίο μπορεί να καθορίσει το χρώμα του led για την εκάστοτε εφαρμογή που στέλνει ειδοποίηση (mail, sms, etc)

 

Κι εγώ 2 φορές κάνω wipe γιατί επίσης κάπου το είχα διαβάσει στο xda :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου; Αφού και στον γαλαξία έρχονται κανονικά τα mail είτε είναι ανοικτή η οθόνη είτε κλειστεί.

 

Υ.Γ. Το να το κανείς ROM αυτό και αν δεν έπιασα με τίποτα

 

Για να βοηθησω...

Οταν ειναι σε αναμονη και ερθει καποιο mail,sms,και δεν ξερω τι αλλο εμενα δεν αναβει ποτε η οθονη....δεν ερχεται ειδοποιηση.

 

Οσο για το rom που ειπα ρωτησα νομιζοντας οτι ειναι κατι τις μαμας εταιρειας αυτο το notification για αυτο το εθεσα

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε βολεύει το notification led??

Με βολευει αν αναβει....

μολις τωρα ηρθε ενα mail αισθανθηκα την δονηση αλλα λαμπακι δεν αναψε...

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησω...

Οταν ειναι σε αναμονη και ερθει καποιο mail,sms,και δεν ξερω τι αλλο εμενα δεν αναβει ποτε η οθονη....δεν ερχεται ειδοποιηση.

 

Φίλε μου για δες δες στα settings - Led Indicator - Missed Event

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Με βολευει αν αναβει....

μολις τωρα ηρθε ενα mail αισθανθηκα την δονηση αλλα λαμπακι δεν αναψε...

 

Όπως είπε ο φίλος από πάνω :).. Επίσης το μάρκετ έχει εφαρμογές που μπορείς να καθορίσεις ποια εφαρμογή με ποιο χρώμα led θα σε ειδοποιεί.. Παιδιά δεν θυμάμαι το όνομα γιατί δεν την έχω ποτέ χρησιμοποιήσει αλλά αν κάποιος θυμάται.. Πάντως είναι πρακτικό το led εμένα πολύ με έχει βολέψει πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πλέον ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου αστείο και αυτός ο τρόπος προτείνεται από πολλούς devs (όχι μόνο στο sgiii).

Μπορεί πχ το πρώτο πέρασμα από cache, να αφήσει κάποια υπολείμματα.

 

Και θα κάνουν ζημιά τα (πιθανά) leftovers από την cache αλλά όχι του /system? (γιατί δεν προτείνει κάτι τέτοιο)

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαξω και θα σας απαντησω πιο μετα....

 

Μπορείς να δεις και το NoLED απο το play store Πολυ καλο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.led.notify&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sZWQubm90aWZ5Il0.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Θα ψαξω και θα σας απαντησω πιο μετα....

 

Και εκτός από αυτό, όταν έχεις χάσει κάποια ειδοποίηση (κλήση μήνυμα κλπ), οταν το σηκώσεις κάνει μία δόνηση για να σε ενημερώσει. Πολύ πρακτικό.

Το σύστημα με τα διαφορετικά χρώματα είναι πολύ εύχρηστο πάντως!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Και θα κάνουν ζημιά τα (πιθανά) leftovers από την cache αλλά όχι του /system? (γιατί δεν προτείνει κάτι τέτοιο)

 

Θα μιλήσω προσωπικά και όχι εκ μέρους κάποιου αλλού.

Προσωπικά λοιπόν κάνω όλα τα wipes 2 φορές, γιατί και κακό δε κάνει, και είναι καλύτερο (με όσα έχω διαβάσει τόσα χρόνια), και δε παίρνει πάνω από 5 δευτερόλεπτα να το επαναλάβω.

Τώρα να αναλύσουμε τα του Android/Linux κτλ, δεν είναιτο κατάλληλο μέρος.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κάνεις τον speadmod k1_2 ???

 

Ειμαι με franco.Αρκετα ικανοποιημενος.

Κοιταξα και speedmod αλλα διαβασω στο thread για καποια ''παγωματα'' και λεω να περιμενω λιγο...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με franco.Αρκετα ικανοποιημενος.

Κοιταξα και speedmod αλλα διαβασω στο thread για καποια ''παγωματα'' και λεω να περιμενω λιγο...

 

ποιον Franko...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με franco.Αρκετα ικανοποιημενος.

Κοιταξα και speedmod αλλα διαβασω στο thread για καποια ''παγωματα'' και λεω να περιμενω λιγο...

 

Καλα που μου τον θύμησες αδερφέ :)!! Στην Ω v8 πάντως είχε άψογη συμπεριφορά, μόλις τον πέρασα! Ο τελευταίος είναι ο 8 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλα που μου τον θύμησες αδερφέ :)!! Στην Ω v8 πάντως είχε άψογη συμπεριφορά, μόλις τον πέρασα! Ο τελευταίος είναι ο 8 σωστά?

Εισαι 2 εκδοσεις πισω...:p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1708763

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εισαι 2 εκδοσεις πισω...:p

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1708763

 

Εντάξει δεν υπάρχει!!! Κάπου πήρε το μάτι μου για 9 αλλά ότι θα το έχανα τοοοοσο πλέον... Δεν τον έχει και στα Ω files, αυτή είναι η δικαιολογία μου :p

Ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το iphone notification από το play store..οι ειδοποιήσεις θα σου έρχονται σαν του iphone και απο όποιες εφαρμογές επιλέξεις εσύ ..;)
Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα project κατα τη γνωμη μου, μιας και ειμαι fan του sense, ειναι κοντα...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1769705

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...