Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι και για cosmote?

 

Κοιτα....

Μεσα στο database εχει και Cosmote και Wind οποτε μαλλον θα δουλευει.

Δεν μπορω να πω τιποτα στα σιγουρα κ δεν ευθυνομαι για τιποτα.

 

Αν εισαι rooted (που μαλλον θα εισαι για να μπορεις να φλασαρης) κανε ενα backup το αρχειο:

data/data/com.android.providers.telephony/databases/nwk_info.db για να εισαι σιγουρος κ μετα φλασαρετο.

 

Αν παιδια δεν δουλεψει τοτε θα πρεπει να μου στείλετε το αρχειο nwk_info.db απο καθε παροχο ξεχωριστα, να το παραμετροποιήσω κ να το κανω upload να τα εχουμε ολα μαζι γιαυτους που δυσκολεύονται να το κανουν μονοι.

Edited by ausdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετοιμο...

Εγω που εχω Vodafone δουλευει σιγουρα.

 

Disabling Fast Dormancy on the S3 only for GREEK providers

 

Ευχαριστω.

 

Δεν εχω καταλάβει τι ακριβως είναι αυτο ρε παιδια...

Μπορει καποιος να περγραψει με δυο λόγια τι ακριβως κάνει???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλάβει τι ακριβως είναι αυτο ρε παιδια...

Μπορει καποιος να περγραψει με δυο λόγια τι ακριβως κάνει???

 

Διάβασε για να καταλαβεις...

 

What is Fast Dormancy?

Fast Dormancy is a relatively recent technology that is aimed at saving battery life on your phone as well as reducing congestion on mobile networks. Essentially when your phone stops submitting data, it waits for a message from the mobile network telling it to close the connection. On some phones you might notice this is when the H or H+ symbol becomes a 3 or 3G symbol. Essentially its a fast way of making the mobile data connection become dormant, thus saving battery. Many recent devices, including the Samsung Galaxy SIII support Fast Dormancy and in general that is a good thing.

Why on earth would I want to disable it then?

Even though Fast Dormancy sounds like a brilliant idea (and it is) some mobile networks choose not to implement it citing reasons such as cost and network congestion (I call bs on this one though). ---> Unfortunately if Fast Dormancy is not supported by your network and it is enabled on your phone it can cause problems. This is because your phone is sitting around waiting for a message from the mobile carrier telling it to make the data connection go to sleep. <--- Εδω ανήκουμε εμεις στην Ελλαδα με οποιονδηποτε πάροχο και αν εχεις.

 

Πηγή

Edited by ausdim
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε για να καταλαβεις...

 

 

 

Πηγή

 

οκ...ευχαριστώ...

Edit

Τελικά μήπως το καλύτερο modem είναι το le8???

Δεν ξέρω αλλά έχω αυτήν την εντύπωση...

Το XXLF5 δεν με ενθουσιάζει...Σε σχέση με το note το σήμα wifi ειναι μια με δυο γραμμές κάτω...Σαν απόδοση δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν υστερεί...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

οκ...ευχαριστώ...

Edit

Τελικά μήπως το καλύτερο modem είναι το le8???

Δεν ξέρω αλλά έχω αυτήν την εντύπωση...

Το XXLF5 δεν με ενθουσιάζει...Σε σχέση με το note το σήμα wifi ειναι μια με δυο γραμμές κάτω...Σαν απόδοση δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν υστερεί...

 

Θα διαφωνήσω κάθετα σ αυτό, είχα το LE8 το γερμανικό και με το που έβαλα το LF5 παρατήρησα άμεσα βελτίωση στην ταχύτητα στα data και ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ διάφορα στην μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα....

Μεσα στο database εχει και Cosmote και Wind οποτε μαλλον θα δουλευει.

Δεν μπορω να πω τιποτα στα σιγουρα κ δεν ευθυνομαι για τιποτα.

 

Αν εισαι rooted (που μαλλον θα εισαι για να μπορεις να φλασαρης) κανε ενα backup το αρχειο:

data/data/com.android.providers.telephony/databases/nwk_info.db για να εισαι σιγουρος κ μετα φλασαρετο.

 

Αν παιδια δεν δουλεψει τοτε θα πρεπει να μου στείλετε το αρχειο nwk_info.db απο καθε παροχο ξεχωριστα, να το παραμετροποιήσω κ να το κανω upload να τα εχουμε ολα μαζι γιαυτους που δυσκολεύονται να το κανουν μονοι.

 

Ορίστε και το αρχείο της cosmote μπορείς να το φτιάξεις για Cwm

 

 

http://db.tt/7siUQUoN

Link to comment
Share on other sites

ClockWorkMod Recovery

Διαβασε εδώ και εδώ για να καταλάβεις...

Διαβάζω διαβάζω και αρχίζω να μπαίνω στο νόημα...

Εχω ακολουθησει τον οδηγο root με το CF-ROOT και βλέπω οτι η συσκευή μου έχει την εφαρμογή CWM.

Οπότε,αποθηκεύω κάπου στην sdcard το zip αρχείο και μετά το κάνω εγκατάσταση μεσω της εφαρμογής CWM?

Αν ναί,με ποιά βήματα;Το CWM έχει διάφορα:

"Reboot into clock work mode recovery","reboot into download mode" etc...

Τι κάνω απ'όλα αυτά;

Με το συμπάθειο,αλλά είμαι χρήστης android εδω και μια εβδομάδα και χρειάζομαι βοήθεια...

Ευχαριστώ!

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις εγκατάσταση ένα αρχείο .zip από το CWM Recovery πας install zip from sdcard> choose zip from sdcard και διαλέγεις το αρχείο που θες. Μόλις το διαλέξεις θα σου ζητήσει επιβεβαίωση και μόλις τελειώσει την εγκατάσταση κάνεις επανεκκίνηση στο κινητό σου.

 

Επίσης διάβασε και αυτά:

Ορολογία του Android

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το αρχείο της cosmote μπορείς να το φτιάξεις για Cwm

 

 

http://db.tt/7siUQUoN

 

Δοκιμασες να περασεις το προηγούμενο που εφτιαξα?

 

Αυτο το αρχείο που ανέβασες ειναι απο Ελληνικο Firmware η Γερμανικο?

Δοκιμασε να περασεις αυτο που εφτιαξα πριν κ πιστευω θα παιξει.

Αν οχι τοτε μικρη η ζημια. Θα περασουμε καινουργιο. ;)

Edited by ausdim
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να περασεις το προηγούμενο που εφτιαξα?

 

Αυτο το αρχείο που ανέβασες ειναι απο Ελληνικο Firmware η Γερμανικο?

Δοκιμασε να περασεις αυτο που εφτιαξα πριν κ πιστευω θα παιξει.

Αν οχι τοτε μικρη η ζημια. Θα περασουμε καινουργιο. ;)

 

αδερφε πως καταλαβαινουμε αν απενεργοποιηθηκε η οχι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

αδερφε πως καταλαβαινουμε αν απενεργοποιηθηκε η οχι?

 

Πρεπει να αγoρασεις - βρεις καπου το προγραμμα BetterBatteryStats...

 

Αυτη ειναι η εικόνα πριν την απενεργοποιηση...

http://1.bp.blogspot.com/-obaZ-6H_9Uk/T-bUhLqYk0I/AAAAAAAACAY/AIMXj0hFvxY/s1600/2012-06-24+20.39.13.png

 

Και μετα...

http://4.bp.blogspot.com/-HiZs3LRu1Kc/T-bUwXkcXzI/AAAAAAAACAg/jxJ2DrDduo4/s1600/2012-06-24+20.45.29.png

 

Απο οτι βλεπεις το secril_fd-interface χαθηκε απο την λίστα... ;)

Edited by ausdim
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε τροπος για την απενεργοποιηση το fast dormancy ,

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1731132

 

Αμα καποιος μπορει να φτιαξει CWM zip file , θα βοηθουσε αρκετα

 

Αυτό υπάρχει περίπτωση να βγει σε zipaki? Αν είναι να μην κάνω όλη αυτή τη διαδικασία και κάνω και καμιά πατάτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπάρχει περίπτωση να βγει σε zipaki? Αν είναι να μην κάνω όλη αυτή τη διαδικασία και κάνω και καμιά πατάτα.

 

Καλα ρε παιδια με το συμπάθειο δηλαδη και με ολη την καλη διαθεση, αλλα τσαμπα τα φτιαχνω???... :(

Ενα post πιο κατω ειναι απο το quote σου..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4172231#post4172231

Edited by ausdim
Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια με το συμπάθειο δηλαδη, αλλα τσαμπα τα φτιαχνω???... :(

Ενα post πιο κατω ειναι απο το quote σου..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4172231#post4172231

 

Εντάξει, δεν φταις εσύ, η βλακεία μου φταίει. Το είχα ανοίξει αυτό αλλά δεν πρόσεξα ότι ήταν zip και νόμιζα ότι ήταν απλά τα αρχεία που χρειάζονται με βάση τον οδηγό. Sorry.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν φταις εσύ, η βλακεία μου φταίει. Το είχα ανοίξει αυτό αλλά δεν πρόσεξα ότι ήταν zip και νόμιζα ότι ήταν απλά τα αρχεία που χρειάζονται με βάση τον οδηγό. Sorry.

 

Οκ δεν εγινε κ τπτ απλα με πιανει το παραπονο. :O

Το θεμα ειναι οτι βρεθηκε... :D

 

Φλασαρετο απο CWM κ αν υπαρχει το οτιδηποτε θα το λυσουμε αυριο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις εγκατάσταση ένα αρχείο .zip από το CWM Recovery πας install zip from sdcard> choose zip from sdcard και διαλέγεις το αρχείο που θες. Μόλις το διαλέξεις θα σου ζητήσει επιβεβαίωση και μόλις τελειώσει την εγκατάσταση κάνεις επανεκκίνηση στο κινητό σου.

 

Επίσης διάβασε και αυτά:

Ορολογία του Android

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

Μαθαίνω γρήγορα τελικά.;)

Πριν λίγο εγκατέστησα το zip με τη διόρθωση του stand by ποσοστού κατανάλωσης της μπαταρίας.Ολα ΟΚ.

Πραγματικά αρχίζει και μου αρέσει πολύ το android...:)

Σας ευχαριστω για τις οδηγίες και τις παραπομπές...(ausdim,superuser)

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Κάθησα κ μετάφρασα την παραπανω μοντα του wanam στα Ελληνικα.

 

Οποιος την θελει μπορει να την βρει εδω στα Ελληνικά.

 

Γενικότερες πληροφορίες εδω.

 

Ευχαριστώ.

Αυτό έχει δοκιμάσει κανείς να το περάσει? Το flashara τώρα και μόλις άνοιξε το τηλέφωνο μου έβγαλε ένα "UI διακόπηκε" ή κάτι τέτοιο και η μπάρα έχει εξαφανιστεί τελείως. Άλλαξε και το wallpaper που είχα αν παίζει κάποιο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να περασεις το προηγούμενο που εφτιαξα?

 

Αυτο το αρχείο που ανέβασες ειναι απο Ελληνικο Firmware η Γερμανικο?

Δοκιμασε να περασεις αυτο που εφτιαξα πριν κ πιστευω θα παιξει.

Αν οχι τοτε μικρη η ζημια. Θα περασουμε καινουργιο. ;)

 

Η αληθεια ειναι οτι το φοβηθικα και δεν το περασα το παλιο, το αρχειο ειναι απο το τελευταιο επησιμο Ελληνικο Firmware

 

edit :Το Περασα τελικα και φαινεται να δουλευει κανονικα. Αψογος ausdim

πρεπει να μεταφερθει κατα την γνωμη μου στην πρωτη σελιδα το mod μαζι με το αρχειο που εφτιαξε ο ausdim

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το φοβηθικα και δεν το περασα το παλιο, το αρχειο ειναι απο το τελευταιο επησιμο Ελληνικο Firmware

 

edit :Το Περασα τελικα και φαινεται να δουλευει κανονικα. Αψογος ausdim

πρεπει να μεταφερθει κατα την γνωμη μου στην πρωτη σελιδα το mod μαζι με το αρχειο που εφτιαξε ο ausdim

 

Σε ευχαριστω.. :)

Οποτε δουλευει κ σε Cosmote?

Αν ναι τοτε θα δουλευει κ σε TIM και σε Vodafone. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "Fast Dormancy",τι δυσλειτουργίες μπορεί να επιφέρει απο τη στιγμη που δεν υποστηρίζεται απο τα ελληνικά δίκτυα;

Κολλήματα;

Εξαναγκασμένη λειτουργία της CPU,που οδηγει σε υπερκατανάλωση της μπαταρίας;

Θέλω να πω:

Πρακτικά τι κερδίζει ένας χρήστης S3 εντός Ελλάδος;

Θα αντιληφθει κάτι,κάπου στη λειτουργία της συσκευής του που θα τον κάνει να πει "ΟΚ,καλά έκανα και το απενεργοποιησα" ή δεν θα αντιληφθεί κάτι ουσιαστικό;

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "Fast Dormancy",τι δυσλειτουργίες μπορεί να επιφέρει απο τη στιγμη που δεν υποστηρίζεται απο τα ελληνικά δίκτυα;

1.)Κολλήματα;

2.)Εξαναγκασμένη λειτουργία της CPU,που οδηγει σε υπερκατανάλωση της μπαταρίας;

Θέλω να πω:

Πρακτικά τι κερδίζει ένας χρήστης S3 εντός Ελλάδος;

Θα αντιληφθει κάτι,κάπου στη λειτουργία της συσκευής του που θα τον κάνει να πει "ΟΚ,καλά έκανα και το απενεργοποιησα" ή δεν θα αντιληφθεί κάτι ουσιαστικό;

 

Το δευτερο.

Κατα την φάση που η οθόνη σου ειναι κλειστη, απλα δεν αφηνει την συσκευη σου να παει πληρος για υπνο κ ετσι τρωει μπαταρια.

 

Δες εδω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "Fast Dormancy" [...] Θα αντιληφθει κάτι,κάπου στη λειτουργία της συσκευής του που θα τον κάνει να πει "ΟΚ,καλά έκανα και το απενεργοποιησα" ή δεν θα αντιληφθεί κάτι ουσιαστικό;

Χωρίς να θέλω να προσβαλω κανέναν και συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που προσφέρουν όπως μπορεί ο καθένας με τις γνώσεις του. Θα σου απαντήσω όσο πιο ευγενικά μπορώ,στην ερώτηση που μας θετεις,δηλ.στον αν θα αντιληφθεί κάποιος κάτι από την απενοργοποιηση fast dorm,όσο αφορά την κατανάλωση μπαταρίας (Μπαταρία το τονίζω..),σε σχέση πάντα με τους Ελληνικούς παροχους. Π@π@ρία θα αντιληφθεί.. Αν κάποιος μπορεί να αντιληφθεί την απώλεια της τάξεως 0.38% τότε σας ζητώ συγνώμη για την διατύπωση μου..

Και ανεβαστε όσα screenshots θέλετε (κάποιοι), για να μου αποδείξετε το αντίθετο.

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα στο θέμα της αυτονομίας (με ένα fast dorm.), εκατομύρια ευρώ δαπανοντε αυτην την στιγμή, από τους μεγάλους κολοσσούς για την ουσιαστική καλυτέρευση αυτού του θέματος στις συσκευές μας... Αλλά τιποτααααα από πουθενά... Αλλά προσπαθούν πολλοί και όλο και κάποια ουσιαστική λύση θα βρεθεί στο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να προσβαλω κανέναν και συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που προσφέρουν όπως μπορεί ο καθένας με τις γνώσεις του. Θα σου απαντήσω όσο πιο ευγενικά μπορώ,στην ερώτηση που μας θετεις,δηλ.στον αν θα αντιληφθεί κάποιος κάτι από την απενοργοποιηση fast dorm,όσο αφορά την κατανάλωση μπαταρίας (Μπαταρία το τονίζω..),σε σχέση πάντα με τους Ελληνικούς παροχους. Π@π@ρία θα αντιληφθεί.. Αν κάποιος μπορεί να αντιληφθεί την απώλεια της τάξεως 0.38% τότε σας ζητώ συγνώμη για την διατύπωση μου..

Και ανεβαστε όσα screenshots θέλετε (κάποιοι), για να μου αποδείξετε το αντίθετο.

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα στο θέμα της αυτονομίας (με ένα fast dorm.), εκατομύρια ευρώ δαπανοντε αυτην την στιγμή, από τους μεγάλους κολοσσούς για την ουσιαστική καλυτέρευση αυτού του θέματος στις συσκευές μας... Αλλά τιποτααααα από πουθενά... Αλλά προσπαθούν πολλοί και όλο και κάποια ουσιαστική λύση θα βρεθεί στο μέλλον..

Εντάξει,η αυτονομία είναι κάτι που όλους μας απασχολεί και προτιμούμε να έχουμε τη μέγιστη.

Απο την εμπειρία μου λέωι οτι οταν μια συσκευή χωρις ιδιαίτερο κόπο "βγάζει" κάπου 50-60 ώρες,τότε μιλάμε για μια ιδανική συσκευή.Αυτο σημαίνει οτι το "κόκκινο" θα ανάψει περίπου 5-10 ώρες πριν σβήσει η συσκευή.Αν όμως έχει κανείς μια συσκευή που μετά βίας πιάνει τις 24 ώρες,τότε το κόκκινο ανάβει 2 ώρες πριν σβήσει...Το τελευταίο,είναι πρόβλημα γιατι μένεις στα κρύα του λουτρού ανα πάσα στιγμή και πρέπει να είσαι με το φορτιστή παντού.Η λύση είναι,φορτιστής στο αυτοκίνητο,στο γραφείο,στο σπίτι.Μόνο έτσι είσαι ΟΚ.Κάποτε ασχολιόμουν με τις μπαταρίες li-ion και τους έκανα και conditioning για να πάρω 3-4 ώρες αυτονομίας ακόμη (επι ΝΟΚΙΑ 8210),στα πρώτα βήματα αυτού του φόρουμ (τα χρόνια του gsm.eos.gr,o ΜsK θυμάται σίγουρα κάποια παλιά μέλη που ήταν φανατικοί με τα τότε κινητά...).Αποτέλεσμα ήταν να γίνομαι κουραστικός,για να συντηρήσω σωστά μια μπαταρία και να δυσκολεύω τη ζωή μου.Σιγά σιγά άλλαξα νοοτροπία και φορτίζω σύμφωνα με τις ανάγκες μου.Στην πράξη καμμιά μπαταρία δεν χάλασε,όσο κι αν χρησιμοποίησα το φορτιστή αυτοκινήτου και έτσι σκοπεύω να κάνω και με το S3.

Απο την άλλη είναι καλοδεχούμενη και επικροτώ κάθε προσπάθεια μείωσης της άσκοπης κατανάλωσης ενός smartphone σαν το S3,ειδικά όταν γίνεται απο μέλη (ausdim) που προσφέρουν σε μας τους αδαείς και αφιερώνουν χρόνο γι'αυτό.

Ηδη κατέβασα το zip και θα το εγκαταστήσω οσονούπω...Παράλληλα θα αναφέρω και τα ανάλογα κέρδη,αν αυτά υπάρξουν.

 

p.s.

Το android ξύπνησε τον παλιό μου εαυτό...

Με ΝΟΚΙΑ Ν8 και Symbian είχα κάπου μείνει πίσω...

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Ναι,, φίλε μου LAGGI να το δοκιμάσες.. Απλά εχω μια νοοτροπία να μιλώ πάντα με αριθμούς και ποσοστα. Και συγχαίρω και εγώ τον φιλο που έκατσε και έφαγε τον χρόνο του, για να φτιάξει το zipaki.. Και να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρξει μια αμελητέα μείωση,όσο αφορά την κατανάλωση της μπαταρίας.. Απλά είναι τόσο αμελητέα (εν Ελλάδι),που δεν πρόκειται να αντιληφθεί κανένας απόλυτος τίποτα. Το μόνο που έκανα ήταν να απαντήσω στο ερώτημα σου fast dorm. vs κατανάλωση μπαταρίας για να γνωρίζουν αυτοί που τους απασχολεί το θέμα.. Και εγώ ο ίδιος θα flasharo το zipaki, ασχέτως αν ξέρω από τώρα ότι δεν θα αντιληφθώ απόλυτος τίποτα. Άλλο το τι κάνουμε στις συσκευές μας και άλλο τι ξέρουμε για αυτές.. Ο διάλογος και η προσφορά όλων,μας κάνει καλύτερους χρήστες. Και αυτό είναι που μετράει.

Σε ευχαριστώ και εγώ φίλε ausdim, για τον χρόνο που διέθεσες για εμάς..

Edited by felipe_grr
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να προσβαλω κανέναν και συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που προσφέρουν όπως μπορεί ο καθένας με τις γνώσεις του. Θα σου απαντήσω όσο πιο ευγενικά μπορώ,στην ερώτηση που μας θετεις,δηλ.στον αν θα αντιληφθεί κάποιος κάτι από την απενοργοποιηση fast dorm,όσο αφορά την κατανάλωση μπαταρίας (Μπαταρία το τονίζω..),σε σχέση πάντα με τους Ελληνικούς παροχους. Π@π@ρία θα αντιληφθεί.. Αν κάποιος μπορεί να αντιληφθεί την απώλεια της τάξεως 0.38% τότε σας ζητώ συγνώμη για την διατύπωση μου..

Και ανεβαστε όσα screenshots θέλετε (κάποιοι), για να μου αποδείξετε το αντίθετο.

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα στο θέμα της αυτονομίας (με ένα fast dorm.), εκατομύρια ευρώ δαπανοντε αυτην την στιγμή, από τους μεγάλους κολοσσούς για την ουσιαστική καλυτέρευση αυτού του θέματος στις συσκευές μας... Αλλά τιποτααααα από πουθενά... Αλλά προσπαθούν πολλοί και όλο και κάποια ουσιαστική λύση θα βρεθεί στο μέλλον..

 

Λίγα λόγια για το fast dormancy μιας και δεν έχει σχέση με την χώρα αλλά με τον πάροχο..

Ο λόγος που υλοποιήθηκε το fast dormancy δεν είναι για να έχει καλύτερη αυτονομία στη μπαταρία το εκάστοτε κινητό...Επινοήθηκε και υλοποιήθηκε απο την Nokia-Siemens έτσι ώστε να μειωθεί στο ελάχιστο δυνατό η σηματοδοσία μεταξύ της κεραίας και του κινητού...Ο λόγος για αυτό είναι διότι στατιστικές μελέτες που έχουν διεξάγει κατά καιρούς οι πάροχοι ανα τον κόσμο, έδειξαν οτι οι χρήστες κινητών στη πλειοψηφία τους, δεν βλέπουν σχεδόν ποτέ ολόκληρο ενα βίντεο στο youtube μέσω 3G (ή οτιδήποτε άλλο)πχ..Με το fast dormancy on, αν πατήσεις pause στο βίντεο μετά απο λίγα δευτερόλεπτα θα σταματήσει να κατεβάζει...Με το fast dormancy off, το βίντεο θα συνέχιζε να κατεβαίνει στο background σπαταλώντας bandwidth και σηματοδοσία...

Καλυτέρευση στην αυτονομία μπορεί να δει κανείς αν υποστηρίζεται και απο το κινητό και απο τον πάροχο με την προϋπόθεση οτι έχεις data ανοικτά συνέχεια και σε βάθος χρόνου...Εκεί όντως θα δείς σημαντική διαφορά...Αν όμως δεν δουλεύεις data ενεργοποιημένα και δουλεύεις με wifi ή συνήθως έχεις data κλειστά (εκτός απο περιπτώσεις που τα ανοίγεις για να δεις κάτι και μετά τα κλείνεις) τότε δεν πρόκειται να αντιληφθείς κάτι πέρα απο placebo...

Edited by giannisr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...