Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mε ολο το συμπαθειο και τον σεβασμο προς τη ιδιοτητα σας,Θα ειχατε την καλοσυνη εκτος απο την αναφορα σας σε αυτην,να μας πειτε και δυο λογια παραπανω απο οτι γνωριζετε ?

Ενας καλος φιλος,μου ειπε πολυ καλα λογια για αυτην στο S2,χαρακτηριζοντας την for Expert User και πιστευω πως ειχε δικιο, λογω της μεγαλης εμπειριας του.. Θα ισχυει το ιδιο και στο S3 ?

 

Γιατι εγω δεν την γνωριζω την paranoid στο S3 / S2 και δεν θελω να μπω σε μπελαδες.. Αλλα απο την αλλη,μπορει να κανω και μεγαλο λαθος για την υποθεση μου.. :!:

 

Ευχαριστω για την κατανοηση σας..!

 

Καλησπέρα φίλε μου! Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμμένη ρομ δεν είναι για το μέσο χρήστη που ψάχνει κάτι που θα του παρέχει σταθερότητα και μετά όλα τα άλλα,

Η paranoid android είναι βασισμένη στην cyanogen, υιοθετώντας όλα τα bug που έχει...

 

Πχ.

1. Codecs για βιντεο - Χρειαζεται Mx Player

2. Οχι τοσο καλη αποδοση καμερας (χρειαζεται lgCamera)

3. Λειπει το Πληκτρολογιο της Samsung (γουστα ειναι αυτα, μπορει να περαστει αλλα χωρις ηχο)

3. Δεν εχει καλο Sns intergration για λογαριασμους οπως facebook κτλ (γινεται παλι με εξωτερικη εφαρμογη Haxsync)

4. Η θεση της εξωτερικης καρτας ειναι στη θεση mnt/emmc/

5. Δεν εχει Ειδοποιηση οταν ολοκληρωθει η φορτιση

6. Δεν εχει επιλογες για το φωτισμο των πληκτρων αφης οπως σε Samsung Rom (ειτε θα φωτιζουν μονιμα κατα τη διαρκεια που ειναι ανοιχτη η οθονη ειτε δεν θα φωτιζουν καθολου).

όπως ανέφερε και ο αγαπητός Σοφός..

 

Το δυνατό στοιχείο της ρομ είναι ότι υποστηρίζει άπειρη παραμετροποιήση.. Το υβριδικό στοιχείο που τη χαρακτηρίζει (ταμπλετ-κινητό) είναι αυτό που την κάνει ξεχωριστή.

Μπορείς να ρυθμίσεις ξεχωριστά το dpi κάθε εφαρμογής ωστέ να φαίνεται τέλειο και να είναι όσο πιο personalised γίνεται..!

Λόγω αυτού του στοιχείου έχω ξαναφτιάξει το galaxy s2 μου όπως ακριβώς θέλω!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να αλλάξω βάλω custom rom με το που το πάρω αλλά προς το παρών με καλύπτει πάρα πολύ αυτή που έχει και θα μείνω με αυτή μέχρι να τη βαρεθώ.

 

Απλά ήθελα να ρωτήσω, μπορώ να αφαιρέσω κάποιες από τις εφαρμογές που έχει μέσα με κάποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Για να αφαιρέσεις stock εφαρμογές πρέπει να είσαι root αλλά και πάλι θα πρέπει να ξέρεις και να αφαιρείς με προσοχή ότι δε θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Για να αφαιρέσεις stock εφαρμογές πρέπει να είσαι root αλλά και πάλι θα πρέπει να ξέρεις και να αφαιρείς με προσοχή ότι δε θες.

 

Είμαι root. Θέλω να αφαιρέσω εφαρμογές όπως το chat on. Tο κάνω με κάποια εφαρμογή όπως titanium ή κάπως αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι root. Θέλω να αφαιρέσω εφαρμογές όπως το chat on. Tο κάνω με κάποια εφαρμογή όπως titanium ή κάπως αλλιώς?

 

στην ics μπορεις να παγωσεις αρκετες εφαρμογες συσστηματος χωρις root απο την διαχειριση εφαρμογων

ρυθμισεις-διαχειριση-ολα-βρισκεις το chaton πχ-μπαινεις και πατας disable

(διακοπη νομιζω γραφει ελληνικα πανω δεξια)

 

αλλιως αν θελεις να διαγραψεις καποιες, titanium η διαγραφη το apk απο το /system/app με εναν root explorer

Link to comment
Share on other sites

Ποιος τη χάρη σας! Paranoid android και για το s3!

Μολις πηρα το S3 προερχομενος απο Galaxy Note το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να την φλασαρω....αλλος αερας καμμια σχεση με την μαμισια και τα υποπαραγωγα της

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Επ' ευκαιρίας του άρθρου για την CyanogenMod 9 για το SIII έφτιαξα έναν οδηγό για την ROM αφού πιστεύω ότι έχει αρκετούς οπαδούς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Επ' ευκαιρίας του άρθρου για την CyanogenMod 9 για το SIII έφτιαξα έναν οδηγό για την ROM αφού πιστεύω ότι έχει αρκετούς οπαδούς.

 

Μπράβο να είσαι καλά, πάντα είναι χρήσιμοι οι οδηγοί αυτοί.

Από ότι διαβάζω στο XDA υπάρχουν κάποια μικρά bug ακόμα στην CM9. Θα περιμένω να ωριμάσει λίγο, να κατανοήσω την συμπεριφορά της μαμά ρομ (που δείχνει εξαιρετική) και κάποια στιγμή θα περάσω και σε αυτή τη συσκευή σε CM. Οπως και να το δείς είναι "απελευθέρωση" σε σχέση με τους περιορισμούς της όποιας επίσημης rom.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα δουλευω το advance task killer για να κανω Kill εφαρμογες και να ελευθερωνει μνημη(δεν ξερω αν ειναι καλο, κακο ή αχρηστο αλλα μου εχει κολλησει απο το πρωτο android που ειχα).

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι ανεβαινουν πολλες εφαρμογες μονες τους ακομα και αν δεν εχω το wifi ανοιχτο. Υπαρχει τροπος να τις κανω μονιμα Kill και να ανεβαινουν μονο οποτε τις ανοιξω εγω?

Ρυθμισεις εχω βαλει στο killer να κλεινει τις εφαρμογες καθε φορα που κλεινει η οθονη(δεν εχω δει βεβαια διαφορα) και να ειναι aggresive.

Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα δουλευω το advance task killer για να κανω Kill εφαρμογες και να ελευθερωνει μνημη(δεν ξερω αν ειναι καλο, κακο ή αχρηστο αλλα μου εχει κολλησει απο το πρωτο android που ειχα).

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι ανεβαινουν πολλες εφαρμογες μονες τους ακομα και αν δεν εχω το wifi ανοιχτο. Υπαρχει τροπος να τις κανω μονιμα Kill και να ανεβαινουν μονο οποτε τις ανοιξω εγω?

Ρυθμισεις εχω βαλει στο killer να κλεινει τις εφαρμογες καθε φορα που κλεινει η οθονη(δεν εχω δει βεβαια διαφορα) και να ειναι aggresive.

 

Μάλλον κακό κάνεις στη συσκευή με το να χρησιμοποιείς αυτό τον task killer. Oι περισσότερες εφαρμογές που κλείνει, ανοιγουν ξανα μόνες τους, καταναλώνουν μπαταρία και επιβαρύνουν το σύστημα. Αν δεν χρειάζεσαι κάποιες εφαρμογές, απενεργοποίησε τις από την διαχείρηση εφαρμογών ή α;ν θες να κλείσεις μια εφαρμογή χρεισημοποίησε τον μαμίσιο Task killer. Αν είσαι ροοτ μπορείς να απενεργοποιήσεις κάποιες εφαρμογές που ξεκινούν με την εκκινηση της συσκευής χρησιμοποιώντας το Autostart manager, System Tuner, Rom Toolbox και άλλες τέτοιες εφαρμογές. Πάντως το Android έχει εξαιρετική διαχείρηση μνήμης γι αυτό μην σε απασχολεί ιδιαίτερα τι τρέχει στο περιθώριο εκτός αν επηρεάζει την μπαταρία ή την απόδοση( τότε κάτι παει λάθος και πρέπει να βρεις ποια εφαρμογή το προκαλεί). Αν το συστημα χρειαστεί ραμ θα τη βρεί από μονο του.

Link to comment
Share on other sites

βγηκε νεα ρομ criskelo λενε πολυ καλη σταθεση κ απιστευτα γρηγορη. αν την εχεις κανεις ας πει εντυπωσεις

 

την εγκατέστησα πρίν λίγο,ως αντικαταστάτη της Omega (για λίγο).

Δεν την έχω σετάρει ακόμη,πάντως ο Criskello δεν έχει αφαιρέσει τίποτα από bloatware απ'ότι είδα και έχει όλα (σχεδόν) τα mods που έχουν και οι άλλες..

Προς το παρόν πάντως δουλεύουν τα πάντα άψογα!!

Είδομεν..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλος ο criskello αλλά βγαζει updates συνέχεια.

Μάζεψέ fix/updates και ιστορίες ρε φιλε και βγάλε μια ρομ τη βδομάδα. Ελεος δηλαδή!

Η cm team λιγότερες nightlys βγάζει.

 

+ οτι μόλις βγει το s4 (έστω ότι παίρνει αυτό) την έκανε χωρίς να πει κουβέντα ή να δώσει καλή/σταθερή/final rom

 

100% σίγουρος :p

 

βγηκε νεα ρομ criskelo λενε πολυ καλη σταθεση κ απιστευτα γρηγορη. αν την εχεις κανεις ας πει εντυπωσεις

 

Χωρίς ειρωνεία ή κάποιο υφάκι, αλλά δεν υπάρχει ρομ προς το παρον (μαζί με τις στοκ) που να μην είναι πολύ καλή/σταθερή/απίστευτα γρήγορη ;)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβασα κ μετεφερα αυτο που ειδα κ σε βιντεο.

 

Ναι φίλε μου, δεν είπα κάτι για να σε προσβάλλω :)

Απλα είπα κάποια πράγματα σύμφωνα με την εμπειρία μου από το S με τον τύπο.

 

Ξέρεις ότι στο xda θα δείς πολλές βλακείες

Να μιλάνε για τέλεια ρομ και τρελή αυτονομία στις 12 και η ρομ να κυκλοφόρησε στις 11! :lol: (τρελά σκηνικά!)

Link to comment
Share on other sites

Και ο Ιταλός εχει μπεί πολύ καλά...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1708371

Την φοράω από χθες και είμαι πολύ σταθερός γρήγορος και σμούθ φίλοι μου...

Επίσης ο Ninphetamin

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1720734

εχει κατσει τέλεια στην ρομ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Και ο Ιταλός εχει μπεί πολύ καλά...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1708371

Την φοράω από χθες και είμαι πολύ σταθερός γρήγορος και σμούθ φίλοι μου...

Επίσης ο Ninphetamin

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1720734

εχει κατσει τέλεια στην ρομ...

 

Καλά.. Από όταν είδα ότι θα παίξει netarchy και hacre στο s3 με το ζόρι συγκρατώ τον εαυτό μου να μην το πάρει.. :p

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά.. Από όταν είδα ότι θα παίξει netarchy και hacre στο s3 με το ζόρι συγκρατώ τον εαυτό μου να μην το πάρει.. :p

Mου αρεσει πολυ ετσι πως τα λεει..

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27692333&postcount=130

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1720734&page=14

 

Ας περιμενουμε λιγο ακομα..

Edited by Milfas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, μολις εκανα root το galaxy s3 που πηρα χθες και τωρα μπορει κανενας να μου ριξει λιγα γωτα στο τι να περασω λιγο να πειραματιστω λιγο? και υπαρχει καμια καλη εναλλακτικη εφαρμογη του μαρκετ αντι για το applanet το οποιο κολλαει και κρασαρει ασυστολα?

 

μια βασικη εφαρμογη που περασα για root πχ ειναι το adfree, τι αλλα εχετε να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες, μολις εκανα root το galaxy s3 που πηρα χθες και τωρα μπορει κανενας να μου ριξει λιγα γωτα στο τι να περασω λιγο να πειραματιστω λιγο? και υπαρχει καμια καλη εναλλακτικη εφαρμογη του μαρκετ αντι για το applanet το οποιο κολλαει και κρασαρει ασυστολα?

 

μια βασικη εφαρμογη που περασα για root πχ ειναι το adfree, τι αλλα εχετε να μου προτεινετε?

 

Για εφαρμογές κοιταξε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287456

Για market χρησιμοποιείς την εφαρμογή Play store που υπάρχει στην συσκευή σου στα προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω δει κάπου ( δε θυμαμαι που ) ότι υπάρχει δυνατότητα λήψης φωτογραφίας με φωνητική εντολή. Ξέρει κάποιος αν ισχύει και πώς ενεργοποιείται;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...