Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν δοκιμαζεις το Airdroid?Ειναι κορυφη.

 

Δοκιμασ κι εγω τωρα το Android File Transfer με foxhound και δεν..

 

Παίζει το airdroid με mac?? Το είχα δοκιμάσει με το note αλλά μάταια, δεν έπαιζε.. Ασε θα το δω μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα ευχαριστώ ;)

 

Δεν πάιζει δυστυχώς.. με όποιο τρόπο κι αν προσπαθήσω δεν κάνει log in!! Τέλος πάντων κάπως θα βρω μια λύση!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά άσχετο άλλα θέλω ένα application για να οργανώσω τα email μου...τι προτείνετε...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ας μην βγαίνουμε Off Topic. Για εφαρμογές συζητάμε εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειναι η ιδεα μου η ο ninpo ειναι καλυτερος απο το syiah στο θεμα μπαταριας?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειναι η ιδεα μου η ο ninpo ειναι καλυτερος απο το syiah στο θεμα μπαταριας?

 

Απο ποσες μερες εχεις χρησιμοποιησει και τους 2?Ενας kernel θελει τουλαχιστον 2 πληρεις φορτισεις/αποφορτισεις για να δειξει τα δοντια του η τα...ουλα του...:p

 

Παντως, οπως λενε καποιοι μεγαλοι kernel devs, ο stock kernel του sgiii ειναι πολυ καλος και δεν μπορουν να υπαρξουν μεγαλες διαφορες σε performance και μπαταρια απο custom.

 

edit:Το παραπανω κατα τη προσωπικη μου αποψη ισχυει και για stock firmware vs custom rom.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Απο ποσες μερες εχεις χρησιμοποιησει και τους 2?Ενας kernel θελει τουλαχιστον 2 πληρεις φορτισεις/αποφορτισεις για να δειξει τα δοντια του η τα...ουλα του...:p

 

Παντως, οπως λενε καποιοι μεγαλοι kernel devs, ο stock kernel του sgiii ειναι πολυ καλος και δεν μπορουν να υπαρξουν μεγαλες διαφορες σε performance και μπαταρια απο custom.

 

edit:Το παραπανω κατα τη προσωπικη μου αποψη ισχυει και για stock firmware vs custom rom.

 

αρκετες μερες τον ninphetamine και ειμαι πρωτη αποφορτιση με τον τουρκο και εχω την εντυπωση οτι ρουφαει λιγο παραπανω.

τον hacre τον θυμαμαι απο το s2 και ο κερνελ του ηταν αψογος

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

αρκετες μερες τον ninphetamine και ειμαι πρωτη αποφορτιση με τον τουρκο και εχω την εντυπωση οτι ρουφαει λιγο παραπανω.

τον hacre τον θυμαμαι απο το s2 και ο κερνελ του ηταν αψογος

 

Είναι εξετερικός κερνελ...

Μου κρατάει 2 μέρες με 5 ώρες ενεργή την οθόνη και 3 ώρες τουλάχιστον ομιλία...

Και όλα αυτά με wifi ανοικτών όλη μερα και όπου δεν πιάνει το 3g είναι επίσης ενεργοποιημένο...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται; Μου έχει συμβεί 3 φορές αλλά μετά από λίγο επανέρχεται στο κανονικό. Δεν γίνεται να το κάνω έτσι μόνιμα;

Είναι με wannam lite 1.4 αν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται; Μου έχει συμβεί 3 φορές αλλά μετά από λίγο επανέρχεται στο κανονικό. Δεν γίνεται να το κάνω έτσι μόνιμα;

Είναι με wannam lite 1.4 αν παίζει ρόλο.

 

To είδα κι εγώ μια φορά με Omega αυτό πριν από κάποιες μέρες, έκανα ένα restart και δεν μου το ξαναέκανε... Πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει και τα βγάζει έτσι "στριμωχτά"... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Χρονια το χρησιμοποιω...:)

 

Το καλιμπραρισμα το κανω με αυτη την εφαρμογη, χωρις να μπαινω recovery για να σβηνω battery stats.

 

Μη περιμενεις να βελτιωσει τη μπαταρια σου δραματικα...Απλα, επειδη μετα απο full wipe και περασμα νεας rom, το battery stats αρχειο επαναδημιουργειται απο μονο του μετα απο 2-3 μερες.

Το battery calibration απλα το κανει πιο γρηγορα...

 

Το battery calibration δεν προσφέρει τίποτα από όσα νόμιζαν όλοι όσοι το έκαναν (και εγώ μαζί) πριν από πέρασμα καινούργιας ρομ. Δεν προσφέρει καμιά απολύτως καλυτέρευσή στην μπαταρία. Το μόνο που κάνει είναι να σβήνει το log που βλέπει κάποιος μέσω better battery stats. Αν το ψάξετε θα βρείτε και την τεχνική ανάλυση/αιτιολογία ειδικά για αυτό το θέμα από μηχανικό της Google στο Google +..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Είναι ένας ακόμα αστικός μύθος. Η όλη διαδικασία δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση της μπαταρίας, απλά διαγράφει τα στατιστικά χρήσης που βλέπουμε. Η απόδοση της μπαταρίας επανέρχεται στα κανονικά, πριν από το φλασάρισμα, επίπεδα μετά από δύο-τρεις πλήρεις κύκλους φόρτισης.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Το battery calibration δεν προσφέρει τίποτα από όσα νόμιζαν όλοι όσοι το έκαναν (και εγώ μαζί) πριν από πέρασμα καινούργιας ρομ. Δεν προσφέρει καμιά απολύτως καλυτέρευσή στην μπαταρία. Το μόνο που κάνει είναι να σβήνει το log που βλέπει κάποιος μέσω better battery stats. Αν το ψάξετε θα βρείτε και την τεχνική ανάλυση/αιτιολογία ειδικά για αυτό το θέμα από μηχανικό της Google στο Google +..

 

Ακριβώς αυτό. Είναι ένας ακόμα αστικός μύθος. Η όλη διαδικασία δεν έχει καμία σχέση με την απόδοση της μπαταρίας, απλά διαγράφει τα στατιστικά χρήσης που βλέπουμε. Η απόδοση της μπαταρίας επανέρχεται στα κανονικά, πριν από το φλασάρισμα, επίπεδα μετά από δύο-τρεις πλήρεις κύκλους φόρτισης.

 

Δε μιλησα για καμια καλυτερευση μπαταριας.

Αυτο που ειπα και ισχυει ειναι οτι μειωνει το χρονο δημιουργιας του battery stats.Με απλα λογια μειωνει το χρονο που λεμε μεχρι να ''στρωσει'' η ROM (2-3 πληρεις φορτισεις οπως αναφερει κι ο φιλος Lakerdas).

Και γενικα μη βαζετε το χερι σας στη φωτια για το αν ειναι χρησιμο η οχι (μαλλον οχι χρησιμο.Λειτουργικο).Και αυτο γιατι η HTC προτινει επισημα στη σελιδα της το καλιμπραρισμα της μπαταριας σε καθε νεο περασμα rom.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Και γενικα μη βαζετε το χερι σας στη φωτια για το αν ειναι χρησιμο η οχι (μαλλον οχι χρησιμο.Λειτουργικο).Και αυτο γιατι η HTC προτινει επισημα στη σελιδα της το καλιμπραρισμα της μπαταριας σε καθε νεο περασμα rom.

Διάβασε λίγο αυτήν την ανάρτηση στο google+ μίας μηχανικού της google που δουλεύει πάνω στο android.

Γι' αυτό μίλησα για "αστικό μύθο".

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο αυτήν την ανάρτηση στο google+ μίας μηχανικού της google που δουλεύει πάνω στο android.

Γι' αυτό μίλησα για "αστικό μύθο".

 

Thanks for sharing...:)

Έχω διαβάσει άπειρα τέτοια άρθρα και από τη μια πλευρά και από την άλλη.

Αλλά έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να διαφωνούμε σε κάτι εμείς.Δε βελτιώνει τη μπαταρία αλλά μειώνει το χρόνο βελτίωσης της.Το calibration κάνει πιο γρήγορα αυτό που η συσκευή (το Android) κάνει μόνη της μετά από 2-3 πλήρεις φορτίσεις.

Δε ξέρω γιατί δε γίνομαι κατανοητός εξ αρχής..:(

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αν σβησεις τα battery stats η συσκευη θελει 2-3 φορτισεις για να "συνέλθει".

γι'αυτο στο λενε και στο ξαναλενε :)

(επεσα μεσα Μακη? :lol: :p)

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αν σβησεις τα battery stats η συσκευη θελει 2-3 φορτισεις για να "συνέλθει".

γι'αυτο στο λενε και στο ξαναλενε :)

(επεσα μεσα Μακη? :lol: :p)

 

Τότε σ αυτό θα διαφωνήσω.

Έχω κάνει πολλα τεστ πάνω στο θέμα μιας και σχεδόν καθημερινά φλασαρω, και έχω διαπιστώσει ότι μετά το σβήσιμο του battery.stats, η μπαταρία δείχνει πιο "στρωτή" από τη 1η πλήρη φόρτιση.

 

edit: οπως ειπα μπορω κι εγω να δωσω link απο επισημα χειλη για το θεμα...

 

Απο htc λοιπον:

To also help with Battery Life you can do these steps exactly: 1) Turn your device ON and Charge the device for 8 hours or more 2) Unplug the device and Turn the phone OFF and charge for 1 hour 3) Unplug the device Turn ON wait 2 minutes and Turn OFF and charge for another hour Your battery life should almost double, we have tested this on our devices and other agents have seen a major difference as well.

:X

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αν σβησεις τα battery stats η συσκευη θελει 2-3 φορτισεις για να "συνέλθει".

γι'αυτο στο λενε και στο ξαναλενε :)

(επεσα μεσα Μακη? :lol: :p)

 

Ούτε αυτό ισχύει, ούτε ότι άμα περάσεις νέα ROM θέλει 2 με 3 μέρες για να στρώσει η μπαταρία. Sorry παιδιά αλλά όλα αυτά είναι μπούρδες.

1. Το battery stats δεν είναι τίποτα άλλο από ένα log file για την χρήση της μπαταρίας.

2.οι νέες μπαταρίες έχουν δικό τους chip μέσα που ρυθμίζουν την αυτονομία και κρατούν δεδομένα για την μπαταρία. Και αυτό ούτε reset μπορείς να το κανείς ούτε τίποτα.δεν πας να περάσεις 200 ROM , τα στοιχεία που υπάρχουν μέσα στο chip δεν γίνονται reset.

3.όλα αυτά τα λέω και από προσωπική εμπειρία , χρόνια έκανα reset τα battery stats ή έβγαζα την μπαταρία για 60 δευτερόλεπτα ακριβώς και την ξαναεβαζα και γενικά έκανα ότι λαλακια μου έλεγε o καθένας, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Αν είναι καλή η ROM ή o kernel που φοράς θα φανεί αμέσως από την πρώτη φόρτιση, αν δεν είναι καλά αυτά δεν πας να την τάξεις στην παναγία την Σουμελα διάφορα δεν θα δεις στην μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό ισχύει, ούτε ότι άμα περάσεις νέα ROM θέλει 2 με 3 μέρες για να στρώσει η μπαταρία. Sorry παιδιά αλλά όλα αυτά είναι μπούρδες.

1. Το battery stats δεν είναι τίποτα άλλο από ένα log file για την χρήση της μπαταρίας.

2.οι νέες μπαταρίες έχουν δικό τους chip μέσα που ρυθμίζουν την αυτονομία και κρατούν δεδομένα για την μπαταρία. Και αυτό ούτε reset μπορείς να το κανείς ούτε τίποτα.δεν πας να περάσεις 200 ROM , τα στοιχεία που υπάρχουν μέσα στο chip δεν γίνονται reset.

3.όλα αυτά τα λέω και από προσωπική εμπειρία , χρόνια έκανα reset τα battery stats ή έβγαζα την μπαταρία για 60 δευτερόλεπτα ακριβώς και την ξαναεβαζα και γενικά έκανα ότι λαλακια μου έλεγε o καθένας, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Αν είναι καλή η ROM ή o kernel που φοράς θα φανεί αμέσως από την πρώτη φόρτιση, αν δεν είναι καλά αυτά δεν πας να την τάξεις στην παναγία την Σουμελα διάφορα δεν θα δεις στην μπαταρία.

 

Προσωπικα δε λεω λαλακιες οπως αναφερεις, αλλα και ουτε ολοι οι devs που λενε οτι για να δεις τη πραγματικη διαρκεια της μπαταριας θα πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2-3 μερες μεχρι να ''στρωσει'' η rom και ο kernel...

Μιλαω με μεγαλους kernel devs στους xda απο εποχη HTC συσκευων μου.

Μπορει λοιπον κι ο chainfire να λεει λαλακιες, οπως εγω ο ταπεινος χρηστης, οπου εχει βαλει σαν επιλογη στο recovery του, που χρησιμοποιουν ολες οι android συσκευες, το ''delete battery.stats''.

Και θα το πω αλλη μια φορα...Το battery calibration ΔΕ βελτιωνει τη μπαταρια.''Στρωνει'' τη rom πιο γρηγορα στο θεμα της μπαταριας.

 

Τα παραπανω λογια δεν ειναι προτροπη σε κανεναν να καλιμπραρει τη μπαταρια.Ειναι προσωπικη αποψη μετα απο εκατονταδες τεστ αλλα και συνομιλιες με αλλους devs.Ο καθενας μπορει και κανει οτι νομιζει καλυτερο, χωρις ομως να χαρακτηριζει ''λαλακιες'' η ''μπουρδες'' οτι λενε οι αλλοι.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό ισχύει, ούτε ότι άμα περάσεις νέα ROM θέλει 2 με 3 μέρες για να στρώσει η μπαταρία. Sorry παιδιά αλλά όλα αυτά είναι μπούρδες.

1. Το battery stats δεν είναι τίποτα άλλο από ένα log file για την χρήση της μπαταρίας.

2.οι νέες μπαταρίες έχουν δικό τους chip μέσα που ρυθμίζουν την αυτονομία και κρατούν δεδομένα για την μπαταρία. Και αυτό ούτε reset μπορείς να το κανείς ούτε τίποτα.δεν πας να περάσεις 200 ROM , τα στοιχεία που υπάρχουν μέσα στο chip δεν γίνονται reset.

3.όλα αυτά τα λέω και από προσωπική εμπειρία , χρόνια έκανα reset τα battery stats ή έβγαζα την μπαταρία για 60 δευτερόλεπτα ακριβώς και την ξαναεβαζα και γενικά έκανα ότι λαλακια μου έλεγε o καθένας, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Αν είναι καλή η ROM ή o kernel που φοράς θα φανεί αμέσως από την πρώτη φόρτιση, αν δεν είναι καλά αυτά δεν πας να την τάξεις στην παναγία την Σουμελα διάφορα δεν θα δεις στην μπαταρία.

+1

Το λεγόμενο placebo είναι το μόνο αποτέλεσμα στη διάρκεια της μπαταρίας! (αστικός μύθος δηλαδή)

Το μόνο που κάνει το wipe battery stats είναι να μην σου δίνει ψεύτικες προβλέψεις (μέσω κάποιου προγράμματος) βασισμένο στη χρήση άλλης ρομ, που καταναλώνει την μπαταρία διαφορετικά.

Αυτό που λέμε 2-3 κύκλους έχει να κάνει μονο με το να είναι όσο γίνεται πιο ακριβείς η πρόβλεψη

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

+1

Το λεγόμενο placebo είναι το μόνο αποτέλεσμα στη διάρκεια της μπαταρίας! (αστικός μύθος δηλαδή)

Το μόνο που κάνει το wipe battery stats είναι να μην σου δίνει ψεύτικες προβλέψεις (μέσω κάποιου προγράμματος) βασισμένο στη χρήση άλλης ρομ, που καταναλώνει την μπαταρία διαφορετικά.

Αυτό που λέμε 2-3 κύκλους έχει να κάνει μονο με το να είναι όσο γίνεται πιο ακριβείς η πρόβλεψη

 

Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι οταν περνατε μια νεα custom rom με full wipe, δε βλεπετε βελτιωση της μπαταριας μετα απο 2-3 μερες?????

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σορρυ κιολας που επεμβενω αλλα υπαρχει αλλο τοπικ για την μπαταρια γιατι γραφετε εδω?
Link to comment
Share on other sites

Τότε σ αυτό θα διαφωνήσω.

Έχω κάνει πολλα τεστ πάνω στο θέμα μιας και σχεδόν καθημερινά φλασαρω, και έχω διαπιστώσει ότι μετά το σβήσιμο του battery.stats, η μπαταρία θέλει και πάλι 2-3 κύκλους για να στρώσει.

 

edit: οπως ειπα μπορω κι εγω να δωσω link απο επισημα χειλη για το θεμα...

 

Απο htc λοιπον:

To also help with Battery Life you can do these steps exactly: 1) Turn your device ON and Charge the device for 8 hours or more 2) Unplug the device and Turn the phone OFF and charge for 1 hour 3) Unplug the device Turn ON wait 2 minutes and Turn OFF and charge for another hour Your battery life should almost double, we have tested this on our devices and other agents have seen a major difference as well.

:X

 

εκανα ενα edit για να μην γραφω τα ιδια :p

 

αυτο που παραθετεις νομιζω λεγετε "bump charge"?(δεν θυμαμαι) και ειναι για τα htc

δεν λεει κατι για τα battery stats

 

Ούτε αυτό ισχύει, ούτε ότι άμα περάσεις νέα ROM θέλει 2 με 3 μέρες για να στρώσει η μπαταρία. Sorry παιδιά αλλά όλα αυτά είναι μπούρδες.

1. Το battery stats δεν είναι τίποτα άλλο από ένα log file για την χρήση της μπαταρίας.

2.οι νέες μπαταρίες έχουν δικό τους chip μέσα που ρυθμίζουν την αυτονομία και κρατούν δεδομένα για την μπαταρία. Και αυτό ούτε reset μπορείς να το κανείς ούτε τίποτα.δεν πας να περάσεις 200 ROM , τα στοιχεία που υπάρχουν μέσα στο chip δεν γίνονται reset.

3.όλα αυτά τα λέω και από προσωπική εμπειρία , χρόνια έκανα reset τα battery stats ή έβγαζα την μπαταρία για 60 δευτερόλεπτα ακριβώς και την ξαναεβαζα και γενικά έκανα ότι λαλακια μου έλεγε o καθένας, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.Αν είναι καλή η ROM ή o kernel που φοράς θα φανεί αμέσως από την πρώτη φόρτιση, αν δεν είναι καλά αυτά δεν πας να την τάξεις στην παναγία την Σουμελα διάφορα δεν θα δεις στην μπαταρία.

 

φιλε μου, δεν ειμαστε χθεσινοι ομως..

εχω φλασαρει χιλιαδες φορες. η μπαταρια θελει παντα 2-3 κυκλους για να αποδωσει κανονικα.

δεν το ειδαμε μια-δυο φορες και το λεμε στην τυχη..

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα edit για να μην γραφω τα ιδια :p

 

1) αυτο που παραθετεις νομιζω λεγετε "bump charge"?(δεν θυμαμαι) και ειναι για τα htc

δεν λεει κατι για τα battery stats

 

 

 

2) φιλε μου, δεν ειμαστε χθεσινοι ομως..

εχω φλασαρει χιλιαδες φορες. η μπαταρια θελει παντα 2-3 κυκλους για να αποδωσει κανονικα.

δεν το ειδαμε μια-δυο φορες και το λεμε στην τυχη..

1)Ουσιαστικα ειναι το καλιμπραρισμα της μπαταριας κατα την HTC.Και μιας δε μπορει να πει επισημα ''σβηστε το battery.stats'' μιας και ειναι ''εναντιων'' του root, προτινει το παραπανω.

 

2)Λες μπουρδες κατα τον φιλο...:p

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πάντα η μπαταρία είναι καλύτερη μετά από 2-3 φορτισεις έπειτα από πέρασμα κάποιας custom... Εγώ τουλάχιστον αυτό βλέπω ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...