Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S III


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δευτερο,βαζουμε οτι ρομ θελουμε παλια η custom η μεχρι και την leaked 4.2.2 που ειχε βγει περισυ.απλα μετα φλασαρουμε και το αρχειακι με το mg4 μοντεμ και ειμαστε ετοιμοι

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μία ερωτησούλα: αν flashάρω παλιό firmware, μετά flashάρω το αρχειάκι για να γίνει ξανά το τηλέφωνο τηλέφωνο και μετά κάνω factory reset, το modem θα παραμείνει όπως πρέπει; ή θα πρέπει να ξαναflashάρω το αρχειάκι;
Link to comment
Share on other sites

μία ερωτησούλα: αν flashάρω παλιό firmware, μετά flashάρω το αρχειάκι για να γίνει ξανά το τηλέφωνο τηλέφωνο και μετά κάνω factory reset, το modem θα παραμείνει όπως πρέπει; ή θα πρέπει να ξαναflashάρω το αρχειάκι;

 

αν φλασαρεις ρομ μεσω cwm recovery το μοντεμ μενει ιδιο παντα.αν φλασαρεις απο odin σβηνονται ολα και μπαινει το μοντεμ της ρομ που φλασαρεις καθε φορα.με factory reset παλι δεν αλλαζει το μοντεμ.

καλο ειναι να το εχεις παντα μεσα στην sd,ποτε δεν ξερεις

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

αν φλασαρεις ρομ μεσω cwm recovery το μοντεμ μενει ιδιο παντα.αν φλασαρεις απο odin σβηνονται ολα και μπαινει το μοντεμ της ρομ που φλασαρεις καθε φορα.με factory reset παλι δεν αλλαζει το μοντεμ.

καλο ειναι να το εχεις παντα μεσα στην sd,ποτε δεν ξερεις

 

Με nandroid backup το IMEI επαναφέρεται?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η Revolution είναι αριστη από θέμα σταθερότητας. Λαγκάρισμα παρατηρώ μόνο σε μία συγκεκριμένη περίπτωση, ενώ πριν παρατηρούσα σε 4-5, οπότε θα την κρατήσω. Το μόνο που με τρώει είναι το θέμα της "καθαρότητας" της εγκατάστασης. Σκέφτομαι ότι για να πετύχω το καλύτερο αποτέλεσμα θα πρέπει:

-Να κρατήσω μόνο τα απαραίτητα backup (saved games, μηνύματα κτλ.)

-Να κάνω format μέσα από το κινητό.

-Να εγκαταστήσω τη ROM

-Να ξαναστήσω από την αρχή τις εφαρμογές.

Αρκετά επώδυνο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος για πραγματικά καθαρή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η Revolution είναι αριστη από θέμα σταθερότητας. Λαγκάρισμα παρατηρώ μόνο σε μία συγκεκριμένη περίπτωση, ενώ πριν παρατηρούσα σε 4-5, οπότε θα την κρατήσω. Το μόνο που με τρώει είναι το θέμα της "καθαρότητας" της εγκατάστασης. Σκέφτομαι ότι για να πετύχω το καλύτερο αποτέλεσμα θα πρέπει:

-Να κρατήσω μόνο τα απαραίτητα backup (saved games, μηνύματα κτλ.)

-Να κάνω format μέσα από το κινητό.

-Να εγκαταστήσω τη ROM

-Να ξαναστήσω από την αρχή τις εφαρμογές.

Αρκετά επώδυνο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος για πραγματικά καθαρή εγκατάσταση.

 

παρε backup τις κλησεις με "call logs backup&restore"

παρε backup τα μηνυματα με "sms backup&restore"

παρε backup τις εφαρμογες με titanium backup

και εισαι ετοιμος..

μπορεις με titanium backup να κανεις μονιμο freeze εφαρμογες οπως το s-voice και αλλες που δεν χρειαζεσαι για να αναπνευσει το κινητο.......

χρησιμοποιησε και exdialer μαζι με novalauncher(ή next launcher) και εισαι μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και 3 μηνες εχω περασει οτι υπαρχει απο ρομ εκτος απο τα νεα 4.3 διοτι εχουν μικρα μεν προβληματακια αλλα θα περιμενω.

Για μενα ολα τα Samsung custom base roms, ειναι καλά, αλλα λαγκαρουν σε πολλες περιπτωσεις.

Εδω και 10 μέρες ειμαι με τη τελευταια cyanogenmod 10.1 που βγηκε και μπορω να πω οτι ειναι οτι καλυτερο. Δηλαδη παει σφεντονα σε σχεση με τα Samsung custom roms, και δεν εχω και κανενα προβλημα με τιποτα. Και απο την αλλη εχεις ενα ρομ 140mb αντι 1,2 gb.

Οταν πλεον σταθεροποιηθει η 10.2 εννοειται οτι θα παω εκει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι stable ομως αυτο μου εχει κανει εντυπωση με την 10.1, δλδ μετα απο τοσο καιρο ακομα nightlies?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι stable ομως αυτο μου εχει κανει εντυπωση με την 10.1, δλδ μετα απο τοσο καιρο ακομα nightlies?

 

Δεν ειναι stable διοτι το αφησανε για τη 10.2. Εγω παντως τη βλεπω για σταθεροτατη στη πραξη και σφεντονα. Απο κει και περα ολες οι custom roms απο Samsung base τις εχεις για stable? Μονο στα λογια.

Εχουν θεωρητικα σταθερη βαση αλλα απο κει και περα ολες οι καστομιες που κανουν μεσα ........ειναι stable?

Ολες ειναι καλες φιλε μου, το θεμα ειναι να δοκιμασεις και να δεις ποια σου κανει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν κάποιος ψάχνει κάτι lag-free και σταθερό, ας κάνει μια δοκιμή στην Pardus XVII.

Βράχος και σβέλτη. Βασισμένη στην stock 4.1.2, δεν είναι "η τελευταία λέξη" αλλά αποζημιώνει με τη σταθερότητά της.

Έβγαλε και μία Honami-themed πρόσφατα, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει και, ως εκ τούτου, δεν μπορώ να τη συστήσω.

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν κάποιος ψάχνει κάτι lag-free και σταθερό, ας κάνει μια δοκιμή στην Pardus XVII.

Βράχος και σβέλτη. Βασισμένη στην stock 4.1.2, δεν είναι "η τελευταία λέξη" αλλά αποζημιώνει με τη σταθερότητά της.

Έβγαλε και μία Honami-themed πρόσφατα, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει και, ως εκ τούτου, δεν μπορώ να τη συστήσω.

 

Λοιπόν, η Revolution είναι αριστη από θέμα σταθερότητας. Λαγκάρισμα παρατηρώ μόνο σε μία συγκεκριμένη περίπτωση, ενώ πριν παρατηρούσα σε 4-5, οπότε θα την κρατήσω. Το μόνο που με τρώει είναι το θέμα της "καθαρότητας" της εγκατάστασης. Σκέφτομαι ότι για να πετύχω το καλύτερο αποτέλεσμα θα πρέπει:

-Να κρατήσω μόνο τα απαραίτητα backup (saved games, μηνύματα κτλ.)

-Να κάνω format μέσα από το κινητό.

-Να εγκαταστήσω τη ROM

-Να ξαναστήσω από την αρχή τις εφαρμογές.

Αρκετά επώδυνο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος για πραγματικά καθαρή εγκατάσταση.

 

Αξίζει να τις βάλω αντί για την stock που έτσι και αλλιώς μου δουλεύει αρκετά καλά?

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να τις βάλω αντί για την stock που έτσι και αλλιώς μου δουλεύει αρκετά καλά?

 

Αρκετά μεγάλο θέμα αυτό που ρωτάς. Μιλώντας για samsung-based, δεν θα δεις κάποια τεράστια διαφορά ούτε στο boot time, ούτε στο shutdown time. Εγώ προσωπικά αξιοσημείωτη διαφορά είδα στην κύλιση των menu, όπου πλέον είναι απόλυτα ομαλά. Το μοναδικό πρόβλημα που δεν μπόρεσε να λύσει ούτε η Revolution ούτε η Omega είναι στην κύλιση των homescreens, έχω ένα μεγάλο rolling wallpaper και, όταν πηγαίνω στην οθόνη όπου έχω μεγάλα σε μέγεθος widgets, υπάρχει ένα ελαφρύ σκάλωμα.

Από εκεί και πέρα, η Omega με εντυπωσίασε γιατί σου δίνει πολλές επιλογές κατά την εγκατάσταση, σου επιτρέπει να διαλέξεις εσύ τί στοιχεία θα εγκαταστήσεις. Έχει ενσωματωμένο το multiwindow, έχει ωραία εικονίδια, προσθέτει πολλά επιπλέον πλήκτρα στο notofication center, γενικά μεταμορφώνει το κινητό προς το καλύτερο, άσχετα αν δεν θα δεις τρομερές διαφορές στις επιδόσεις καθημερινά. Επίσης πολλοί υποστηρίζουν ότι δεν βαραίνει με το πέρασμα του καιρού.

Γενικά, δεν ξαναβάζω stock, δεν υπάρχει κανένας λόγος. Αλλά λέω να αρχίσω να κάνω και προσπάθειες με καθαρές android.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά μεγάλο θέμα αυτό που ρωτάς. Μιλώντας για samsung-based, δεν θα δεις κάποια τεράστια διαφορά ούτε στο boot time, ούτε στο shutdown time. Εγώ προσωπικά αξιοσημείωτη διαφορά είδα στην κύλιση των menu, όπου πλέον είναι απόλυτα ομαλά. Το μοναδικό πρόβλημα που δεν μπόρεσε να λύσει ούτε η Revolution ούτε η Omega είναι στην κύλιση των homescreens, έχω ένα μεγάλο rolling wallpaper και, όταν πηγαίνω στην οθόνη όπου έχω μεγάλα σε μέγεθος widgets, υπάρχει ένα ελαφρύ σκάλωμα.

Από εκεί και πέρα, η Omega με εντυπωσίασε γιατί σου δίνει πολλές επιλογές κατά την εγκατάσταση, σου επιτρέπει να διαλέξεις εσύ τί στοιχεία θα εγκαταστήσεις. Έχει ενσωματωμένο το multiwindow, έχει ωραία εικονίδια, προσθέτει πολλά επιπλέον πλήκτρα στο notofication center, γενικά μεταμορφώνει το κινητό προς το καλύτερο, άσχετα αν δεν θα δεις τρομερές διαφορές στις επιδόσεις καθημερινά. Επίσης πολλοί υποστηρίζουν ότι δεν βαραίνει με το πέρασμα του καιρού.

Γενικά, δεν ξαναβάζω stock, δεν υπάρχει κανένας λόγος. Αλλά λέω να αρχίσω να κάνω και προσπάθειες με καθαρές android.

 

Όντως μεγάλο θέμα. Να'σαι καλά για την απάντηση σου.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να τις βάλω αντί για την stock που έτσι και αλλιώς μου δουλεύει αρκετά καλά?

 

Pardus XVII + Nova Launcher + Dialer One = σφαιράτο SGS III.

Ο τελικός κριτής είσαι εσύ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειδα μεγαλη διαφορα αφαιρωντας εφαρμογες, μεγαλωσε η διαθεσιμη ΡΑΜ και το κινητο παει πολυ καλυτερα, εγω θελω μια ρομ να ειναι AOSP αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης, ποιa nightly της CM10 να βαλω ετσι ωστε να γινει dialy driver? δεν βλεπω καποια M ή RC
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ειδα μεγαλη διαφορα αφαιρωντας εφαρμογες, μεγαλωσε η διαθεσιμη ΡΑΜ και το κινητο παει πολυ καλυτερα, εγω θελω μια ρομ να ειναι AOSP αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης, ποιa nightly της CM10 να βαλω ετσι ωστε να γινει dialy driver? δεν βλεπω καποια M ή RC

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποια Slim Bean?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα την revolutionary και την pardus XVII αλλά εκ πρώτης όψεως δεν με συγκίνησαν γιατί δεν είχαν κανά "εξτραδάκι" που να σε τραβάει. Τελικά ξαναέβαλα την omega και αυτή τη φορά λέω να την κρατήσω για να δω πως πάει. Ta antutu benchmark και το Quandrant τι σας βγάζουν? Εμένα το antutu 15645 το οποίο δεν μου φαίνεται και πολύ και το quandrant 6160 στο καλύτερο του.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα την foxhound (καλή, αλλά "καγκούρικη" by default, τα themes της και το όλο γραφικό περιβάλλον της μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά), κατέληξα στην crDroid. Μοιάζει πολύ με την Omega, θα έλεγα είναι σχεδόν ίδια, αλλά μου άρεσε πολύ το theme της και τελικά δεν το ξανασκαλίζω άλλο. Η crDroid έχει επίσης καταπληκτικό setup, σου δίνει πάρα πολλές επιλογές παραμετροποίησης κατά την εγκατάσταση.

Και φυσικά, κόντεψα να την πατήσω και εγώ. Διάλεξα την επιλογή για πλήρη διαγραφή του sd partition, με αποτέλεσμα να σβηστεί ο φάκελος efs και το τηλέφωνο να μην λειτουργεί ως τηλέφωνο πια. Ευτυχώς που τον είχα κρατήσει backup.

Προσωπικά πάντως, περίμενα πολλά περισσότερα μετά από τόσες προσπάθειες, παντού διάβαζα για το ότι το κινητό μεταμορφώνεται, γίνεται πύραυλος κτλ. Υπάρχει βελτίωση, είναι αισθητή, αλλά δεν γίνεται κάτι άλλο από αυτό που είναι. Η αλήθεια είναι πως το έιχα ήδη αρκετά φροντισμένο και πριν και ίσως για αυτό δεν τρελάθηκα. Σίγουρα πάντως δεν ξαναβάζω stock ROM, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δοκίμασα την foxhound (καλή, αλλά "καγκούρικη" by default, τα themes της και το όλο γραφικό περιβάλλον της μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά), κατέληξα στην crDroid. Μοιάζει πολύ με την Omega, θα έλεγα είναι σχεδόν ίδια, αλλά μου άρεσε πολύ το theme της και τελικά δεν το ξανασκαλίζω άλλο. Η crDroid έχει επίσης καταπληκτικό setup, σου δίνει πάρα πολλές επιλογές παραμετροποίησης κατά την εγκατάσταση.

Και φυσικά, κόντεψα να την πατήσω και εγώ. Διάλεξα την επιλογή για πλήρη διαγραφή του sd partition, με αποτέλεσμα να σβηστεί ο φάκελος efs και το τηλέφωνο να μην λειτουργεί ως τηλέφωνο πια. Ευτυχώς που τον είχα κρατήσει backup.

Προσωπικά πάντως, περίμενα πολλά περισσότερα μετά από τόσες προσπάθειες, παντού διάβαζα για το ότι το κινητό μεταμορφώνεται, γίνεται πύραυλος κτλ. Υπάρχει βελτίωση, είναι αισθητή, αλλά δεν γίνεται κάτι άλλο από αυτό που είναι. Η αλήθεια είναι πως το έιχα ήδη αρκετά φροντισμένο και πριν και ίσως για αυτό δεν τρελάθηκα. Σίγουρα πάντως δεν ξαναβάζω stock ROM, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.

 

Έχεις κανά link της crdroid?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανά link της crdroid?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1944481

 

Κάπου στη μέση της σελίδας, στο download section. Έβαλα την 17.4, δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1944481

 

Κάπου στη μέση της σελίδας, στο download section. Έβαλα την 17.4, δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα.

 

Οκ eυχαριστώ. Τι έχεις χρησιμοποιήσει από όλα αυτά? Πολύ παραμετροποίηση και δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω τελικα αυτο το αρχειο του Στρατου σε stock ρομ απο το recovery menu, βαζοντας το αρχειο zip στην εξωτερικη καρτα οπως μου ειχε πει ο Νικος(Superuser) αλλα το κινητο δεν το αποδεχτηκε... μαλλον πρεπει να βαλω custom recovery για να περνω παρομοια αρχεια απο το menu του recovery...
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω τελικα αυτο το αρχειο του Στρατου σε stock ρομ απο το recovery menu, βαζοντας το αρχειο zip στην εξωτερικη καρτα οπως μου ειχε πει ο Νικος(Superuser) αλλα το κινητο δεν το αποδεχτηκε... μαλλον πρεπει να βαλω custom recovery για να περνω παρομοια αρχεια απο το menu του recovery...

 

Όχι μάλλον. Σίγουρα.

Το γράφω κιόλας ότι απαιτείται cwm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω εδώ και καιρό την omega v6 aokp rom 4.2.2 στο galaxy s3 i9300., και έχω παρατηρήσει ότι τις τελευταίες μέρες μου τρώει πολύ μπαταρία. Έχω το titanium Backup, και σκέφτομαι μήπως θα ήταν η ώρα να δοκιμάσω και καμία άλλη rom. Το πρόβλημα μου είναι ότι η aokp έχει διαφορετική ονομασία στην μνήμη, και με φοβίζει αν αλλάξω ρομ, το μπάχαλο που θα μου δημιουργήσει. Εσείς τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...