Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά δεν θα αντέξω και θα το ξαναστήσω... Είναι απροβλημάτιστο και όλα φαίνονται να δουλεύουν τέλεια, αλλά διαβάζοντας τα σχόλιά σας με τρώει μήπως κάτι δεν έχει κάτσει καλά που δεν το βλέπω... Δεν πειράζει, ευκαιρία να το φρεσκάρω, είμαι και σε άδεια και έχω χρόνο.

 

Πάντως μην την φοβάστε την 4.3 (official πάντα). Οι μικρές αλλά αισθητές αλλαγές που έχει φρεσκάρουν τη συσκευή και της δίνουν άλλον αέρα. :up:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά δεν θα αντέξω και θα το ξαναστήσω... Είναι απροβλημάτιστο και όλα φαίνονται να δουλεύουν τέλεια, αλλά διαβάζοντας τα σχόλιά σας με τρώει μήπως κάτι δεν έχει κάτσει καλά που δεν το βλέπω... Δεν πειράζει, ευκαιρία να το φρεσκάρω, είμαι και σε άδεια και έχω χρόνο.

 

Πάντως μην την φοβάστε την 4.3 (official πάντα). Οι μικρές αλλά αισθητές αλλαγές που έχει φρεσκάρουν τη συσκευή και της δίνουν άλλον αέρα. :up:

 

Xαχαχαχαχα....α ρε νοτελάρα αθανατη. Απροβληματιστη συσκευη με στοκαρία ΚΑΙ με την αναβαθμιση που μας οδηγει να μην εχουμε κατι να παραπονιομαστε/βελτιωσουμε και ασχολουμαστε με φρεσκαρισματα. Εγω συμφορουμιτη βαριεμαι να το στησω απ την αρχη, θα το κανω αμα βγει στο μελλον κανα κουλο αλλα μεχρι στιγμης ολα δουλευουν αψογα, μαλλον και γω θα προσπερασω το τριαρι και θα παω για το 4 αν συνεχισει ετσι καλα η σαμυ με τα νοτε:)

Edited by Manossef
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγω την αναβαθμιση χθες. Ευπρόσδεκτες οι αλλαγες που του εχουν δώσει ενα αλλο αέρα και για να πουμε την αλήθεια φαινεται να εχει δανειστεί στο εμφανισιακο κομμάτι τη μινιμαλ αισθητική απο το ios7. Εχω την αίσθηση οτι εγινε πιο βαρύ στη λειτουργία του και μου έφαγε κόλλημα σημερα η εφαρμογη των μηνυμάτων και αναγκάστηκα να κανω επανεκκινηση με βγάλσιμο της μπαταρίας για να ξεκολλήσει. Για τη μπαταρία δεν εχω παρατηρήσει προς το παρόν διαφοροποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγω την αναβαθμιση χθες. Ευπρόσδεκτες οι αλλαγες που του εχουν δώσει ενα αλλο αέρα και για να πουμε την αλήθεια φαινεται να εχει δανειστεί στο εμφανισιακο κομμάτι τη μινιμαλ αισθητική απο το ios7. Εχω την αίσθηση οτι εγινε πιο βαρύ στη λειτουργία του και μου έφαγε κόλλημα σημερα η εφαρμογη των μηνυμάτων και αναγκάστηκα να κανω επανεκκινηση με βγάλσιμο της μπαταρίας για να ξεκολλήσει. Για τη μπαταρία δεν εχω παρατηρήσει προς το παρόν διαφοροποίηση.

Έχω την εντύπωση ότι σε όσους κάνανε επαναφορά εργοστασιακών, σε κανέναν δεν έχει κολλήσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανένας αν η ενεργοποίηση του knox (μετά το κατέβασμα της εφαρμογής) επηρεάζει καθόλου τη λειτουργία του κινητού; Βασικά δεν έχω δει κάτι, μόλις ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ. Απλά βλέπω μόνο μια έξτρα υπηρεσία να έχει ενεργοποιηθεί, δεν βλέπω να τρώει καθόλου μπαταρία, για την ώρα. Edited by jlian
Link to comment
Share on other sites

Xαχαχαχαχα....α ρε νοτελάρα αθανατη. Απροβληματιστη συσκευη με στοκαρία ΚΑΙ με την αναβαθμιση που μας οδηγει να μην εχουμε κατι να παραπονιομαστε/βελτιωσουμε και ασχολουμαστε με φρεσκαρισματα. Εγω συμφορουμιτη βαριεμαι να το στησω απ την αρχη, θα το κανω αμα βγει στο μελλον κανα κουλο αλλα μεχρι στιγμης ολα δουλευουν αψογα, μαλλον και γω θα προσπερασω το τριαρι και θα παω για το 4 αν συνεχισει ετσι καλα η σαμυ με τα νοτε:)

Αν σου έκατσε καλά και δεν σε χαλάει άστο έτσι μέχρι να προκύψει κάτι κι έτσι γλιτώνεις και τη φασαρία του στησίματος. Κι εμένα παίζει τέλεια αλλά με τρώει να το ξαναστήσω απ' το μηδέν για κάθε ενδεχόμενο, είμαι και πολύ ψείρας σαν χαρακτήρας και δεν θα ησυχάσω αν δεν το φρεσκάρω.

 

Για το Note 3 εννοείται ότι θα το προσπεράσω... Με τέτοιο διαμάντι όπως το II δεν τίθεται θέμα. Απ' όσα διαβάζω στο thread του 3 για προβλήματα με την κάμερα και όλα τα άλλα θέματα που έχουν προκύψει, δεν με συγκινεί καθόλου πια, θα είναι ρίσκο να φύγω από κάτι απροβλημάτιστο και να πάω σε κάτι που ίσως έχει θέματα, όσο και καλύτερο να είναι στα specs. Αρκεί κανείς να διαβάσει τα δύο threads και να συγκρίνει εντυπώσεις. Εδώ σκέφτομαι αν θα προσπεράσω και το 4 να φανταστείς (εντάξει, υπερβολή αυτό, αλλά ας δούμε πρώτα τι θα είναι και το 4 γιατί όλα να τα περιμένει κανείς...).

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι σε όσους κάνανε επαναφορά εργοστασιακών, σε κανέναν δεν έχει κολλήσει κάτι.

 

Μαλιστα! Ευχαριστω για την απάντηση :-) οταν βρω χρονο θα το κανω!

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανένας αν η ενεργοποίηση του knox (μετά το κατέβασμα της εφαρμογής) επηρεάζει καθόλου τη λειτουργία του κινητού; Βασικά δεν έχω δει κάτι, μόλις ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ. Απλά βλέπω μόνο μια έξτρα υπηρεσία να έχει ενεργοποιηθεί, δεν βλέπω να τρώει καθόλου μπαταρία, για την ώρα.

 

Πιστεύω πως τρώει αρκετή Ram.

Το τηλ γενικά τρώει περισσότερη μπαταρία (κατά την γνώμη μου) με την αναβάθμιση.

Δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δουλεύει άψογα μετά την αναβάθμιση.

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως τρώει αρκετή Ram.

Το τηλ γενικά τρώει περισσότερη μπαταρία (κατά την γνώμη μου) με την αναβάθμιση.

Δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δουλεύει άψογα μετά την αναβάθμιση.

 

Ραμ? Πλάκα κάνεις? Και βλέπεις φαντάζομαι ότι είναι φορτωμένο έτσι? Μια χαρά τούμπανο είναι η Ραμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Μην επαναλαμβανομαστε....το factory reset είναι απαραίτητο....

 

Μη γενικεύεις.

Εγώ έχω να κάνω factory reset εδώ και ένα χρόνο περίπου και έχω αλλάξει πολύ πράμα :happy:

Ούτε είναι απαραίτητο, ούτε αχρείαστο.

Αν δεν έχουμε πρόβλημα δε χρειάζεται.

Αν έχουμε κάνουμε.

Αλλά με το ζόρι απαραίτητο δεν είναι.

Αν ήταν, θα γινόταν μόνο του με την αναβάθμιση, όπως σε παλιότερες ρομ της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για να έχει κάποιος το κεφάλι του ήσυχο 100% επιβάλλεται.....

 

Εσύ νομίζεις αυτό, εγώ το άλλο.

Αν το νόμιζε όμως η Samsung θα το επέβαλε ή ίδια όπως παλιότερα.

Παλιά π.χ. στο S2, υπήρχαν εκδόσεις ρομ που έμπαιναν απλά και άλλες που μόλις τις έβαζες έκαναν αυτόματα και factory reset, επειδή η Samsung το θεωρούσε απαραίτητο.

Πλέον δε το θεωρεί απαραίτητο και το κάνεις εσύ, αν έχεις πρόβλημα.

Δεν είναι σωστό να λέμε στον άλλον κάνε factory reset για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, λες και είναι κάτι ανώδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι. Μετα απο το factory reset, τα πραγματα βελτιωθηκαν. Αν μη τι αλλο δε σερνομαστε πια (εγω με το τηλεφωνο οκ???). Τωρα αν εχει βελτιωθει κι αλλο η απροβληματιστη λειτουργια θα δειξει...
Link to comment
Share on other sites

Ραμ? Πλάκα κάνεις? Και βλέπεις φαντάζομαι ότι είναι φορτωμένο έτσι? Μια χαρά τούμπανο είναι η Ραμ

 

Πολύ λίγη ram σου χρησιμοποιεί. Εμένα το note 2 4g χρησιμοποιεί σταθερά πάνω από 1gb ram, συνήθως γύρω στο 1,3+ και με αφήνει με 400mb ελεύθερα! Και όλα αυτά χωρίς να έχω βάλει ακόμα πολλές εφαρμογές αφού έχω το τηλ. ελάχιστες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μην λέμε τα αυτονόητα, το τηλ πεταει με την 4.3 δεν έχει καμία σχέση με το πριν!

By the way στο αντουτου εκεί που κάνει τεστ την κάρτα γραφικών πεταει πλέον! Με την 4.1.2 έδινε Ούτε 10fps και τώρα είναι 25 στο χαλαρό! Επίσης έχει εμφανέστατη διαφορά στα χρώματα και στην διαύγεια, έκανε άριστη δουλειά η σαμμυ

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, είσαι υπερβολικός. Το 'με την 4.3 δεν έχει καμιά σχέση με πριν' είναι εκτός πραγματικότητας. Η 4.3 είναι μια πάρα πολύ καλή αναβάθμιση, όπως πολύ καλή rom ήταν κι η 4.1.2 αλλά και η αρχική. Υπάρχουν βελτιώσεις αλλά μέχρι εκεί. Αυτά λέτε, και κάνουν άνθρωποι την αναβάθμιση και περιμένουν να δουν άλλο τηλέφωνο.

Τώρα αν συγκρίνεις αφορμάριστη συσκευή εδώ και 1 χρόνο με βάλε-βγάλε με καθαρή εγκατάσταση της 4.3 ίσως να έχεις πολύ καλύτερη αίσθηση η οποία, όμως, δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική διαφορά των rom.

Έχω την εντύπωση ότι σε όσους κάνανε επαναφορά εργοστασιακών, σε κανέναν δεν έχει κολλήσει κάτι.

Όντως. Συνήθως το προβλήματα προκύπτουν επειδή κάτι δεξιά έκατσε σωστά.

Ραμ? Πλάκα κάνεις? Και βλέπεις φαντάζομαι ότι είναι φορτωμένο έτσι? Μια χαρά τούμπανο είναι η Ραμ

Kopoylos από ότι βλέπω είσαι custom.. Μην τον μπερδεύεις τον άνθρωπο. Είναι στα ίδια επίπεδα η ram με πριν (και λίγο πιο κάτω), αλλά κάνει καλύτερη διαχείριση. Πάνω από 1GB ελεύθερο, μόνο μετά το reset.

Μη γενικεύεις.

Εγώ έχω να κάνω factory reset εδώ και ένα χρόνο περίπου και έχω αλλάξει πολύ πράμα :happy:

Ούτε είναι απαραίτητο, ούτε αχρείαστο.

Αν δεν έχουμε πρόβλημα δε χρειάζεται.

Αν έχουμε κάνουμε.

Αλλά με το ζόρι απαραίτητο δεν είναι.

Αν ήταν, θα γινόταν μόνο του με την αναβάθμιση, όπως σε παλιότερες ρομ της Samsung.

Όπως το λες.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ραμ? Πλάκα κάνεις? Και βλέπεις φαντάζομαι ότι είναι φορτωμένο έτσι? Μια χαρά τούμπανο είναι η Ραμ

 

Χρησιμοποιώ την ίδια εφαρμογή με σένα (clean master).

Πάντα η ραμ ήταν στο 45% κατά μέσο όρο.

Μετά την αναβάθμιση σήμερα πάει γύρω στο 65%.

Εντάξει μπορεί να είναι και ιδέα μου. Θα το τσεκάρω αύριο πάλι γιατί το ζάλισα πολύ σήμερα με τα σεταρίσματα της αναβάθμισης. :)

Η Μουσική εξημερώνει τα ζώα!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα ότι στην 4.3 διόρθωσαν το bug του S Planner (Mini today) widget. Στην 4.1.2 δεν άλλαζε αυτόματα στην τρέχουσα μέρα, οπότε έπρεπε να πατάς το "Today" επάνω του κάθε φορά για να δεις τα ραντεβού της ημέρας. Στην 4.3 το έχουν φτιάξει και η ημέρα που δείχνει ακολουθεί την τρέχουσα ημερομηνία, οπότε το widget δείχνει πάντα τα ραντεβού της τρέχουσας μέρας χωρίς να χρειάζεται να το ακουμπήσεις. Όπως πρέπει να είναι. :up:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Μην επαναλαμβανομαστε....το factory reset είναι απαραίτητο....

 

Και όμως δεν είναι...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Kopoylos από ότι βλέπω είσαι custom.. Μην τον μπερδεύεις τον άνθρωπο. Είναι στα ίδια επίπεδα η ram με πριν (και λίγο πιο κάτω), αλλά κάνει καλύτερη διαχείριση. Πάνω από 1GB ελεύθερο, μόνο μετά το reset.

 

δεν ξερω γιατι μπερδευεσαι...ειμαι stock rooted

Link to comment
Share on other sites

εύχομαι καλές γιορτές με υγεία και σε όλους μας τα καλύτερα κινητά *να κάνω μια ερώτηση μπορώ να αλλάξω απο την αρχική οθόνη το( κουμπί κατω δεξια μενού) και να το βάλω στη μέση; ευχαριστώ

 

μήπως ξέρει κανείς παιδιά εσείς που ασχολείστε ;

Link to comment
Share on other sites

Στον touchwiz launcher όχι από όσο ξέρω. Αλλά σε άλλον κάνεις ότι θες. Στον Nova που έχω κάνεις τα πάντα.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Στον touchwiz launcher όχι από όσο ξέρω. Αλλά σε άλλον κάνεις ότι θες. Στον Nova που έχω κάνεις τα πάντα.

 

ευχαριστώ elteo

Link to comment
Share on other sites

- Τα ονόματα των flash είναι πλέον "Device storage" και "SD memory card".

 

Με τον ES File explorer η διαδρομή της flash μνήνης του τηλεφώνου είναι /storage/emulated/0 μετά την αναβάθμιση σε 4.3 ενώ με την 4.1.2 ήταν /storage/sdcard ή sdcard0 δεν θυμάμαι ακριβώς. Σε όλους έτσι είναι τώρα μετά την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Με τον ES File explorer η διαδρομή της flash μνήνης του τηλεφώνου είναι /storage/emulated/0 μετά την αναβάθμιση σε 4.3 ενώ με την 4.1.2 ήταν /storage/sdcard ή sdcard0 δεν θυμάμαι ακριβώς. Σε όλους έτσι είναι τώρα μετά την αναβάθμιση?

 

Ακριβως ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Εγινε και η αναβάθμιση (χωρίς factory reset η αλήθεια). Για να δούμε τι θα δούμε (οχι ότι θα καταλάβω και πολλά). Αποφάσισα να βασιστώ στην Samsung και να μην μπλέκω με ROM κλπ. Πιστεύω θα μου βγει σε καλό :-)

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...