Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα μηνύματα που αφορούν στις εντυπώσεις σας απο την μπαταρία μετά την τελευταία αναβάθμιση, μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα.

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Galaxy Note

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μου ήρθε πριν λίγες μέρες!Εντάξει απίστευτο το κινητό.Έλα όμως που παρατήρησα μερικά τώρα καμένα να τα πω δεν ξέρω pixels στη μέση αριστερά της οθόνης. Είναι σαν να είναι τρία στη σειρά, σαν γρατζουνιά που φαίνεται μόνο σε άσπρο φόντο και πρέπει να πλησιάσω πολύ κοντά για να γίνουν εμφανή.λες και έχει γρατζουνιστει η οθόνη χωρίς όμως να έχει χαρακια το γυαλί από έξω. Σκέφτομαι να το στείλω εγγύηση, γιατί εντάξει 2 μερών είναι το κινητό. τι εμπειρίες έχετε απο την εγγύηση της Samsung?καθυστερούν? το αντικαθιστούν ή το επισκευαζουν?
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε πριν λίγες μέρες!Εντάξει απίστευτο το κινητό.Έλα όμως που παρατήρησα μερικά τώρα καμένα να τα πω δεν ξέρω pixels στη μέση αριστερά της οθόνης. Είναι σαν να είναι τρία στη σειρά, σαν γρατζουνιά που φαίνεται μόνο σε άσπρο φόντο και πρέπει να πλησιάσω πολύ κοντά για να γίνουν εμφανή.λες και έχει γρατζουνιστει η οθόνη χωρίς όμως να έχει χαρακια το γυαλί από έξω. Σκέφτομαι να το στείλω εγγύηση, γιατί εντάξει 2 μερών είναι το κινητό. τι εμπειρίες έχετε απο την εγγύηση της Samsung?καθυστερούν? το αντικαθιστούν ή το επισκευαζουν?

 

Εννοείται πως θα το στείλεις πίσω. Και θα απαιτήσεις αλλαγή με καινούριο. Όχι service και άλλα τέτοια... Αλλαγή με καινούριο σφραγισμένο.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε γαλλικό firmware για δοκιμάστε αναβάθμιση μέσω kies.

Ήδη αναβαθμίζουν σε Γαλλία σε MB6 firmware, 4.1.2, Μαρτίου.

 

Ηρθε και στο δικο μου η αναβαθμιση. Γνωριζει κανεις τι ρόλο παιζει αυτη η αναβαθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε πριν λίγες μέρες!Εντάξει απίστευτο το κινητό.Έλα όμως που παρατήρησα μερικά τώρα καμένα να τα πω δεν ξέρω pixels στη μέση αριστερά της οθόνης. Είναι σαν να είναι τρία στη σειρά, σαν γρατζουνιά που φαίνεται μόνο σε άσπρο φόντο και πρέπει να πλησιάσω πολύ κοντά για να γίνουν εμφανή.λες και έχει γρατζουνιστει η οθόνη χωρίς όμως να έχει χαρακια το γυαλί από έξω. Σκέφτομαι να το στείλω εγγύηση, γιατί εντάξει 2 μερών είναι το κινητό. τι εμπειρίες έχετε απο την εγγύηση της Samsung?καθυστερούν? το αντικαθιστούν ή το επισκευαζουν?

 

Το σερβις ειναι καλο και γρηγορο, ΟΜΩΣ, για την περιπτωση σου , καλυτερα να εξετασεις το ενδεχομενο επιστροφης της συσκευης στο καταστημα που το αγορασες και αντικατασταση με αλλο καινουριο, σφραγισμενο. Λογικα θα εχεις doa.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ. Γενικά δεν θα έπρεπε να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Εγώ το απέκτησα μετά την αναβάθμιση, μάλλον δεν έκατσε καλά... Τι να πω. Γενικά διαπίστωσα πως μετά από κάθε αναβάθμιση καλό είναι να κάνουμε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για καλι ξαι για κακό.

 

Φιλε ειχες απολυυο δικιο. Ετσι εστρωσε. Εχει ενεργοποιησει κανεις τα mms? Εχω παρει τοσα τηλεφωνα τη wind αλλα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το πρόγραμμα βλέπεις ntfs κανονικά χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως θα δεις τον εξωτερικό σου καθώς παίζει να είναι και πρόβλημα τροφοδοσίας πλην του file system.

 

Το έκανε αυτόματα με το update στην 4.1.2. Και σε μένα το ίδιο έγινε. Κάνει default τον stock.

 

Τελικα με το προγραμμα που ανεφερες τον βλεπει μια χαρα τον εξωτερικο σκληρο,δεν ηταν προβλημα τροφοδοσιας.

Edited by murcielago580200
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το προγραμμα που ανεφερες τον βλεπει μια χαρα τον εξωτερικο σκληρο,δεν ηταν προβλημα τροφοδοσιας.

Α, πολύ ωραία! :) Για την ώρα μπορείς να κάνεις αντιγραφή μόνο από τον εξωτερικό στο κινητό αλλά έγραφε ο dev πως ίσως στο μέλλον γίνει και το αντίστροφο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Α, πολύ ωραία! :) Για την ώρα μπορείς να κάνεις αντιγραφή μόνο από τον εξωτερικό στο κινητό αλλά έγραφε ο dev πως ίσως στο μέλλον γίνει και το αντίστροφο.
ποιο το πρόγραμμα; link;
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία είναι η ζωή με το note ... όποιος ανατρέξει στα νήματα βλέπει ότι ουσιαστικά προβλήματα εμφανίζονται από καθόλου έως σπάνια, με συνέπεια να συζητάμε διάφορα άλλα, βελτιώσεις, εφαρμογές, αξεσουάρ, ώρες οθόνης στην μπαταρία, γενικά θέματα, κλπ!

 

Είναι από τους λίγες φορές που βλέπω τις καινούριες συσκευές (πχ s4) και δεν τις επιθυμώ καθόλου, χαμογελάω από ικανοποίηση που πήρα το note 2 με την οθοναρα (240dpi), το s-pen, το απροβλημάτιστο στήσιμο (no lags), την μεγαλύτερη μπαταρία, ... πάλι το ίδιο θα έπαιρνα και μάλλον θα το βαστηξω τουλάχιστον έως το note 4 (προσπέρασα το 3) :-)

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία είναι η ζωή με το note ... όποιος ανατρέξει στα νήματα βλέπει ότι ουσιαστικά προβλήματα εμφανίζονται από καθόλου έως σπάνια, με συνέπεια να συζητάμε διάφορα άλλα, βελτιώσεις, εφαρμογές, αξεσουάρ, ώρες οθόνης στην μπαταρία, γενικά θέματα, κλπ!

 

Είναι από τους λίγες φορές που βλέπω τις καινούριες συσκευές (πχ s4) και δεν τις επιθυμώ καθόλου, χαμογελάω από ικανοποίηση που πήρα το note 2 με την οθοναρα (240dpi), το s-pen, το απροβλημάτιστο στήσιμο (no lags), την μεγαλύτερη μπαταρία, ... πάλι το ίδιο θα έπαιρνα και μάλλον θα το βαστηξω τουλάχιστον έως το note 4 (προσπέρασα το 3) :-)

 

Μια από τα ίδια και εγώ. Ευτυχώς που έγινε έτσι να μας μείνει τίποτα στην τσέπη. Εγώ το note θα το άλλαζα μόνο με ίδιο σε άλλο χρώμα :p

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

7092 quadrant score. Είμαι λίγο πάνω από το συνηθισμένο ή κάνει λάθη το συγκεκριμένο bench?

Ότι και να βγάζει , η δικιά μου άποψη είναι ότι πρόκειται για ένα κορυφαίο τηλέφωνο σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Με τη γαλλικη υπάρχει το bug του YouTube ;

 

1ον ναι.

2ον ισως και να ειναι προβλημα της εφαρμογης σε σχεση με το κινητο μας.

 

 

 

 

 

Λοιπον, μιας που ποσταρα, το αναφερω.

Το Need for Speed: Most Wanted δωρεαν στο samsung apps!

To εβαλα και τρεχει κανονικοτατα!!

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Bug του YouTube ποιο εννοείται?

 

Παρεμπιπτόντως κι εγώ έχω μερικές φορές το θέμα που αργεί πολύ να φορτίσει. Σήμερα από το 4% έκανε σχεδόν 5 ώρες. Περίεργο γιατί ασχολήθηκα ελάχιστα όσο φόρτιζε.

 

ποιο το πρόγραμμα; link;

Nexus Mefia Importer: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.homeysoft.nexususb.importer

Μια από τα ίδια και εγώ. Ευτυχώς που έγινε έτσι να μας μείνει τίποτα στην τσέπη. Εγώ το note θα το άλλαζα μόνο με ίδιο σε άλλο χρώμα :p

Ομοίως! Δεν το είχε σε γκρι όταν το πήρα! :Ρ

τα 240 dpi πως τα κανετε?

Αν είσαι root μπορείς να αλλάξεις density στην οθόνη. Κάπου είχε και αναλυτικό ποστ ο ilpara αν δεν κάνω λάθος.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Root - Rom Toolbox - Performance - build.prop editor - ro.sf.lcd_dencity - 240

Προσοχή, δεν δουλεύει το stock keyboard, πρωτα βάλε το ούτως ή αλλιώς άψογο swype από http://www.swype.com

Επίσης κάποιες stock εφαρμογές δεν απλώνονται σε όλο το πλάτος της οθόνης πχ προτιμώ exdialer αντί stock, αν και θα βρεις και διόρθωμενες stock στο xda.

Link to comment
Share on other sites

τα 240 dpi πως τα κανετε?

 

Αν εισαι ρουτ κατεβασε το rom toolbox..Πηγαινε στην επιλογη performance και επελεξε το build.pro editor..Μετα πατα το αριστερο capasitive και επελεξε το build.prop tweaks και αλλαξε το lcd density απο 320 σε 240..Θα χρειαστει να κανεις reboot..

Μετα πηγαινε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1873026 και κατεβασε τα mods ωστε να δουλευουν η καμερα,το πληκτρολογιο,το ρολοι κα

 

Υ.Γ. Ισως να υπαρχει και απλουστερος τροπος αλλα δεν τον γνωριζω..Εγω χρησιμοποιω αυτον τον τροπο και δεν εχω κανενα προβλημα πουθενα..

It all starts with the push of a button..

RELOAD

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αυτος ο οδηγος

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2167007

Αλλα δεν τον κοιταξα.

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να του ριξει μια ματια.

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Εχει την δυνατοτητα να παιξει 3D ταινιες το NOTE 2 ?

Oταν το TURBO-X ANDROID TV BOX 4.0 μπορει, γιατι οχι και το δικο μας?

Μην με ρωτησετε τι το θελω, οταν το τηλεφωνο μας εχει ισαξιες δυνατοτητες με PC και συνδεεται ευκολα με HDMI....

Link to comment
Share on other sites

Εχει την δυνατοτητα να παιξει 3D ταινιες το NOTE 2 ?

Oταν το TURBO-X ANDROID TV BOX 4.0 μπορει, γιατι οχι και το δικο μας?

Μην με ρωτησετε τι το θελω, οταν το τηλεφωνο μας εχει ισαξιες δυνατοτητες με PC και συνδεεται ευκολα με HDMI....

Καταρχάς εγώ στο Turbo-X δεν βλέπω πουθενά να μιλάει για 3D. Εδώ: http://www.flash-video-mx.com/how-to/watch-3d-movies-on-samsung-galaxy-note-10-1/ είναι ένας τρόπος να βλέπεις 3D movies στο GN 10.1, οπότε αν κάνεις τη διαδικασία δεν θα έχεις πρόβλημα και στο Note. Αλλά δεν ξέρω τι νόημα έχει να θες να δεις μια ταινία 3D σε ένα κινητό που δεν υποστηρίζει τεχνολογία 3D.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

@ Te Salat

Κωστα, καλο χρυσο το Ζ, θα δοκιμαζω το λευκο απο αυριο και σε λιγες ημερες και το One, αλλα... μαντεψε.

Χθες αγορασα και παλι το Note 2 (επιβεβαιωθηκες στα λεγομενα σου).

Απλα δεν γινεται χωρις νοτελι, οσο και αχρηστα να ειναι τα πλαστικα του (και ειναι της πλακας και ας γραφεται οτιδηποτε στα φορα).

Νοτελι για βασικο τηλ, λοιπον, μεχρι την ελευση του 3...

Link to comment
Share on other sites

@ Te Salat

Απλα δεν γινεται χωρις νοτελι, οσο και αχρηστα να ειναι τα πλαστικα του (και ειναι της πλακας και ας γραφεται οτιδηποτε στα φορα).

Νοτελι για βασικο τηλ, λοιπον, μεχρι την ελευση του 3...

 

Μακάρι να μην ξεπεράσει τις 5.5 ιντσες οθόνη..

Ας καινοτομίσει αλλού αλλά όχι στις ίντσες!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αυτος ο οδηγος

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2167007...

πολύ καλές οδηγίες για 240dpi

 

 

Αν εισαι ρουτ κατεβασε το rom toolbox..Πηγαινε στην επιλογη performance και επελεξε το build.pro editor..Μετα πατα το αριστερο capasitive και επελεξε το build.prop tweaks και αλλαξε το lcd density απο 320 σε 240..Θα χρειαστει να κανεις reboot..

Μετα πηγαινε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1873026 και κατεβασε τα mods ωστε να δουλευουν η καμερα,το πληκτρολογιο,το ρολοι κα ...

να υποθέσω ότι τα τροποποιημένα apps ι) δεν γίνονται update από play και ότι ιι) σε stock rom update αντικαθίστανται και θέλουν πάλι πέρασμα;

 

Πάντως προσωπικά οι μόνες αλλαγές που έκανα ήταν:

1) keyboard: Αλλαγή στο ουτως ή άλλως εξαιρετικό www.swype.com (όχι από play)

2) dialer: Αλλαγή στον πολύ καλό exdialer

3) ξυπνητήρι: Αλλαγή σε alarm clock Xtreme

4) camera: Δεν απλώνει σε όλη την οθόνη αλλά μια χαρά χρησιμοποιείται.

Edited by ilpara
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα ιδού πώς φαίνεται η stock camera σε 240dpi, όπου δεν απλώνει σε όλο το πλάτος της οθόνης επειδή είναι σχεδιασμένη μόνο για 320dpi.

Να σημειώσω ότι όλες οι εφαρμογές από play παίζουν μια χαρά στα 240dpi.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...