Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το καλυτερο review!

Θεος ο τυπος!

 

http://www.youtube.com/watch?v=82EjuKBcRis

 

Καλα, γαματο φιλε !!!!!!!!!!!!!! Απαιχτο !!!!!!!!!!!

 

Oh... yeeeaahhhh....

 

Απίστευτος...

 

Αν δείτε στα βίντεο του, ο τύπος είναι φαν των προιόντων της Apple. Πέρυσι τον είχαν προκαλέσει να δοκιμάσει για ένα μήνα το Galaxy Nexus και να δει αν μπορεί μετά να γυρίσει στο iphone. Το έκανε, και το Gnex τον απογοήτευσε. Φέτος τον προκάλεσαν να κάνει το ίδιο με το Note 2. Αποφάσισε λοιπόν ότι δεν υπάρχει λόγος να περάσει μήνας αφού 2 εβδομάδες ήταν αρκετές για να αφήσει στο συρτάρι το iPhone 5 του και να χρησιμοποιεί στο εξής το Noteli... :)

 

Τα 5 πράγματα που τον έκαναν να αλλαξοπιστήσει?

1) Οθόνη

2) Αυτονομία

3) Google Now

4) Gapps

5) Widgets

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κ εγω αναβαθμισα χθες γαλλικο κ εμενα.. παιδια να ρωτησω κατι.οι επιλογες κλιμακα κιν.παραθ., κλιμακα γραφικων μεταβασης, κλιμακαδιαρκειας προγραμματος animation τα εχει στο x1 αν τα απενεργοποιησω θα μου τρωει ποιο πολυ μπαταρια μιας κ το ui θα ανταποκρινεται ποιο ακαριαια??επισης η επιλογη εξαν.αποδοση gpu τι ακριβως ειναι διλαδει κανει το κινητο ποιο γριγορο?

 

Κανεις...?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα του browser - όταν πάταγα σε link του Facebook ή στο twitter μου άνοιγε τον stock browser και δεν είχα περιθώριο επιλογής-το θέμα λύθηκε εγκαθιστώντας έναν επιπλέον browser τον mozilla, δεν ξέρω αν έχει σημασία και τώρα πια με ρωτάει ποιον θέλω να χρησιμοποιησω...
Link to comment
Share on other sites

Κανεις...?

 

Στο πρώτο που ρωτάς, αφαιρώντας τα animations μάλλον καλύτερη αυτονομία θα έχεις αφού η CPU θα έχει μια λειτουργία λιγότερη να επιτελέσει κάθε φορά. Αυτό όμως είναι εκτίμηση. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σου απαντήσει υπεύθυνα.

 

Επανέρχομαι στο θέμα του browser - όταν πάταγα σε link του Facebook ή στο twitter μου άνοιγε τον stock browser και δεν είχα περιθώριο επιλογής-το θέμα λύθηκε εγκαθιστώντας έναν επιπλέον browser τον mozilla, δεν ξέρω αν έχει σημασία και τώρα πια με ρωτάει ποιον θέλω να χρησιμοποιησω...

 

Αυτό έγινε γιατί κάποια στιγμή είχες επιλέξει (ίσως και χωρίς να το καταλάβεις) να ανοίγει τα λινκ πάντα με τον stock browser. Αν πήγαινες στις ρυθμίσεις, στην διαχείριση εφαρμογών και έβρισκες τον stock browser και στις επιλογές του πατούσες διαγραφή προεπιλογών, θα σου εμφάνιζε και πάλι τον διάλογο επιλογής browser χωρίς να χρειαζόταν να εγκαταστήσεις έναν ακόμα περιηγητή.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε γιατί κάποια στιγμή είχες επιλέξει (ίσως και χωρίς να το καταλάβεις) να ανοίγει τα λινκ πάντα με τον stock browser. Αν πήγαινες στις ρυθμίσεις, στην διαχείριση εφαρμογών και έβρισκες τον stock browser και στις επιλογές του πατούσες διαγραφή προεπιλογών, θα σου εμφάνιζε και πάλι τον διάλογο επιλογής browser χωρίς να χρειαζόταν να εγκαταστήσεις έναν ακόμα περιηγητή.

Επίσης στην 4.1.2 έχει αυτόματα και για όλα ανοίγει τον στοκ χωρίς ερώτηση και χωρίς να έχεις επιλέξει αυτόν για πάντα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Από εχθές το βράδυ το κινητό δεν φορτίζει. Ενώ το είχα στο φορτιστή και το δούλευα άρχισε να κάνει τον ήχο σύνδεσης στο φορτιστή (το γνωστό μπλιπ) ανά μερικά δευτερόλεπτα ή λεπτά σα να μπαινοβγαινε το καλώδιο φόρτισης. Και στο παρελθόν μου είχε κάνει κάποια κολπάκια ( αργούσε να ξεκινήσει τη φόρτιση ή έδειχνε ότι συνεχίζει να φορτίζει ενώ είχε αποσυνδεθεί) αλλά έστρωνε μετά από restart. Αφού δοκίμασα μερικά βάλε βγάλε του φορτιστή και μερικά restart τελικά σταμάτησε να φορτίζει σαν να μην αντιλαμβανόταν το φορτιστή. Φυσικά δοκίμασα και με άλλους φορτιστές και καλώδια, έβγαλα και την μπαταρία αλλά τα ίδια. Έκανα και factory reset ( ήμουν με στοκ 4.1.2 ελληνική eur και rooted) για να είμαι έτοιμος για service αλλά πάλι τίποτα. Τελικά το έκλεισα με περίπου 40% και το άφησα στο φορτιστή όλο το βράδυ. Το ledaki φόρτισης δεν άναψε. Ξαφνικά 3-4 ώρες αργότερα μέσα στη νύχτα από μόνο του ενεργοποιήθηκε και η μπαταρία ήταν στο 80% αλλά χωρίς να έχει τον μικρό κεραυνό μέσα στο σήμα της μπαταρίας που δείχνει πως φορτίζει (όλα αυτά με φουλ στοκ ρομ πλέον). Το άφησα έτσι να δω τι θα γίνει και το πρωί ήταν 100% χωρίς όμως να δείχνει ότι είναι στο ρεύμα (αναμμένο led πράσινο ή κόκκινο, ούτε κεραυνός στο σήμα της μπαταρίας). Όπως το βλέπω Τρίτη πρωί πάει service εκτός αν κάποιος άλλος έχει καμία ιδέα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Από εχθές το βράδυ το κινητό δεν φορτίζει. Ενώ το είχα στο φορτιστή και το δούλευα άρχισε να κάνει τον ήχο σύνδεσης στο φορτιστή (το γνωστό μπλιπ) ανά μερικά δευτερόλεπτα ή λεπτά σα να μπαινοβγαινε το καλώδιο φόρτισης. Και στο παρελθόν μου είχε κάνει κάποια κολπάκια ( αργούσε να ξεκινήσει τη φόρτιση ή έδειχνε ότι συνεχίζει να φορτίζει ενώ είχε αποσυνδεθεί) αλλά έστρωνε μετά από restart. Αφού δοκίμασα μερικά βάλε βγάλε του φορτιστή και μερικά restart τελικά σταμάτησε να φορτίζει σαν να μην αντιλαμβανόταν το φορτιστή. Φυσικά δοκίμασα και με άλλους φορτιστές και καλώδια, έβγαλα και την μπαταρία αλλά τα ίδια. Έκανα και factory reset ( ήμουν με στοκ 4.1.2 ελληνική eur και rooted) για να είμαι έτοιμος για service αλλά πάλι τίποτα. Τελικά το έκλεισα με περίπου 40% και το άφησα στο φορτιστή όλο το βράδυ. Το ledaki φόρτισης δεν άναψε. Ξαφνικά 3-4 ώρες αργότερα μέσα στη νύχτα από μόνο του ενεργοποιήθηκε και η μπαταρία ήταν στο 80% αλλά χωρίς να έχει τον μικρό κεραυνό μέσα στο σήμα της μπαταρίας που δείχνει πως φορτίζει (όλα αυτά με φουλ στοκ ρομ πλέον). Το άφησα έτσι να δω τι θα γίνει και το πρωί ήταν 100% χωρίς όμως να δείχνει ότι είναι στο ρεύμα (αναμμένο led πράσινο ή κόκκινο, ούτε κεραυνός στο σήμα της μπαταρίας). Όπως το βλέπω Τρίτη πρωί πάει service εκτός αν κάποιος άλλος έχει καμία ιδέα.

 

Εκανε και εμενα κατι τετοια χαζα την προηγουμενη βδομαδα και πηρα μια μαλακη οδοντοβουρτσα και σπρευ επαφων και καθαρισα λιγο την υποδοχη του τηλεφωνου.Απο την προηγουμενη παρασκευη που εκανα αυτο δεν ξαναεμφανιστηκε κατι παρομοιο.Δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το είδα και σε κάποια threads στο xda. Λέω να δοκιμάζω και πεπιεσμένο αέρα. Θα σας ενημερώσω πως πάει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Από εχθές το βράδυ το κινητό δεν φορτίζει. Ενώ το είχα στο φορτιστή και το δούλευα άρχισε να κάνει τον ήχο σύνδεσης στο φορτιστή (το γνωστό μπλιπ) ανά μερικά δευτερόλεπτα ή λεπτά σα να μπαινοβγαινε το καλώδιο φόρτισης. Και στο παρελθόν μου είχε κάνει κάποια κολπάκια ( αργούσε να ξεκινήσει τη φόρτιση ή έδειχνε ότι συνεχίζει να φορτίζει ενώ είχε αποσυνδεθεί) αλλά έστρωνε μετά από restart. Αφού δοκίμασα μερικά βάλε βγάλε του φορτιστή και μερικά restart τελικά σταμάτησε να φορτίζει σαν να μην αντιλαμβανόταν το φορτιστή. Φυσικά δοκίμασα και με άλλους φορτιστές και καλώδια, έβγαλα και την μπαταρία αλλά τα ίδια. Έκανα και factory reset ( ήμουν με στοκ 4.1.2 ελληνική eur και rooted) για να είμαι έτοιμος για service αλλά πάλι τίποτα. Τελικά το έκλεισα με περίπου 40% και το άφησα στο φορτιστή όλο το βράδυ. Το ledaki φόρτισης δεν άναψε. Ξαφνικά 3-4 ώρες αργότερα μέσα στη νύχτα από μόνο του ενεργοποιήθηκε και η μπαταρία ήταν στο 80% αλλά χωρίς να έχει τον μικρό κεραυνό μέσα στο σήμα της μπαταρίας που δείχνει πως φορτίζει (όλα αυτά με φουλ στοκ ρομ πλέον). Το άφησα έτσι να δω τι θα γίνει και το πρωί ήταν 100% χωρίς όμως να δείχνει ότι είναι στο ρεύμα (αναμμένο led πράσινο ή κόκκινο, ούτε κεραυνός στο σήμα της μπαταρίας). Όπως το βλέπω Τρίτη πρωί πάει service εκτός αν κάποιος άλλος έχει καμία ιδέα.

 

Καλημέρα.

Ακριβώς το ίδιο μου έκανε (την προηγούμενη εβδομάδα) στο Note 1 που έχω πουλήσει σε συνάδελφο. Έχει χαλάσει η θύρα usb. Ελπίζω να έχεις προλάβει να το κάνεις unroot.

Το βάζεις στο κουτί του μαζί με φορτιστή και το στέλνεις στη Smartec

http://www.smartec.gr/contact.php

Αν είσαι Αθήνα, πήγαινέ το μόνος σου (πίνεις καφέ και το πέρνεις επιτόπου).:)

Άψογη εξυπηρέτηση, κορυφαίο service!

Για την ιστορία να πω πως εμένα το έβγαλαν εκτός εγγύησης γιατί βρήκαν οξείδωση εσωτερικά στη γωνία της οθόνης και άλλαξαν και τα δύο 190€.

Έβαλαν και καινούργια μπαταρία και φορτιστή.:)

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι σαν να το πήρα εχθές τα πάντα στοκ και counter 0.

Το έχω κοντά 4 μήνες και το προσέχω σαν τα μάτια μου.

Μάλλον θα το δώσω στο service αφού και έχω καλές εντυπώσεις. Είχα πιξελ καμένο και μου άλλαξαν την οθόνη σε μια ώρα. Όψωμεν.

 

Edit.

Σήμερα που το δοκίμασα φορτίζει κανονικά. Άγνωσται αι βουλαί του Κορεάτη

Edited by gandy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους... Ηρθε η ωρα να ρωτησω κι εγω κατι, η συσκευή μου ειναι Γερμανικη (απο Birdphone) και τον αλλο μηνα φευγω μόνιμα στον Καναδά, θα δουλευει εκει η θα πρεπει να κανω καποια διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Καλή εγκατάσταση να έχεις! Είσαι τυχερός που φεύγεις. .Τώρα για την ερώτηση σου αν παίζουν τα δίκτυα κινητής στις ίδιες συχνότητες τι πρόβλημα να έχεις?
Link to comment
Share on other sites

Καλή εγκατάσταση να έχεις! Είσαι τυχερός που φεύγεις. .Τώρα για την ερώτηση σου αν παίζουν τα δίκτυα κινητής στις ίδιες συχνότητες τι πρόβλημα να έχεις?

 

Ευχαριστώ παρα πολυ..

Δεν ξερω απλα ρωταω, αν ειναι να μη δουλεύει το τηλέφωνο εκει καλύτερα να το δώσω σε καποιον δικο μου εδω η να το πουλησω γιατι ειναι κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολυ..

Δεν ξερω απλα ρωταω, αν ειναι να μη δουλεύει το τηλέφωνο εκει καλύτερα να το δώσω σε καποιον δικο μου εδω η να το πουλησω γιατι ειναι κριμα..

 

Σταύρο, σωστό το σκεπτικό σου. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ένα τηλέφωνο στη Samsung Hellas. Φαντάζομαι να ξέρουν σίγουρα!

Άντε ρε φίλε, Καλή Τύχη και είμαι σίγουρος πως θα μας βγάλεις ασπροπρόσωπους εκεί!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, σωστό το σκεπτικό σου. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις ένα τηλέφωνο στη Samsung Hellas. Φαντάζομαι να ξέρουν σίγουρα!

Άντε ρε φίλε, Καλή Τύχη και είμαι σίγουρος πως θα μας βγάλεις ασπροπρόσωπους εκεί!!!:)

 

Ναι την Τριτη θα παρω στην Samsung να σιγουρευτώ, ευχαριστώ για την απάντηση και τις ευχές Παναγιώτη.. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν κατεβαζω ενα τραγουδι mp3 το παιζει κανονικα. Οταν το κοβω και στη συνεχεια παω να το ακουσω μου λεει οτι δεν αναγνωριζεται. Στο s3 δεν ειχα τετοιο προβλημα. Τι πιστευεται οτι φταιει? Χρησινοποιω το easy mp3 cutter αλλα και αλλα που δοκομασα τα ιδια
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ενα τρίξιμο στην πλατη του τηλεφωνου και συγκεκριμενα κατω αριστερα . Αυτο συμβαινει οταν πιέζεται η συσκευή. Το καπακι δεν ευθύνεται γιατι συμβαίνει το ιδιο οταν το βγαζω. Να το παω για σερβις η συμβαίνει γενικά ;
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ενα τρίξιμο στην πλατη του τηλεφωνου και συγκεκριμενα κατω αριστερα . Αυτο συμβαινει οταν πιέζεται η συσκευή. Το καπακι δεν ευθύνεται γιατι συμβαίνει το ιδιο οταν το βγαζω. Να το παω για σερβις η συμβαίνει γενικά ;

 

Καλημέρα κι εγώ έχω παρατηρήσει μερικά τριξίματα κατά καιρούς αλλά έπρεπε η συσκευή να πιεστεί αρκετά. Προσωπικά δεν τα δίνω και πολύ σημασία.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα ενα τρίξιμο στην πλατη του τηλεφωνου και συγκεκριμενα κατω αριστερα . Αυτο συμβαινει οταν πιέζεται η συσκευή. Το καπακι δεν ευθύνεται γιατι συμβαίνει το ιδιο οταν το βγαζω. Να το παω για σερβις η συμβαίνει γενικά ;

 

Πολλές φορές δεν κλείνει σωστά το καπάκι.

Βγάλε το και κουμπωσε το από πάνω προς τα κάτω ακολουθώντας την σειρά των κουμπωματων.

Αν και πάλι έχεις τρίξιμο σημαίνει ότι το καπάκι της συσκευής σου είναι προβληματικό. Μπορείς να βρεις άλλο στο eBay.

Το δικό μου κουμπωνει τέλεια, αλλά όχι και το καπάκι της original flip το οποίο δεν εφαρμόζει σωστά στην πάνω γωνία.

Μένει λίγο πιο ψηλά και το καταλαβαίνεις μόνο με την αφή.

Αυτή η ελάχιστη διαφορά είναι αρκετή για να κάνει ένα τριξιματακι αν το πιέσεις σ αυτό το σημείο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@gilberto (και σε όλους όσους παρατηρούν ένα έντονο τρίξιμο όταν πιέζουν δυνατά τη συσκευή στο κάτω αριστερό μέρος του καπακιού (κοντά στο S Pen και στο μεγαφωνάκι): Το τρίξιμο αυτό παρατηρείται σε πολλές συσκευές (μεταξύ των οποίων και στη δικιά μου), δεν είναι λόγος ανησυχίας και δεν χρειάζεται να πάτε τη συσκευή για service. Το τρίξιμο προκαλείται από την πλαστική περιοχή στο κάτω μέρος της συσκευής, στα αριστερά της μπαταρίας (όπως το βλέπουμε από πίσω), η οποία κάμπτεται με την πίεση και τρίβεται με την αριστερή πλευρά της μπαταρίας. Όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο φίλος gilberto, το τρίξιμο δεν οφείλεται στο πλαστικό καπάκι, αλλά προκαλείται από το εσωτερικό της συσκευής. Συνεπώς μην παιδεύεστε επανατοποθετώντας ή αντικαθιστώντας το καπάκι γιατί δεν θα κάνετε τίποτα. Απλά εφαρμόστε τη λύση που περιγράφω παρακάτω:

 

Λύση: Πώς θα σταματήσετε το τρίξιμο αυτό και θα κάνετε το Νοτέλι σας τελείως αθόρυβο:

 

Είναι πολύ απλό. Αυτό που χρειάζεται να κάνετε είναι να βγάλετε την μπαταρία και στη συνέχεια να τοποθετήσετε ένα πολύ μικρό μακρόστενο κομματάκι αυτοκόλλητης ταινίας (σελοτέιπ) στην κάτω αριστερή πλευρά της εσοχής που μπαίνει η μπαταρία. Ετοίμασα την παρακάτω εικόνα για να δείτε πού ακριβώς πρέπει να το βάλετε. Το σελοτέιπ πρέπει να καλύπτει την κόκκινη περιοχή, έτσι ώστε να παρεμβάλλεται μεταξύ της αριστερής πλευράς της μπαταρίας και του πλαστικού της συσκευής. Μετά ξαναβάζετε τη μπαταρία στη θέση της και τελειώσατε. Τέλος τα τριξίματα! Το εφάρμοσα μόλις χτες με άριστα αποτελέσματα. Το Νοτέλι μου είναι πλέον τελείως αθόρυβο όπου και όσο κι αν το πιέσεις. :up:

 

Το ίδιο μπορείτε να το πετύχετε αν βάλετε το σελοτέιπ κατευθείαν στην κάτω αριστερή πλευρά της μπαταρίας, αλλά έτσι αν αλλάξετε μπαταρία μπορεί να έχετε πάλι τριξίματα. Αν το βάλετε προσεκτικά και όμορφα πάνω στη συσκευή θα ησυχάσετε μια για πάντα.

 

http://i50.tinypic.com/9u6r2f.jpg

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

@gilberto (και σε όλους όσους παρατηρούν ένα έντονο τρίξιμο όταν πιέζουν δυνατά τη συσκευή στο κάτω αριστερό μέρος του καπακιού (κοντά στο S Pen και στο μεγαφωνάκι): Το τρίξιμο αυτό παρατηρείται σε πολλές συσκευές (μεταξύ των οποίων και στη δικιά μου), δεν είναι λόγος ανησυχίας και δεν χρειάζεται να πάτε τη συσκευή για service. Το τρίξιμο προκαλείται από την πλαστική περιοχή στο κάτω μέρος της συσκευής, στα αριστερά της μπαταρίας (όπως το βλέπουμε από πίσω), η οποία κάμπτεται με την πίεση και τρίβεται με την αριστερή πλευρά της μπαταρίας. Όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο φίλος gilberto, το τρίξιμο δεν οφείλεται στο πλαστικό καπάκι, αλλά προκαλείται από το εσωτερικό της συσκευής. Συνεπώς μην παιδεύεστε επανατοποθετώντας ή αντικαθιστώντας το καπάκι γιατί δεν θα κάνετε τίποτα. Απλά εφαρμόστε τη λύση που περιγράφω παρακάτω:

 

Λύση: Πώς θα σταματήσετε το τρίξιμο αυτό και θα κάνετε το Νοτέλι σας τελείως αθόρυβο:

 

Είναι πολύ απλό. Αυτό που χρειάζεται να κάνετε είναι να βγάλετε την μπαταρία και στη συνέχεια να τοποθετήσετε ένα πολύ μικρό μακρόστενο κομματάκι αυτοκόλλητης ταινίας (σελοτέιπ) στην κάτω αριστερή πλευρά της εσοχής που μπαίνει η μπαταρία. Ετοίμασα την παρακάτω εικόνα για να δείτε πού ακριβώς πρέπει να το βάλετε. Το σελοτέιπ πρέπει να καλύπτει την κόκκινη περιοχή, έτσι ώστε να παρεμβάλλεται μεταξύ της αριστερής πλευράς της μπαταρίας και του πλαστικού της συσκευής. Μετά ξαναβάζετε τη μπαταρία στη θέση της και τελειώσατε. Τέλος τα τριξίματα! Το εφάρμοσα μόλις χτες με άριστα αποτελέσματα. Το Νοτέλι μου είναι πλέον τελείως αθόρυβο όπου και όσο κι αν το πιέσεις. :up:

 

Το ίδιο μπορείτε να το πετύχετε αν βάλετε το σελοτέιπ κατευθείαν στην κάτω αριστερή πλευρά της μπαταρίας, αλλά έτσι αν αλλάξετε μπαταρία μπορεί να έχετε πάλι τριξίματα. Αν το βάλετε προσεκτικά και όμορφα πάνω στη συσκευή θα ησυχάσετε μια για πάντα.

 

http://i50.tinypic.com/9u6r2f.jpg

 

Τώρα που το λες κατάλαβα τι εννοείτε.

Παιδιά αυτό είναι υπερβολή.

Αυτο το ανεπαίσθητο τσικ που ακούγεται και απαιτεί ΙΣΧΥΡΗ ΠΙΕΣΗ ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ που δεν θα ασκηθεί ποτέ αν δεν το επιδιώξεις.

Είναι το σημείο που βρίσκεται το κενό για το ηχείο και το S-Pen.

Αν το έκανε ενώ πιέζεις την οθόνη η το bezel, θα έλεγα ναι, είναι φάουλ.

 

Δεν το λέω για κάποιους συγκεκριμένα, αλλά είναι σαν να πιέσουμε με πολύ μεγάλη δύναμη το καπό του αυτοκινήτου μας στο πιο αδύνατο σημείο του και να λέμε μετά ότι βουλιάζει.

 

Το Note2 είναι το καλύτερο επαγγελματικό smartphone αυτή την στιγμή. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκεί έξω, ακόμα και το pro G που κυκλοφόρησε πρόσφατα που να μπορεί να το αντικαταστήσει. Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο γενικά, ούτε foul premium.

 

Τέτοια θέματα είναι τριτευουσας σημασίας. Όποιος τα θεωρεί κύρια, σημαίνει ότι δεν κάνει η συσκευή γι αυτόν.

Ο τρόπος κατασκευής της δεν μπορεί να αποτρέψει ένα τσικ που παράγεται με τόσο ισχυρή και αφύσικη πίεση στο πιο αδύνατο σημείο του.

Έχουμε ένα πολύ λεπτό καπάκι ώστε να μην αυξάνει τον όγκο και το βάρος της συσκευής. Λογικό είναι να συμβαίνει αυτό.

Ακόμα και στο HD2 που είχε καπάκι από αλουμίνιο, αν το πιεζες έτσι θα άκουγες κάποιο τσικ.

Δεν είναι κουβέντες fan boy αυτές. Είναι η πραγματικότητα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@Te_salat: Συμφωνώ Κώστα, είναι σίγουρα υπερβολή. Δεν το κάνει αν πιέσεις απλά την οθόνη ή σε κανονική χρήση. Σ' εμένα συνέβαινε όταν έκλεινα το καπάκι και μετά το πίεζα περιμετρικά για να βεβαιωθώ ότι έχει κουμπώσει καλά. Όταν πίεζα έντονα στην περιοχή κοντά στο S Pen και στο μεγαφωνάκι ακουγόταν ένα "τσικ-τσακ" κάθε φορά που πίεζα-άφηνα την περιοχή. Είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα παρά ουσιαστικό.

 

Η συσκευή είναι ένα πραγματικό διαμάντι και (κατά την ταπεινή μου γνώμη) δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή άλλη συσκευή στον πλανήτη γη (ανεξαρτήτου τιμής) που να ξεπερνάει το Note II. Κάθε μέρα που περνάει το θαυμάζω και το εκτιμώ όλο και περισσότερο. Όσο για τα υλικά κατασκευής, τα πλαστικά που χρησιμοποιεί είναι πολύ καλής ποιότητας και με καλύπτουν πλήρως. Το πίσω καπάκι είναι πολύ ανθεκτικό κι ας είναι εύκαμπτο. Επίσης μου αρέσει η γυαλιστερή (glossy) υφή του που θεωρώ πως ταιριάζει απόλυτα στη λευκή έκδοση. Γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το design του, με τις λεπτές και smooth γραμμές και τις στρογγυλεμένες γωνίες του.

 

Μέχρι τώρα δεν μου έχει δημιουργηθεί καθόλου η επιθυμία να το αλλάξω με κάτι άλλο. Τις ειδήσεις για τα νέα Sony και το S IV απλά τις προσπερνάω. Αν δεν έχει S Pen και 5,5+" οθόνη δεν το κοιτάω καν (αν με ρώταγες πέρσι δεν θα πίστευα ότι σήμερα θα έγραφα αυτές τις γραμμές...). Το μόνο που βλέπω να με δελεάζει είναι το Note III, αλλά και πάλι το II με υπερκαλύπτει οπότε δεν βλέπω να το αλλάζω σύντομα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

.............

Επειδή βαριέμαι να γράφω τα ίδια να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τους Κωστήδες παραπάνω! !!!!!!

Και εγώ παιδιά έχω κάνει το λάθος και πήρα πολλά κινητά,μεταξύ αυτών το Ζ αλλά και το nexus4 (3 φορές μάλιστα) προσπαθώντας τρομάρα μου να βρω αντικαταστάτη του ΕΡΓΑΛΕΊΟΥ που λέγεται note2.

Τσάμπα τα λεφτά και κυρίως η Ταλαιπωρία, τι πήγαινε έλα Αθήνα και το δώσε πάρε, στήσε συσκευές, ψάξε roms (στο nexus4)μπας και πετύχεις αυτονομία αξιοπρεπή, και το να και τ άλλο!

Είναι τέτοια η συνολική υλοποίηση του note2 που πλέον για μένα παίζει μόνο του σε δικιά του κατηγορία και δε θα με ξανα απασχολήσουν άλλα τοπ Android γιατί είμαι σίγουρος οτι σε συνολική υλοποίηση θα υστερούν.

Τα πήρα και τα είδα με τα είδα με τα μάτια μου αυτά που λέω.

Μοναδικό μειονέκτημα του γίγαντα είναι το φυσικό του μέγεθος που καμιά φορά κάνει δύσκολη τη συμβίωση σαν απλό τηλέφωνο.

Το έχω λύσει και αυτό με 1 άλλη συσκευή με ίδιο νούμερο και είμαι εντάξει.

Να πω και κάτι τελευταίο για όσους κατακρίνουν τις μεγάλες οθόνες.

Παιδιά το τατς θέλει χώρο και ειδικά με τις δυνατότητες που έχουν αυτές οι συσκευές σα το noteli που μόνο κινητά δεν είναι η οθόνη του και το μέγεθος του είναι ο καλύτερος συνδυασμός για απόλαυση κ φορητοτητα σήμερα έτσι απλά.

Ο επόμενος θα είναι του note3 όταν βγει ενώ όσοι δε το αντέχουν λόγο μεγέθους καλή εναλλακτική για να απολαμβάνεις και το ίντερνετ θα είναι το S4 που σε σώμα ίδιο ή ελαφρώς μικρότερο του S3 σου δίνει 5αρα οθόνη καθαρή Όχι σα του Ζ που στο νετ είναι μόνο 4.7 σε αντίθεση μμε το μέγεθος του που είναι σα τηλεκοντρόλ.

Αν άλλος φτιάξει υλοποιήσεις καλύτερες απ τη Samsung θα φύγω και εγώ άνετα, έτσι και αλλιώς παλιά ήμουν htc (qtek)και sony οπότε φεν εχω θέμα κανένα, στη Samsung ήρθα όπως και πολύ άλλοι γιατί overall είναι η καλύτερη! :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παικτουρες μου Όλοι εμείς που έχουμε το Νοτελι είναι τρομερά δύσκολα να το αφήσουμε στην άκρη για οποιοδήποτε κινητό πλυν το ίδιου.

Βέβαια εγώ δεν έχω θέμα να συνηπαρξω με δύο κινητά.

Και μου χρειάζονται και μου αρέσει.

Επίσης μέχρι να δούμε το one end S4 να πω πως το Xperia z για μένα είναι κορυφαίο κινητό.

Βαθιά μέσα μου πιστεύω ότι το δεύτερο κινητό μου θα είναι το s4αλλά σας λέω ότι το Xperia z για μένα είναι κορυφαίο.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

@Dr Mobile, Te_Salat

Παιδια, μην επιμενετε σε αυτο το θεμα.

Το note 2 εχει γελοια πλαστικα και σε ενα μεγαλο μερος των συσκευων τα μικροτριξιματακια ειναι στην ημερησια διαταξη.

Εχω δει συσκευες να τριζουν day 1 και αλλες μετα απο εξαρμωση και αρμωση του flip cover/ backplate καμια 15αρια φορες, κατα περιπτωση.

Ενα παραδειγμα θα φερω μονο για να ενισχυσω τα λεγομενα μου.

 

Βρεθηκα με το φιλο manan69t τις προαλλες στο μαγαζι καλου φιλου (που εχει αναφερθει πολλες φορες εδω) με σκοπο να του δωσω ενα xperia z που ειχα προς πωληση.

Ετσι ενδεικτικα του ανεφερα το λογο που κανω αναφορα συχνα πυκνα στα πλαστικα των Samsung συσκευων.

Ως δια μαγειας -κι ενω ηταν πεπεισμενος- οτι η συσκευη του δεν εχει κανενα απολυτως τριγμο, σε ενα σημειο του καπακιου (original backplate) ειχε ενα τζογο δεκατων του χιλιοστου, που τον καταλαβαινες αν επιανες τη συσκευη απο το τραπεζι και συμπτωματικα την κρατουσες απο εκει για να την σηκωσεις.

Τα λεγομενα μου πιστοποιησε και ο ιδιοκτητης του καταστηματος.

 

Δεν ενοχλει τον περισσοτερο κοσμο, πολλοι δεν το καταλαβαινουν καν, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υφισταται.

Στον προηγουμενο note 2 grey μου (τωρα ειμαι στο 4ο) το original flip case επαιζε σαν τρελο, μετα απο δεκα μερες χρησης.

Το εδειξα στον αγοραστη του τηλεφωνου και δεν τον ενδιεφερε καθολου, καθως με το αυθεντικο καπακι ηταν rock solid.

Αυτο δε σημαινει οτι δεν υπηρχε προβλημα, ομως.

 

Ολοκληρωνοντας, ας ειμαστε ρεαλιστες στα πραγματικα θεματα του κινητου (αστεια πλαστικα) και σε ολα τα αλλα δε διαφωνω απο τα γραφομενα.

Αλλωστε κι εγω ο,τι κι αν δοκιμασα εχω πειστει και παλι (οπως και στο note 1) οτι δεν υπαρχει κατι που να μπορει να αντικαταστησει απο βασικη συσκευη το note 2 μου....

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...