Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το root απλά σου δίνει δικαιώματα διαχειριστή.Δεν κάνει τίποτα άλλο. Δεν είναι λογικό να τρώει την μπαταρία. Κάποια εφαρμογή τρέχει λίγο παραπάνω και μειώθηκε η αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοίτα εγώ επειδή είμαι νέος στο Android και επειδή με νοιάζει πολύ η αυτονομία και δεν έχω τρέλα πράγματα μέσα και γενικά βάζω ότι έχει καλή κριτική και γνωστές.

Η μπαταρία γενικά κραταει 1 ηνερα και 15 ωρες κοντά αλλά με 7 ωρες οθόνη.

 

μια χαρα εισαι τοτε!

Πολυ καλη αυτονομια.

 

Μην ξεχνατε οτι παιζει ρολο ακομα και το δικτυο που εχετε.

Πχ σε φουλ σημα δυο παροχοι,το ενα μπορει να καταναλωνει πιο πολυ μπαταρια απο το αλλο.

Το εχω δοκιμασει εγω σε ολα σχεδον τα κινητα μου.

 

Ο Κωστας νομιζω πετυχαινει αυτους τους χρονους γιατι το κινητο το εχει εντελως καθαρο και εννοειται ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ αλλα το εχει σαν εργαλειο επικοινωνιας και δουλειας.

Αν καποιος ομως το καψει σε κανενα NFS εννοειται εχουμε αλλη καταναλωση!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με Γαλλικη και ρουτ.Εχω δει διαφορα στην αυτονομια.Η οθονη απο 7.5 με 8 ωρες εχει παει στις 6.5.Υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρουτ;, γιατι διαβασα και κατι τετοιο.

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Υποψιάζομαι ότι κάτι κάνει το root τελικά, μιας και δεν είμαι ο μόνος.

 

Όταν γράφουμε κάτι, είναι καλό να το τεκμηριώνουμε γιατί κάποια παιδιά μαθαίνουν λάθος πράγματα απο τα γραφόμενά μας.

Φίλε @kapapa που διάβασες κάτι τέτοιο???Link???

To root δε κάνει τίποτα άλλο απο το να μας παραχωρεί ''δικαιώματα'' του system στη ROM (Read Only Memory), έτσι ώστε να μπορούμε να τροποποιήσουμε/διαγράψουμε/προσθέσουμε τα αρχεία/εφαρμογές του συστήματος. Είναι σαν να προσπαθείς να διαγράψεις/αλλάξεις κάποιο post στο forum, που φυσικά δε γίνεται, και κάποιος σε κάνει moderator.

Άρα δεν έχει να κάνει καθόλου με τη μπαταρία, τη ταχύτητα ή οτιδήποτε άλλο.

Τα νεότερα firmwares 4.1.2 έχουν κάποια προβλήματα μπαταρίας γενικά που λύνονται αν τις περάσεις ή κάνεις στη συνέχεια factory reset.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με Γαλλικη και ρουτ.Εχω δει διαφορα στην αυτονομια.Η οθονη απο 7.5 με 8 ωρες εχει παει στις 6.5.Υπαρχει περιπτωση να φταιει το ρουτ;, γιατι διαβασα και κατι τετοιο.

 

 

 

 

 

 

 

Όταν γράφουμε κάτι, είναι καλό να το τεκμηριώνουμε γιατί κάποια παιδιά μαθαίνουν λάθος πράγματα απο τα γραφόμενά μας.

Φίλε @kapapa που διάβασες κάτι τέτοιο???Link???

To root δε κάνει τίποτα άλλο απο το να μας παραχωρεί ''δικαιώματα'' του system στη ROM (Read Only Memory), έτσι ώστε να μπορούμε να τροποποιήσουμε/διαγράψουμε/προσθέσουμε τα αρχεία/εφαρμογές του συστήματος. Είναι σαν να προσπαθείς να διαγράψεις/αλλάξεις κάποιο post στο forum, που φυσικά δε γίνεται, και κάποιος σε κάνει moderator.

Άρα δεν έχει να κάνει καθόλου με τη μπαταρία, τη ταχύτητα ή οτιδήποτε άλλο.

Τα νεότερα firmwares 4.1.2 έχουν κάποια προβλήματα μπαταρίας γενικά που λύνονται αν τις περάσεις ή κάνεις στη συνέχεια factory reset.

Άμα προσέξεις από το παραπάνω στα γραφόμενά μου,απλά ανέφερα την απορία μου'για το ρουτ,δεν είπα ότι έτσι είναι τα πράγματα.Για αυτό άκυρο τα περί τεκμηρίωσης'εκτός αν δεν πρέπει να αναφέρουμε τις απορίες μας όσο χαζές και να είναι'

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Άμα προσέξεις από το παραπάνω στα γραφόμενά μου,απλά ανέφερα την απορία μου'για το ρουτ,δεν είπα ότι έτσι είναι τα πράγματα.Για αυτό άκυρο τα περί τεκμηρίωσης'εκτός αν δεν πρέπει να αναφέρουμε τις απορίες μας όσο χαζές και να είναι'

 

Δε καταλαβαίνω το λόγο της αντίδρασης σου. Αν ξέρεις καλά ελληνικά με το να μιλάω για τεκμηρίωση εννοώ:

Α. Δίνεις το link που διάβασες αυτο που λες.

Β. Ο άλλος ο φίλος αν συμφωνεί με τα λεγόμενα σου ότι το root φταίει για τη διάρκεια της μπαταρίας, ας το δικαιολογήσει.

Μπορεί εμείς οι υπόλοιποι να μη ξέρουμε κατι.

 

Με αυτά τα 2 posts πιστεύω ότι κάποια παιδιά που τα διαβασαν, τα πίστεψαν

 

Δεν είπα σε καμία περίπτωση να μην αναφέρεις τις απορίες σου.

Μάθετε να διαβάζετε και να καταλαβαινετε μερικοί.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν επιτρεπονται τα λινκς ,αλλα βρηκα αυτο το "review",που λεει ο λογος δηλαδη,και γελασα με το χιουμορ του,γι'αυτο,και εφ'οσον ΄περναει,το παραθετω.

http://www.georgakopoulos.org/work/reviews/galaxy-note-2/

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το root σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. Είναι σαν να κάνεις log-in στα Windows ως Administrator (αντί για απλός χρήστης). Δεν θα αρχίσει ξαφνικά το PC να καταναλώνει περισσότερη ισχύ...

 

Σκεφτείτε όμως ότι κάποιος που κάνει root ίσως μετά παρασυρθεί και αρχίσει να βάζει "επικίνδυνες" εφαρμογές που πειράζουν το σύστημα και έτσι επηρεαστεί και η κατανάλωση. Βέβαια και πάλι δεν φταίει το root καθεαυτό, απλά ανοίγει τον δρόμο για απρόβλεπτη συμπεριφορά της συσκευής. Το δίδαγμα είναι να προσέχουμε τι κάνουμε, γιατί το κάνουμε και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στη συσκευή μας. Η Samsung πάντως έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στην official ROM του Note II και για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει κάποιος root ή (ακόμα χειρότερα) να βάλει custom ROM.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχειλωνει παλι το θεμα αν το root φταιει για τη καταναλωση ή οχι.Προσωπικη εμπειρια (αν σας ειναι αρκετη) : 5 χρονια χρηστης του android με σχεδον ολες τις rom rooted.Καμια ενδειξη extra καταναλωσης.Το λειτουργικο μπορει να εφταιγε/φταιει, αρκετες εφαρμογες που ειναι κακογραμμενες,αλλα το root της rom ποτε (Κωστα σωστο το παραδειγμα με τα windows-administrator).Για τη δικη μου χρηση σχεδον παντα υπευθυνος ηταν τα data (3g) και τελευταια το google maps (που για αρκετους δεν ειναι "περιεργη" εφαρμογη.Εχετε δει ποτε ποσα wakeups εχει το google maps network location?? )

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το root σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. Είναι σαν να κάνεις log-in στα Windows ως Administrator (αντί για απλός χρήστης). Δεν θα αρχίσει ξαφνικά το PC να καταναλώνει περισσότερη ισχύ...

 

Σκεφτείτε όμως ότι κάποιος που κάνει root ίσως μετά παρασυρθεί και αρχίσει να βάζει "επικίνδυνες" εφαρμογές που πειράζουν το σύστημα και έτσι επηρεαστεί και η κατανάλωση. Βέβαια και πάλι δεν φταίει το root καθεαυτό, απλά ανοίγει τον δρόμο για απρόβλεπτη συμπεριφορά της συσκευής. Το δίδαγμα είναι να προσέχουμε τι κάνουμε, γιατί το κάνουμε και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στη συσκευή μας. Η Samsung πάντως έχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά στην official ROM του Note II και για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνει κάποιος root ή (ακόμα χειρότερα) να βάλει custom ROM.

 

Έτσι ακριβώς είναι Κώστα.

Δεν το κάνω root γιατί σίγουρα θα θελήσω να δοκιμάσω κάτι, μετά κάτι άλλο και στο τέλος θα ψάχνομαι πάλι τι είναι αυτό που φταίει και η συσκευή μου σέρνεται.

Κουραστική διαδικασία που τρώει ώρες από τον ελεύθερο χρόνο μας.

 

Εκτός αυτού με το που κάνεις root περνάς titanium, root explorer και 2-3 άλλες εφαρμογές ανάλογα μέ τις απαιτήσεις σου.

Χάνεις το λιγότερο 5-6 gb από την sd card σου από τα backup titanium & nand.

Γενικά για να μην έχεις προβλήματα πρέπει να περνάς ένα ένα τα tweaks, να δοκιμάζεις για 2 μέρες και μετά να πηγαίνεις στο επόμενο.

Οπότε κάπου ζυγίζεις το ποσό σου χρειάζονται κάποια έξτρα tweaks και αποφασίζεις.

Εγώ είδα ότι τίποτα δεν μου είναι απαραίτητο. Είμαι από τα Χριστούγεννα εντελώς official και η συσκευή μου διατηρείται φρέσκια σαν να την έστησα χθες.

Για όσους θέλουν παιχνίδι ίσως μια καλή custom είναι καλύτερη λύση αν δεν ξέρουν πολλά πράγματα, γιατί περιέχει όλα τα γνωστά tweaks και είναι δοκιμασμένα.

 

Γενικά έχω να πω ότι το Note2 δεν χρειάζεται τίποτα. Ειδικά οι νέοι χρήστες αν προσέξουν τι βάζουν από εφαρμογές δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν επιτρεπονται τα λινκς ,αλλα βρηκα αυτο το "review",που λεει ο λογος δηλαδη,και γελασα με το χιουμορ του,γι'αυτο,και εφ'οσον ΄περναει,το παραθετω.

http://www.georgakopoulos.org/work/reviews/galaxy-note-2/

Αυτός γράφει ωραία review. Λίγο χιούμορ, λίγο σοβαρές σκέψεις, ωραίες φωτό. Να πω την αλήθεια πάλι με έχει βάλει σε σκέψεις για το μέγεθος. :worry:

Καμία σχέση οι συσκευές αλλά είχα πάρει το 9210 πριν πολλά χρόνια και ενώ μου άρεσαν όλα το μέγεθος με οδήγησε να το δώσω σε λιγότερο από ένα χρόνο. Από την άλλη έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος από S2 και θέλω σαν ιδέα και την πένα. Το S3 το απορρίπτω γιατί δεν με ενθουσιάζει περισσότερο από το S2. Δεν ξέρω τι να κάνω. Είχα πάρει απόφαση να καταπιώ και το μέγεθος και να πάρω πρώτη φορά άσπρο κινητό και για το χρώμα η σύζυγος με απέτρεψε. Της φάνηκε κάπως στα χέρια μου το άσπρο. Για το μέγεθος πιστεύω θα το παλέψω αλλά ανησυχώ για την εμπειρία σε βάθος χρόνου. Δεν θέλω σε 8-10 μήνες να ψάχνω κινητό. Και σε 5 μήνες έρχεται καλοκαίρι και τσαντάκι δεν χρησιμοποιώ. :worry:

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός γράφει ωραία review. Λίγο χιούμορ, λίγο σοβαρές σκέψεις, ωραίες φωτό. Να πω την αλήθεια πάλι με έχει βάλει σε σκέψεις για το μέγεθος. :worry:

Καμία σχέση οι συσκευές αλλά είχα πάρει το 9210 πριν πολλά χρόνια και ενώ μου άρεσαν όλα το μέγεθος με οδήγησε να το δώσω σε λιγότερο από ένα χρόνο. Από την άλλη έχω μείνει τρομερά ευχαριστημένος από S2 και θέλω σαν ιδέα και την πένα. Το S3 το απορρίπτω γιατί δεν με ενθουσιάζει περισσότερο από το S2. Δεν ξέρω τι να κάνω. Είχα πάρει απόφαση να καταπιώ και το μέγεθος και να πάρω πρώτη φορά άσπρο κινητό και για το χρώμα η σύζυγος με απέτρεψε. Της φάνηκε κάπως στα χέρια μου το άσπρο. Για το μέγεθος πιστεύω θα το παλέψω αλλά ανησυχώ για την εμπειρία σε βάθος χρόνου. Δεν θέλω σε 8-10 μήνες να ψάχνω κινητό. Και σε 5 μήνες έρχεται καλοκαίρι και τσαντάκι δεν χρησιμοποιώ. :worry:

 

Τα σκεφτομουν και εγω αυτα.Ειχα πολλες αντιρησεις απο τους γυρω μου,για το μεγεθος και γενικα για την Samsung.Ενα θα πω αν ακουγα αυτα που μου ελεγα τωρα δεν θα ειχα το Note και κατ επεκταση το καλυτερο τηλεφωνο της αγορας.(οχι δεν το παιζω μουρη)

 

Επισης ελαβα σχολια αρνητικα και οταν το πηρα,αλλα και παλι ειπα δεν βαριεσαι αν σου αρεσει εσενα οκ.Εγω βεβαια το χρησιμοποιω με το 1 χερι και ετσι δεν μου φαινεται.

 

Σε μια εβδομαδα το ειχα συνηθισει.Ποιος? εγω, που οταν το πρωτοειδα ειπα πως αυτο το πραγμα δεν το παιρνω ποτε!

 

Ας μη μηλισω για την αυτονομια.

 

Εμπειριες απο εμενα σε σχεση με το τι λενε οι αλλοι εχω να σου πω 1 και καλη.

Το βγαζω απο την τσεπη και αρχιζουν τα πηραγματα.

"δωσε την παντοφλα γιατι μου λειπει μια"

"Που το πας αυτο?" κλπ κλπ

Μετα απο μιση ωρα τα ιδια ατομα ετρεχαν να προλαβουν την προσφορα και με εβριζαν που δεν τους το ειχα πει νωριτερα. Ωπ τι εχουμε εδω? Κολοτουμπα?

 

Γιαυτο το ξαναλεω το μεγεθος συνηθιζεται και μην ξεχναε πως πλεον οι 5 ιντσες θα ειναι στανταρ και εμεις οι τρελοι θα παρουμε το Note 3 για να την λεμε στους υπολοιπους.

 

Με το note 2 δεν θα ψαχνεις κινητο ανετα τα βγαζει 2 χρονια. Μην τρελαθουμε 3 μηνες το πολυ που εχει βγει

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

...Γιαυτο το ξαναλεω το μεγεθος συνηθιζεται και μην ξεχναε πως πλεον οι 5 ιντσες θα ειναι στανταρ και εμεις οι τρελοι θα παρουμε το Note 3 για να την λεμε στους υπολοιπους. Με το note 2 δεν θα ψαχνεις κινητο ανετα τα βγαζει 2 χρονια. Μην τρελαθουμε 3 μηνες το πολυ που εχει βγει

+100000... Πόσο, μα πόσο δίκιο έχεις! :)

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Εγω π αντως το μεγεθος το συνηθησα πολύ εύκολα. ..οσο για τους γυρω μου...πόσος μ ενδιαφερει τι λενε...αν κ δεν μου εχουν τυχει σχολια τυπου παντοφλα...αλλα βλεπω πολλους τριγυρω με note...κ ολοι μεταβαση απο καποιο iphone (συνηθως το 4)...κ γω ειχα ενδοιασμούς για το μέγεθος αλλά όλα αυτά που διάβασα στα φόρουμ ηταν αληθεια...το συνηθίζεις πολυ ευκολα κ μετα οι οθονες τυπου 4' σου φαίνονται αστειες..
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Υποψιάζομαι ότι κάτι κάνει το root τελικά, μιας και δεν είμαι ο μόνος.

 

Παιδιά κι εγώ παρατήρησα το ίδιο αλλά δεν φταίει το root. Στο sammobile ανέφεραν ότι το νέο 4.1.2 update καταναλώνει περισσότερη μπαταρία και το παρουσιάζουν ως πρόβλημα οπότε εφόσον το λάβει υπόψην η Samsung θα το διορθώσει με κάποιο update φαντάζομαι.Πρόσφατα βγήκε η 4.1.2 Thailand που είναι στα top 10 firmwares για το Note II στο Sammobile. Λέω να το δοκιμάσω να κόψω κίνηση με την όλη φάση

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Guys εχω 4.1.2 εδω και κατι μερες. Καθολου ευχαριστημενος. Μολις εκανα το update αρχισαν τα προβληματα. Κρασαρισματα 1-2 τη μερα, τα οποια με 4.1.1 ηταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ. Το χειροτερο ειναι οτι το κινητο απεκτησε δικια του βουληση. Π.χ στον broswer τον κανονικο μπαινει μονο του σε φουλ σκριν και κρυβει την μπαρα καταστασης. Αν παω στις ρυθμισεις και το κανω ον οφφ επανερχεται για λιγο. Η μολις κρασαρω μου ανοιγει οποια εφαρμογη του ερθει. Τελος αποσυνδεεται η SD οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο. 2/10 φορες που θα το ξεκλειδωσω βλεπω οτι η SD εχει αποσυνδεθει και την συνδεει παλι μονο του. Δεν εχω ασχοληθει με ροοτ ουτε για πλακα. Εφαρμογες εχω πολυ γνωστες και μετρημενες, δηλαδη δεν νομιζω να φταιει καποια.

 

Μου ειπε ενα παιδι εδω μεσα πολυ σωστα να κανω hard reset, εκανα. Εφαγα την ωρα μου απλα να ξαναστησω το κινητο απο την αρχη και δεν εγινε τιποτα.

Θα ηθελα την γνωμη σας και αμα υπαρχει καμια λυση, γιατι παιδια το κινητο οσο με ενθουσιασε αρχικα τοσο με απογοητευει. Ευχαριστω...!!!

Link to comment
Share on other sites

Guys εχω 4.1.2 εδω και κατι μερες. Καθολου ευχαριστημενος. Μολις εκανα το update αρχισαν τα προβληματα. Κρασαρισματα 1-2 τη μερα, τα οποια με 4.1.1 ηταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ. Το χειροτερο ειναι οτι το κινητο απεκτησε δικια του βουληση. Π.χ στον broswer τον κανονικο μπαινει μονο του σε φουλ σκριν και κρυβει την μπαρα καταστασης. Αν παω στις ρυθμισεις και το κανω ον οφφ επανερχεται για λιγο. Η μολις κρασαρω μου ανοιγει οποια εφαρμογη του ερθει. Τελος αποσυνδεεται η SD οταν το κινητο ειναι κλειδωμενο. 2/10 φορες που θα το ξεκλειδωσω βλεπω οτι η SD εχει αποσυνδεθει και την συνδεει παλι μονο του. Δεν εχω ασχοληθει με ροοτ ουτε για πλακα. Εφαρμογες εχω πολυ γνωστες και μετρημενες, δηλαδη δεν νομιζω να φταιει καποια.

 

Μου ειπε ενα παιδι εδω μεσα πολυ σωστα να κανω hard reset, εκανα. Εφαγα την ωρα μου απλα να ξαναστησω το κινητο απο την αρχη και δεν εγινε τιποτα.

Θα ηθελα την γνωμη σας και αμα υπαρχει καμια λυση, γιατι παιδια το κινητο οσο με ενθουσιασε αρχικα τοσο με απογοητευει. Ευχαριστω...!!!

 

Κάνε ένα backup τα αρχεία σου και κάνε σε recovery mode wipe cache partition μετά wipe data/factory reset και δώσε μια επανεκκίνηση. Λογικά θα στρώσει.Εγώ κανένα πρόβλημα δεν συνάντησα όταν έβαλα μέσω ΟΤΑ την 4.1.2 και έκανα απευθείας αυτό που σου ανέφερα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Τα σκεφτομουν και εγω αυτα.Ειχα πολλες αντιρησεις απο τους γυρω μου,για το μεγεθος και γενικα για την Samsung.Ενα θα πω αν ακουγα αυτα που μου ελεγα τωρα δεν θα ειχα το Note και κατ επεκταση το καλυτερο τηλεφωνο της αγορας.(οχι δεν το παιζω μουρη)

 

Επισης ελαβα σχολια αρνητικα και οταν το πηρα,αλλα και παλι ειπα δεν βαριεσαι αν σου αρεσει εσενα οκ.Εγω βεβαια το χρησιμοποιω με το 1 χερι και ετσι δεν μου φαινεται.

 

Σε μια εβδομαδα το ειχα συνηθισει.Ποιος? εγω, που οταν το πρωτοειδα ειπα πως αυτο το πραγμα δεν το παιρνω ποτε!

 

Ας μη μηλισω για την αυτονομια.

 

Εμπειριες απο εμενα σε σχεση με το τι λενε οι αλλοι εχω να σου πω 1 και καλη.

Το βγαζω απο την τσεπη και αρχιζουν τα πηραγματα.

"δωσε την παντοφλα γιατι μου λειπει μια"

"Που το πας αυτο?" κλπ κλπ

Μετα απο μιση ωρα τα ιδια ατομα ετρεχαν να προλαβουν την προσφορα και με εβριζαν που δεν τους το ειχα πει νωριτερα. Ωπ τι εχουμε εδω? Κολοτουμπα?

 

Γιαυτο το ξαναλεω το μεγεθος συνηθιζεται και μην ξεχναε πως πλεον οι 5 ιντσες θα ειναι στανταρ και εμεις οι τρελοι θα παρουμε το Note 3 για να την λεμε στους υπολοιπους.

 

Με το note 2 δεν θα ψαχνεις κινητο ανετα τα βγαζει 2 χρονια. Μην τρελαθουμε 3 μηνες το πολυ που εχει βγει

 

Συμφωνω απολυτα .

 

Αλλα το θεμα ειναι αλλο επειδη εχω κουραστει να διαβαζω μακακιουλες!

Η σαμμυ βγαζει το Νοτε στην κατηγορια μινι -ταμπλετ τι τηλεφωνο και αρλουμπες λεει ο καθενας ΜΙΚΡΟ ΤΑΜΠΛΕΤ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ .Το πηρατε και ασχοληστε ολη την ωρα τι θα πουνε οι αλλοι εαν αρεσει στον διπλανο που καθετε στην καφετερια αλλα εαν δεν του αρεσει εσεις πεφτετε σε καταθλιψη κτλ. Αντε να διαβαζουμε οτι ναναι παιδικη χαρα δεν ειναι εδω. Να λεμε καμια μακακια δεν αντιλεγω αλλα οχι συμπεριφορες "μπεμπη"ρε παλικαρια:p

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα σημερα στην Q απο την cosmote και μου εχει στο κινητο πάνω στο σημα μονομα ενα R

μου ειπαν ειναι το Roaming (περιαγωγη)

Δηλαδη; Πως βγαινει; Πριν με την cosmote δεν το ειχα.

Φιλος μου με Q και αυτος δεν εχει αυτο το R. Δεν εχει android Κινητο. Παιζει ρολο το android ή και το Galaxy Note 2 που εχω;

TCe
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα σημερα στην Q απο την cosmote και μου εχει στο κινητο πάνω στο σημα μονομα ενα R

μου ειπαν ειναι το Roaming (περιαγωγη)

Δηλαδη; Πως βγαινει; Πριν με την cosmote δεν το ειχα.

Φιλος μου με Q και αυτος δεν εχει αυτο το R. Δεν εχει android Κινητο. Παιζει ρολο το android ή και το Galaxy Note 2 που εχω;

 

Είναι φυσιολογικό. Η Q χρησιμοποιεί τις κεραίες της Wind μέσω roaming για το σήμα της. Απλώς συνήθισέ το.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Τα antivirus κατά πόσον χρειάζονται;

Δεν ρουφάνε την μπαταρία;

 

Μιας και το Android βασίζεται στο Linux, η απάντηση είναι όχι,δε χρειάζονται.

Δεν υπάρχουν ιοί βασικά στο Android όπως ξέρουμε απο τα windows.

Αυτό που μπορεί να πάθει κάποιος χρήστης είναι ΑΝ εγκαταστήσει μια εφαρμογή περίεργη, που δεν υπάρχει στο market, ο ''δημιουργός'' της να κλέψει κάποια δεδομένα (δεν έχω γνωρίσει κάποιο ''θύμα'' ακόμα. Ακόμα κι αυτό είναι σπάνιο).

Αυτό δε χρειάζεται antivirus ( που καταναλώνει Ram, cpu, μπαταρία ), αλλά λίγο προσοχή...

 

Ένα ωραίο άρθρο θα βρείτε εδω.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Σήμερα παρατήρησα ένα περίεργο "συμβάν". Πήγα να εγκαταστήσω τον Chrome, γιατί με ενοχλεί η όχι μόνιμα ορατή address bar του stock browser. Διεπίστωσα λοιπόν ότι είναι ήδη εγκατεστημένος, πράγμα ολίγον τι αναμενόμενο, αφού είναι (υποπτεύομαι) μεταξύ των core apps του Android. Τον βρίσκω λοιπόν εγκατεστημένο στην λίστα των "περασμένων" εφαρμογών. Το περίεργο είναι ότι... δεν τον βρίσκω σαν icon, σαν app, για να τον εκκινήσω!!! Πού μπορεί να είναι το εικονίδιο? Κουφό δεν είναι, ή είμαι τόσο newbie ο άτιμος ρε παιδιά...?

 

Edit: Η λύση ήρθε μετά από ένα reboot. Πόσο πιο απλό...

Edited by costasp

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Σήμερα παρατήρησα ένα περίεργο "συμβάν". Πήγα να εγκαταστήσω τον Chrome, γιατί με ενοχλεί η όχι μόνιμα ορατή address bar του stock browser. Διεπίστωσα λοιπόν ότι είναι ήδη εγκατεστημένος, πράγμα ολίγον τι αναμενόμενο, αφού είναι (υποπτεύομαι) μεταξύ των core apps του Android. Τον βρίσκω λοιπόν εγκατεστημένο στην λίστα των "περασμένων" εφαρμογών. Το περίεργο είναι ότι... δεν τον βρίσκω σαν icon, σαν app, για να τον εκκινήσω!!! Πού μπορεί να είναι το εικονίδιο? Κουφό δεν είναι, ή είμαι τόσο newbie ο άτιμος ρε παιδιά...?

 

Είναι όντως λίγο περίεργο... μήπως τον έκανες hide καταλάθος;;; πήγαινε στο app drawer και πάτα το αριστερό soft button κάτω κάτω έχει show hidden applications... και πάτα το. Λογικά θα στο εμφανίσει.

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Σήμερα παρατήρησα ένα περίεργο "συμβάν". Πήγα να εγκαταστήσω τον Chrome, γιατί με ενοχλεί η όχι μόνιμα ορατή address bar του stock browser. Διεπίστωσα λοιπόν ότι είναι ήδη εγκατεστημένος, πράγμα ολίγον τι αναμενόμενο, αφού είναι (υποπτεύομαι) μεταξύ των core apps του Android. Τον βρίσκω λοιπόν εγκατεστημένο στην λίστα των "περασμένων" εφαρμογών. Το περίεργο είναι ότι... δεν τον βρίσκω σαν icon, σαν app, για να τον εκκινήσω!!! Πού μπορεί να είναι το εικονίδιο? Κουφό δεν είναι, ή είμαι τόσο newbie ο άτιμος ρε παιδιά...?

 

Edit: Η λύση ήρθε μετά από ένα reboot. Πόσο πιο απλό...

 

Στην 4.1.2. η μπάρα διευθύνσεων δεν παραμένει ορατή

Επίσης έχει ένα πολύ ωραίο χαρακτηριστικό, ότι με διπλό χτύπημα στην οθόνη προσαρμόζει το μέγεθος της γραμματοσειράς ανάλογα με το ζουμ.

Γενικά είναι πολύ καλύτερος και πιο γρήγορος από τον chrome

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να κανουμε το note monitor δηλαδη με καποιο καλωδιο ανταπτορα να του δωσουμε σημα βιντεο και να το δουμε στην οθονη? πχ απο μια καμερα ή απο ενα dvd ή καποια αλλη πηγη ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...