Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια πολλη καλημερα σας πανευτηχης κ εγω οπως ολοι κατοχος του καλητερου υπερ τηλεφωνου αλλα ερωτηση ειναι επεκτασιμη η μνημη του δεν ειναι????πρεπει μηπως να κανω κατι συγκεκριμενο για να την δει διοτι εχω μια class 4 16gb μπορω να την βαλω μου εβαλε μια ειδοποιηση οτι την εχει δει κ οτι στο μελλον να αποθηκευει φωτογραφιες εκει αλλα πατησα παραλειψη...... εκανα λαθος....μηπως πρεπει να ειναι τιποτα class 8 κ ανω.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια πολλη καλημερα σας πανευτηχης κ εγω οπως ολοι κατοχος του καλητερου υπερ τηλεφωνου αλλα ερωτηση ειναι επεκτασιμη η μνημη του δεν ειναι????πρεπει μηπως να κανω κατι συγκεκριμενο για να την δει διοτι εχω μια class 4 16gb μπορω να την βαλω μου εβαλε μια ειδοποιηση οτι την εχει δει κ οτι στο μελλον να αποθηκευει φωτογραφιες εκει αλλα πατησα παραλειψη...... εκανα λαθος....μηπως πρεπει να ειναι τιποτα class 8 κ ανω.....

 

Καλημέρα, καλορίζικο.

 

Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος. Σου έβγαλε την ειδοποίηση που σημαίνει οτι αναγνώρισε την κάρτα. Μπορείς να το ελέγξεις αν πας ρυθμίσεις->χώρος αποθήκευσης.

 

Για να σώζεις εικόνες και βίντεο στην εξωτερική κάρτα μπορείς να το αλλάξεις απο τις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

Για να βρεις τα αρχεία με file explorer είναι στην διαδρομή storage/extSdCard.

Αυτό που μπερδεύει πολλούς είναι ο φάκελος με όνομα SDcard, ο οποίος όμως δεν έχει σχέση με την microsd και είναι στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

Φιλικά : Κωστής
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλορίζικο.

 

Δεν έχεις κάνει κάτι λάθος. Σου έβγαλε την ειδοποίηση που σημαίνει οτι αναγνώρισε την κάρτα. Μπορείς να το ελέγξεις αν πας ρυθμίσεις->χώρος αποθήκευσης.

 

Για να σώζεις εικόνες και βίντεο στην εξωτερική κάρτα μπορείς να το αλλάξεις απο τις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

Για να βρεις τα αρχεία με file explorer είναι στην διαδρομή storage/extSdCard.

Αυτό που μπερδεύει πολλούς είναι ο φάκελος με όνομα SDcard, ο οποίος όμως δεν έχει σχέση με την microsd και είναι στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

 

φιλε μου ευχαριστω πολλη οπως κ εφαρμογες δεν μπορουμε να μεταφερουμε στην sd card ομως????

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω πολλη οπως κ εφαρμογες δεν μπορουμε να μεταφερουμε στην sd card ομως????

 

Επισημα οχι..

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Ναι πηγα εκει. Και στο "Preferred TTS engine" και εχει επιλεγμενο το Pico TTS, το οποιο δεν μπορω να το αποεπιλεξω

 

Επισης, μπορει καποιος να μου υποδειξει πως μπορω να γλασαρω την επισημ rom απο την αρχη; To κινητο το πηρα απο εναν φιλο και ειχε βαλει μια αλλη επισημη ρομ.....μου ειπε. Και θελω να το κανω απο την αρχη οπως θα ηταν αν το αγοραζα απο καταστημα, σφραγισμενο

 

To samsung tts υπαρχει.Μολις το απενεργοποιησα μαζι με το google tts και πραγματι με tw launcher και εγκαθιστοντας το lightflow, εφτιαξα φακελο στο home screen ο οποιος ανοιγει-κλεινει χωρις τις ενοχλητικες υποδειξεις.Και στη περιπτωση σου πρεπει να απενεργοποιησεις το pico tts.Ισως ο φιλος σου εβγαλε το samsung tts και εβαλε pico tts?Ας μη το ξεχυλώνουμε το θεμα.Στειλε μου Pm αν θες :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα του My-phone και ιδιαίτερα στους συμφορουμήτες του GNote2. Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω ποστ στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω κάθε μέρα. Τώρα πλέων και εγώ χρήστης του «μικρού» Νοτελι από την προηγούμενη Πέμπτη το οποίο αποκτήθηκε λόγο μεγάλης επιδότησης και προσφοράς από το Πλαίσιο στα 549 ευρω. Η αλήθεια είναι ότι πήγα να ρωτήσω από περιέργεια πόσο έχει αφού έψαχνα παρεισαγωγή και μου είπαν την τιμή οπότε και το πήρα άμεσα!

Το τηλέφωνο τα σπάει. Δεν μασάει πουθενά ,παρόλο που δεν είμαι το ίδιο εντυπωσιασμένος όπως ήμουν με την αγορά του SII μετά το Touch Pro, παρ όλα αυτά μπορώ να πω ότι έχω στα χέρια μου ένα εργαλείο που όπως δείχνει θα με βγάλει ασπροπρόσωπο και στις ποιο δύσκολες εργασίες! Για το μόνο που στενοχωριέμαι είναι ότι έδωσα μία μεγάλη αγάπη που από της 14 φευβ. 2010 (τυχαίο !?!) που ανακοινώθηκε το είχα ερωτευτεί (Το SII φυσικά)

Και μία ερώτηση …. Πού πήγε η βίβλος ρε παιδιά ? Γιατί ότι λινκ πάτησα μου λέει δεν έχω πρόσβαση καθόλου….

Θανάσης

_______________

Νοκια 6600->Νοκια 6630 ->Eten G500 -> HTC Touch Pro ->

Samung Galaxy SII ->Samung Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα του My-phone και ιδιαίτερα στους συμφορουμήτες του GNote2. Η αλήθεια είναι ότι έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω ποστ στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω κάθε μέρα. Τώρα πλέων και εγώ χρήστης του «μικρού» Νοτελι από την προηγούμενη Πέμπτη το οποίο αποκτήθηκε λόγο μεγάλης επιδότησης και προσφοράς από το Πλαίσιο στα 549 ευρω. Η αλήθεια είναι ότι πήγα να ρωτήσω από περιέργεια πόσο έχει αφού έψαχνα παρεισαγωγή και μου είπαν την τιμή οπότε και το πήρα άμεσα!

Το τηλέφωνο τα σπάει. Δεν μασάει πουθενά ,παρόλο που δεν είμαι το ίδιο εντυπωσιασμένος όπως ήμουν με την αγορά του SII μετά το Touch Pro, παρ όλα αυτά μπορώ να πω ότι έχω στα χέρια μου ένα εργαλείο που όπως δείχνει θα με βγάλει ασπροπρόσωπο και στις ποιο δύσκολες εργασίες! Για το μόνο που στενοχωριέμαι είναι ότι έδωσα μία μεγάλη αγάπη που από της 14 φευβ. 2010 (τυχαίο !?!) που ανακοινώθηκε το είχα ερωτευτεί (Το SII φυσικά)

Και μία ερώτηση …. Πού πήγε η βίβλος ρε παιδιά ? Γιατί ότι λινκ πάτησα μου λέει δεν έχω πρόσβαση καθόλου….

 

Θα τη βρεις εδω:http:// http://www.thelab.gr/oi-dikes-sas-parousiaseis/galaxy-note-ii-i-vivlos-118260.html

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω πολλη οπως κ εφαρμογες δεν μπορουμε να μεταφερουμε στην sd card ομως????

 

Γινεται με exfat αλλα καλο θα ειναι να εχεις μια γρηγορη memory-card .Μετα θα βλεπεις πχ. την παρακατω εικονα.:rolleyes:

 

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/882_458514844203500_1056396112_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι δύσκολο από το μάρκετ της Samsung;

Δεν έχει σημασία η custom rom, μπορείς να συνδεθείς κανονικά στο λογαριασμό σου και να κατεβάσεις όποια εφαρμογή θέλεις. Επίσημη ενημέρωση λογισμικού δεν μπορείς να κάνεις.:)

Μου βγάζει σφάλμα 1000'το βρήκα τελικά αλλά δεν κάνει, Θέλω να κάνω ένα slide show βίντεο με ένα τραγούδι 3 λεπτών και μου το πάρτι ανάλογα με τις εικόνες που εδώ βάλει και οι εικόνες έχουν και ένα μάξιμουμ όριο και δεν φτάνουν για να φτάσω στα 3 λεπτά, καμία ιδέα ή κανένα πρόγραμμα??

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά, αναβοσβήνει το ledάκι με μπλέ χρώμα, αλλά δεν υπάρχει κάποια ειδοποίηση! :blink::blink:

Ακόμα και αν απενεργοποιήσω όλες τις επιλογές του λέντ από τις ρυθμίσεις, αυτό εξακολουθεί να αναβοσβήνει, με την οθόνη σβηστή πάντα.

Η επανεκκίνηση δεν το διορθώνει. Σταματάει μόνο του μετά από λίγο. Μου το έχει κάνει 2 φορές μέχρι τώρα και δεν μπορώ να καταλάβω τι φλασιά είναι αυτή. Ίσως να φταίει κάποια εφαρμογή? Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αρχίζω διάβασμα !!!

 

Γινεται με exfat αλλα καλο θα ειναι να εχεις μια γρηγορη memory-card .Μετα θα βλεπεις πχ. την παρακατω εικονα.:rolleyes:

 

http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/882_458514844203500_1056396112_n.jpg

 

Φίλε μου αυτό βασίζεται αν δεν κάνω λάθος στο SwapSD (ή κάπως έτσι; )

 

Βρίκα στο xda και αυτόν τον τρόπο ο οποίος κάνει Bind τα games directory χωρις να αλλάζεις κάρτες SD . Τον δοκίμασε κανένας από το φόρουμ .Εγω δυστυχώς από εβδομάδα θα έχω κάρτα SD για να το ψάξω

Και υπάρχει και αυτος όμως πρέπει να έχεις λίγες γνώσεις από Scripting για να τον ρυθμήσεις.

Ρωτάω γιατι η αληθειά είναι ότι ψηλό φοβάμαι να αλλάξω την εσωτερικη σε εξωτερική με την πιθανότητα αστάθειας του συστήματος.

Edited by tan7d

Θανάσης

_______________

Νοκια 6600->Νοκια 6630 ->Eten G500 -> HTC Touch Pro ->

Samung Galaxy SII ->Samung Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αρχίζω διάβασμα !!!

 

 

 

Φίλε μου αυτό βασίζεται αν δεν κάνω λάθος στο SwapSD (ή κάπως έτσι; )

 

Βρίκα στο xda και αυτόν τον τρόπο ο οποίος κάνει Bind τα games directory χωρις να αλλάζεις κάρτες SD . Τον δοκίμασε κανένας από το φόρουμ .Εγω δυστυχώς από εβδομάδα θα έχω κάρτα SD για να το ψάξω

Και υπάρχει και αυτος όμως πρέπει να έχεις λίγες γνώσεις από Scripting για να τον ρυθμήσεις.

Ρωτάω γιατι η αληθειά είναι ότι ψηλό φοβάμαι να αλλάξω την εσωτερικη σε εξωτερική με την πιθανότητα αστάθειας του συστήματος.

 

Δες το λινκ αδερφε...5λεπτα δουλεια ειναι...αλλα δεν δουλευει σε καστομ ρομ απ οτι λεει...εγω εχω γαλλικη ρουτ..κ το εκανα σε 5 λεπτα http://galaxynote2root.com/galaxy-note-2-tutorials/how-to-store-apps-on-sd-card-with-rooted-galaxy-note-2-app2sd-mod/

Link to comment
Share on other sites

Δες το λινκ αδερφε...5λεπτα δουλεια ειναι...αλλα δεν δουλευει σε καστομ ρομ απ οτι λεει...εγω εχω γαλλικη ρουτ..κ το εκανα σε 5 λεπτα http://galaxynote2root.com/galaxy-note-2-tutorials/how-to-store-apps-on-sd-card-with-rooted-galaxy-note-2-app2sd-mod/

 

Ναι είναι σαν το SwapSD του xda. Τους αλλους τρόπους τους είδες η απλά ασχολήθηκες μόνο με αυτον ;

Απο εβδομάδα πάντως θα κοιτάξω και τους τρεις και θα ενημερώσω γιατι το directory bind αν δουλεύει είναι κατα την γνωμη μου το καλύτερο αφού επιτρέπει μεταφορά στην SD μονο αυτα που εσυ θέλεις. Βέβαια γνωμες ειναι αυτες :)

Θανάσης

_______________

Νοκια 6600->Νοκια 6630 ->Eten G500 -> HTC Touch Pro ->

Samung Galaxy SII ->Samung Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Το directory bind το χρησιμοποιώ απο το S2 στο S3 και τωρα στο Note2 ειναι πραγματικά υπέροχο γ7ατι κανει αυτό που λέει και μόνο αυτά που χρειάζεστε απλά θέλει λίγη προσοχή για να δουλέψει σωστα :)
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το directory bind το χρησιμοποιώ απο το S2 στο S3 και τωρα στο Note2 ειναι πραγματικά υπέροχο γ7ατι κανει αυτό που λέει και μόνο αυτά που χρειάζεστε απλά θέλει λίγη προσοχή για να δουλέψει σωστα :)

 

Και εγώ αυτό πιστεύω. Για ποιον λόγο να δεσμέψεις ολόκληρη κάρτα μνήμης όταν πχ έχεις μια 64άρα και χρειάζεσαι μονό καμιά 20GB για παιχνίδια , βέβαια καλό είναι σε τρόπους όπως το bind να είσαι λίγο ποιό advance user γιατί οτί προκείψει να έχεις περισσότερες πιθανότιτες να το αντιμετωπίσεις .(Λέμε τώρα ,κουβέντα να γίνεται :) )

 

Εφόσον μου επιβεβαιώνεις οτι το χρησημοποίησες και στο noteli τοτε μάλλον θα είναι και η πρώτη δοκιμή μου (αντε να περασει αυτη η εβδομαδα να παρώ την καρτα μνήμης να ρουτάρω κιόλας γιατί δεν αντεχω άλλο!!! Θέλω να φτιάξω αυτό το multiwindows ( να βαλω opera και Gosms μεσα ) και να ξεφορτωθω καμια διαφήμηση :D

Θανάσης

_______________

Νοκια 6600->Νοκια 6630 ->Eten G500 -> HTC Touch Pro ->

Samung Galaxy SII ->Samung Galaxy Note

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά, αναβοσβήνει το ledάκι με μπλέ χρώμα, αλλά δεν υπάρχει κάποια ειδοποίηση! :blink::blink:

Ακόμα και αν απενεργοποιήσω όλες τις επιλογές του λέντ από τις ρυθμίσεις, αυτό εξακολουθεί να αναβοσβήνει, με την οθόνη σβηστή πάντα.

Η επανεκκίνηση δεν το διορθώνει. Σταματάει μόνο του μετά από λίγο. Μου το έχει κάνει 2 φορές μέχρι τώρα και δεν μπορώ να καταλάβω τι φλασιά είναι αυτή. Ίσως να φταίει κάποια εφαρμογή? Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος?

 

Ναι μου έχει συμβεί κι εμένα αλλά όχι συνεχώς. Σταμάτησε παντελώς όταν πέρασα το update της 4.1.2 που βγήκε για την συσκευή μου και έκανα στήσιμο από την αρχή.

Και πριν ήμουν με 4.1.2 αλλά προορίζονταν για άλλη περιοχή.

Μάλλον οφείλονταν σε κάποια εφαρμογή γιατί στο τελευταίο στήσιμο πέταξα αρκετές που δεν χρησιμοποιούσα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έχει συμβεί κι εμένα αλλά όχι συνεχώς. Σταμάτησε παντελώς όταν πέρασα το update της 4.1.2 που βγήκε για την συσκευή μου και έκανα στήσιμο από την αρχή.

Και πριν ήμουν με 4.1.2 αλλά προορίζονταν για άλλη περιοχή.

Μάλλον οφείλονταν σε κάποια εφαρμογή γιατί στο τελευταίο στήσιμο πέταξα αρκετές που δεν χρησιμοποιούσα.

 

Thx Κωστα. Σταματαει μονο του καποια στιγμη, νομιζω οταν μου ερθει καποια ειδοποιηση και τοτε δικαιως αναβοσβηνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

http://greekgalaxynote2.blogspot.gr/?m=1

 

 

Το νέο μου blog. Θα βρείτε διάφορα ενδιαφέροντα σχετικά με το note 2

Samsung Galaxy S - S3 - S4, Galaxy Note 2 - Note 3- Note 4

LG G2 -G3 -G4 -G5 -G6

Oneplus 5

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω να βρω πιο επισημο firmware φοραω.Το βαζω στο kies και μου λεει "To GT-N7100 δεν υποστηριζει την λειτουργια"

Καμια ιδεα?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως γνωριζετε μετα την αποκρυψη μιας εφαρμογης πως την ξαναβρισκω ή την επαναφερω?
Metropolis watches and thoughtfully smiles...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...