Jump to content

Samsung Galaxy Note II (N7100)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση: Όταν σβήνετε τελείως τη συσκευή (Power κρατημένο --> Power off), όταν βγάζει ένα γρήγορο animation της Samsung, παίζει κάποιον ήχο ή όχι; Σ' εμένα δεν ακούγεται κάτι, απλά δείχνει το animation, μετά δονείται και σβήνει. Έτσι κάνει και σ' εσάς ή ακούγεται και κάποιος ήχος; Ευχαριστώ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση: Όταν σβήνετε τελείως τη συσκευή (Power κρατημένο --> Power off), όταν βγάζει ένα γρήγορο animation της Samsung, παίζει κάποιον ήχο ή όχι; Σ' εμένα δεν ακούγεται κάτι, απλά δείχνει το animation, μετά δονείται και σβήνει. Έτσι κάνει και σ' εσάς ή ακούγεται και κάποιος ήχος; Ευχαριστώ.

 

Oχι δεν ακουγεται κανενας ηχος. Stock Rom και Custom Rom το ιδιο :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το ξυπνητήρι,

Α. είστε root;

Β. έχετε κάποια εφαρμογή που κόβει τις διαφημίσεις;

 

Όχι και στα δύο. Μαμά εξαρχής και καμιά εφαρμογή για διαφημίσεις.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ακουγεται κανενας ηχος. Stock Rom και Custom Rom το ιδιο :)

Άψογα! Ευχαριστώ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση: Όταν σβήνετε τελείως τη συσκευή (Power κρατημένο --> Power off), όταν βγάζει ένα γρήγορο animation της Samsung, παίζει κάποιον ήχο ή όχι; Σ' εμένα δεν ακούγεται κάτι, απλά δείχνει το animation, μετά δονείται και σβήνει. Έτσι κάνει και σ' εσάς ή ακούγεται και κάποιος ήχος; Ευχαριστώ.

 

Σ εμενα(στοκ ρομ στοκ κερνελ με ρουτ) παιζει ο κλασικος ηχος οταν το κλεινω η οταν το ανοιγω...αλλα μαλλον το ειχα επιλεξει οταν εκανα εγκατασταση το simplistic framework

Link to comment
Share on other sites

Όχι και στα δύο. Μαμά εξαρχής και καμιά εφαρμογή για διαφημίσεις.
Διαβαζα πριν οτι καποιοι ισως εκαναν εκκαθαριση μνημης αφου ειχαν βαλει το ξυπνητηρι.Μην το κανετε ποτε αυτο οταν βασιζεστε πανω του για να σηκωθειτε,σε αρκετες περιπτωσεις θα σας πεταξει το ξυπνητηρι εκτος Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα πριν οτι καποιοι ισως εκαναν εκκαθαριση μνημης αφου ειχαν βαλει το ξυπνητηρι.Μην το κανετε ποτε αυτο οταν βασιζεστε σε αυτο για να σηκωθειτε,σε αρκετες περιπτωσεις θα σας πεταξει το ξυπνητηρι εκτος

 

Αν όμως ισχύει αυτό δεν είναι απαράδεκτο? Συν του ότι υπό συνθήκες (και μάλλον αυτό συμβαίνει όταν δεν χτυπάει μαζί με κάποιο very deep sleep) δεν κάνει εκκαθάριση το ίδιο το κινητό μια στο τόσο?

 

Εγώ πάντως σήμερα δούλεψα το extreme clock και φαίνεται καλό. Τουλάχιστον χτύπησε σίγουρα. Μάλιστα για δοκιμή πριν κοιμηθώ έκανα εκκαθάριση για να τσεκάρω ότι θα δουλέψει.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ με stock ROM και χωρίς root εδώ και 4 μήνες δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Το alarm χτυπάει κανονικά. Για την εκκαθάριση που λέτε, το μόνο που κάνω (όχι συχνά) είναι να "ακυρώνω" τις εφαρμογές που τρέχουν στο περιθώριο πατώντας παρατεταμένα Home και μετά το δεξί κουμπί (trashcan). Τίποτε άλλο.

 

Μέχρι και σήμερα το πρωί με ξύπνησε στις 6:30 το αναθεματισμένο (είχα ξεχάσει να το κλείσω λόγω 25ης Μαρτίου). :O

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ με stock ROM και χωρίς root εδώ και 4 μήνες δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Το alarm χτυπάει κανονικά. Για την εκκαθάριση που λέτε, το μόνο που κάνω (όχι συχνά) είναι να "ακυρώνω" τις εφαρμογές που τρέχουν στο περιθώριο πατώντας παρατεταμένα Home και μετά το δεξί κουμπί (trashcan). Τίποτε άλλο.

 

Μέχρι και σήμερα το πρωί με ξύπνησε στις 6:30 το αναθεματισμένο (είχα ξεχάσει να το κλείσω λόγω 25ης Μαρτίου). :O

 

Έτσι κι εγώ.

Δοκίμασα τώρα ακόμα και μετα από εκκαθάριση μια χαρά δούλεψε.

Αυτές οι εφαρμογές είναι ρυθμισμένες να ανοίγουν και πάλι μετά από εκκαθάριση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε πρόβλημα με το ξυπνητήρι,

Α. είστε root;

Β. έχετε κάποια εφαρμογή που κόβει τις διαφημίσεις;

 

Απλά για ενημέρωση : "Ναι και στα 2 και δεν έχω πρόβλημα"

 

Είμαι root και τρέχω την εφαρμογή AdFree...

Το ξυπνητήρι δουλεύει κανονικά... Ακόμα και με εκκαθάριση εφαρμογών δούλεψε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει το πρόβλημα εμφανίζεται περιστασιακά όχι τόσο μετά από εκκαθάριση αλλά μετά από πολύωρη απραξία του κινητού (πχ όλη νυχτα) το οποίο ενδεχομένως το βάζει σε πολύ βαθύ ύπνο με αποτέλεσμα να μην ενημερώνεται η ώρα. Τουλάχιστον αυτό ήταν εμφανές σε νέξους και δεν ξέρω αν παραμένει περιστασιακο πρόβλημα και στο νοτε2. Και όπως φαίνεται δεν συμβαίνει πάντα και σε όλους. Σε κάποιους στο xda λυνόταν προσωρινά με διακοπή και εκκαθάριση κασε της εφαρμογής του ρολογιού. Σε μένα συνέβη και όπως έγραψα πλέον χρησιμοποιώ εφαρμογή που ενδεχομένως να είναι πιο "επιμονη" στη λειτουργία της. Άσε που μου βάζει και μαθηματικά προβλήματα να λύσω αλλιώς δεν σταματάει και όπως είδα σήμερα με ξυπνάει ΣΊΓΟΥΡΑ! :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Τώρα τελευταία το youtube μου κάνει το εξής: όταν βλέπω ένα βίντεο και το γυρνάω σε κάθετη θέση Αντί για οριζόντια μου αφήνει μια μαύρη γραμμή στο πάνω μέρος πάνω από το σήμα του youtube και κάτω από την μπάρα πληροφοριών. Πρέπει να κάνω back στο προηγούμενο βίντεο για να φτιάξει, κάτι που όμως δεν φτιάχνει τελειως άφου όταν γυρίσω από landscape σε portrait πάλι το ίδιο κάνει.

 

Δεν είμαι και φοβερό αλλά μου το κάνει μετά την αναβάθμιση σε 4.2.2. Και γενικά συμπεριφερεται λίγο περίεργα μετά από την αναβάθμιση.

 

Τι λέτε να φταίει; Δεν είμαι ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει το πρόβλημα εμφανίζεται περιστασιακά όχι τόσο μετά από εκκαθάριση αλλά μετά από πολύωρη απραξία του κινητού (πχ όλη νυχτα) το οποίο ενδεχομένως το βάζει σε πολύ βαθύ ύπνο με αποτέλεσμα να μην ενημερώνεται η ώρα. Τουλάχιστον αυτό ήταν εμφανές σε νέξους και δεν ξέρω αν παραμένει περιστασιακο πρόβλημα και στο νοτε2. Και όπως φαίνεται δεν συμβαίνει πάντα και σε όλους. Σε κάποιους στο xda λυνόταν προσωρινά με διακοπή και εκκαθάριση κασε της εφαρμογής του ρολογιού. Σε μένα συνέβη και όπως έγραψα πλέον χρησιμοποιώ εφαρμογή που ενδεχομένως να είναι πιο "επιμονη" στη λειτουργία της. Άσε που μου βάζει και μαθηματικά προβλήματα να λύσω αλλιώς δεν σταματάει και όπως είδα σήμερα με ξυπνάει ΣΊΓΟΥΡΑ! :)

 

Εγώ πάντως όπως είπα και πιο πάνω, δεν είχα πρόβλημα ακόμα κι αφού έκανα όλα τα παραπάνω που προαναφέρω και το άφησα όλη τη νύχτα μετά από εκκαθάριση και δούλεψε... άρα ενδεχομένως να μην ισχύει αυτό με το βαθύ ύπνο... Δεν ξέρω...

 

by the way, ποια εφαρμογή alarm έβαλες ;

 

σου βάζει μαθηματικά να λύσεις μόλις ξυπνάς ; χαχαχαχα...

 

Εγώ πάντως σήμερα δεν θα μπορούσα να το κλείσω, μετά από ένα μπουκάλι τεκίλα χθες το βράδυ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι εγώ.

Δοκίμασα τώρα ακόμα και μετα από εκκαθάριση μια χαρά δούλεψε.

Αυτές οι εφαρμογές είναι ρυθμισμένες να ανοίγουν και πάλι μετά από εκκαθάριση.

Σε καποιες περιπτωσεις,αγνωστο για ποιο λογο,τυχαινει να μην το ξανανοιξει,το εχω τσεκαρει και τωρα και παλιοτερα.Ειναι ρισκο η εκκαθαριση μνημης οταν θελουμε να ξυπνησουμε κι εκτος αυτου δεν βλεπω τον λογο να κανει καποιος κατι τετοιο πριν κοιμηθει,απο μονο του το συστημα δεν θα κλεισει το ξυπνητηρι.
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Τώρα τελευταία το youtube μου κάνει το εξής: όταν βλέπω ένα βίντεο και το γυρνάω σε κάθετη θέση Αντί για οριζόντια μου αφήνει μια μαύρη γραμμή στο πάνω μέρος πάνω από το σήμα του youtube και κάτω από την μπάρα πληροφοριών. Πρέπει να κάνω back στο προηγούμενο βίντεο για να φτιάξει, κάτι που όμως δεν φτιάχνει τελειως άφου όταν γυρίσω από landscape σε portrait πάλι το ίδιο κάνει.

 

Δεν είμαι και φοβερό αλλά μου το κάνει μετά την αναβάθμιση σε 4.2.2. Και γενικά συμπεριφερεται λίγο περίεργα μετά από την αναβάθμιση.

 

Τι λέτε να φταίει; Δεν είμαι ρουτ.

 

Περίεργο... σε μένα λειτουργεί κανονικά...

 

Και μιας και ανέφερες την εφαρμογή YouTube, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου :

 

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να δουλεύει η εφαρμογή στο παρασκήνιο, παίζοντας τραγούδι για παράδειγμα ενώ θέλω να κάνω κάτι άλλο παράλληλα ;

 

Μέχρι στιγμής όταν βάζω τραγούδι να παίζει και πατήσω το home button για να ανοίξω οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή, η εφαρμογή σταματάει να παίζει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να συμβαινει κατι τετοιο. Μαλλον το ξυπνητηρι δεν οριζει σωστα τα wakelocks?

Ναι 4.1.2 ειμαι. Omega v11

Τα λες σιγά σιγά. Σε Stock unroot λοιπόν από τον Οκτώβρη που το έχω δεν έχει κάνει fail μια φορά το Alarm. Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις και τα παιδιά της omega για το θέμα αυτο μπας και έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά . Εδώ και 3 χρόνια κάτοχος iphone αποφάσισα να πάω σε androide και στη καλύτερη συσκευή που το λειτουργεί. Έχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις σελίδες του topic αλλά δεν θυμάμαι αν έχει προτείνει κανείς σας ένα bluettoth με καλώδιο που να λειτουργεί άψογα με τη συσκευή. Αν ξέρει κανείς θα μπορoύσε να με βοηθήσει ?
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... σε μένα λειτουργεί κανονικά...

 

Και μιας και ανέφερες την εφαρμογή YouTube, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου :

 

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να δουλεύει η εφαρμογή στο παρασκήνιο, παίζοντας τραγούδι για παράδειγμα ενώ θέλω να κάνω κάτι άλλο παράλληλα ;

 

Μέχρι στιγμής όταν βάζω τραγούδι να παίζει και πατήσω το home button για να ανοίξω οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή, η εφαρμογή σταματάει να παίζει...

Κατέβασε την εφαρμογή pvstar από το playstore και θα σωθείς..

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.asbit.pvstar

Κάνει αυτό που θέλεις..

Παίζει το βίντεο στο παρασκήνιο (σαν να ακούς mp3 ) και εσύ συνεχίζεις να κάνεις την δουλειά σου..

Κορυφή πραγματικά

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά . Εδώ και 3 χρόνια κάτοχος iphone αποφάσισα να πάω σε androide και στη καλύτερη συσκευή που το λειτουργεί. Έχω διαβάσει ΟΛΕΣ τις σελίδες του topic αλλά δεν θυμάμαι αν έχει προτείνει κανείς σας ένα bluettoth με καλώδιο που να λειτουργεί άψογα με τη συσκευή. Αν ξέρει κανείς θα μπορoύσε να με βοηθήσει ?

 

Έδω κοίταξες;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=347424

 

Όσον αφορά το ξυπνητήρι δεν εχω κανενα προβλημα 2, 5 μήνες τωρα και πάντα κανω εκαθαριση μνημης

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν λέμε εκκάθάριση μνήμης μάλλον εννοούμε στο task manager να πατήσουμε στην καρτέλα ram και να πατήσουμε το clear memory... Με αυτή τη διαδικασία το κινητό σκοτώνει όλες τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές με αποτέλεσμα να διακινδυνεύετε να "σβήσετε" και τη λειτουργία του alarm η οποία είναι ένα service που τρέχει στο παρασκήνιο.

Με το πάλαι ποτέ Samsung Omnia με windows λογισμικό είχε βουήξει ο τόπος σε σχετικό τόπικ σχετικά με τη μη ενεργοποίηση του alarm στην περίπτωση της τεχνιτής απελευθέρωσης μνήμης που γίνεται κάνοντας αυτή την διαδικασία. Και φυσικά την είχα πατήσει ουκ ολίγες φορές κάνοντας εκκαθάριση της μνήμης πριν κοιμηθώ.

Τώρα με το note κάνω εκκαθάριση μνήμης πριν την ενεργοποίηση του alarm και μετά απλά το βάζω σε flight mode και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

Δοκιμάστε όσοι έχετε πρόβλημα, ακόμα και αν έχετε ενεργοπιήσει το alarm να χτυπάει επαναλαμβανόμενα μέσα στην εβδμάδα, πριν κοιμηθήτε να το ξαναπατάτε για να είστε σίγουροι. Θα δείτε ότι δεν θα ξαναέχετε αντίστοιχο πρόβλημα.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα του alarm δεν έχει καμία σχέση με τους task managers. Είναι θέμα του Android. Σημειώνεται σε διαφορετικές συσκευές αλλά χωρίς να έχει βρεθεί γιατί.
Link to comment
Share on other sites

παιδες γιατι δεν βαζεται το alarmdroid απο Playstore?

ειχα και εγω θεμα με το alarm στο SGII οταν το ειχα..

μια δυο φορες δεν χτύπησε και απο τοτε εχω το alarmdroid..

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.splunchy.android.alarmclock&hl=el

αψογο λειτουργικό με πολυ ομορφο widget και δεν ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΔΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...

δοκιμάστε το αξίζει..

δεν θα ασχοληθείτε με το στοκ ποτε ξανα..

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή pvstar από το playstore και θα σωθείς..

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.asbit.pvstar

Κάνει αυτό που θέλεις..

Παίζει το βίντεο στο παρασκήνιο (σαν να ακούς mp3 ) και εσύ συνεχίζεις να κάνεις την δουλειά σου..

Κορυφή πραγματικά

Sent from my note

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για live streaming? δηλαδή να στριμάρεις e-radio στον browser σου στο παρασκηνιο ?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για live streaming? δηλαδή να στριμάρεις e-radio στον browser σου στο παρασκηνιο ?

 

Δεν χρειαζεται να το κανεις απο τον browser.

Κατεβασε το tune in radio απο το μαρκετ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω ότι αν και έκανα πρόσφατα ενα hard reset και έλυσαν τα θέματα μπαταρίας και lagging, συνεχίζω να έχω θέμα με το auto rotation. Συχνά-πυκνά κολλάει στο portrait mode και αρνείται να γυρίσει σε landscape. Το πρόβλημα λύνεται ΜΟΝΟ με reboot. Για να σας προλάβω: το έκανε ακόμα και αμέσως μετά απο το hard reset, προτού ακόμα προλάβω να περάσω κάποια εφαρμογή που ενδέχεται να το προκαλεί. Δοκίμασα την λύση που ανέφερε κάποιος φίλος μερικές σελίδες πριν (άνοιγμα της gallery, άνοιγμα και rotation μίας φωτό για να επανέλθει), αλλα εν ματαίω... Καμία άλλη πρόταση;

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note II (N7100)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...