Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1774

παιδια ενδιαφερομαι και εγω για ενα και επειδη διαβασα πολλα

γενικα ποιο μεντελο ειναι το πιο αξιοπιστο δοκιμασμενα χωρις bugs με wifi

κτλ?

και επισης προσεξα οτι ολα φορανε της ιδιας εταιριας τσιπ

και καρτας.

 

παιδια μια γνωμη εδω?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Οτι παρέλαβα MK808Β απο geekbuying.

Παραγγελία 19/6

Shipping Date 21/6

Οταν με το καλό βρώ χρόνο θα το δοκιμάσω.Οτι θέλετε ρωτήστε.

 

πόσο πήγε

τελωνείο το γλιτώνουμε?

 

Εγω 3 μέρες εχω λιώσει το ΜΚ808Β. Μεχρι τώρα παίζει οτι του έχω βάλει. νορμαλ 720p & 1080p τα έχει νεράκι.Πιο βαρια 1080p δεν έχω για να δοκιμάσω. Υπότιτλοι κομπλέ.

Το δουλεύω με ενα απλό ασύρματο ποντίκι + εφαρμογη remote control απο το κινήτο μου, εν αναμονή αυτού του Air-mouse&keyboard

Κάμερα δοκίμασα την Logitech C330 αλλα είχα μόνο ήχο στο SKype και όχι εικόνα. Αναμένω μια C170 φίλου για να δοκιμάσω πρίν αγοράσω.

Απο browsing-social networking-youtube κτλ όλα μια χαρά.

Οτι εφαρμογή εχω βάλει που χρησιμοποιώ και στο κινητό παίζει μια χαρα.

Εχω βάλει ενα usb hub στο usb του και εχω το ποντίκι + 3 θύρες ελέυθερες για μελλοντική χρήση (βλ. κάμερα)

Μια microSD 2gb που μου έιχε περισσέψει απο παλιο κινήτο για εξτρα χώρο.

Και στην OTG εναν 2,5" HDD που παίζει χωρίς εξωτερική τροφοδοσία και το ΜΚ808Β τον έχει χωρις πρόβλημα.

Σημείωση το ΜΚ808 του δίνω ρεύμα από το "τροφοδοτικό" που ήρθε μαζί, το οποίο δίνει 2Α.

 

Γενικά το πήρα για να αντικαταστήσω το WDTV 1st Gen που μας άφησε πρόσφατα και από την πρώτη στιγμή με υπερκάλυψε.

 

με ποια εφαρμογη το χειριζεσαι απο κινητο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

πόσο πήγε

τελωνείο το γλιτώνουμε?

 

Πριν από 20 μέρες που παρέλαβα την ταμπλέτα από το geekbuying το τελωνείο το γλίτωσα.

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Google andriod tv box GV-2 Rockchip RK2918 1.2GHz ARM Cortex A8 Android 2.3 operating system Full HD 1080P hardware video decod

υπαρχει κατι καπου να το αναβαθμισω?? ειναι στο 2.3 ακομα..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πόσο πήγε

τελωνείο το γλιτώνουμε?

Τότε λόγο προσφοράς βγήκε στα 34 ευρω.Και εννοείτε το γλυτώνεις το τελωνείο αμα παραγγείλεις με απλο ταχυδρομίο.

 

με ποια εφαρμογη το χειριζεσαι απο κινητο?

RKRemote λεγετε και το είχα βρεί στο geekbuying και το κατέβασα.

 

Google andriod tv box GV-2 Rockchip RK2918 1.2GHz ARM Cortex A8 Android 2.3 operating system Full HD 1080P hardware video decod

υπαρχει κατι καπου να το αναβαθμισω?? ειναι στο 2.3 ακομα..

ευχαριστω

Δεν ψάχνεις στα γνωστα φορουμ freaktab/slatedroid/xda μηπως βρείς κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Google andriod tv box GV-2 Rockchip RK2918 1.2GHz ARM Cortex A8 Android 2.3 operating system Full HD 1080P hardware video decod

υπαρχει κατι καπου να το αναβαθμισω?? ειναι στο 2.3 ακομα..

ευχαριστω

 

Αφου δουλευει αψογα, γιατι καιγεσαι για αναβαθμιση;

Για να γινει πιο αργο;

Link to comment
Share on other sites

οντως δουλευει αψογα αλλα μερικα παιχνιδια δεν τα τρεχει. και δυστυχως ειναι αυτα που παιζει η εγγονουλα μου. το google play μου γραφει οτι δεν ειναι συμβατη η συσκευη μου.:(:(:(

 

εν τω μεταξυ το ιδιο προβλημα εχω και με το τηλ. galaxy ace s5830. ξερετε που να κοιταξω για upgrade?

ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα.

Edited by kadioyla
Link to comment
Share on other sites

οντως δουλευει αψογα αλλα μερικα παιχνιδια δεν τα τρεχει. και δυστυχως ειναι αυτα που παιζει η εγγονουλα μου. το google play μου γραφει οτι δεν ειναι συμβατη η συσκευη μου.:(:(:(

 

εν τω μεταξυ το ιδιο προβλημα εχω και με το τηλ. galaxy ace s5830. ξερετε που να κοιταξω για upgrade?

ευχαριστω και συγνωμη αν σας ζαλισα.

 

Δεν παιζουν λογω hardware κυριως και οχι λογω λειτουργικου.

Δοκιμασε να κατεβασεις εκτος μαρκετ να δεις αν παιζουν.

ΥΓ

Επισης η τα παιδια δεν ειναι καλο να περνανε πολυ ωρα μπροστα στην οθονη.

Και αφου δεν παιζουν πως ειναι μονο αυτα που της αρεσουν;

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αλλα πιστεψε με, ενα εξαχρονο ειναι καλυτερα να καθεται και να εξικοιωνεται με την τεχνολογια παιζοντας παρα να βλεπει τα νεας εποχης καρτουν με αποκεφαλισμους και αλλα βαρβαρα . οσο για τον χρονο ειναι μολις μια ωρα που επιτρεπεται και τα παιχνιδια τα επεξε σε iphone και τα ξερει. γιαυτο θα σε παρακαλεσω αν ξερεις να με βοηθησεις αλλιως ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα κανοντας παρατηρησεις..... οπως και ναχει ομως σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. :):):):)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Σκεφτομαι να παρω ενα android tv box,κατα προτιμηση 4πυρηνο το οποιο δεν θα ειναι στικακι αλλα μικρο κουτι λογω χωρου.

 

Αυτα που ειδα απο geekbuying ειναι τα εξης :

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK908-Google-Android-4-1-Mini-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-2G-8G-BT-Black-315155.html

http://www.geekbuying.com/item/K-R42-Quad-Core-Google-Android-4-2-2-RK3188-28nm-Cortex-A9-1-6Ghz-Mini-TV-BOX-HDMI-HDD-Player-2G-8G-External-Wifi-Antenna-Ethernet-Port-with-IR-Remote-Controller-Black-317141.html

 

Θα συνδεθει ασυρματα σε αποσταση περιπου 5-6 μετρα απο το router.

 

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :

 

Ειναι προτιμοτερο το 4πυρηνο απο το 2πυρηνο μιας που δεν ειναι τρομερα τεραστια η διαφορα στην τιμη,σωστα?

Υπαρχει καποια αξιοπιστη και επωνυμη μαρκα σε τετοια tv boxes?

Θα εχω καποιο προβλημα με την ασυρματη συνδεση αν δεν εχει το box εξωτερικη κεραια?

Παιζουν με ολα τα ασυρματα πληκτρολογια-ποντικια?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσπαθησα να διαβασω το τοπικ ολο. Ερωτηση: Μπορει καποιος να προτεινει ενα αξιοπιστο android tv (ειτε στικακι ειτε σε μεγεθος σαν ρουτερ δεν μας πειραζει) που να εχει ο ιδιος στην κατοχη του και να ειναι ευχαριστημενος; Τι το θελω; Απλα σερφαρισματα. Ουτε games, oυτε κατεβασματα, ουτε ταινιες. Απλα να δουμε κανα ματσακι (πιπερι :X ) δηλαδη να αναγνωριζει τα βιντεο και να τα ανοιγει. Αυτο μονο.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να διαβασω το τοπικ ολο. Ερωτηση: Μπορει καποιος να προτεινει ενα αξιοπιστο android tv (ειτε στικακι ειτε σε μεγεθος σαν ρουτερ δεν μας πειραζει) που να εχει ο ιδιος στην κατοχη του και να ειναι ευχαριστημενος; Τι το θελω; Απλα σερφαρισματα. Ουτε games, oυτε κατεβασματα, ουτε ταινιες. Απλα να δουμε κανα ματσακι (πιπερι :X ) δηλαδη να αναγνωριζει τα βιντεο και να τα ανοιγει. Αυτο μονο.

 

ΩΩΩΩ ρε Νικόλα!!! Τι είπες τώρα??? Δεν το είχα σκεφτεί αυτό!!!:X

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετή πια χρήση κάνω ενα update της συμβιώσης με ενα MK808B.

Για την χρήση που το πήρα (media player) με έχει καλύψει 100%.

Οτι ταινια/βιντεο σε οτι φορματ/αναλυση και να είναι το έχει παίξει μια άψογα.

Για μετατροπή σε smartTV μιας κοινής τηλεόρασης είναι ότι πρέπει.

Άνετο youtube/vimeo/FB/Dropbox/Skype.

Σε οτι αφορά την πλοήγηση στο νετ δεν ειναι και οτι πιο άνετο.Το σερφαρισμα στο κινητό μου φαίνετε πιο εύκολο...

Για τον φίλο που ρώτησε χθες είδα το ΠΑΟΚ-Σαλκε απο τα γνωστά σιτε....

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος με ενα μηχανακι που το πήρα 35 ευρω και μου υπερκάλυψε το κενό του media player με πολλα +++

Αν θα το πρότεινα??Το συγκεκριμένο ίσως και όχι!!

Εχει κάποια βασικά προβλήματα.Οχι μονο το συγκεκριμένο αλλα πολλα "στικακια".

Τα προβλήματα που έχει είναι οτι επειδή είναι ΟΛΑ μαζι το ένα πάνω στο άλλο δημιουργούνται κολλήματα.

Συγκεκριμένα, επειδή η κεραία του wifi είναι μεσα στο στικακι, οτι δέκτη για ασυρματη συσκευή συνδέσεις στο στικακι lagαρει την συνδεση και συγχρόνως ρίχνει την ταχύτητα του Wifi. Μια άπλη λύση που έχω κανει έιναι μια επέκταση usb είτε σκέτη είτε σε ενα hub και έτσι ο δεκτης/πομπος του mouse/keyboard είναι μακρυά απο το wifi και έτσι δεν σκαλώνει.

Ισως να λύνετε και απλά χρησιμοποιώντας BT mouse/keyboard αλλα δεν εχω να δοκιμασω.

Αρα απο μένα αν άλλαζα τώρα συσκευη θα έπαιρνα κάποια που να έχει εξωτερικά την κεραιά του wifi είτε stick είτε box.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετή πια χρήση κάνω ενα update της συμβιώσης με ενα MK808B.

Για την χρήση που το πήρα (media player) με έχει καλύψει 100%.

Οτι ταινια/βιντεο σε οτι φορματ/αναλυση και να είναι το έχει παίξει μια άψογα.

 

Καλησπέρα φίλε, ευχαριστούμε για το update...

Όσον αφορά το κομμάτι του media player, χρησιμοποιείς κάποιο front end τύπου xbmc ή απλά απ΄το launcher του android με πχ mx player;

Έχεις δοκιμάσει ταινίες 1080p αν τις παίζει καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τώρα το δουλέυω με τον MXplayer. Εχω περασμένο και το xbmc αλλα ακόμα δεν το 'εχω δουλέψει αν και θέλω γιατι είναι πολύ μπροστά απο όλους τους άλλους.

1080p έχω μόνο ένα το οποίο το έπαιξε μια χαρα.Ηταν όμως sample απο ταινία, 720p με μεγάλο bitrate τα τρέχει νεράκι.

Αν ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο video/demo/sample που θες να δοκιμάσω πες μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πηρα το cx 919 tronsmart.

υπαρχει καποιος οδηγος για custom rom

και ποια ρομ προτεινετε?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πηρα το cx 919 tronsmart.

υπαρχει καποιος οδηγος για custom rom

και ποια ρομ προτεινετε?

 

Οι απόψεις σου? Γιατί και εγώ προς αυτό κλίνω...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις σου? Γιατί και εγώ προς αυτό κλίνω...

 

η αληθεια ειναι πως το εχω δυο μερες μονο χωρις να το εχω πολυ σκαλισει

γιατι ψαχνω να το ροοταρω και να βαλω καποια ρομ

παντως με μια πρωτη ματια ειναι ταχυτατο εχει πολυ ωραια αναλυση και το θεμα του

wifi που συζητιεται ειναι ανταξιο του Neo v που εχω.

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως το εχω δυο μερες μονο χωρις να το εχω πολυ σκαλισει

γιατι ψαχνω να το ροοταρω και να βαλω καποια ρομ

παντως με μια πρωτη ματια ειναι ταχυτατο εχει πολυ ωραια αναλυση και το θεμα του

wifi που συζητιεται ειναι ανταξιο του Neo v που εχω.

 

Έπαιξες κανένα 1080p?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξες κανένα 1080p?

οχι ακομα αλλα αν δεν κανω λαθος με στοκ ρομ νομιζω

πως δεν παιζει, απο αυτα που εχω διαβασει ειναι ψεμα

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια περασα μια custom rom

finless 1.4 4.2.2 λεγεται ολα καλα δειχνουν τα μονα που παρατηρησα μεχρι στιγμης

τα οποια με στοκ δεν τα ειχα δοκιμασει ειναι οτι μεσω bluetooth δεν μπορω να στειλω απο το κινητο

μου στο στικ αρχειο και οτι δεν διαβαζει φλασακι απο το usb otg με ενα ανταπτορακι που εχω απο το

κινητο. μπορει καποιος με στοκ να τα δοκιμασει και να μου πει?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Έχω το CX-919 περίπου 20 ημέρες. Με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο ως προς τη λειτουργία του και την ταχύτητά του. Είμαι με στοκ ρομ και μου ήλθε ρουταρισμένο από geekbying χωρίς προβλήματα σε περίπου 10 ημέρες. Το wifi με την εξωτερική κεραία έχει φουλ σήμα και χωρίς αποσυνδέσεις. Το Bluetooth και αυτό χωρίς προβλήματα. Έχω συνδέσει χωρίς καλώδιο otg απ’ ευθείας στη θύρα usb ασύρματο σετ πληκτρολόγιο με ποντίκι και λειτούργησε άμεσα. Επίσης χρησιμοποίησα προς δοκιμή δύο gamepad ένα ασύρματο και ένα με usb και τα αναγνώρισε αμέσως. Βέβαια για να τα χρησιμοποιήσεις σε παιχνίδια πρέπει να υποστηρίζονται από αυτά αλλιώς χρειάζονται εφαρμογές από playstore οι οποίες όμως εμένα δεν με εξυπηρέτησαν καθόλου. Σύνδεσα εξωτερικό σκληρό δίσκο 2.5 ιντσών 1Τ ο οποίος λειτούργησε κανονικά (είδα και ταινίες με προβολή στον mx player). Όλες οι συνδέσεις που αναφέρω έγιναν στην κανονική θύρα usb. Επειδή παρ’ όλο την ηλικία μου είμαι gamer έπαιξα αρκετά νέα παιχνίδια της gameloft χωρίς πρόβλημα. Γενικά την συσκευή την προτείνω ανεπιφύλακτα. Οδηγίες για φλασάρισμα root και custom roms μπορείται να βρείτε και εδώ http://blog.geekbuying.com/index.php/category/android-tv-stick-tv-box/cx-919/. Να διαβάζετε και τα σχόλια διότι κάποιοι προτείνουν και άλλους συνδέσμους.

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το CX-919 περίπου 20 ημέρες. Με έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο ως προς τη λειτουργία του και την ταχύτητά του. Είμαι με στοκ ρομ και μου ήλθε ρουταρισμένο από geekbying χωρίς προβλήματα σε περίπου 10 ημέρες. Το wifi με την εξωτερική κεραία έχει φουλ σήμα και χωρίς αποσυνδέσεις. Το Bluetooth και αυτό χωρίς προβλήματα. Έχω συνδέσει χωρίς καλώδιο otg απ’ ευθείας στη θύρα usb ασύρματο σετ πληκτρολόγιο με ποντίκι και λειτούργησε άμεσα. Επίσης χρησιμοποίησα προς δοκιμή δύο gamepad ένα ασύρματο και ένα με usb και τα αναγνώρισε αμέσως. Βέβαια για να τα χρησιμοποιήσεις σε παιχνίδια πρέπει να υποστηρίζονται από αυτά αλλιώς χρειάζονται εφαρμογές από playstore οι οποίες όμως εμένα δεν με εξυπηρέτησαν καθόλου. Σύνδεσα εξωτερικό σκληρό δίσκο 2.5 ιντσών 1Τ ο οποίος λειτούργησε κανονικά (είδα και ταινίες με προβολή στον mx player). Όλες οι συνδέσεις που αναφέρω έγιναν στην κανονική θύρα usb. Επειδή παρ’ όλο την ηλικία μου είμαι gamer έπαιξα αρκετά νέα παιχνίδια της gameloft χωρίς πρόβλημα. Γενικά την συσκευή την προτείνω ανεπιφύλακτα. Οδηγίες για φλασάρισμα root και custom roms μπορείται να βρείτε και εδώ http://blog.geekbuying.com/index.php/category/android-tv-stick-tv-box/cx-919/. Να διαβάζετε και τα σχόλια διότι κάποιοι προτείνουν και άλλους συνδέσμους.

Αυτά προς το παρόν.

 

με πιοα εκδοση σου ηρθε?

εχεις τσεκαρει με καποιο rootchecker οτι οντως ειναι ροοτ γιατι λενε οτι δεν ειναι?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...