Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα τον παρακάτω οδηγό, το θέμα μου είναι το βήμα 5, πως δηλαδή το συνδέεις στο Pc ? ( εφόσον δεν έχεις hdmi έξοδο )

 

How to Root UG802 Rockchip RK3066 mini PC

 

1. Download Moborobo

2. Download a modified version of SuperOneClick – Short Fuse (Originally found in Slatedroid link above).

3. Install Moborobo and start the program

4. Make sure USB Debugging is enabled on your tablet (Settings –> Developer Options)

5. Connect your UG802 mini PC to your PC

6. Wait for Moborobo to detect the device

7. Extract the contents of SuperOneClick

8. Run SuperOneClick.exe

9. Click on Root

 

It will says the device is already rooted, click “Yes” to proceed anyway.Enjoy! I assume those instructions should work for most (all?) RK3066 devices.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Βρήκα τον παρακάτω οδηγό, το θέμα μου είναι το βήμα 5, πως δηλαδή το συνδέεις στο Pc ? ( εφόσον δεν έχεις hdmi έξοδο )

 

How to Root UG802 Rockchip RK3066 mini PC

 

1. Download Moborobo

2. Download a modified version of SuperOneClick – Short Fuse (Originally found in Slatedroid link above).

3. Install Moborobo and start the program

4. Make sure USB Debugging is enabled on your tablet (Settings –> Developer Options)

5. Connect your UG802 mini PC to your PC

6. Wait for Moborobo to detect the device

7. Extract the contents of SuperOneClick

8. Run SuperOneClick.exe

9. Click on Root

 

It will says the device is already rooted, click “Yes” to proceed anyway.Enjoy! I assume those instructions should work for most (all?) RK3066 devices.

 

Εννοει, usb συνδεση…..με το pc

Αν θελεις και εικονα τοτε πρεπει να εισαι κοντα στην tv με hdmi καλωδιο.… .

Με αλλα λογια και τα δυο καλωδια συνδεδεμενα

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Εννοει, usb συνδεση…..με το pc

Αν θελεις και εικονα τοτε πρεπει να εισαι κοντα στην tv με hdmi καλωδιο.… .

Με αλλα λογια και τα δυο καλωδια συνδεδεμενα

 

Ααα οκ τοτενες......Άντε να το ρουταρω λοιπόν και αυτό....

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο περσι τον Οκτωβριο εχω το MK808 οπου βαζω τα custom ROMs του Finless Bob και κανω τη δουλεια μου. Το χω συνδεσει σ ενα usb hub της Belkin κι εκει πανω εχω βαλει εναν SATA 2.5" 500GB, ενα bluetooth remote με δικο του qwerty keyboard, ενα usb to ethernet adapter και μια webcam. Το μονο που δεν δουλευει καλα και μου κολλαει ειναι τα torrents, οποιο torrent προγραμμα και να βαλω κατεβαζει παρα πολυ αργα (κι ας μη χρησιμοποιω wifi αλλα ethernet) και σχεδον παντα κολλαει υστερσ απο λιγη ωρα. Εκτος απο τα torrents, σε ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ καλο και μακαρι να χα λιγο χρονο να ψαξω πως να διορθωσω το θεμα με τα torrents. Φερνει κ το Πλαισιο καποια αλλα εχουν τα μισα specs απο αυτα που βρισκεις στο ebay
Link to comment
Share on other sites

@masbass έχεις μετρήσει την ταχύτητα του internet με το speednet? Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το καλώδιο.

Τί κάμερα έχεις συνδέσει στο στικάκι?

 

Γενικά όσοι έχετε το mk808 αν μπορείτε να γράψετε ποιες webcam έχετε δοκιμάσει και είναι συμβατές. Κυρίως logitech έχω δει στο internet για το συγκεκριμένο στικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε πολλά μπορω να δοκιμασω, απλα δεν έχω καθολου χρονο, πρεπει να τεσταρω πχ: να μην κατεβαζω μεσω ethernet αλλα μεσω wifi, να σώζω στην εσωτερική Flash αντί του εξωτερικού σκληρού, κάποιον άλλο σκληρό δίσκο με άλλο USB controller κλπ κλπ. Αυτό που θέλει σίγουρα προσοχή είναι να βάλεις USB hub επώνυμο καλής ποιότητας (τα Belkin πχ είναι πολύ καλά) με τροφοδοτικό που να σηκώνει πάνω απο 2-3 Αmperes καθώς κι όλα τα USB καλώδια που συνδέουν τα peripherals να είναι πάλι από επώνυμες συσκευές (πχ φωτογραφικές μηχανές, εξωτ. σκληρούς δίσκους κλπ) κι όχι εκείνα τα generic που μας έρχονται με κάθε κινέζικο gadget που αγοράζουμε (ομοίως πέταξα αμέσως το τροφοδοτικό που ήρθε με το MK808 και παίρνει ρεύμα από το Belkin USB hub. Ε, θέλει ψάξιμο, όταν βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω γιατί είναι το μόνο μείον αυτής της συσκευής.

 

Η καμερα ειναι η LifeCam VX-800 της Microsoft, http://www.microsoft.com/hardware/en-us/p/lifecam-vx-800 αλλά πάντα περνούσα τα modified ROMs του Finless Bob που έχουν περισσοτερους drivers από τα official ROMS κι αν χρησιμοποιείς το official ίσως δεν την βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Οτι παρέλαβα MK808Β απο geekbuying.

Παραγγελία 19/6

Shipping Date 21/6

Οταν με το καλό βρώ χρόνο θα το δοκιμάσω.Οτι θέλετε ρωτήστε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ το MK 808 tv box, αλλά μου κόλλησε και δεν μπορώ να μπω στο μενού του, βγάζει μόνο το αρχικό Adroid, γμωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω? Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν βρες ακριβώς ποιό μοντέλο έχεις και στην συνέχεια βρες καποια ρομ ειτε official ειτε custom και ξαναφλασαρε.

λογικα θα στρώσει.

 

Πρώτη εμπειρία απο MK808B.

Το δοκίμασα πολύ λίγη ώρα. Αναγκαστικά του έδωσα ρεύμα απο τον φορτιστή του ο οποιός ειναι 2Α.

Η τηλεόρασή μου ενω του δίνει ρεύμα και ανάβει τα δείχνει όλα ροζ. Δείχνει να μη του φτάνει το ρεύμα.

Έβαλα ένα απλό ποντίκι και το χειρίζεσε άνετα.Δυστύχως χρειάζετε combo mouse-keyboard γιατι αλλιως με το ποντίκι η πληκτρολόγηση ειναι κουραστική και χρονοβόρα.

Το μηχανάκι ανάβει σχετικά πολύ γρήγορα.Αμέσως πήρε ανάλυση 1080p60Hz.

Wifi συνδέθηκε αμέσως. Με το ρούτερ δείχνει 36mbps ταχύτητα.Δεν το δοκίμασα παραπάνω γιατι δεν έιχα χρόνο. Πάντως ενα youtube video το φορτωσε γρήγορα.

To bluetooth δεν το δοκίμασα ακόμα.

Το μόνο σκάλωμα ήταν οτι στην πρώτη προσπάθεια δεν ήθελε να συγχρονίσει με το google account μου. Εβγαζε το κλασσικό can't establish connection with server κτλ κτλ.Εφάγε ένα factory reset και μετα ήταν μια χαρά. Και Playstore και FB και όλα.

 

Κριτίριο για μένα ειναι σαν media player (είδικα στα mkv) τι λέει.Ελπίζω να το δοκιμάσω σήμερα.

To 2o κριτήριο που είχα είναι το browsing/youtube/mediaplayer(photo&music) με καλύπτει πλήρως.

 

1) Είμαι σε αναζήτηση airmouse με Keyboard. Έχει να προτείνει κανείς κάποιο ή να με προστατέψει απο κακή αγορά??

2) Εκτος του droidmote υπάρχει άλλη εφαρμογή για χειρισμό του απο το smartphone??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτο εδω εχω:

http://www.ebay.com/itm/Mini-2-4GHz-Wireless-Keyboard-with-Touchpad-Portable-Keyboard-Mouse-Combo-New-/271233544092?pt=PCA_Mice_Trackballs&hash=item3f26c76f9c

 

πιανει μια χαρα απο 3.5 μετρα μακρυα και μ εχει βολεψει. Έχει μπόλικα τέτοια το ebay με touch area και/ή joysticks. Σαν player/library χρησιμοποιω το XBMC που βρισκει και κατεβαζει υποτιτλους, εξωφυλλα κλπ. Το μονο που δεν εχω βρει ακομα ειναι γιατι ενω εχω βαλει ενα 1080 kernel το xbmc πήζει τρελλά για να δειξει 1080 video ενω το παιζει μια χαρα το BS Player Free. Κάποιο setting κάπου θα θελει πειραγμα. Επίσης, εγω το έχω βγαλει απο το κουτακι του κι εχω εφαρμοσει πανω στα CPU & GPU μία ψύκτρα με ανεμιστηράκι που τραβάει από το πεντάβολτο του USB Hub για να χω το κεφαλι μου ήσυχο. Ελλάδα μένουμε κι αν ηδη η θερμοκρασία δωματίου το βράδυ είναι 20+ αντε να κρυωσει με σκετη ψύκτρα κλεισμένο σε κουτακι. Ετσι κ αλλιως πισω απ την TV είναι και δε φαίνεται και δεν έχει κάποιο θερμικό να μετράει και να το σβήνει αν ξεπεράσει κάποια θερμοκρασία οπότε μπορεί άνετα να καεί.

 

Edit: Απ οτι βλεπω το θεμα στα 1080 ειναι του XBMC κι οχι του MK808 οποτε μη το κατηγορω αδικα :-)

Edited by masbass
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χαίρομαι που σας βρήκα γιατί από smartphones σκαμπαζω, άλλα από tv box, άστα να πάνε!

 

Λοιπόν αγοράσα μέσω groupon ένα tv box που στις πληροφορίες συσκευής λέει v808 (δεν είμαι καθόλου σίγουρος μιας και δε το έχω μπροστά μου).

Τα specs είναι:

Dual Core ARM Cortex A9

OS Android 4.1.1

RAM 1GB

Μνήμη 4GB (Επεκτάσιμη με MicroSD)

3D Graphics

HDMI 1.4

 

Τιμή 89.90€.

 

Τι λέτε για τη τιμή; άξιζε;

 

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπιζω είναι το εξής....

Η λειτουργία του για switch off ουσιαστικά δε το κλείνει, απλα το βάζει σε"ύπνο". Έτσι έχω κατεβάσει εφαρμογή για power off πού το απενεργοποιεί εντελώς.

Την επόμενη για που πάω να το ανοιξω δε βλέπει η τηλεόραση με τη μια το hdmi κι έτσι βγάζω το καλώδιο μια δύο φορές μέχρι να φανεί σαν επιλογή στη tv.

Μήπως θα πρεπει να μη το απενεργοποιω τελικά; μπορεί να φταει κάτι άλλο;

 

Επίσης, πάλι καλά, παίζει τα πάντα από format και αυτός είναι ο λόγος που το πήρ άλλωστε.

 

Ευχαριστώ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως για το οικονομικό πιστεύω ότι έδωσες πολλά λεφτά !!!

Μέσω ebay βρίσκεις άνετα 4πυρηνο με 1 gb στα 60 € στην πόρτα σου

 

και με λιγότερα αντίστοιχο με αυτό που πήρες .....δες παρακάτω

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/Android-41-TV-Adapter-Smart-TV-Stick-Mini-PC-Dual-Core-MK808/190840841489/item

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο τιμή είναι λίγο ακριβό.

Σαν χαρακτηριστικα μοιάζει με generic ΜΚ808 αλλα με τα μισα λεφτα έπαιρνες πιο καλο μηχανάκι πια.

Αφου όμως σε καλύπτει δεν νομίζω οτι πρέπει να το σκεφτεσε.

Οσο για το poweroff, εγω του κάνω shutdown, και μετα βγάζω το usb του ρευματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Τη πατησα λοιπόν...:p

έπρεπε να το γνωρίζω καλά μιας και για αγορά smartphone το ψάχνω πολύ:

Δε πειράζει, το επόμενο για το σαλόνι κι αυτό στο δωμάτιο!

 

Ευχαριστώ παιδιά... Θα δοκιμασω και το κόλπο με το βύσμα για power off για να δω το θέμα μου με το hdmi.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Archos TV Connect για δείτε κι αυτό που το περιμένω από Ελληνική αντιπροσωπεία :-)

 

Τελικα φιλε το παρελαβες; τι λεει; αξιζει τα λεφτα του γιατι μου φανηκε αρκετα ακριβο σε σχεσει με τα υπολοιπα απο κινα. Στα specs δεν λεει ποσους πυρηνες εχει και μαλλον δεν εχει και bluetooth απο οτι ειδα.

 

Οι υπολοιποι τι λετε;

Θελω να μου προτεινετε ενα πληρες σετ με στικ, χειριστηριο, καμερα και οτι αλλο χρειαζεται, πακετο ή ξεχωριστα κομματια, εννοειτε να ειναι και τουμπανο στα χαρακτηριστικα !!! Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλε το παρελαβες; τι λεει; αξιζει τα λεφτα του γιατι μου φανηκε αρκετα ακριβο σε σχεσει με τα υπολοιπα απο κινα. Στα specs δεν λεει ποσους πυρηνες εχει και μαλλον δεν εχει και bluetooth απο οτι ειδα.

 

Οι υπολοιποι τι λετε;

Θελω να μου προτεινετε ενα πληρες σετ με στικ, χειριστηριο, καμερα και οτι αλλο χρειαζεται, πακετο ή ξεχωριστα κομματια, εννοειτε να ειναι και τουμπανο στα χαρακτηριστικα !!! Ευχαριστω

 

Καποιος να μου δωσει μια δοκιμασμενη συμβουλη;

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου δωσει μια δοκιμασμενη συμβουλη;

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK908-Google-Android-4-1-Mini-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-2G-8G-BT-Black-315155.html

Ολο το σετακι

Link to comment
Share on other sites

 

Ρε Λάκη... Στα reviews του. διάβασα πως έχει θέμα με τις HD ταινίες...

xbmc έχει?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καποιος να μου δωσει μια δοκιμασμενη συμβουλη;

 

Εγω 3 μέρες εχω λιώσει το ΜΚ808Β. Μεχρι τώρα παίζει οτι του έχω βάλει. νορμαλ 720p & 1080p τα έχει νεράκι.Πιο βαρια 1080p δεν έχω για να δοκιμάσω. Υπότιτλοι κομπλέ.

Το δουλεύω με ενα απλό ασύρματο ποντίκι + εφαρμογη remote control απο το κινήτο μου, εν αναμονή αυτού του Air-mouse&keyboard

Κάμερα δοκίμασα την Logitech C330 αλλα είχα μόνο ήχο στο SKype και όχι εικόνα. Αναμένω μια C170 φίλου για να δοκιμάσω πρίν αγοράσω.

Απο browsing-social networking-youtube κτλ όλα μια χαρά.

Οτι εφαρμογή εχω βάλει που χρησιμοποιώ και στο κινητό παίζει μια χαρα.

Εχω βάλει ενα usb hub στο usb του και εχω το ποντίκι + 3 θύρες ελέυθερες για μελλοντική χρήση (βλ. κάμερα)

Μια microSD 2gb που μου έιχε περισσέψει απο παλιο κινήτο για εξτρα χώρο.

Και στην OTG εναν 2,5" HDD που παίζει χωρίς εξωτερική τροφοδοσία και το ΜΚ808Β τον έχει χωρις πρόβλημα.

Σημείωση το ΜΚ808 του δίνω ρεύμα από το "τροφοδοτικό" που ήρθε μαζί, το οποίο δίνει 2Α.

 

Γενικά το πήρα για να αντικαταστήσω το WDTV 1st Gen που μας άφησε πρόσφατα και από την πρώτη στιγμή με υπερκάλυψε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε Λάκη... Στα reviews του. διάβασα πως έχει θέμα με τις HD ταινίες...

xbmc έχει?

Μου φαινεται δυσκολο τα 908/3188 να μην 'παιζουν" οτι παιζουν τα 808/3066! Υπομονη, μου΄ρχεται!

Support Netflix, XBMC, Droidmote, Tested by Geekbuying.com

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται δυσκολο τα 908/3188 να μην 'παιζουν" οτι παιζουν τα 808/3066! Υπομονη, μου΄ρχεται!

Support Netflix, XBMC, Droidmote, Tested by Geekbuying.com

 

Ναι για το xbmc το διάβασα μετά. Οπότε άκυρο

 

Όταν θα έχεις παραλάβει μιλάς... ;)

 

Μια ερώτηση μόνο (ίσως λίγο βλακώδης).

 

Πώς το χειρίζεσαι?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μόνο (ίσως λίγο βλακώδης).

 

Πώς το χειρίζεσαι?

Με τηλεχειριζομενο (bluetooth) πληκτρολογιο/ποντικι στην οθονη σου (τιβι ή πισι)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...