Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες μας που δυσκολευεσε να βοηθησουμε.

Τις προάλλες πέρασα την Finless 2.1 και εχω να σου πω να την βαλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πες μας που δυσκολευεσε να βοηθησουμε.

Τις προάλλες πέρασα την Finless 2.1 και εχω να σου πω να την βαλεις.

 

Εχω την αυτη τη εκδοση που μου εστειλαν και πρεπει να ειναι root να περασω το Finless?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμενα αυτή είχε.Το ροοταρισμα με το να περασεις αλλη ρομ δεν παιζει ρόλο.

Το κάνεις ανεξάρτητα με το τι ρομ εχει το stick.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφου το Flash tool σου βρίσκει το στικακι είσαι σε εύκολο δρόμο.

Επειδη πάω στα τυφλά μην παρεξηγήσεις αν γραψω κάτι που θεωρείτε δεδομένο και χαζο!!!

 

Ελπίζω να διαβασες το README FIRST.txt που σαν οδηγία λέει οτι αφού βλέπει το στικακι το πρόγραμμα πατας Reboot to Flash Mode.

Aν δεν το έχεις κάνει, δεν μπορείς να περάσεις την ρομ.

Αν το έχεις κάνει δεν δοκιμάζεις και με το alternative tool που έχει για boot σε flash mode και τέλος δοκίμασε και με το "κουμπάκι στην τρύπα" για boot σε flash.

 

Πραγματικά είναι πολύ έυκολη διαδικασία, οπότε μην αγωνεσε θα την βρούμε την άκρη!

 

Υγ.1. Βεβαιώσου οτι έχεις περάσει τους drivers σωστα. Οταν έβαλα πρώτη φορά το στικακι μου το αναγνώρισε τα Win7 αλλα πέρασα και τους drivers μεσω device manager. Το έκανες?

Υγ.2. Τα αρχεία του Finless τα εχεις αποσυμπιέσει ΟΛΑ σε εναν φάκελο ή τα ανοίγεις απο το συμπιεσμένο αρχείο???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ φίλε μου, χαρά μου που βοήθησα. Τελικά τί έφταιγε?

 

Οτι παρέλαβα Rii mini i8 απο Geekbuying (11 μερες έκανε να φτάσει!!!)

Δοκιμή απο Δευτέρα. Σαν άισθηση στο χέρι έχει πολύ καλή και σαν υλικά αψογη.

Στα ++++++ η επαναφορτιζόμενη μπαταρία του, η οποία είναι generic τύπου ΝΟΚΙΑ (BL-4C)!!!

Περισσότερα απο Δευτέρα.

 

Τι πρόγραμμα video player χρησιμοποιέιτε? Εχω την εντύπωση οτι το XBMC είναι μονόδρομος με το MX Player να ακολουθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεα σας παιδιά... μόλις πήρα στα χέρια μου από geekbuying(έλειπα εκτός πόλης) το ΜΚ808Β το οποίο βέβαια προορίζεται για δωράκι αλλά πριν το δώσω θέλω να περάσω την τελευταία rom (η finless με το netflix είναι από ότι διάβασα... σωστά?? γιατί μου ήρθε με την custom του Μαίου) και γενικά να το στρώσω κ να περάσω διάφορες εφαρμογές κ παιχνίδια γιατί ούτως η άλλως ότι κ αν γίνει πάλι εγώ θα ασχοληθώ.

Λόγω του ότι έχω το pipo max m9 η διαδικασία φλασαρίσματος είναι η ίδια ένεκα rockchip.

Μια ερώτηση μόνο... η συγκεκριμένη ρομ είναι προρουταρισμένη ή θα πρέπει να κάνω μετά το ρουτάρισμα??

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Edit: Τώρα μπήκα στο freaktab.com που αναφέρετε παραπάνω οπότε θα κατεβάσω από εκεί τη ρόμ (κατέβασα αυτή από το site του geekbuying αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια).

 

Λόγω του ότι δεν έχω τηλεόραση (δεν είμαι καθόλου φαν του είδους) σύνδεσα το tv box με το KVM switch που έχω + αυτό το ανταπτοράκι στην οθόνη του υπολογιστή μου (δεν έχει hdmi) οπότε παράλληλα μπορώ κ κάνω δουλειά κ στα δύο. Είδα λοιπόν ότι είμαι ήδη root αλλά λέω να το φλασάρω ξανά καλού κακού με την τελευταία έκδοση για να είμαι σίγουρη.

Το ερώτημα όμως είναι το εξής... κατέβασα και από το geekbuying και από το freaktab τις ρομ κ παρατήρησα ότι αυτή του geek είναι σχεδόν διπλάσια. Ποια προτείνετε?? Σημειωτέον ότι δε θέλω καθόλου κινέζικες εφαρμογές.

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων. :)

Edited by daltzi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να αγοράσω το ΜΚ809ΙΙΙ ή το Tronsmart CX-919. Κάποια συμβουλή για το τι να διαλέξω ή κάποια καλύτερη πρόταση πάντα καλοδεχούμενη.

Θα το συνδυάσω και με την πρόταση του φίλου mourgolykos για το dock station.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το transmart T428 A από geekbuying. Πρώτη φορά ασχολούμαι με TV BOX κ χω μερικές απορίες.

Σαν προιον είναι καλό;

Σαν εταιρεία κάνει αναβαθμίσεις και τώρα και στο μέλλον ή μόνο όσοι φτιάχνουν custom; ;Έχει υποστήριξη γενικά;

THX.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το transmart T428 A από geekbuying. Πρώτη φορά ασχολούμαι με TV BOX κ χω μερικές απορίες.

Σαν προιον είναι καλό;

Σαν εταιρεία κάνει αναβαθμίσεις και τώρα και στο μέλλον ή μόνο όσοι φτιάχνουν custom; ;Έχει υποστήριξη γενικά;

THX.

Τι να τις κάνεις τις αναβαθμίσεις. Τι θά ήθελες ν αλλάξεις? Παιζουν βίντεο, κάνουν τα πάντα αψογα. Καταργείς τον υπολογιστη για απλά πράγματα.

Και ποτέ να μην αναβαθμιστεί δεν υπαρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να τις κάνεις τις αναβαθμίσεις. Τι θά ήθελες ν αλλάξεις? Παιζουν βίντεο, κάνουν τα πάντα αψογα. Καταργείς τον υπολογιστη για απλά πράγματα.

Και ποτέ να μην αναβαθμιστεί δεν υπαρχει πρόβλημα.

 

Αν βγάλουν android 5.0 λέμε, θα το υποστηρίξει η εταιρεία στο προιον της ή θα σου πει πάρε το καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλουν android 5.0 λέμε, θα το υποστηρίξει η εταιρεία στο προιον της ή θα σου πει πάρε το καινούργιο;

 

Μα τι να το κάνεις και το 15.0? Αφου παίζει κανονικά και με 4.1.

Αν βγεί 10πυρηνος θα παίζει καλύτερα έτσι κι αλλιώς.

Παρτο να το χαρείς, αν σου περισσεύουν χρήματα και δεν θα λείψουν απο πουθενά αλλού. Γκατζετ είναι να χαλάμε ότι μας περισσεύει.:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Αγορασα το mk809 απο ebay.Εχω προβλημα με συνδεση στο wifi.Στο πατρικο μου συνδεεται με wifi αμεσως.Μολις προσπαθησα στο σπιτι,βαζω κωδικο,προσπαθει να κανει ληψη και με πεταει εξω βγαζοντας μνμ ´´αππφυγη κακης συνδεσης´´.Τι φταιει?τι μπορω να κανω?Να σημειωσω οτι στο android smartphone μπαινω σφαιρα.

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Αγορασα το mk809 απο ebay.Εχω προβλημα με συνδεση στο wifi.Στο πατρικο μου συνδεεται με wifi αμεσως.Μολις προσπαθησα στο σπιτι,βαζω κωδικο,προσπαθει να κανει ληψη και με πεταει εξω βγαζοντας μνμ ´´αππφυγη κακης συνδεσης´´.Τι φταιει?τι μπορω να κανω?Να σημειωσω οτι στο android smartphone μπαινω σφαιρα.

Ευχαριστω....

 

Καλημέρα,

 

κάποιος φίλος "παραπάνω" είχε παρόμοιο θέμα και είπε ότι το έλυσε με ένα restart του router...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι τικαρισμένο το κουτάκι που λέει να μην συνδέεται όταν η σύνδεση είναι κακή.

 

Έτοιμος να τα χώσω κι εγω για android pc tv. :worry: Πάνε τα L7 μας...

Link to comment
Share on other sites

Άρα απορρίπτετε η C170 και πάω κατευθείαν σε C270.

Thx for the info!!

 

 

Οταν μου ήρθε το ΜΚ808Β ενώ συνδεότανε δεν συγχρόνιζε με τίποτα με gmail/FB κτλ.

Του έκανα ένα reset σε factory default και ξεκόλλησε.Για δοκίμασε το.

 

Πως κανω reset σε factory default?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα στο νετ ότι πρέπει να του κάνω update με το καινούριο firmware και τώρα δουλεύει τέλεια, επιπλέον λένε ότι με το καινούριο update έχει πλέων αναβάθμιση OTA. :D

 

Πως εκανες update με το firmware?ειμαι λιγο ασχετος και εχω πελαγωσει που δεν μπορω να συνδεθω στο net μεσω wifi!!!

Link to comment
Share on other sites

Πως εκανες update με το firmware?ειμαι λιγο ασχετος και εχω πελαγωσει που δεν μπορω να συνδεθω στο net μεσω wifi!!!

 

Απο που το πηρες;

Link to comment
Share on other sites

Το περιεργο ειναι οτι οταν παω σε αλλο δικτυο,συνδεεται κανονικα...

 

Θελει αναβαθμιση γιατι το wifi εχει προβλημα. Μεταξυ μας πηγαινε στο geekbuying και ακολουθησε τα λινκ που δινει για υποστηριξη των προιοντων που πουλαει. Ειναι σωστοι οσο γινεται στο after sales service.

Και μην ξαναγορασεις απο εβαγ αν δεν εχουν υποστηριξη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδιαφερομαι και εγω για ενα και επειδη διαβασα πολλα

γενικα ποιο μεντελο ειναι το πιο αξιοπιστο δοκιμασμενα χωρις bugs με wifi

κτλ?

και επισης προσεξα οτι ολα φορανε της ιδιας εταιριας τσιπ

και καρτας.

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...