Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν ερθει θα γραψω εντυπώσεις και οτι ρωτάτε θα το απαντήσω.

Προς το παρών έχει φύγει απο τις 24/6 και αναμένω μεσα στην άλλη βδομαδα.

Για άρχη ασύρματο ποντίκι&πληκτρολογιο. Αν βρώ τα σκούρα θα παραγγείλω κάποιο απο τα συνδιαστικά airmouse που έχουν βγάλει με trackpad κτλ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1775

Για χειριστήριο χρησιμοποιώ ένα ασύρματο ποντίκι. Εναλλακτικά έχω δύο εφαρμογές host (mediashare κάτι) και client (RK controller) που λειτουργούν σα χειριστήριο από το κινητό μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα πύργο αντιδιαμέτρως απέναντι από την τηλεόραση. Σκεφτόμουν να αγοράσω HDMI για να τα ενώσω. Αλλά μαζί με αυτό θα έπρεπε να αγοράσω και κάρτα γραφικών η οποία να έβγαζε ήχο από το HDMI. Κάποιος μου πρότεινε ένα Android TV Box Mini PC και συγκεκριμένα αυτό

 

http://www.ebay.com/itm/Quad-core-Android-42-Cortex-A9-18GHz-HD-1080P-TV-box-MINI-PC-8GB-wifi-antenna-/360672234548

 

Είμαι λιγάκι επιφυλακτικός, θα στείλει εικόνα και ήχο μέσω wifi?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Το στικάκι το συνδέεις στην τηλεόραση μέσω hdmi και στέλνει κανονικά ήχο και εικόνα. Μόνο μην κάνεις το λάθος και χρυσοπληρώσεις το στικάκι από το link που έβαλες.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plug-CX-919-Android-4-1-1-Mni-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-1-6Ghz-2G-8G-BT-HDMI-Black-314978.html

 

Ή μπορείς να δεις και αυτό το οποίο πρέπει να είναι πιο γνωστό με μεγαλύτερη υποστήριξη (δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά τα προηγούμενα μοντέλα mk808 είναι αρκετά γνωστά):

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK908-Google-Android-4-1-Mini-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-2G-8G-BT-Black-315155.html

Link to comment
Share on other sites

Το στικάκι το συνδέεις στην τηλεόραση μέσω hdmi και στέλνει κανονικά ήχο και εικόνα. Μόνο μην κάνεις το λάθος και χρυσοπληρώσεις το στικάκι από το link που έβαλες.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plug-CX-919-Android-4-1-1-Mni-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-1-6Ghz-2G-8G-BT-HDMI-Black-314978.html

 

Ή μπορείς να δεις και αυτό το οποίο πρέπει να είναι πιο γνωστό με μεγαλύτερη υποστήριξη (δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά τα προηγούμενα μοντέλα mk808 είναι αρκετά γνωστά):

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK908-Google-Android-4-1-Mini-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-2G-8G-BT-Black-315155.html

 

Υπαρχουν τετοια με sim καρτα η η λυση ειναι εξωτερικο στικακι;

Link to comment
Share on other sites

Το στικάκι το συνδέεις στην τηλεόραση μέσω hdmi και στέλνει κανονικά ήχο και εικόνα. Μόνο μην κάνεις το λάθος και χρυσοπληρώσεις το στικάκι από το link που έβαλες.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plug-CX-919-Android-4-1-1-Mni-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-1-6Ghz-2G-8G-BT-HDMI-Black-314978.html

 

Ή μπορείς να δεις και αυτό το οποίο πρέπει να είναι πιο γνωστό με μεγαλύτερη υποστήριξη (δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά τα προηγούμενα μοντέλα mk808 είναι αρκετά γνωστά):

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK908-Google-Android-4-1-Mini-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-2G-8G-BT-Black-315155.html

 

Ευχαριστώ πολύ... Θα το κοιτάξω. Έχεις πάρει κάτι παρόμοιο?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τετοια με sim καρτα η η λυση ειναι εξωτερικο στικακι;

 

Τι να το κάνεις με sim ρε μαν? Αν το θες για να σερφάρεις, με το wifi λογικά θα έχει internet.

 

Το εξωτερικό από ότι διάβασα (μάλλον) δεν υποστηρίζεται από το android

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει αλλά το είχα ψάξει λίγο το θέμα για μια φίλη μου που ενδιαφέρεται και κοιτούσα το mk808.

 

Υπάρχουν στικάκια 3G που υποστηρίζονται σε tablets. Λογικά και στο tv box θα υποστηρίζεται αλλά δεν το βρίσκω και πολύ πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει αλλά το είχα ψάξει λίγο το θέμα για μια φίλη μου που ενδιαφέρεται και κοιτούσα το mk808.

 

Sorry ρε μαν, αλλά ψιλοαδυνατώ να το κατανοήσω... Θα μπορεί να στείλει ο υπολογιστής μέσω wifi εικόνα και ήχο στο ******** αυτό χωρίς θέμα? και 1080p?

 

Υπάρχουν στικάκια 3G που υποστηρίζονται σε tablets. Λογικά και στο tv box θα υποστηρίζεται αλλά δεν το βρίσκω και πολύ πρακτικό.

 

Το διάβασα στο thread του U30GT2...

Edited by christoforas

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα έχεις ολόκληρο λειτουργικό στο στικάκι για ποιο λόγο να στείλεις εικόνα και ήχο από το pc?

Απευθείας να το συνδέσεις λίγο δύσκολο. Μπορείς να κάνεις την σύνδεση μέσω πχ teamviewer αλλά δεν ξέρω πόσο πρακτικό θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παράγγειλα χτες αυτο.....

Μου φανηκε αρκετά καλή η τιμή του μαζί με το χειριστήριο του....Και έτσι και αλλιώς είχα διαβάσει ότι γενικά τα mk808 είναι αξιόπιστα....

Έκανα καλά που το πήρα σε αυτήν την τιμή ή έκανα πατάτα....??

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

@tolifz6. Νομίζω ότι έκανες πολύ καλή αγορά. Έχω πάρει εδώ και 9 μήνες το mk808 από aliexpress στα 60$ και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Παίζει τα πάντα, μέχρι ταινία 1080p dts 44gb (sin city) αψογα. Η επόμενη αγορά είναι το πληκτρολόγιο rc12 .
Nexus4, Xiaomi Mi4, Mi Pad, NOTE 10.1 2014 LTE
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενότητα στους XDA με πιο πολλά στοιχεία;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα έχεις ολόκληρο λειτουργικό στο στικάκι για ποιο λόγο να στείλεις εικόνα και ήχο από το pc?

Απευθείας να το συνδέσεις λίγο δύσκολο. Μπορείς να κάνεις την σύνδεση μέσω πχ teamviewer αλλά δεν ξέρω πόσο πρακτικό θα είναι.

 

Δεν έχεις άδικο... Το σκεφτόμουν για κανένα παιχνίδι μωρέ... Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, καλό μου ακούγεται... :p:D

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

@tolisfz6 είναι πολύ καλή επιλογή.

 

Επίσης υπάρχει και το mk808b που έχει επιπλέον bluetooth αν κάποιος ενδιαφέρεται:

http://www.geekbuying.com/item/MK808B-Dual-Core-Android-4-1-Jelly-Bean-TV-BOX-RK3066-Cortex-A9-1GB-RAM-8GB-ROM-Mini-PC-TV-Box---Black-313213.html

 

Το Bluetooth του υποστηρίζει πληκτρολόγιο BT Logitech ή μόνο δικό του?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα. :)

 

Τα πληκτρολόγια που συνδέονται στο android tv stick συνήθως έχουν ένα usb στικάκι. Τώρα αν το πληκτρολόγιο που έχεις εσύ λειτουργεί μέσω bluetooth μπορείς να το συνδέσεις κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα. :)

 

Τα πληκτρολόγια που συνδέονται στο android tv stick συνήθως έχουν ένα usb στικάκι. Τώρα αν το πληκτρολόγιο που έχεις εσύ λειτουργεί μέσω bluetooth μπορείς να το συνδέσεις κατευθείαν.

 

Ναι οκ... Έχεις δίκιο. Παραπάνω το χρησιμοποίησα, απλά τώρα μου ξέφυγε. :)

 

Σε ευχαριστώ και για την απάντηση

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

 

Εχω παρει αυτο

http://www.geekbuying.com/item/Rikomagic-MK802-IIIS-Dual-Core--Android-4-1-Jelly-Bean-Mini-PC-RK3066-1-6Ghz--Cortex--A9-1G-RAM-8G-ROM-HDMI-Wifi---Black-313499.html

πολυ καλο και 1080P ταινια ανετα

 

Μαζι και αυτο το dock

 

http://www.geekbuying.com/item/Measy-U2C--Best-Partner--USB-HDMI-DC-SD-Port-All-in-one-Dock--Stand-314556.html

Δεν ειναι απαραιτητο αλλα δινει hubx3 usb, hdmi, card reader

 

Και ενα

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plug-Universal-USB-Charger-AC-Power-Adapter-for-Tablet-PC-Cellphone-TV-box-Mini-PC-5V-2A-314297.html

Για να δωσω ρευμα στο dock ωστε να σηκωνει και εξωτερικους δισκους.

 

Το χρησιμοποιω με απλο ασυρματο πληκτρολογιο και mouse, βαζοντας το ανταπτορακι στο dock.

 

Για camera εβαλα την logitech c270 για απιστευτο skype στην τηλεοραση.

Κανει και η c170 αλλα ειναι πολυ χαλια η αναλυση.

 

Ρωτηστε οτι θελετε… ..

 

 

Edit: πηρα και αυτο… ..

http://www.geekbuying.com/item/Measy--H2V-1080P-HDMI--to-VGA--convertor-cable-for-Android-TV-Box---TV-Stick---MINI-PC-314924.html

 

Για να συνδεω ολα τα παραπανω σε ενα παλιο vga monitor που εχω… δινει και εξοδο (jack) για ηχο

Edited by mourgolykos

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

πρόσφατα αγόρασα ένα Android JB TV stick RK3066 UG802 το οποίο για την δουλειά που το πήρα κάνει μία χαρά ( παιχνίδια για τα παιδια και browsing), γρήγορο και σε συνδεση με ποντίκι και keybord δουλεύει άψογα !

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

1) Εχει βγει κάποια αναβάθμιση ή ξέρει κανείς που μπορώ να το ψάξω ?

2) Για να το κλείσω και να το ανοιξω αντίστοιχα επειδή δεν έχει κουμπί On-off το βγάζω και το βάζω στην μπρίζα αντίστοιχα, υπάρχει κάποιος άλλος πιο δόκιμος τρόπος ?

3) Yπάρχει οδηγός ρουτ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1. Μην ασχολεισαι με αναβαθμισεις αφου ειναι αψογο.

2. Καλο θα ειναι να βαλεις ενα διακοπτακι στο ξαλωδιο και να ΜΗΝ βαζεις στη μπριζα το φορτιστη ενω η συσκευη ειναι συνδεδεμενη.(γενικος κανονας).

Οι φορτιστες οι φτηνοι, κανουν μια υπερταση συχνα, μεχρι να ισορροπησουν την ταση.

Αν βγαζεις βαζεις βυσμα, καντο προσεκτικα.

3. Μαλλον αλλα δεν ξερω λεπτομερειες

Link to comment
Share on other sites

1. Μην ασχολεισαι με αναβαθμισεις αφου ειναι αψογο.

2. Καλο θα ειναι να βαλεις ενα διακοπτακι στο ξαλωδιο και να ΜΗΝ βαζεις στη μπριζα το φορτιστη ενω η συσκευη ειναι συνδεδεμενη.(γενικος κανονας).

Οι φορτιστες οι φτηνοι, κανουν μια υπερταση συχνα, μεχρι να ισορροπησουν την ταση.

Αν βγαζεις βαζεις βυσμα, καντο προσεκτικα.

3. Μαλλον αλλα δεν ξερω λεπτομερειες

 

1. με τρώει το χέρι μου :)

2. Αυτή την στιγμή απλά τον βγάζω από την μπρίζα για να κλείσει, θα ψάξω να βάλω παρεμβατικά ένα διακοπτάκι.

3. με τρώει το χέρι μου :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το gbox το έχει δοκιμάσει κανείς? Με τρώει και μένα το χέρι μου αλλά δεν το εμπιστεύομαι.Πιο πολύ με κόβω να καταλήγω σε nuc.
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

πρόσφατα αγόρασα ένα Android JB TV stick RK3066 UG802 το οποίο για την δουλειά που το πήρα κάνει μία χαρά ( παιχνίδια για τα παιδια και browsing), γρήγορο και σε συνδεση με ποντίκι και keybord δουλεύει άψογα !

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

1) Εχει βγει κάποια αναβάθμιση ή ξέρει κανείς που μπορώ να το ψάξω ?

2) Για να το κλείσω και να το ανοιξω αντίστοιχα επειδή δεν έχει κουμπί On-off το βγάζω και το βάζω στην μπρίζα αντίστοιχα, υπάρχει κάποιος άλλος πιο δόκιμος τρόπος ?

3) Yπάρχει οδηγός ρουτ ?

 

 

 

Στο stick mk802 iiis που εχω, στην μπαρα κατω μαζι με τα κουμπια back, home κλπ εχει και το shut down. Μηπως εχει και το δικο σου και θελει ενεργοποιηση, οπως το κουμπι capture screen ?

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Στο stick mk802 iiis που εχω, στην μπαρα κατω μαζι με τα κουμπια back, home κλπ εχει και το shut down. Μηπως εχει και το δικο σου και θελει ενεργοποιηση, οπως το κουμπι capture screen ?

 

δεν το εχω δει....και πως το ενεργοποιείς ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...