Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσο καιρο κανει το geekbuying? Τελωνειο παιζει ή οτι τιμη μου βγαλει στο checkout?

Πρωτη φορα παιρνω απο εκει, αλλα παιδια θα ξερουν (απο Aliexpress εκανε 12 μερες με SingaporePost). Τελωνειο οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Πρωτη φορα παιρνω απο εκει, αλλα παιδια θα ξερουν (απο Aliexpress εκανε 12 μερες με SingaporePost). Τελωνειο οχι.

 

Σήμερα παρέλαβα εγώ από geekbuying μία ταμπλετίτσα...

24.06 παρήγγειλα

27.06 στάλθηκε

σήμερα παραλήφθηκε...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Εγω 3 μέρες εχω λιώσει το ΜΚ808Β. Μεχρι τώρα παίζει οτι του έχω βάλει. νορμαλ 720p & 1080p τα έχει νεράκι.....

 

έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις torrents? Σύνδεση με internet κάνεις μέσω wifi μάλλον ε; Αν θυμαμαι καλα ethernet dongle δουλευει μονο πανω στην OTG

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανει το geekbuying? Τελωνειο παιζει ή οτι τιμη μου βγαλει στο checkout?

Στην παραγγελία του ΜΚ808Β έκανε 11 μερες απο την ημέρα αποστολής για να το παρω στα χέρια μου.Και έκαναν 3 μέρες για να το στείλουν.

Στην παραγγελία που έκανα προχθές για ενα airmouse το στείλανε μεσα σε 1 μέρα.

Τιμή checkout με ανάλογα την ισοτιμία φυσικά. Τελωνίο με SGpost δεν παίζει.

 

έχεις δοκιμάσει να κατεβάσεις torrents? Σύνδεση με internet κάνεις μέσω wifi μάλλον ε; Αν θυμαμαι καλα ethernet dongle δουλευει μονο πανω στην OTG

 

Δοκίμασα χθές.Κατεβάζει κανονικά.Σαν ταχύτητα δεν λέει και πολλά με το Wifi. Το ίδιο αρχειο σε λάπτοπ(wifi) κατέβαινε με 600-700kb/s ενω σε αυτό είχε πιάσει 200. Δυστυχώς το μεγεθός του, που είναι όλα στριμωγμένα σε μια μικρή πλακετίτσα, συν οτι το έχω και καταχωνιασμένο πίσω απο την TV δεν του επιτρέπει να πιάσει παραπάνω.Την δουλειά του την κάνει όμως με μια "μικρή" έκπτωση στην ταχύτητα!!

Σαν εμπειρία-ταχύτητα browsing είναι κομπλέ όμως.

Δεν σκοπεύω να το χρησιμοπιήσω για torrent αλλα αφου μπορει ειναι ενα +.

usb-ethernet δεν εχω να δοκιμάσω εστω για να δω αν ειναι ικανό για μεγαλύτερες ταχύτητες.

Δοκιμασα και XBMC και δουλευει μια χαρα.

Edited by panosvlass
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω το σκετο MK808 κι εμένα με USB ethernet dongle πανω στην OTG USB συνδεεται κανονικα με net αλλα στα torrents (που σωζει σε εξωτερικο USB δισκο) πηζει τρελλα και κατεβαζει με κατι ελαχιστα ΚΒ μεχρι που κολλαει εντελως υστερα απο λιγο. Δεν εχω ιδεα τι του φταιει, ισως οτι περναει μεσα απο 2 USB κι ισως αν το γυρισω σε wifi να ισιωσει (το router ειναι διπλα ακριβως οποτε δεν εχω τρελες απωλειες)
Link to comment
Share on other sites

Εγω 3 μέρες εχω λιώσει το ΜΚ808Β. Μεχρι τώρα παίζει οτι του έχω βάλει. νορμαλ 720p & 1080p τα έχει νεράκι.Πιο βαρια 1080p δεν έχω για να δοκιμάσω. Υπότιτλοι κομπλέ.

Το δουλεύω με ενα απλό ασύρματο ποντίκι + εφαρμογη remote control απο το κινήτο μου, εν αναμονή αυτού του Air-mouse&keyboard

Κάμερα δοκίμασα την Logitech C330 αλλα είχα μόνο ήχο στο SKype και όχι εικόνα. Αναμένω μια C170 φίλου για να δοκιμάσω πρίν αγοράσω.

Απο browsing-social networking-youtube κτλ όλα μια χαρά.

Οτι εφαρμογή εχω βάλει που χρησιμοποιώ και στο κινητό παίζει μια χαρα.

Εχω βάλει ενα usb hub στο usb του και εχω το ποντίκι + 3 θύρες ελέυθερες για μελλοντική χρήση (βλ. κάμερα)

Μια microSD 2gb που μου έιχε περισσέψει απο παλιο κινήτο για εξτρα χώρο.

Και στην OTG εναν 2,5" HDD που παίζει χωρίς εξωτερική τροφοδοσία και το ΜΚ808Β τον έχει χωρις πρόβλημα.

Σημείωση το ΜΚ808 του δίνω ρεύμα από το "τροφοδοτικό" που ήρθε μαζί, το οποίο δίνει 2Α.

 

Γενικά το πήρα για να αντικαταστήσω το WDTV 1st Gen που μας άφησε πρόσφατα και από την πρώτη στιγμή με υπερκάλυψε.

 

 

 

Στο ΜΚ802 iiis με logitech c170 πολυ χαλια ειχε αναλυση κατω απο vga. Με την logitech C270 εχω τελεια εικονα και ηχο στο skype.

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το MK908, το σύνδεσα όλα μια χαρά, προσπαθεί να συνδεθεί με το modem μου και δεν τα καταφέρνει, όλο Avoided poor internet connection μου βγάζει, ενώ το κινητό και το netbook συνδέονται κανονικότατα.

 

Ξέρει κανείς τί συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Στο ΜΚ802 iiis με logitech c170 πολυ χαλια ειχε αναλυση κατω απο vga. Με την logitech C270 εχω τελεια εικονα και ηχο στο skype.

Άρα απορρίπτετε η C170 και πάω κατευθείαν σε C270.

Thx for the info!!

 

Σήμερα παρέλαβα το MK908, το σύνδεσα όλα μια χαρά, προσπαθεί να συνδεθεί με το modem μου και δεν τα καταφέρνει, όλο Avoided poor internet connection μου βγάζει, ενώ το κινητό και το netbook συνδέονται κανονικότατα.

 

Ξέρει κανείς τί συμβαίνει?

Οταν μου ήρθε το ΜΚ808Β ενώ συνδεότανε δεν συγχρόνιζε με τίποτα με gmail/FB κτλ.

Του έκανα ένα reset σε factory default και ξεκόλλησε.Για δοκίμασε το.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν μου ήρθε το ΜΚ808Β ενώ συνδεότανε δεν συγχρόνιζε με τίποτα με gmail/FB κτλ.

Του έκανα ένα reset σε factory default και ξεκόλλησε.Για δοκίμασε το.

 

Τελικά βρήκα στο νετ ότι πρέπει να του κάνω update με το καινούριο firmware και τώρα δουλεύει τέλεια, επιπλέον λένε ότι με το καινούριο update έχει πλέων αναβάθμιση OTA. :D

Link to comment
Share on other sites

καμια φορα ειναι κακοκολλημενα τα καλωδια της κεραιας wifi και γειωνουν μεταξυ τους. Επισης τσεκαρε οτι εχεις το τελευταιο firmware, μπορει να υπαρχει πιο προσφατο που εχει καποιο software fix. Δες κι εδω:

http://www.freaktab.com/showthread.php?5696-Wifi-Connection-Problem-with-mk908

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύχρηστο χωρίς keyboard ή να πάρω πακέτο οπωσδήποτε; Γενικά το χρησιμοποιείτε ή φεύγει ο ενθουσιασμός μετά από λίγο;
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χρήση.Για νορμαλ-χαλαρη χρήση και με ενα σκέτο ποντίκι βολεύεσε.

Αν σκοπέυεις να το εχεις για chatting θελει πληκτρολόγιο.

Εγω πάντως παρήγγειλα ενα airouse-keyboard επειδη πιο πολυ έληγε η προσφορά του geekbuying και μου κόστησε ~10€

 

Το χρησιμοποιώ για το λόγο που το πήρα. Αντικατέστησα το WDTV που είχα και με το ΜΚ808Β απλά έχω και 100 ακομα δυνατότητες που όποτε θα τις χρειαστώ θα τις έχω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χρήση.Για νορμαλ-χαλαρη χρήση και με ενα σκέτο ποντίκι βολεύεσε.

Αν σκοπέυεις να το εχεις για chatting θελει πληκτρολόγιο.

Εγω πάντως παρήγγειλα ενα airouse-keyboard επειδη πιο πολυ έληγε η προσφορά του geekbuying και μου κόστησε ~10€........

 

ποιο πήρες και πως είναι για καθημερινη χρήση ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτό http://www.geekbuying.com/item/2-4G-Rii-Mini-i8-Wireless-Keyboard-with-Touchpad-for-PC-Pad-Google-Andriod-TV-Box-Xbox360-PS3-HTPC-IPTV-313519.html

αλλα ακόμα δεν μου έχει έρθει. Για την καθημερινή χρήση που κάνω ενα απλό ασύρματο ποντίκι αρκεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτό http://www.geekbuying.com/item/2-4G-Rii-Mini-i8-Wireless-Keyboard-with-Touchpad-for-PC-Pad-Google-Andriod-TV-Box-Xbox360-PS3-HTPC-IPTV-313519.html

αλλα ακόμα δεν μου έχει έρθει. Για την καθημερινή χρήση που κάνω ενα απλό ασύρματο ποντίκι αρκεί.

 

Οποιος θελει να δει αυτο το πληκτρολογιο, να παει σε mediamarkt το εχουν… .

Αλλα μονο για να το δει :geek:…… το εχουν 50€:mad:

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό Mini MK801C

Μόνο μειονέκτημα η μη υποστήριξη bluetooth dongle. κατά τα άλλα παίζει όλες τις ταινίες, και μπορώ να στείλω media απο το note στην τηλεόραση.

Απο τα mediamarkt πήρα το Playstation keyboard+mouse σε καλή τιμή (συνδέεται με οτιδήποτε bluetooth)

Edited by javaj
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χερια ενα mini tv for android. Tronsmart MK808

Cpu Rk3066 dual core cortexA9 1GB ram. 1080p hdmi

Συνδεω σε τηλ. και βγαζει μηνυμα οτι δεν υοοστηριζεται στη θυρα hdmi.

Ολα φαινονται να δουλευουν....φωτακια, πληκρολογιο κλπ.

Οταν αποσυνδεω το καλωδιο λεει δεν εχει σημα. Οταν το συνδεω λεει δεν υποστηριζεται.

Δοκιμασα και το game mode...τα ιδια.

Αλλη τηλεοραση με hdmi δεν εχω.

1.Εχει πεθανει η εχει ελπιδες;

2.Υπαρχει μετατροπεας σε dvi, vga, σκαρτ κλπ για τις αλλες οθονες που εχω;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έχω το ΜΚ908, οκ με το ιντερνετ, οκ με όλα, αλλά συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο WD και ενώ ανάβει το λαμπάκι του και το αναγνωρίζει (απο ότι καταλαβαίνω) δεν το βρίσκω ώστε να παίξει τα βίντεο που έχω μέσα.

 

Ξέρει κανείς τί πρέπει να κάνω? Υπάρχει κάποια διαδικασία?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έχω το ΜΚ908, οκ με το ιντερνετ, οκ με όλα, αλλά συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο WD και ενώ ανάβει το λαμπάκι του και το αναγνωρίζει (απο ότι καταλαβαίνω) δεν το βρίσκω ώστε να παίξει τα βίντεο που έχω μέσα.

 

Ξέρει κανείς τί πρέπει να κάνω? Υπάρχει κάποια διαδικασία?

 

Thanks

 

Ο δισκος σου ειναι σε format NTFS. Χρησιμοποιησε την εφαρμογή nexus media importer η παρομοια για να δεις τα δεδομένα του.

Τι μέγεθος ειναι ο δίσκος? Γιατι 1TB δεν μπορεί να τον διαβασει ουτε εμενα.

 

Εχω στα χερια ενα mini tv for android. Tronsmart MK808

Cpu Rk3066 dual core cortexA9 1GB ram. 1080p hdmi

Συνδεω σε τηλ. και βγαζει μηνυμα οτι δεν υοοστηριζεται στη θυρα hdmi.

Ολα φαινονται να δουλευουν....φωτακια, πληκρολογιο κλπ.

Οταν αποσυνδεω το καλωδιο λεει δεν εχει σημα. Οταν το συνδεω λεει δεν υποστηριζεται.

Δοκιμασα και το game mode...τα ιδια.

Αλλη τηλεοραση με hdmi δεν εχω.

1.Εχει πεθανει η εχει ελπιδες;

2.Υπαρχει μετατροπεας σε dvi, vga, σκαρτ κλπ για τις αλλες οθονες που εχω;

Ευχαριστω.

 

●Δοκιμασε αλλη τηλεόραση κάποιου φιλου σου.

●Μερικές φορές υπάρχει προβλημα με ανεπαρκη παροχη ρεύματος.

●Αλλαξε καλώδιο hdmi.

●Ψαξε αυτο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1996284νιμα, καπου διαβασα για γνωστό προβλημα στην συσκευη σου αναγνώρισης της τηλεόρασης.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Ο δισκος σου ειναι σε format NTFS. Χρησιμοποιησε την εφαρμογή nexus media importer η παρομοια για να δεις τα δεδομένα του.

Τι μέγεθος ειναι ο δίσκος? Γιατι 1TB δεν μπορεί να τον διαβασει ουτε εμενα.

 

Είναι μικρός ο δίσκος, 500αρης νομίζω.

 

Το θέμα είναι ότι κάνει θόρυβο ότι δουλεύει αλλά δεν τον βρίσκουν τα προγράμματα :

 

usb otghelper και paragonNT

Link to comment
Share on other sites

●Δοκιμασε αλλη τηλεόραση κάποιου φιλου σου.

●Μερικές φορές υπάρχει προβλημα με ανεπαρκη παροχη ρεύματος.

●Αλλαξε καλώδιο hdmi.

●Ψαξε αυτο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1996284νιμα, καπου διαβασα για γνωστό προβλημα στην συσκευη σου αναγνώρισης της τηλεόρασης.

 

Θα παω σε αλλη τηλεοραση.

Αυτο που δε σκεφτηκα ειναι το τροφοδοτικο.

Θα το παλεψω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρός ο δίσκος, 500αρης νομίζω.

 

Το θέμα είναι ότι κάνει θόρυβο ότι δουλεύει αλλά δεν τον βρίσκουν τα προγράμματα :

 

usb otghelper και paragonNT

 

Αν χρησιμοποιεις hub, τοτε θελεις ρευμα στο hub.

 

 

Θα παω σε αλλη τηλεοραση.

Αυτο που δε σκεφτηκα ειναι το τροφοδοτικο.

Θα το παλεψω.

Ευχαριστω.

 

Το καλωδιο hdmi που εχεις, παιζει με αλλη συσκευή?

 

Δοκιμασε αλλο καλωδιο, hdmi σε vga υπαρχουν αλλα εινα ακριβα εδω γυρω στα 50 ειναι αυτο

 

http://www.geekbuying.com/item/Measy--H2V-1080P-HDMI--to-VGA--convertor-cable-for-Android-TV-Box---TV-Stick---MINI-PC-314924.html

 

Στο ΜΚ802iiis, εχω βαλει και αυτο το ας το πω dock station

http://www.geekbuying.com/item/Measy-U2C--Best-Partner--USB-HDMI-DC-SD-Port-All-in-one-Dock--Stand-314556.html δινει 4 usb, card reader, και περνει ρευμα απο jack και micro usb

 

Φυσικα το ενυσχισα με

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plug-Universal-USB-Charger-AC-Power-Adapter-for-Tablet-PC-Cellphone-TV-box-Mini-PC-5V-2A-314297.html

Cube U30GT 2 -GM@t- v.4.2.2/v.2.04 20130810 stock

MK802 IIIS

SONY Experia NEO V

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

 

είχα διαβάσει το thread του Geekbuying. Ο τυπάς από το Geekbuying πρότεινε σε κάποια φάση ένα εκ των MK908 και CX919. Στα reviews του ΜΚ908 όμως διάβασα πως με τις HD ταινίες έχει ένα θεματάκι. Του έστειλα pm, ρωτώντας τον αυτό το θεματάκι αλλά και αν κάποιο από τα δύο υποστηρίζει Logitech πληκτρολόγιο και ποντίκι (ΒΤ).

 

Μου απάντησε πως υποστηρίζουν πληκτρολόγιο και ποντίκι logitech. Αναφορικά με το θέμα των ταινιών, όντως υπάρχει ένα θεματάκι και πιθανά θα λυθεί με κάποιο firmware update.

 

Έχει κανείς κάποια εμπειρία από αυτά τα δύο?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,ειμαι νεος κατοχος του Mini Tv Mk808b. Το αγορασα απο το Geekbuying. Θελω να περασω το Finless Rom στο Mini Tv αλλα δεν ξερω πως. Το διαβαζα στο freaktab.com για οδηγιες αλλα ειναι πολλες και δεν ξερω πως να το βαλω το σωστο Firmware...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...