Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έκανα paypal dispute για το Merimobiles. Αυτοί λένε πως το έχουν στείλει και δεν δίνουν τα λεφτά πίσω, χωρίς να υπάρχει τελικά tracking code ως τώρα (αυτό που έχουν δώσει δεν δουλεύει ακόμα...η παραγγελία ήταν από 29/9!) και εγώ είπα πως θα αρνηθώ την παραλαβή και θέλω τα λεφτά μου πίσω. Να δούμε ποιος θα κερδίσει...

 

Κατά τα άλλα περιμένω την συσκευή pre-rooted και pre-xbmc installed από Amazon.co.uk, έρχεται με Swiss Post και είναι..στο δρόμο ;-)

 

Μακριά από το Merimobiles, είναι άθλιοι!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα πριν από μερικές ημέρες από geekbuying το Tromsmart cx-919 το έβαλα σε μια τηλεόραση 32 ιντσών, εγκατέστησα και το xbmc, πήρα και ένα μίνι ασύρματο πληκτρολόγιο από ebay και είναι σκέτη απόλαυση. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους το έχουν, οταν απενεργοποιηθεί μετά από που ανάβει πάλι; Δεν βρήκα αν γίνεται και αυτό που κάνω είναι να το βγάζω από την τροφοδοσία και να το βάζω ξανά για εκκίνηση. Το έχω συνδεδεμένο μέσω hdmi.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εμενα τελικα μου στειλανε τρακινγκ χτες παρασκευη 18/10 και απο οτι ειδα μου το στειλανε με ταχυδρομειο σιγκαπουρης ενω παλια το στελνανε με ταχυδρομειο κινας. Αντε με το καλο να ερθει να δουμε τι λεη και να ετοιμασω ενα review
Link to comment
Share on other sites

Στα 1080p δεν τα πάει καλά το xbmc εφόσον δεν υποστηρίζει hardware acceleration. Μερικά σπασίματα στην εικόνα στα 720p στο xbmc πάντα τα έλυσα με δοκιμαστική έκδοση με υποστήριξη H/W, με θεαματικά αποτελέσματα και μεγάλη βελτίωση στα 1080p την οποία για όποιον ενδιαφέρεται μπορεί να την κατεβάσει ΕΔΩ. Όσον αφορά την εκκίνηση, το ερώτημα που έθεσα δεν κατάφερα τίποτα με το alt-ctrl-del και πιθανόν να μην το κανω σωστά ή να μην υποστηρίζει το πληκτρολόγιο μια και όπως είπα χρησιμοποιώ μίνι πληκτρολόγιο όπως ΑΥΤΟ. Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να γράψετε ελληνικά απο το εξωτερικό πληκτρολόγιο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να γράψετε ελληνικά απο το εξωτερικό πληκτρολόγιο;

Δοκίμασε το External keyboard helper. Αυτό χρησιμοποιώ και είναι τέλειο. Ακόμα και τονισμός όμως στα κλασικά πληκτρολόγια. Το καλύτερο ακόμα είναι ότι αποκρύπτει το ενσωματωμένο πληκτρολόγιο και γράφεις άνετα.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι android tv box να παρω μεχρι 70 ευρω αυστηρα και να εχει μαζι ελληνικα απο αξιοπιστο καταστημα, μαλλον θα παω για το cs968 που ηθελα να παρω αλλα απο πιο μαγαζι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι android tv box να παρω μεχρι 70 ευρω αυστηρα και να εχει μαζι ελληνικα απο αξιοπιστο καταστημα, μαλλον θα παω για το cs968 που ηθελα να παρω αλλα απο πιο μαγαζι?

 

Καλημερα περιμενε 2 βδομαδες να μου ερθει απο merimobiles που το πηρα στα 63ε να γραψω ενα review και οτι θες να με ρωτησης και μετα αν σου κανει παρτο αλλα σε τετοια λευφτα δυσκολα να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το External keyboard helper. Αυτό χρησιμοποιώ και είναι τέλειο. Ακόμα και τονισμός όμως στα κλασικά πληκτρολόγια. Το καλύτερο ακόμα είναι ότι αποκρύπτει το ενσωματωμένο πληκτρολόγιο και γράφεις άνετα.

Πολύ καλό.Το μόνο θέμα που παρατήρησα είναι ότι δεν αναγνωρίζει απο την αρχή όλους τους χαρακτήρες π.χ. δε μου βάζει κενό και ειδικούς χαρακτήρες, και πρέπει να τους φτιάξεις έναν-έναν.Ειδα κάποια tutorial που έβγαλε ο developer και πιστεύω θα το καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από το dealsprime παραγγέλνω και μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο θέμα.

Εμένα από εκεί μου βγήκε στα 64.22 το cs968.

 

Στο dealsprime ελληνικα εχουν?

και το root για ποιο λογο χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχειςκανείς χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο ?

 

http://www.mixeshop.com/measy-u2cd-mini-pc-holder-hdmiusb-extension-hdmi-in1rotatable-hdmi-out1-usb3-sdmmc1-3-ports-usb-hub_p2386.html

 

Το σκέφτομαι για μία λύση ΄΄άνοιξε΄΄ - κλείσε΄΄ χωρίς να χρειάζεται να αποσυνδέσεις το ρεύμα καθώς και να μην είναι το stick σε θέση πίσω από την tv άρα μάλλον και πιο καλή λήψη του wifi

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά φαίνεται πάρα πολύ πρακτικό. Ουσιαστικά μετατρέπεις το tv stick σου σε tv box

μάλλον θα το παραγγείλω εντός των επομένων ωρών :)

Για να καταλάβω , ουσιαστικά πλέον το συνδεείς επάνω το stick και μετά μέσω usb στην tv , σωστά ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχουν. Root χρειάζεσαι για πολλά πράγματα, όπως π.χ για το titanium backup

 

Το root ξερω πως ειναι must για το κινητο, αλλα δεν πιστευω οτι θα χρησιμοποιω εφαρμογες που να θελουν root στο κινητο πχ χρησιμοποιοω το Greenify.

το titanium backup σε τι χρησιμευει στο android box για να βγαλω καποιες εφαρμογες του συστηματος?

Edit: Root πως μπορω να κανω στο cs968?

Edited by chourdis
Link to comment
Share on other sites

Όχι με hdmi καλώδιο το συνδέεις γιατί απ'ότι βλέπω το dock έχει θύρα hdmi πάνω. Το συγκεκριμένο στικάκι το έχεις για να παραγγείλεις το dock? Γιατί δεν ξέρω αν δουλεύει με άλλο στικ

 

Δεν βλέπω κάπου να αναφέρει ότι είναι συμβατό μόνο με το συγκεκριμένο στικ........

Για να καταλάβω, το στικ συνδέεται με την hdmi , μετά με την tv με τι συνδεεται ? Μέσω usb ή κάνω λάθος ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Root χρειάζεται άμα θέλεις να το χειρίζεσαι και από το android κινητό σου με το droidmote.
Link to comment
Share on other sites

Και για να βγάλεις εφαρμογές και για να κάνεις backups. Επίσης το root χρησιμεύει π.χ για να αλλάξεις τα partitions και να βάλεις περισσότερο χώρο για εφαρμογές. Μπορείς ακόμα να κάνεις overclock και πολλά άλλα όπως π.χ να του περάσεις linux

Root δεν το έχω ψάξει ακόμα πως γίνεται, αλλά όταν μου έρθει θα το ψάξω και θα το rootάρω

 

Οταν το παρεις να κανεις ενα οδηγο εαν γινεται (εαν εχεις χρονο και δεν βαριεσαι)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το CS928 σας φαίνεται καλό? Εχει και ethernet που γενικώς λείπει από άλλα...

http://www.fasttech.com/products/1110/10005975/1460106-cs928-dual-core-android-4-2-jellybean-tv-box-8gb

 

Το κατάστημα είναι ΟΚ αφού εχω ολοκληρώσει πάνω από 10 παραγγελίες από άλλα πράγματα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το στικ κουμπώνει πάνω στο dock με hdmi. To dock πάνω έχει άλλη μια θύρα hdmi με την οποία συνδέεται με την τηλεόραση μέσω καλωδίου hdmi. Επίσης το dock έχει πάνω 2 καλώδια, το ένα είναι usb και μπαίνει στην θύρα usb που είναι πάνω στο στικ και το άλλο καλώδιο είναι microusb και συνδέεται στην θύρα microusb που είναι πάνω στο stick

Οκ κατανοητό,

έστειλα και μηνυμα στον πωλητή για την συμβατότητα και αν είναι οκ και αυτό το παράγγειλα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ενα UG802......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για surf στο διαδίκτυο, προβολή βίντεο από το YouTube και χρήση του xbmc με Ελληνικά μέχρι 70 ευρώ τι προτείνετε!?

Εγώ λέω να πάω στο cs968

Link to comment
Share on other sites

Για surf στο διαδίκτυο, προβολή βίντεο από το YouTube και χρήση του xbmc με Ελληνικά μέχρι 70 ευρώ τι προτείνετε!?

Εγώ λέω να πάω στο cs968

 

την ιδια απορια εχω και εγω για xbmc online streaming 1080p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το minix Neo X7 - το δοκιμάζω το rottaρω και κανω ενα review

 

Θα ήθελα να το τσεκάρεις με 1080p ταινία... xbmc έχει από την κινεζομαμά του?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...