Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα ένα ΕΔΩ ένα αναλυτικό.

 

Στο review είδα αυτό αλλά εμένα με ενδιαφέρει το Xbmc

XBMC for Android does not have hardware decoding support despite the Prometheus having an Amlogic chipset. Tronsmart did informed that they are currently working with the XBMC team for a proper port with hardware decoding support.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Κατέβασε το Busybox installer από το market και δοκίμασε

Δεν πέτυχε ούτε αυτό. Ενώ μου βγάζει στην αρχή της εγκατάστασης του Busybox, η συσκευή σας είναι rooted, στο τέλος πριν ολοκληρωθεί, η εγκατάσταση απέτυχε. Δοκίμασα επίσης απο το super user να βάλω το SuperSu βρίσκει το προηγούμενο αλλά όταν με ρωτάει αν θέλω να αντικαταστήσω την εφαρμογή και να κάνει αναβάθμιση τα binaries files, πάλι η εγκατάσταση απέτυχε.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο απο αυτα τα στικακια να δεχεται εξωτερικο σκληρο;

Εμενα με ενδιαφερει να το ενωσω με μια LG plasma tv και να βλεπω κατεβασμενες ταινιες.

Φυσικα και web surfing απαραιτητο. Η tv και το usb της παιζουν ρολο στην ταχυτητα μεταδοσης των δεδομενων; Η συνδεση συνηθως γινεται με hdmi και usb μαζι;

 

Σε αυτο το cs968 βγαζει μεσω της οπτικης 5:1 dts surround?

Επισης κανονικο logitech ασυρματο keyboard μπορει να δουλεψει πανω του;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τα στικάκια δέχονται εξωτερικό σκληρό απλά αν είναι 3.5" χρειάζεται και δικιά του τροφοδοσία.

Το usb πάντα παίζει ρόλο στην ταχύτητα μετάδοσης των δεδομένων.

Η σύνδεση γίνεται ή με hdmi και σε usb της τηλεόρασης, ή με hdmi και την εξωτερική τροφοδοσία του stick (προτεινόμενο).

Όσο για το αν βγάζει to cs968 5:1 dts surround μέσω της οπτικής αυτό δεν το ξέρω, ίσως αυτό να σε ενδιαφέρει http://www.freaktab.com/showthread.php?7437-Patched-libmedia-so-for-CS968-stock-firmware-to-enable-XBMC-s-spdif-hdmi-passthrough&highlight=cs968

Διάβασα το λινκ αλλα μιλάει για spdif. Αφού το βύσμα είναι optical (δηλαδή είναι αυτό με την ακτίνα) έχει διαφορά με το spdif που είναι coaxial.

1 βύσμα εξόδου ήχου δεν έχει αυτό το μοντέλο; σε optical;

 

Επίσης κανονικό ασύρματο keyboard παίζει με αυτό;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι θα δουλέψει μιας και όλα αυτά τα tv box/στικάκια έχουν πανω-κάτω το ίδιο hw.Προσωπικά με το tronsmart mk908 δουλεύω κανονικά το ασύρματο πληκτρολόγιο logitech k230 (με το πρόγραμμα keyboard external helper pro) το οποίο το έχω συνδέσει σε usb hub και απο εκει στην usb otg θύρα του στικ.Επισης πιστεύω ότι η hdmi σύνδεση της τηλεόρασης δε παίζει κάποιο ρόλο στην ταχύτητα της συσκευής μιας και με το ανταπτοράκι απο micro hdmi σε vga,το συνδέω και σε pc vga monitor και η ταχύτητα ειναι ίδια. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έξοδο ήχου βγάζει από την hdmi, την optical ή την a/v

Ασύρματο keyboard θα παίζει κατά 99.999999%

 

Σύμφωνοι, αλλά κανένα από τα 3 που ανέφερες δεν είναι spdif βύσμα. Το λέω γιατί έχω τώρα pc σε σύνδεση με hifi μέσω spdif για να έχω τις HD ταινίες με DTS.

Αφού το παράγγειλες, θα περιμένω να το πάρεις και να κάνεις καμιά δοκιμή αν δεν σου κάνει κόπο και έχεις ανάλογο hifi για δοκιμή.

 

Σχετικά με το keyboard, κοιτάω και το Rf500, αλλά δεν βρίσκω πολλά γνωστά μαγαζιά στο ίντερνετ για αγορά. Έχετε κάτι ανάλογο και οικονομικό να προτείνετε;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To rf500 που γράφεις είναι αυτό ;

 

Αυτό εδώ μαζί με το στικακι

 

http://www.amazon.co.uk/touchpad-android4-0-4-Dual-core-high-definition-wireless/dp/B00D1HVU80

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν να παίζουν αρχεία βίντεο 1080p μέσω xbmc κατεβάστε την έκδοση Gotham Alpha 8 από ΕΔΩ η οποία έχει ενεργοποιημένο το H/W από προεπιλογή. Δοκιμασμένη και δουλεύουν τα πρόσθετα βίντεο που δοκίμασα εκτός του YouTube. To Monsters of university 1080p το έπαιξε νεράκι. Μιλάω πάντα για συσκευές με chip RK3188. Έχετε υπ΄ όψιν ότι είναι δοκιμαστικές εκδόσεις και καλό θα ήταν εάν έχετε την δυνατότητα να δοκιμάσετε πρώτα σε κάποια άλλη συσκευή ώστε να μην χάσετε τις ρυθμίσεις της τρέχουσας στη συσκευή σας.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αγόρασα πριν από μερικές ημέρες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά περίμενε να σου πουν την γνώμη τους και τα άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι στο θέμα. Θα σου πρότεινα να μην το αγοράσεις με το air mouse & keyboard γιατί είναι λίγο δύσχρηστο. Πωλείται και χωρίς αυτό κατά 15€ περίπου λιγότερα και να πάρεις κάποιο άλλο από eBay όπως Αυτό πού είναι όλα σε ένα και έχει και οπίσθιο φωτισμό η Αυτό χωρίς φωτισμό.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αγόρασα πριν από μερικές ημέρες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά περίμενε να σου πουν την γνώμη τους και τα άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι στο θέμα. Θα σου πρότεινα να μην το αγοράσεις με το air mouse & keyboard γιατί είναι λίγο δύσχρηστο. Πωλείται και χωρίς αυτό κατά 15€ περίπου λιγότερα και να πάρεις κάποιο άλλο από eBay όπως Αυτό πού είναι όλα σε ένα και έχει και οπίσθιο φωτισμό η Αυτό χωρίς φωτισμό.

απο αυτο το κατασημα το πηρεσ? ποσεσ μερεσ εκανε να σ ρθει? http://www.geekbuying.com/item/Multi-media-Remote-Control-with-Touchpad-Function-Handheld-Air-Fly-Mouse-Keyboard-318903.html αυτο το χειρηστηριο ειναι ευχρηστο?

Edited by aris1417
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να πάω στο Tronsmart CX-919 αντί του tronsmart Prometheus?

Εάν πάω στο πρώτο χρειάζομαι ένα USB hub ποιο λέτε να πάρω

Link to comment
Share on other sites

απο αυτο το κατασημα το πηρεσ? ποσεσ μερεσ εκανε να σ ρθει? http://www.geekbuying.com/item/Multi-media-Remote-Control-with-Touchpad-Function-Handheld-Air-Fly-Mouse-Keyboard-318903.html αυτο το χειρηστηριο ειναι ευχρηστο?

Από Geekbuying το πήρα και ήρθε σε 23 ημέρες. Καλύτερο το πληκτρολόγιο αυτό. Κι εγώ το σετ στην προηγούμενη σου δημοσίευση αγόρασα αλλά τόσο δύσχρηστο το πληκτρολόγιο που το έβαλα στην άκρη και αγόρασα άλλο από το eBay.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αγόρασα πριν από μερικές ημέρες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά περίμενε να σου πουν την γνώμη τους και τα άλλα παιδιά που είναι πιο έμπειροι στο θέμα. Θα σου πρότεινα να μην το αγοράσεις με το air mouse & keyboard γιατί είναι λίγο δύσχρηστο. Πωλείται και χωρίς αυτό κατά 15€ περίπου λιγότερα και να πάρεις κάποιο άλλο από eBay όπως Αυτό πού είναι όλα σε ένα και έχει και οπίσθιο φωτισμό η Αυτό χωρίς φωτισμό.

 

Με μπέρδεψες.

Το 2ο link ή το 3ο θεωρείς καλύτερο και γιατί;

Το 3ο πάντως είναι ίδιο με το RF500 που αναφέρω νωρίτερα, αλλά στο link αυτό δεν στέλνουν Ελλάδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αυτό είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

 

Πλεονεκτήματα του cx-919 έναντι του Prometheus:

Τετραπύρηνη CPU έναντι διπύρηνης

Τετραπύρηνη GPU έναντι διπύρηνης

Εξωτερική κεραία wifi αν και λένε οτι το prometheus έχει εξαιρετικό σήμα

Μέγεθος

 

Πλεονεκτήματα του Prometheus έναντι του cx-919:

Ethernet (παίρνει και το cx-919 μέσω αντάπτορα)

3 usb

A/V out

Full H/W acceleration στο xbmc

διακόπτης on-off

τιμή

Μικρότερη θερμοκρασία λειτουργίας

 

Εν ολίγοις αν πάρεις το cx-919 θα έχεις ένα πιο δυνατό mini pc αλλά με μέτριο xbmc

που πιστεύω με τον καιρό θα τελειοποιηθεί κι αυτό. Δεν θα μπορείς να το συνδέσεις σε τηλεόραση χωρίς hdmi και θα θέλεις αντάπτορες για να αναπληρώσεις τα διάφορα επιπλέον ports του prometheus.

 

Αν θέλεις κάτι αποκλειστικά σε media player πάρε το prometheus, αν θες να το γεμίσεις εφαρμογές και είσαι power user πάρε το cx-919 που έχει και 2 gb ram

 

Εγώ όμως σου προτείνω να δώσεις άλλα 10 ευρώ περίπου και να πάρεις το cs968

που έχει 4 usb, κάμερα, μικρόφωνο, quad core cpu και 2 gb ram και δίνει και τηλεκοντρόλ

 

Αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις το cx-919 τότε σε usb hub προτείνω αυτό που έχει και δικιά του τροφοδοσία

http://dealsprime.com/7-ports-led-hub-480mbps-usb-hub-h510.html

 

ή ακόμα καλύτερα αυτό και θα να είναι σαν να έχεις tv box μετά

http://www.geekbuying.com/item/Measy-U2C--Best-Partner--USB-HDMI-DC-SD-Port-All-in-one-Dock--Stand-314556.html

 

Στο c968 σκεφτομαι οτι δεν ερχεται με root και ειναι ενα προβλημα καθως δεν ξερω πως να το κανω και δεν εχω ουτε χρονο

Edit: Μπορεις να μου προτεινεις και καποιο αλλο usb hub απο το geekbuying

αυτα τι διαφορες εχουν

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plug-CX-919-Android-4-1-1-Mni-PC-TV-Box-RK3188-Quad-Core-1-6Ghz-2G-8G-BT-HDMI-Black-314978.html

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-CX-919-Quad-Core-Google-Android-4-2-2-OS-Rockchip-RK3188-Cortex-A9-1-6GHz-Mini-TV-BOX-Dongle-HDMI-HDD-Player-2G-8G-BT-HDMI-External-Wifi-Antenna-Black-316975.html

2nd edit: Θα χρησιμοποιηθει πιο πολυ για σερφαρισμα και media player σ'αυτη την τηλεοραση

Samsung UE40EH6030 3D LED TV 40''

Edited by chourdis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ίδιο με το rf500 το έχω και δε θα έλεγα ότι ειναι βολικό.Για γρήγορο γράψιμο ίσως κάνει αλλά για κίνηση μέσα στα μενού και internet browsing δε θα έλεγα ότι βολεύει.Το mouse pad ειναι δύσχρηστο κατά την γνώμη μου για σκρολάρισμα σε σελίδες.Καλύτερη λύση ένα ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο όπου μπορείς να δουλεύεις με το ροδάκι για το scroll
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ίδιο με το rf500 το έχω και δε θα έλεγα ότι ειναι βολικό.Για γρήγορο γράψιμο ίσως κάνει αλλά για κίνηση μέσα στα μενού και internet browsing δε θα έλεγα ότι βολεύει.Το mouse pad ειναι δύσχρηστο κατά την γνώμη μου για σκρολάρισμα σε σελίδες.Καλύτερη λύση ένα ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο όπου μπορείς να δουλεύεις με το ροδάκι για το scroll

 

φιλε εσυ ποιο προτεινεισ να βολευει για σερφαρισμα κ κινηση στα μενου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για μένα η καλύτερη λύση ειναι κανονικό ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι σαν αυτά που έχουμε στο pc.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια κ εγω ψαχνω ενα media player tv box με αναλογικη εξοδο rca...ξερει καποιοσ αν παιζουν αυτα ταινιεσ με ελληνικοθσ εξωτερικουσ υποτιτλους???? srt??? πρεπει να υποστηριζει ελληνικα εκει που λεει γλωσσα η μπορω να κατεωασω καποιον player απο το android market h to google play??
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου....αυτο εχω βρει να παρω

http://www.ebay.com/itm/Upgraded-Mini-XPlus-Android-4-0-Wifi-Cortex-A8-1-2GHz-1080P-TV-Box-Media-Player-/160889474524?pt=US_Internet_Media_Streamers&hash=item2575c28ddc

 

που εχει κ AVout alla δεν ξερω αν εχεςι ελληνικο μενου αλλα δεν με απασχολει αυτο αρκει να διαβαζει ελληνικουσ υποτιτλους..δηλαδη αμα κατεωασω αυτα τα player σιγουρα θα παιζει ελληνικουσ υποτιτλους...το bplayer to exw στο pc και το ξερω αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο κ στο android.....

Link to comment
Share on other sites

Ironwolf οταν παρεις το cs968 κανε ενα review και εαν μπορεις πες μου πως κανεις το root θα σε περιμενω να το παραλαβεις για να αποφασισω
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια τιμή θα σου πρότεινα αυτό

http://geekbuying.com/item/Tronsmart-Prometheus-Amlogic-M6-Dual-Core-Android-4-1-Jelly-Bean-TV-Box-1GB-RAM-4GB-ROM-1-5GHz-CPU-Wifi-3D-XNMC---Black-313667.html

ή αυτό

http://geekbuying.com/item/EU-Plugs-Tronsmart-Prometheus-Dual-Core-1-5GHz-Amlogic-M6-Android-4-2-Mini-PC-TV-Box-1G-8G-AV-HDMI-RJ45-Black-315266.html

που έχει καλύτερο επεξεργαστή και υποστηρίζει το xbmc με full h/w acceleration

με αυτά τα player που σου πρότεινα παίζουν ελληνικούς υπότιτλους όλα τα tv box

 

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τισ πληροφοριες οντως ειναι καλυτερο μαλλον θα παρω κατι τετοιο μιας κ βλεπω οτι το εχεις ψαξει λιγο το θεμα και εισαι γνωστης...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παραλάβω θα κάνω ένα αναλυτικό review, ελπίζω να μου έρθει σύντομα

 

Φίλε Σιδερολυκε πότε το παραγγειλες;

Έχεις βρει μέθοδο για ροοτ;

Αν παίζει root+dts με 5:1 το έχω παραγγείλει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...