Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gurus ερωτηση.

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μηχανηματακι και διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες εδω εχω καταληξει σε αυτα τα δυο:

 

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plugs-Tronsmart-Prometheus-Dual-Core-1-5GHz-Amlogic-M6-Android-4-2-Mini-PC-TV-Box-1G-8G-AV-HDMI-RJ45-Black-315266.html

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK808II-Rockchip-RK3066-Dual-Core-TV-Box-Mini-PC-Google-Android-4-2-2-OS-1G-8G-WIFI-BT-with-External-Wifi-Antenna---Black-319643.html

 

Αυτο που θελω ειναι κανενα πολυ basics browsing και streaming. Περισσοτερο για το hype θα το παρω για να ειμαι ειλικρινης παρα για πραγματικη αναγκη, οποτε δε σκοπευω να διαθεσω πανω απο 50 ευρω για κατι τετοιο. Επισης το router ειναι στο ιδιο δωματιο με την τηλεοραση και ειναι πολυ καλο με διπλη κεραια οποτε η εξωτερικη κεραια δεν ειναι must απλα αυτο πετυχα να εχει προταθει σε καποιον αλλον συμφορουμιτη και ειναι εντος budget.

Ποιο απο τα δυο να προτιμησω? Υπαρχει καποιο αλλο καλυτερο σε αυτην την τιμη? Επισης, θα κανει για τη χρηση που το θελω ή θα μετανιωσω την ωρα και τη στιγμη που μπλεχτηκα?

 

Ευχαριστω :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1281

  • makis1024

    555

  • ath156

    1794

Τράβηξα άλλο review (το οποίο ανεβαίνει) ποιο μικρό γιατί με το προηγούμενο βίντεο που τράβηξα δεν το ανέβαζε, μου πέταγε error στο youtube και αναγκαστικά άφησα απ'έξω κάποια πράγματα, αλλά ότι θέλετε παραπάνω ρωτήστε με εδώ και θα σας πω.

Όσο για το άλλο, για να μην σου ανοίγει το xbmc στο startup, υπάρχει μια εφαρμογή που λέγεται autostarts και μπορείς να ρυθμίσεις από εκεί ποιές εφαρμογές θέλεις να ανοίγουν στο startup.

Από webcams δεν ξέρω, καλύτερα να ψάξεις στο freaktab.com

 

Γιατί δεν το ανεβάζεις σε κανένα dropbox ή google drive ρε Μάριε?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Gurus ερωτηση.

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα μηχανηματακι και διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες εδω εχω καταληξει σε αυτα τα δυο:

 

http://www.geekbuying.com/item/EU-Plugs-Tronsmart-Prometheus-Dual-Core-1-5GHz-Amlogic-M6-Android-4-2-Mini-PC-TV-Box-1G-8G-AV-HDMI-RJ45-Black-315266.html

http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK808II-Rockchip-RK3066-Dual-Core-TV-Box-Mini-PC-Google-Android-4-2-2-OS-1G-8G-WIFI-BT-with-External-Wifi-Antenna---Black-319643.html

 

Αυτο που θελω ειναι κανενα πολυ basics browsing και streaming. Περισσοτερο για το hype θα το παρω για να ειμαι ειλικρινης παρα για πραγματικη αναγκη, οποτε δε σκοπευω να διαθεσω πανω απο 50 ευρω για κατι τετοιο. Επισης το router ειναι στο ιδιο δωματιο με την τηλεοραση και ειναι πολυ καλο με διπλη κεραια οποτε η εξωτερικη κεραια δεν ειναι must απλα αυτο πετυχα να εχει προταθει σε καποιον αλλον συμφορουμιτη και ειναι εντος budget.

Ποιο απο τα δυο να προτιμησω? Υπαρχει καποιο αλλο καλυτερο σε αυτην την τιμη? Επισης, θα κανει για τη χρηση που το θελω ή θα μετανιωσω την ωρα και τη στιγμη που μπλεχτηκα?

 

Ευχαριστω :)

Eγώ κοντά στο 50αρι θα σου πρότεινα το tronsmart mk908ii http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK908II-RK3188-Cortex-A9-Quad-Core-1-6GHz-Google-Android-4-2-Mini-TV-BOX-2G-8G-BT-External-Wifi-Antenna-Black-318432.html ο 4πυρηνος επεξεργαστής και ειδικά τα 2gb ram αξίζουν την διαφορά κατά την γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Eγώ κοντά στο 50αρι θα σου πρότεινα το tronsmart mk908ii http://www.geekbuying.com/item/Tronsmart-MK908II-RK3188-Cortex-A9-Quad-Core-1-6GHz-Google-Android-4-2-Mini-TV-BOX-2G-8G-BT-External-Wifi-Antenna-Black-318432.html ο 4πυρηνος επεξεργαστής και ειδικά τα 2gb ram αξίζουν την διαφορά κατά την γνώμη μου

 

Σημειωνεται :) Τη ram τη σκεφτομαι κι εγω να σου πω την αληθεια.

 

Να ρωτησω και κατι ασχετο, αυτα ερχονται prerooted ή υπαρχει καποια ενδεδειγμενη μεθοδος για root?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ειναι ήδη root.Eγώ έχω το απλο mk908 και ήταν ήδη root.Απλά ήθελε να του βάλω το supersu για την διαχείριση των δικαιωμάτων απο τις εφαρμογές

Στο blog τους πάντως έχουν και τις ρομ και οδηγίες για root και φλασάρισμα http://blog.geekbuying.com/index.php/firmware-download/

και εδώ έχει μια παρουσίαση της συσκευής και γράφει ότι είναι ήδη root.Και μιας λειτουργεί και ως wifi display stick μπορείς να στέλνεις ασύρματα στην τηλεόραση και την εικόνα-ήχο απο το note 3 σου

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβηκε και το review

Πολύ καλό το review και το CS928 πετάει. Στο XBMC τα πάει μια χαρά. Καλοδούλευτο!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβηκε και το review

 

Καλημερα Μαριε. Μπορεις να μου πεις ολα τα προγραμματα που εγκατηστησες ωστε να τα βαλω και στο δικο μου box

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβηκε και το review

 

αντε καλοριζικο! εμενα στο antutu μου έβγαλε 19χχχ οχι τι παίζει ρολο αλλα δεν είναι περίεργο για το ίδιο hardware αντε καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

αντε καλοριζικο! εμενα στο antutu μου έβγαλε 19χχχ οχι τι παίζει ρολο αλλα δεν είναι περίεργο για το ίδιο hardware αντε καλορίζικο!

 

Δεν υπαρχει περιπτωση Κινεζικο 4πυρηνο να βγαζει στα 1.5ghz πανω απο 17000 στο Antutu, μην τρελαθουμε τελειως.

Εκτος αν εχουν περαστει custom rom η εχει γινει OC που βελτιωνουν τις επιδοσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανέβηκε και το review

 

Ρε Μάριο... Πολύ ρόδινα μας τα λες.. Αρνητικά δεν έχει το μασίνι???:D

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω με το xbmc είναι οτι δεν μπορώ να περάσω το superrepo γιατί υποστηρίζει μέχρι την έκδοση 12.2, αλλά λογικά σε λίγες μέρες θα υπάρξει update

 

 

Αυτό είναι λίγο δύσκολο γιατί έχω περάσει πάνω από 200 εφαρμογές. Αν θέλεις μου γράφεις τι περίπου θέλεις για να σου προτείνω τις καλύτερες εφαρμογές του είδους

 

 

 

 

Για να του ανοίγει το xbmc κατευθείαν στο startup έχει custom rom

τστστσ βρε παιδια custom rom περασα την πρωτη μερα που το πηρα κιολας (το αναφερα κι εδω) αλλα το 15 με το 19 ειναι διάφορα όμως! έμενα δε με απασχολεί πάντως θα ανεβάσω βιντεακι αν δεν με πιστεύετε:p αυτο που εχω εντωπισει μέσα σε 2 ήμερες 2 φόρες οταν το ανοιγω δεν εχω ηχο κάνω restart και παίζει κανονικά kai me hdmi και με optical θα πειραματιστώ και με καμιά αλλη ρομ

 

iron με το autostart δεν άλλαξε κατι! αν εχω κατεβάσει το σωστο δεν εχει το xbmc σε λιστα για να το κανω disable..

 

αυτο το xbmc εχω βαλει και εγω OUYA XBMC

Edited by mpalakis1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το ouya xbmc. Όσο για το autostarts τσέκαρε τα pm σου

Από που κατεβάσατε το ouya xbmc να το δοκιμάσω κι εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μαριε το μηχανημα το θελω για να παιζω στοιχημα, browsing livestreaming για αγωνες και ταινιες να ακουω μουσικη και γενικα θελω προγραμματα για καθημερινη χρηση για να αντικαταστησω το netbook μου
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών δεν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό. Μόνο με το xbmc υπάρχουν κάποια κολλήματα και ασυμβατότητες με κάποια addons αλλά θα διορθωθούν πιστεύω σε λίγο καιρό.

Για όποιον ενδιαφέρεται για 5:1 στο xbmc, υπάρχει το OUYA XBMC το οποίο όπως λένε υποστηρίζει. Αυτό εγκατέστησα κι εγώ μετά το 13 alpha 7 και υποστηρίζει και hardware acceleration.

Να προσθέσω οτι το εργαλείο δεν καίει απλά είναι λίγο ζεστό μετά από ώρες χρήσης, οπότε υποθέτω πως έχει heatsink

 

μολις δοκιμασα την ouya xbmc μονο και μονο οτι δεν μου παιζει πολυκαναλο θα την βγαλω δοκιμασα τα setting δεν αλλαξε τιποτα...:rolleyes: θα βαλω την παλια που μου παιζει εκτος αν κανω κατι λαθος αν την εβαλε καποιος και του παιζει πολυκαναλο σε hdmi η σε optical ασ μου πει..

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ειναι ήδη root.Eγώ έχω το απλο mk908 και ήταν ήδη root.Απλά ήθελε να του βάλω το supersu για την διαχείριση των δικαιωμάτων απο τις εφαρμογές

Στο blog τους πάντως έχουν και τις ρομ και οδηγίες για root και φλασάρισμα http://blog.geekbuying.com/index.php/firmware-download/

και εδώ έχει μια παρουσίαση της συσκευής και γράφει ότι είναι ήδη root.Και μιας λειτουργεί και ως wifi display stick μπορείς να στέλνεις ασύρματα στην τηλεόραση και την εικόνα-ήχο απο το note 3 σου

 

Αaaand we have a keeper!!

Ευχαριστω πολυ φιλτατε :D

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το πήρες τελικά από το ταχυδρομείο?

 

 

Έχεις επιλέξει από τις ρυθμίσεις την έξοδο ήχου?

 

ασε εχω κανει τα παντα μεχρι και με ultrex λουστικα...:lol:

τι να το κανω το 1080 αν δεν ειναι πολυκαναλο... αν απο analog στης ρυθμισεις στην ταινια βαλεις hdmi coaxial/optical θα ακουσεις θορυβο! αν παιζει θα ακουσεις την ταινια... τεσπα ακομα ψαχνω

Edited by mpalakis1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για τα wireless keyboard.

Αυτα τα αναγνωριζει το Android αμεσως;

Δηλαδη βαζεις τον ασυρματο δεκτη σε ενα απο τα usb ports και παιζουν κατευθειαν ολα τα πληκτρα αλλα και το mouse;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για τα wireless keyboard.

Αυτα τα αναγνωριζει το Android αμεσως;

Δηλαδη βαζεις τον ασυρματο δεκτη σε ενα απο τα usb ports και παιζουν κατευθειαν ολα τα πληκτρα αλλα και το mouse;

Συνήθως έτσι είναι όπως τα είπες παραπάνω. Αναγνωρίζονται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο CS968 ο εξωτερικός δίσκος, μπορει να συνδεθεί σε οποιοδήποτε usb port ή μόνο στο OTG;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάριε.

Τελικά για το 5.1 που καταλήξαμε; Μαμά XBMC με το αλλαγμένο libmedia ή ouya xbmc ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λόγο σαπισμένων καλωδίων στην πολυκατοικία έχω ξεμείνει από σήμα τηλεόρασης,και λόγο διαρύθμισης η τοποθέτηση εξωτερικής κεραίας δεν θα βοηθούσε.

 

Επειδή δεν είμαι και μεγάλος fun της ελληνικής tv θα βολευόμουν και με ένα media player,όμως επειδή οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες με τα tv box σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα...

 

Έχω βάλει στο μάτι αυτό εδώ

http://www.geekbuying.com/item/MK808-Dual-Core-Android-4-1-Jelly-Bean-TV-BOX-Rockchip-RK3066-Cortex-A9-Mini-PC-stick-307415.html

 

Υπάρχει κανείς που να το έχει αγοράσει;

Έχει ικανοποιητικές επιδόσεις σε hd ready ανάλυση για προβολή ταινιών ή σε streaming;

Το xbmc θα τρέχει απροβλημάτιστα; (προκειμένου να βλέπω ελληνικά κανάλια μέσω αυτού)

Με ποιό τρόπο θα χειρίζομαι αυτό το μηχάνημα; (Ας πούμε είναι αρκετό ένα ασύρματο ποντίκι usb,ή θα χρειαστώ οπωςδήποτε bluetooth mini πληκτρολόγιο-ποντίκι)

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...