Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση και απο μενα..αρχικα να πω οτι δεν παρακολουθω καθολου τη συζήτηση απλα επειδη εχω ενα προβλημα απι χθες μπηκα να ρωτησω αν μπορει καποιος να βοηθησει.να αναφερω οτι εχω το mecool m8s pro l και χθες λοιπον εκει που εβλεπα αγωνα μεσα απο ενα προσθετι του kodi κοβεται το σημα κ σταματαει..να πω οτι το boxaki ειναι συνδεδεμενο με powerline..δηλ ενσυρματα...

Δεν υπαρχει συνδεση και κανω επανεκκίνηση το ρουτερ..ανοιγω και παλι τπτ..τσεκαρω τις υπολοιπες συσκευες με wifi και ολα ειναι κομπλε..βγαζω το ethernet απο το box και συνδεεται ασυρματα κανονικα..βγαζω τα powerline τα ξαναβαζω στην πριζα τπτ..εχω σκασει βασικα κ εχω ξενερωσει..για πιο λογο μπορει να γινεται αυτο??

 

Απλά σταματάει θες να πεις η αναπαραγωγή;

Ή μπλοκάρει όλο το κουτί ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

καλησπέρα, εχθές παρέλαβα το xiaomi mi box, πολύ ωράια εμπειρία το android tv, εντυπωσιασμένος μπορώ να πω..

μία ερώτηση μου ήρθε με android 6.0.1, απ'ότι διάβασα έχει βγεί αναβάθμιση σε android 8, να την κάνω ή να κάτσω στα αυγά μου?

έχει κάτι καινούργιο η καινούργια αναβάθμιση>?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω στα windows boxes και γενικά στα windows μπορείς να δηλώσεις μόνο να χρησιμοποιείται για φωτογραφίες, μουσική,κλπ

Μπορείς όμως αν δεν το έχεις κάνει να κάνεις ένα clean disk από το windows search να δεις πόσο χώρο θα σου απελευθέρωση, ή ακόμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα usb stick ίσα ίσα για να κάνεις το update μου είχε τύχει σε ένα cenovo το ίδιο με σένα.

Υποψιάζομαι ότι έχεις recovery partition στο tronsmart

 

Καλημέρα. αν του συνδέσω ένα usb stick πώς θα του δώσω να καταλάβει ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει για το update;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εχθές παρέλαβα το xiaomi mi box, πολύ ωράια εμπειρία το android tv, εντυπωσιασμένος μπορώ να πω..

 

μία ερώτηση μου ήρθε με android 6.0.1, απ'ότι διάβασα έχει βγεί αναβάθμιση σε android 8, να την κάνω ή να κάτσω στα αυγά μου?

 

έχει κάτι καινούργιο η καινούργια αναβάθμιση>?

 

 

 

ΟΎΤΕ ΓΙΑ ΠΛΆΚΑ!!!

Τίποτα καινούργιο,μόνο προβλήματα

Αν θες με 8 μπορούμε να κάνουμε ανταλλαγη

Link to comment
Share on other sites

ΟΎΤΕ ΓΙΑ ΠΛΆΚΑ!!!

Τίποτα καινούργιο,μόνο προβλήματα

Αν θες με 8 μπορούμε να κάνουμε ανταλλαγη

 

Ωχ κατάλαβα... :lol: :)

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. αν του συνδέσω ένα usb stick πώς θα του δώσω να καταλάβει ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει για το update;

 

Πρώτα κάνεις το disk manager μήπως και απελευθέρωση τον απαιτούμενο χώρο και αν όχι τότε πάει μόνο του στην επιλογή usb stick ή external hard drive δες παρακάτω

https://support.microsoft.com/en-us/help/4013876/freeing-up-space-to-install-the-latest-windows-10-update

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

ΟΎΤΕ ΓΙΑ ΠΛΆΚΑ!!!

Τίποτα καινούργιο,μόνο προβλήματα

Αν θες με 8 μπορούμε να κάνουμε ανταλλαγη

Νίκο υπομονή κάνα μήνα ακόμη. Εγώ έχω γραφτεί στο beta programme και είναι μια χαρά τώρα..και wifi και ήχος και auto resolution..κ.α

Link to comment
Share on other sites

Νίκο υπομονή κάνα μήνα ακόμη. Εγώ έχω γραφτεί στο beta programme και είναι μια χαρά τώρα..και wifi και ήχος και auto resolution..κ.α

 

 

 

Εγώ έχω θέμα με το cosmote go,όπου ενώ έπαιζε νεράκι στην 6 τώρα πρέπει να κατέβω στην 576 ανάλυση για να μην έχει στιγμιαία κολλήματα και lag η εικονα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μερες ανοιξα το Mecool M8S PRO W (voice control) και ειδα οτι στο OTA update οτι υπάρχει για κατέβασμα μια ενημέρωση!!!

 

Πριν προχωρήσω θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για να αποφύγω πιθανό λάθος.

 

Εκει υπάρχουν δυο επιλογές για τικαρισμα. Το "wipe data" και το "wipe media". Τι είναι αυτά;

 

Θέλω να κάνω όσο το δυνατόν πιο καθαρή εγκατάσταση αλλα φοβάμαι μην σβηστούν κάποιες εγκατεστημένες εφαρμογές όπως το kodi.

 

Πρέπει να προσέξω κάτι πριν προχωρήσω;

 

http://mediaplayers.gr/wp-content/gallery/mecool-m8s-pro-l-2/20.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάνε update χωρίς κανένα wipe, άσε που και να κάνεις αυτό θα περάσει τις εφαρμογές που θέλει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μερες ανοιξα το Mecool M8S PRO W (voice control) και ειδα οτι στο OTA update οτι υπάρχει για κατέβασμα μια ενημέρωση!!!

 

Πριν προχωρήσω θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για να αποφύγω πιθανό λάθος.

 

Εκει υπάρχουν δυο επιλογές για τικαρισμα. Το "wipe data" και το "wipe media". Τι είναι αυτά;

 

Θέλω να κάνω όσο το δυνατόν πιο καθαρή εγκατάσταση αλλα φοβάμαι μην σβηστούν κάποιες εγκατεστημένες εφαρμογές όπως το kodi.

 

Πρέπει να προσέξω κάτι πριν προχωρήσω;

 

http://mediaplayers.gr/wp-content/gallery/mecool-m8s-pro-l-2/20.jpg

Άρα τι καθαρή εγκατάσταση θες,.αφού δεν θες να σβηστούνε οι εφαρμογές που είναι περασμένες;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα στην ενημέρωση του συστήματος (android tv), χωρίς να πειράξω κάτι μιας και δεν πήρα κάποια συγκεκριμένη απάντηση για το τι είναι τα "wipe" και αν χρειάζεται να τα μαρκάρω πριν το update. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

https://www.clevermarket.gr/proionta/ichos-eikona/eikona/tv-box-android/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/

Είπα να τον πάρω να τον τρολλάρω..αλλά δεν έχω όρεξη...αυτοί πως υπάρχουν ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

https://www.clevermarket.gr/proionta/ichos-eikona/eikona/tv-box-android/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/

Είπα να τον πάρω να τον τρολλάρω..αλλά δεν έχω όρεξη...αυτοί πως υπάρχουν ακόμη?

Είχα πάει κάποτε από εκεί... Μισόλογα στις ερωτήσεις μου και αερολογίες. Σε ειδικές ερωτήσεις, καμία σοβαρή απάντηση...

Προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προχώρησα στην ενημέρωση του συστήματος (android tv), χωρίς να πειράξω κάτι μιας και δεν πήρα κάποια συγκεκριμένη απάντηση για το τι είναι τα "wipe" και αν χρειάζεται να τα μαρκάρω πριν το update. Ευχαριστώ.
Wipe είναι να διαγραφούν εκείνα στα οποία αναφέρετε... Εσύ απ ότι καταλάβαμε δεν ήθελες κάτι τέτοιο... Νομίζω κάποιος σου έχει απαντήσει....
Link to comment
Share on other sites

https://www.clevermarket.gr/proionta/ichos-eikona/eikona/tv-box-android/tv-box-android-me-android-7-1-2-kai-proegkatestimeno-kodi_106056/

Είπα να τον πάρω να τον τρολλάρω..αλλά δεν έχω όρεξη...αυτοί πως υπάρχουν ακόμη?

Γράφει χοντρές ********, όχι αστεία

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, σε σχέση με το Netflix...

Καλή η εφαρμογή, αλλά αν μπούμε από browser όπως ο TV bro ή ο puffin TV στην σελίδα του, μια χαρά παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, σε σχέση με το Netflix...

Καλή η εφαρμογή, αλλά αν μπούμε από browser όπως ο TV bro ή ο puffin TV στην σελίδα του, μια χαρά παίζει...

Μια χαρά, απλά η ανάλυση είναι στα τάρταρα.

Που σημαίνει ότι δεν σε νοιάζει η ποιότητα εικόνας.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά, απλά η ανάλυση είναι στα τάρταρα.

Που σημαίνει ότι δεν σε νοιάζει η ποιότητα εικόνας.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Η αλήθεια είναι πως το λίγο που το δοκίμασα, σαν ιδέα, μια χαρά έπαιζε. Σε μια LG 22" full HD... Ούτε σπασίματα, ούτε καρεδακια και πολύ καλή εικόνα. Καμία σχέση με την μαύρη εφαρμογή... Εικόνα ίδια με την άσπρη....

 

Στάλθηκε χρησιμοποιώντας το Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το λίγο που το δοκίμασα, σαν ιδέα, μια χαρά έπαιζε. Σε μια LG 22" full HD... Ούτε σπασίματα, ούτε καρεδακια και πολύ καλή εικόνα. Καμία σχέση με την μαύρη εφαρμογή... Εικόνα ίδια με την άσπρη....

 

Στάλθηκε χρησιμοποιώντας το Tapatalk.

Σε τόσο μικρή οθόνη η ανάλυση SD δηλαδή κάτω από 720p, δεν θα βγάζει καρεδακια.

Και φυσικά δεν θα έχει σπασίματα αφού η ταχύτητα που απαιτείται για τόσο χάλια ανάλυση είναι της πλάκας.

Λες τα αυτονόητα.

 

Για πήγαινε δοκίμασε πώς θα φαίνεται η εικόνα σε μόνιτορ 40+ ιντσες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο μικρή οθόνη η ανάλυση SD δηλαδή κάτω από 720p, δεν θα βγάζει καρεδακια.

Και φυσικά δεν θα έχει σπασίματα αφού η ταχύτητα που απαιτείται για τόσο χάλια ανάλυση είναι της πλάκας.

Λες τα αυτονόητα.

 

Για πήγαινε δοκίμασε πώς θα φαίνεται η εικόνα σε μόνιτορ 40+ ιντσες.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ναι... Προφανώς έχεις δίκιο....

 

Στάλθηκε χρησιμοποιώντας το Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί mx player για passthrough ήχο να μου πει το setup (decoder έξτρα αρχείο, ρυθμίσεις) του για να έχω Dolby digital, DTS ήχο στον ενισχυτή;

 

η και VLC εάν το έχει καταφέρει με αυτόν τον player.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Κοιταω για καινουριο Boxάκι σε προσιτη τιμη με κυριο χαρακτηριστικο του το καλο WiFi.Η τελος παντων καλυτερο του Mini M8sii που εχω τον τελευταιο καιρο το οποιο μου εχει βγαλει την πιστη σε αυτον τον τομεα.Θα ηθελα να εχει δυνατοτητα για HD Streaming σε YouTube και Netflix και η χρηση που του κανω ειναι σχετικα απλη κυριως iView και Kodi Terrarium.Βρηκα το Mecool M8s Pro W σε καλη τιμη θα ελεγα στα ~27 ευρω την εκδοση χωρις το voice remote το οποιο θεωρω οτι δεν χρειαζομαι.Ετοιμος ειμαι να το παρω εκτος και αν εχετε κατι καλυτερο να προτεινετε max μεχρι 35 ευρω με την προυποθεση να εχει καλο WiFi.Το αναφερω ξανα γιατι δεν υπαρχει δυνατοτητα να τραβηξω καλωδιο αφου πρεπει να διασχισει ολο το σαλονι και δεν γινεται να το κρυψω.Δοκιμασα με powerline adapter αλλα δεν ειναι σταθερο.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη αν εχουν ερωτηθει ξανα ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...