Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Όσοι έχετε προβλήματα με WiFi συνδέσεις, δοκιμάστε να αφαιρέσετε τυχόν USB dongles που χρησιμοποιούνται από ασύρματα πληκτρολόγια και ποντίκια.. ;)

 

(και χρησιμοποιείστε καλώδιο-επέκταση ή USB hub εάν όντως από εκεί είναι το πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία έχω το παλαιό αλλά ταπεινό cs968 με android 4.4. μπορώ να του περάσω νέα έκδοση android και αν ναι ποια;
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε προβλήματα με WiFi συνδέσεις, δοκιμάστε να αφαιρέσετε τυχόν USB dongles που χρησιμοποιούνται από ασύρματα πληκτρολόγια και ποντίκια.. ;)

 

(και χρησιμοποιείστε καλώδιο-επέκταση ή USB hub εάν όντως από εκεί είναι το πρόβλημα)

 

Δεν είναι αυτό το πρόβλημα φίλε μου με το Box που αναφέρω δυστυχώς. Σε όλα τα φόρουμ το ίδιο θέμα υπάρχει σε όλους τους κατόχους.Στο δίκτυο μου όλες οι συσκευές τερματίζουν τη γραμμή μου στα 23mbps και το Box με το ζόρι πάει 9 με τεράστιες διακυμάνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδεία έχω το παλαιό αλλά ταπεινό cs968 με android 4.4. μπορώ να του περάσω νέα έκδοση android και αν ναι ποια;
Το ίδιο έχω και αν θυμάμαι τελευταία έκδοση ήταν η 4.2.2

 

Δεν υπάρχει άλλη νεώτερη επίσημη. Ίσως custom να πήρε μέχρι 5.0

Τι πρόβλημα έχεις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

νέος στο θέμα με ενα παλιο WD media player, θα ήθελα ενα TV Box γυρω στα 70-100 ευρω με κάποια απο τα παρακατω χαρακτηριστικα:

  • 3GB RAM+
  • Android 6+
  • Ιδανικα 1080p αλλα και με 720p καλυπτομαι
  • Δυνατοτητα Youtube, Netflix
  • Δυνατοτητα Google Play και πιθανης εγκαταστασης kodi αλλα και vpn client
  • USB 2.0+
  • Καλό WiFi να μην εχει κολληματα οπως και θεματα με τη θερμοκρασια
  • Δυνατοτητα να παιζει απο NAS (το οποιο εχει και SMB 1.0 δυστυχως)
  • Να υποστηριζεται file type mkv δοκιμασμενα γιατι την εχω πατησει...

 

Κοιταζα το Minix Neo U9-H αλλα ξεφευγει λιγο και δεν ξερω αν θα εκμεταλλευομουν πραγματικα τις δυνατοτητες τους για home καθημερινη χρηση. Απο την αλλη το Amazon Fire TV φαινεται πολυ οικονομικο και δεν καταλαβαινω που ειναι η παγιδα...

Αν ζητάω πολλα με αυτα τα χρηματα σε τι απο τα παραπανω θα πρεπει να υποχωρησω ή ποσα παραπανω θα πρεπει να διαθεσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δυνατότητα στο Android να τσεκάρεις σε.real time το bitrate/resolution.

 

Για να δεις μέχρι τι ποιότητα μπορεί να βγάλει τρέχεις το test pattern που το βρίσκεις σαν τα επεισόδια.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

πατα f4 στο πληκτρλογιο

ή βρες τα test patterns στο Netfkix

 

Καλησπέρα, με πληκτρολόγιο άλλο που δοκίμασα, κάνενας από τους συνδυασμούς που βρήκα στο νετ δεν έβγαλε stream info.

 

Τα test patterns (αυτά με το κινεζάκι το κοριτσάκι με το πολύχρωμο ξυλόφωνο) έβγαλαν max 1750kbps και 480 ανάλυση...

 

Το ξέρω πως δεν θα έπρεπε να περιμένω fullhd με ασύρματη σύνδεση (σε περίπτωση που δεν υπήρχαν όλα τα θέματα με το netflix), με το ρουτερ της VF και 2 τοίχους ανάμεσα, αλλά ήθελα να δώ τί παίζει...

 

Προς το παρόν έχω κάνει το δοκιμαστικό μήνα στο netflix και μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη θα δώ αν θα το συνεχίσω.

 

Πάντως το ότι έχω ικανή συσκευή από πλευράς HW και με κόβουν με το app τους είναι στα πολύ αρνητικά για να πληρώνω το όποιο ποσό. Στην εποχή της max συμβατότητας και του υπερδυνατού h/w με μινιμουμ footprint, προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο.

 

Δεν είμαι του τζάμπα, αλλά δεν μου αρέσει να μου επιβάλλουν αλλαγή h/w με δόλο, ενώ είμαι επαρκής.

 

Αυτά και ευχαριστώ τους 2 συνφορουμίτες που μου απάντησαν και όλους εσάς για τις πολύτιμες πληροφορίες στο θέμα αυτό.

 

P.S. > Θα δοκιμάσω και με καλώδιο απευθείας από το ρουτερ, σε άλλη τηλεόραση, έτσι για τη δοκιμή.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά έκδοση cosmoe tv που να παίζει σε box, γιατί αυτή που κατέβασα από το playstore δεν παίζει, όταν επιλέγεις καναλι, γυρνάει το κυκλάκι αλλά δεν συνδέεται..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά έκδοση cosmoe tv που να παίζει σε box, γιατί αυτή που κατέβασα από το playstore δεν παίζει, όταν επιλέγεις καναλι, γυρνάει το κυκλάκι αλλά δεν συνδέεται..

Ευχαριστώ

Δεν πρεπει να εισαι root φιλε για να παιξει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι, mi box έχω, πριν μερικούς μήνες έπαιζε, τώρα ξαναβαλα την εφαρμογή αλλά δεν.., μάλλον η καινούργια έκδοση του android φταίει, ελπίζω να φτιάξει τις επόμενες μέρες.. και η εφαρμογή της nova στην αρχή εφγαζε σφάλμα αλλά μετά έστρωσε!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι, mi box έχω, πριν μερικούς μήνες έπαιζε, τώρα ξαναβαλα την εφαρμογή αλλά δεν.., μάλλον η καινούργια έκδοση του android φταίει, ελπίζω να φτιάξει τις επόμενες μέρες.. και η εφαρμογή της nova στην αρχή εφγαζε σφάλμα αλλά μετά έστρωσε!

 

 

 

Κι εγώ την καινούργια έχω με mi box,και παίζει

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι, mi box έχω, πριν μερικούς μήνες έπαιζε, τώρα ξαναβαλα την εφαρμογή αλλά δεν.., μάλλον η καινούργια έκδοση του android φταίει, ελπίζω να φτιάξει τις επόμενες μέρες.. και η εφαρμογή της nova στην αρχή εφγαζε σφάλμα αλλά μετά έστρωσε!

 

Φιλε μου,εαν η rom που εχει το μηχανακι ειναι rootαρισμενη δεν θα παιξει ουτε το ενα ουτε το αλλο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ρουτ η ρομ σου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η χρήση της εφαρμογής επειδή ησυσκευή είναι ρουτ. Εδώ ο φίλος λέει ότι γυρίζει το κυκλάκι και δεν φορτώνει ποτέ. Άρα κάτι άλλο παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω και αν θυμάμαι τελευταία έκδοση ήταν η 4.2.2

 

Δεν υπάρχει άλλη νεώτερη επίσημη. Ίσως custom να πήρε μέχρι 5.0

Τι πρόβλημα έχεις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μόνο η Ρόμα που γέμιζε και δεν μπορώ να βάλω πολλές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μόνο η Ρόμα που γέμιζε και δεν μπορώ να βάλω πολλές εφαρμογές.
Αυτό είναι μεγάλο θέμα.

Εγώ το έχω backup εδώ και καιρό.

Έχουν βγει πιο νέα μηχανάκια που δεν κολλάνε πουθενά

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει εφαρμογή για κινητό για να λειτουργεί ως controller/keyboard αλλά με bluetooth? Πέρα του ότι προτιμάω bluetooth από wifi όσες δοκίμασα δεν δούλευαν.

(Android κινητό, mi box συσκευή)

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ρουτ η ρομ σου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η χρήση της εφαρμογής επειδή ησυσκευή είναι ρουτ. Εδώ ο φίλος λέει ότι γυρίζει το κυκλάκι και δεν φορτώνει ποτέ. Άρα κάτι άλλο παίζει.

To πιο απλο που μπορει να τσεκαρει ο φιλος,και ο καθε φιλος με παρομοιο θεμα,ειναι να δει εαν ειναι root το μηχανακι.

Για αυτο το αναφερω επανελημενα.

Απο εκει ξεκινας,και μετα ψαχνεις.Εκτος βεβαια και εαν δεν υπαρχει συνδεση........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi tv box, δεν είναι ροοτ! Της nova η εφαρμογή παίζει κανονικά, στην εφαρμογή της cosmote σκαλωνει αν και προ 6μηνου δούλευε κανονικά, και τώρα θα έπρεπε να δουλεύει αλλά ειναι κουσουρι της αναβάθμισης σε oreo πιστεύω..
Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi tv box, δεν είναι ροοτ! Της nova η εφαρμογή παίζει κανονικά, στην εφαρμογή της cosmote σκαλωνει αν και προ 6μηνου δούλευε κανονικά, και τώρα θα έπρεπε να δουλεύει αλλά ειναι κουσουρι της αναβάθμισης σε oreo πιστεύω..

Για κατσε λιγο φιλε γιατι δεν καταλαβα μαλλον εγω καλα,εκανες update σε ορεο και μετα δεν δουλευαν?

Την εβγαλες την εφαρμογη και την ξαναπερασες και κανει τα ιδια νερα?

Επαναφορα εκανες μετα το update?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, είχα σταματήσει να χρησιμοποιώ την εφαρμογή της cosmote τους τελευταίους μήνες. Μετά την αναβάθμιση σε oreo η nova μου έπαιζε μια χαρά, είχα πρόβλημα μόνο με τη σύνδεση κάποιων gamepad με την συσκευή, δες τα έβλεπε με τίποτα. Έτσι αποφάσισα να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων, μετά πέρασα τη nova και μου εβγαζε μήνυμα σφάλματος και σταματούσε η προβολή, μετά από μερικές μέρες έστρωσε από μόνο του!

Προχθές ξαναβαλα τη cosmote και, όπως ειπα, συνδέεται κανονικά αλλά όταν επιλέγω κανάλι γυρνάει το κυκλάκι αλλά δεν συνδέεται και μετά από λίγο σταματάει και το κυκλάκι. Τι να πω ελπίζω να στρώσει και αυτό από μόνο του! ή με κάποια αναβάθμιση της συσκευής ή της εφαρμογής!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, είχα σταματήσει να χρησιμοποιώ την εφαρμογή της cosmote τους τελευταίους μήνες. Μετά την αναβάθμιση σε oreo η nova μου έπαιζε μια χαρά, είχα πρόβλημα μόνο με τη σύνδεση κάποιων gamepad με την συσκευή, δες τα έβλεπε με τίποτα. Έτσι αποφάσισα να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων, μετά πέρασα τη nova και μου εβγαζε μήνυμα σφάλματος και σταματούσε η προβολή, μετά από μερικές μέρες έστρωσε από μόνο του!

Προχθές ξαναβαλα τη cosmote και, όπως ειπα, συνδέεται κανονικά αλλά όταν επιλέγω κανάλι γυρνάει το κυκλάκι αλλά δεν συνδέεται και μετά από λίγο σταματάει και το κυκλάκι. Τι να πω ελπίζω να στρώσει και αυτό από μόνο του! ή με κάποια αναβάθμιση της συσκευής ή της εφαρμογής!

 

Τι μήνυμα σφάλματος σου βγάζει ο cosmote?

Π.χ. στο nona βγαζει λαθος δυκτιου.

Με το τεχνικο τμημα του cosmote μιλησες?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στη nova εβγαζε σφάλμα αναπαραγωγής, στη cosmote δε βγάζει τίποτα, παρά μόνο σταματάει να γυρνάει το κυκλάκι..

δεν έχω σκοπό να τους πάρω τηλ...

 

..Και στο κινητό μου που πέρασα την εφαρμογή, ίδια αντίδραση παρουσιάζει!!

Edited by kokorets
Link to comment
Share on other sites

Στη nova εβγαζε σφάλμα αναπαραγωγής, στη cosmote δε βγάζει τίποτα, παρά μόνο σταματάει να γυρνάει το κυκλάκι..

δεν έχω σκοπό να τους πάρω τηλ...

 

..Και στο κινητό μου που πέρασα την εφαρμογή, ίδια αντίδραση παρουσιάζει!!

 

Ωπα ......τωρα μου τα αλλαζεις τα δεδομενα.......

Σε ποιο κντ?Με 8ρα ειναι?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μεγάλο θέμα.

Εγώ το έχω backup εδώ και καιρό.

Έχουν βγει πιο νέα μηχανάκια που δεν κολλάνε πουθενά

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Εντάξει την δουλειά μου την κάνω. Νetflix για ταινίες σειρές και καμιά μπαλιτσα κάνει την δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει την δουλειά μου την κάνω. Νetflix για ταινίες σειρές και καμιά μπαλιτσα κάνει την δουλειά του.

 

 

 

Με 4.4 το πήρες ή εσύ του την πέρασες;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...