Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης και τα φόρουμ είναι για να βοηθάνε κόσμο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που λέγεται Google και βοηθάει πολύ κόσμο.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δε μπορώ να πω..ευγενικότατος.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ παιδια το google ειναι να βοηθαει κοσμο.αλλα και μια σκετη πληροφορια δεν βοηθαει πολυ,ναι το βρηκα στο google αλλα παλι για καποιον ασχετο δεν λεει κατι,παλι πρεπει να ρωτησω το βαζω σε στικακι και το βαζω στο μποξ θελει και καποιο αλλο προγραμμα για να παιξει?αν ειμαι κουραστικος απλα μην απαντησετε
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ παιδια το google ειναι να βοηθαει κοσμο.αλλα και μια σκετη πληροφορια δεν βοηθαει πολυ,ναι το βρηκα στο google αλλα παλι για καποιον ασχετο δεν λεει κατι,παλι πρεπει να ρωτησω το βαζω σε στικακι και το βαζω στο μποξ θελει και καποιο αλλο προγραμμα για να παιξει?αν ειμαι κουραστικος απλα μην απαντησετε
Το TV bro το βρήκα στο Google play. Ένας brawser είναι, φιλικός για να δουλεύει με το κοντρόλ της τηλεόρασης ή του tv box.

 

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκιμάστε και το puffin browser

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cloudmosa.puffinFree

Περνάνε τα πάντα από τους δικούς τους σέρβερ.είναι γρήγορος όμως

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

αι σιχτηρ παρήγγειλα το Nvidia shield! 163+43 μεταφορικά. κανονίστε να μην κάνει σωστό passthrough ήχου!!! στην τιμή περιλαμβάνεται και το Game controller. καλά βγήκε από Amazon. com e9127ca18e26db8f7c1b4cb15e8bfad4.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αι σιχτηρ παρήγγειλα το Nvidia shield! 163+43 μεταφορικά. κανονίστε να μην κάνει σωστό passthrough ήχου!!! στην τιμή περιλαμβάνεται και το Game controller. καλά βγήκε από Amazon. com e9127ca18e26db8f7c1b4cb15e8bfad4.jpg

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Καλορίζικο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι οκ παιδια το google ειναι να βοηθαει κοσμο.αλλα και μια σκετη πληροφορια δεν βοηθαει πολυ,ναι το βρηκα στο google αλλα παλι για καποιον ασχετο δεν λεει κατι,παλι πρεπει να ρωτησω το βαζω σε στικακι και το βαζω στο μποξ θελει και καποιο αλλο προγραμμα για να παιξει?αν ειμαι κουραστικος απλα μην απαντησετε

 

Puffin και tv bro, είναι browsers tv friendly..δουλεύουν δηλαδή χωρίς ποντίκι. Για τηλεοράσεις και box. Θα βάλεις τα apk σε ένα στικάκι..θα τα βρεις με έναν file explorer (πχ es explorer) και θα τα εγκαταστήσεις. Αν έχεις mm πρέπει πρωτα να ενεργοποιήσεις τις άγνωστες πηγές..σε Oreo "επιτρεπεις" σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά να διαχειρίζεται τις άγνωστες πηγές. BTW δεν σου ανέλυσα το tv bro γιατί υπάρχει στο store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ'οσο ξερω ερχονται unrooted οποτε παιζει θεωρητικα. Πρακτικα ας μας πει καποιος κατοχος.

 

Παίζει κανονικά..και Nova και ΟΤΕ..το Netflix 1080 δεν θέλει τρελή ταχύτητα..εμένα με 8, κάνει 30 sec να ανέβει σε 1080 στα test pattern.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτοχος ενός ταπεινού πλέον MXIII-G, με έχει βολέψει πολύ με το plex μου, αλλά πρόσφατα μου ζητήθηκε από την οικογένεια να χρησιμοποιείται και για Netflix.

 

Eίχε την εφαρμογή προεγκατεστημένη, οπότε απλά συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και όλα εντάξει.

 

Η απορία μου (μιας και διαβάζω για τους περιορισμούς σε ανάλυση στα Android ΤV boxes) είναι στο πώς μπορώ να εμφανίσω το stream info, ώστε να δώ σε τί αναλυση παίζει. Γνωρίζω ότι μπορεί να μην είναι HD, θέλω όμως να δώ ακριβώς τις πληροφορίες του stream.

 

Στην τηλεόραση μου εμφανίζεται πατώντας το σχετικό πλήκτρο Info στο τηλεκοντρόλ. Δοκίμασα με το Mele F10 που έχω (έχει ένα info) αλλά δεν λειτούργησε.

Δοκίμασα και με USB πληκτρολόγιο full μεγέθους, με διάφορους συνδυασμούς (Ctrl-Alt-Shift-D, κλπ.) αλλά τίποτε.

 

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την βοηθεια ολους κατι ακομα ethernet hub με θυρες usb πιο να παρω?εχω δει πολλα καποιο να δουλευει σωστα με το mi box ξερουμε?πρεπει να προσεξω κατι στα τεχνικα χαρακτηριστηκα?κατι διαβασα οτι καποια θελουν επανεκκινηση καθε φορα που ανοιγεις κλπ...
Link to comment
Share on other sites

μετά από αμέτρητες δοκιμές η μόνη εφαρμογή που δούλεψε με passthrough σωστό στον ήχο ήταν η spmc! επιτέλους! πρόλαβα και ακύρωσα προς το παρόν το shield...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτοχος ενός ταπεινού πλέον MXIII-G, με έχει βολέψει πολύ με το plex μου, αλλά πρόσφατα μου ζητήθηκε από την οικογένεια να χρησιμοποιείται και για Netflix.

 

Eίχε την εφαρμογή προεγκατεστημένη, οπότε απλά συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και όλα εντάξει.

 

Η απορία μου (μιας και διαβάζω για τους περιορισμούς σε ανάλυση στα Android ΤV boxes) είναι στο πώς μπορώ να εμφανίσω το stream info, ώστε να δώ σε τί αναλυση παίζει. Γνωρίζω ότι μπορεί να μην είναι HD, θέλω όμως να δώ ακριβώς τις πληροφορίες του stream.

 

Στην τηλεόραση μου εμφανίζεται πατώντας το σχετικό πλήκτρο Info στο τηλεκοντρόλ. Δοκίμασα με το Mele F10 που έχω (έχει ένα info) αλλά δεν λειτούργησε.

Δοκίμασα και με USB πληκτρολόγιο full μεγέθους, με διάφορους συνδυασμούς (Ctrl-Alt-Shift-D, κλπ.) αλλά τίποτε.

 

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Δεν υπάρχει δυνατότητα στο Android να τσεκάρεις σε.real time το bitrate/resolution.

 

Για να δεις μέχρι τι ποιότητα μπορεί να βγάλει τρέχεις το test pattern που το βρίσκεις σαν τα επεισόδια.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτοχος ενός ταπεινού πλέον MXIII-G, με έχει βολέψει πολύ με το plex μου, αλλά πρόσφατα μου ζητήθηκε από την οικογένεια να χρησιμοποιείται και για Netflix.

 

Eίχε την εφαρμογή προεγκατεστημένη, οπότε απλά συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και όλα εντάξει.

 

Η απορία μου (μιας και διαβάζω για τους περιορισμούς σε ανάλυση στα Android ΤV boxes) είναι στο πώς μπορώ να εμφανίσω το stream info, ώστε να δώ σε τί αναλυση παίζει. Γνωρίζω ότι μπορεί να μην είναι HD, θέλω όμως να δώ ακριβώς τις πληροφορίες του stream.

 

Στην τηλεόραση μου εμφανίζεται πατώντας το σχετικό πλήκτρο Info στο τηλεκοντρόλ. Δοκίμασα με το Mele F10 που έχω (έχει ένα info) αλλά δεν λειτούργησε.

Δοκίμασα και με USB πληκτρολόγιο full μεγέθους, με διάφορους συνδυασμούς (Ctrl-Alt-Shift-D, κλπ.) αλλά τίποτε.

 

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

 

πατα f4 στο πληκτρλογιο

ή βρες τα test patterns στο Netfkix

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ευχαριστω πολυ και τους δυο,θα δοκιμασω και θα επανέλθω!

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

https://www.geekbuying.com/item/MX10-Android-7-1-2-RK3328-4GB-32GB-TV-Box-388684.html το έχει κανένας αυτό? πολύ ωραία χαρακτηριστικά..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

https://www.geekbuying.com/item/MX10-Android-7-1-2-RK3328-4GB-32GB-TV-Box-388684.html το έχει κανένας αυτό? πολύ ωραία χαρακτηριστικά..
Με ROCKCHIP και τέτοια έκδοση Kodi;

Τι ακριβώς σου αρέσει δηλαδή;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με ROCKCHIP και τέτοια έκδοση Kodi;

Τι ακριβώς σου αρέσει δηλαδή;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

4/32, 4 usb.. στα 50 ευρώ.. όντος απο τον επεξεργαστή δεν έχω εμπειρία.

Κάποιο αξιόπιστο που να κάνει τα βασικά στα 50-60 ευρώ έχετε να μου προτείνεται?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρρήγειλα το xiaomi mi box, ελπίζω να παίζει nova go και ote tv go, τα αλλά δεν με νοίαζει και πολύ.. KODI κτλπ..

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρρήγειλα το xiaomi mi box, ελπίζω να παίζει nova go και ote tv go, τα αλλά δεν με νοίαζει και πολύ.. KODI κτλπ..

 

 

 

Θα παίζει

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4/32, 4 usb.. στα 50 ευρώ.. όντος απο τον επεξεργαστή δεν έχω εμπειρία.

Κάποιο αξιόπιστο που να κάνει τα βασικά στα 50-60 ευρώ έχετε να μου προτείνεται?

 

Κοίτα rockchip είναι καλύτερα να αποφύγεις αν θα δουλέψεις Κόντι αν και υπάρχουν fork kodi όπως zdmc & ftmc for rockchip.

Στα χρήματα που διαθέτεις κοίταξε κάτι σε s912 amlogic με τουλάχιστον 2gb ram ο αποθηκευτικός χώρος μη σε απασχολεί γιατί με μια microsd την κάνεις εσωτερικό χώρο αποθήκευσης και είσαι εντάξει.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

xloupas καλημέρα. τη microsd μπορείς να την κάνεις εσωτερικό χώρο αποθήκευσης και σε tvbox με windows 10;έχω ένα tronsmart x5 plus και ενώ ζητάει να κάνει ενημέρωση στα windows θέλει 8 gb χώρο περίπου ο οποίος δε φτάνει. (δεν έχω και πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες εν τω μεταξύ).
Link to comment
Share on other sites

xloupas καλημέρα. τη microsd μπορείς να την κάνεις εσωτερικό χώρο αποθήκευσης και σε tvbox με windows 10;έχω ένα tronsmart x5 plus και ενώ ζητάει να κάνει ενημέρωση στα windows θέλει 8 gb χώρο περίπου ο οποίος δε φτάνει. (δεν έχω και πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες εν τω μεταξύ).

 

Από ότι ξέρω στα windows boxes και γενικά στα windows μπορείς να δηλώσεις μόνο να χρησιμοποιείται για φωτογραφίες, μουσική,κλπ

Μπορείς όμως αν δεν το έχεις κάνει να κάνεις ένα clean disk από το windows search να δεις πόσο χώρο θα σου απελευθέρωση, ή ακόμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα usb stick ίσα ίσα για να κάνεις το update μου είχε τύχει σε ένα cenovo το ίδιο με σένα.

Υποψιάζομαι ότι έχεις recovery partition στο tronsmart

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα..αρχικα να πω οτι δεν παρακολουθω καθολου τη συζήτηση απλα επειδη εχω ενα προβλημα απι χθες μπηκα να ρωτησω αν μπορει καποιος να βοηθησει.να αναφερω οτι εχω το mecool m8s pro l και χθες λοιπον εκει που εβλεπα αγωνα μεσα απο ενα προσθετι του kodi κοβεται το σημα κ σταματαει..να πω οτι το boxaki ειναι συνδεδεμενο με powerline..δηλ ενσυρματα...

Δεν υπαρχει συνδεση και κανω επανεκκίνηση το ρουτερ..ανοιγω και παλι τπτ..τσεκαρω τις υπολοιπες συσκευες με wifi και ολα ειναι κομπλε..βγαζω το ethernet απο το box και συνδεεται ασυρματα κανονικα..βγαζω τα powerline τα ξαναβαζω στην πριζα τπτ..εχω σκασει βασικα κ εχω ξενερωσει..για πιο λογο μπορει να γινεται αυτο??

!!!
Link to comment
Share on other sites

αι σιχτηρ παρήγγειλα το Nvidia shield! 163+43 μεταφορικά. κανονίστε να μην κάνει σωστό passthrough ήχου!!! στην τιμή περιλαμβάνεται και το Game controller. καλά βγήκε από Amazon. com

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Υπάρχει κάποιο link;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...