Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν κάπου οι Official ROMS για mecool ki pro ; Έχει κάνει κάποιος Update σε mecool;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1258

  • makis1024

    549

  • ath156

    1771

Παιδια εχω το MECOOL M8S PRO και σημερα ξαφνικα χανει την συνδεση wifi καθε 5-10 λεπτα. Τι μπορει να φταιει?εχει κανεις καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πειράξει το HDMI mode καθόλου? Δηλαδή μήπως το έχεις βάλει σε 1080p 24hz?
Τέτοια ρύθμιση έχει το Kodi ή το κουτάκι;

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Tanix TX92 2/16GB και στις 2 μέρες που το χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής μου έχει κάνει 4-5 επανεκκινήσεις. Οι 2 φορές έγιναν στα πρώτα 10 λεπτά με χρήση youtube. Το έπιασα και ήταν κρύο. Ενώ πχ μετά από 2 ώρες ταινία με Kodi και άλλημια ώρα real racing 3 δεν έκανε επανεκκίνηση (ενώ είχε ζεσταθεί αρκετά). Άρα δεν έχει να κάνει με θερμοκρασία. Κοίταξα στο σάιτ της tanix για firmware μήπως έχει βγει κάποιο update αλλά έχει μόνο για την έκδοση 3/32GB. Ξέρει κανείς τι θα μπορούσε να φταίει?

Επίσης παρατήρησα ότι δεν λειτουργεί το HDMI CEC. Ενώ το έχω ενεργοποιημένο, όταν κλείνω την τηλεόραση το tanix παραμένει αναμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ρύθμιση έχει το Kodi ή το κουτάκι;

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Στο TANIX υπάρχει ως ρύθμιση αυτό.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρέλαβα το Tanix TX92 2/16GB και στις 2 μέρες που το χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής μου έχει κάνει 4-5 επανεκκινήσεις. Οι 2 φορές έγιναν στα πρώτα 10 λεπτά με χρήση youtube. Το έπιασα και ήταν κρύο. Ενώ πχ μετά από 2 ώρες ταινία με Kodi και άλλημια ώρα real racing 3 δεν έκανε επανεκκίνηση (ενώ είχε ζεσταθεί αρκετά). Άρα δεν έχει να κάνει με θερμοκρασία. Κοίταξα στο σάιτ της tanix για firmware μήπως έχει βγει κάποιο update αλλά έχει μόνο για την έκδοση 3/32GB. Ξέρει κανείς τι θα μπορούσε να φταίει?

Επίσης παρατήρησα ότι δεν λειτουργεί το HDMI CEC. Ενώ το έχω ενεργοποιημένο, όταν κλείνω την τηλεόραση το tanix παραμένει αναμμένο.

Το 2/16 έχει άλλες μνήμες από το 3/32 που έχω πάρει εγώ και ο πιο πολύς κόσμος.

Και για το 3/32 ούτε σε ξένα φόρουμ έχω διαβάσει για τέτοια θέματα, ούτε ποτέ μου έχει κάνει ρεσταρτ σε utube.

 

Γενικά δες το και αν γίνεται μόνο στο utube, τότε κάτι παίζει με το πρόγραμμα. Θα μπορούσες να το κάνεις uninstall και να το ξαναπεράσεις ή να δοκιμάσεις άλλες εκδόσεις του από apkmirror.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάπου οι Official ROMS για mecool ki pro ; Έχει κάνει κάποιος Update σε mecool;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εγω εχω κανει πολλα updates σε mecool αλλα οχι στο ki pro. Ti ακριβως ψαχνουμε?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει πολλα updates σε mecool αλλα οχι στο ki pro. Ti ακριβως ψαχνουμε?
Που βρίσκουμε official rom, και αν μπορούμε να κάνουμε αναβάθμιση με την ενσωματωμένη εφαρμογή αναβάθμισης, με local update.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία (κάπου στο 2017..) στο ενα ki pro που την δοκίμασα δεν είχε κάτσει καλά και γύρισα στην προηγούμενη.

Μέσα από το κουτί με local update κάνεις αυτές τις αναβαθμίσεις.

 

Στείλε ενα email στην εταιρία να σου στείλει τα link, κάποιες φορές απαντάνε..

 

Μήπως δοκίμασες καμιά atv?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δες το και αν γίνεται μόνο στο utube, τότε κάτι παίζει με το πρόγραμμα. Θα μπορούσες να το κάνεις uninstall και να το ξαναπεράσεις ή να δοκιμάσεις άλλες εκδόσεις του από apkmirror.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Ξέχασα να πω ότι το youtube το έχω βάλει από apkmirror γιατί η μαμίσια έκδοση youtube που έχει το tanix είναι android tv version και δεν με βολεύει στη χρήση.

Επίσης κάτι άλλο περίεργο. Στο TX92 δεν δουλεύει καλά το airmouse που έχω (Flymote C120). Μου κάει σπασίματα σαν να χάνει στιγμιαία την επαφή. Αν πάω 1-2 μέτρα πιο κοντά δουλεύει ΟΚ αλλά από τη συνήθη απόσταση που χειριζόμουν τα προηγούμενα box έχει πρόβλημα. Αν δεν είχα εμπειρία από τα άλλα box θα έλεγα ότι είναι πρόβλημα του receiver του airmouse αλλά συμβαίνει μόνο όταν το κουμπώνω στο tanix. Σκέφτηκα μήπως φταίει το ότι στο Tanix οι usb θυρες είναι στην πίσω πλευρά και γύρισα τη συσκευή ώστε να είναι προς εμένα αλλά πάλι το ίδιο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Που βρίσκουμε official rom, και αν μπορούμε να κάνουμε αναβάθμιση με την ενσωματωμένη εφαρμογή αναβάθμισης, με local update.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για το ki pro ,δεν γνωριζω αλλα φανταζομαι, εκει που τις βρισκω και γω. Στο freaktab. Και official, και custom.

Mε την ενσωματωμενη μπορεις να κανεις αναβαθμιση, αρκει να κατεβασεις την zip variant. Aν κατεβασεις την .img θα χρειαστεις το amlogic burning flash tool η την sd card flash tool

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι το youtube το έχω βάλει από apkmirror γιατί η μαμίσια έκδοση youtube που έχει το tanix είναι android tv version και δεν με βολεύει στη χρήση.

Επίσης κάτι άλλο περίεργο. Στο TX92 δεν δουλεύει καλά το airmouse που έχω (Flymote C120). Μου κάει σπασίματα σαν να χάνει στιγμιαία την επαφή. Αν πάω 1-2 μέτρα πιο κοντά δουλεύει ΟΚ αλλά από τη συνήθη απόσταση που χειριζόμουν τα προηγούμενα box έχει πρόβλημα. Αν δεν είχα εμπειρία από τα άλλα box θα έλεγα ότι είναι πρόβλημα του receiver του airmouse αλλά συμβαίνει μόνο όταν το κουμπώνω στο tanix. Σκέφτηκα μήπως φταίει το ότι στο Tanix οι usb θυρες είναι στην πίσω πλευρά και γύρισα τη συσκευή ώστε να είναι προς εμένα αλλά πάλι το ίδιο γίνεται.

 

Εγώ δουλεύω την μαμά έκδοση Utube και ποτέ δεν είχα θέμα.

Για το airmouse δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Το δικό μου πιάνει από 4-5 μέτρα. Μάλιστα τις προάλλες έκανα mute στην μουσική από ένα δωμάτιο αρκετά πιο μέσα στο σπίτι.

Ίσως αν μπορούσες να δοκιμαζες με κάποιο άλλο μοντέλο.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω την μαμά έκδοση Utube και ποτέ δεν είχα θέμα.

Για το airmouse δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Το δικό μου πιάνει από 4-5 μέτρα. Μάλιστα τις προάλλες έκανα mute στην μουσική από ένα δωμάτιο αρκετά πιο μέσα στο σπίτι.

Ίσως αν μπορούσες να δοκιμαζες με κάποιο άλλο μοντέλο.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Το airmouse μου το δοκίμασα σε TX3 mini σε άλλο σπίτι και παίζει μια χαρά και μάλιστα σε απόσταση μεγαλύτερη από αυτή που το χρησιμοποιώ στο σπίτι μου. Τώρα περιμένει και ένας φίλος το ΤΧ92 οπότε όταν παραλάβει θα το δοκιμάσω και στο δικό του και τότε θα βγάλω συμπέρασμα.

Να πω με την ευκαιρία ότι το TX3 mini είναι πολύ καλό. Συνηθισμένος με S912 περίμενα να είναι εκνευριστικά αργό αλλά μια χαρά την κάνει τη δουλειά του. Μόνο σπαστικό ότι στην αρχική οθόνη για να ανοίξεις μια εφαρμογή πρέπει να κάνεις 2 κλικ πάνω στο εικονίδιο. Το πρώτο κλικ απλώς επιλέγει την εφαρμογή και με το δεύτερο ανοίγει. Λεπτομέρειες :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Έχει πάθει bootloop το GT1 Ultimate ενός φίλου και θέλει να φλασάρει τη ρομ με sd card. Πρέπει να κατεβάσει το αρχείο .img της ρομ και να το "κάψει" στην κάρτα SD με το Burn Card Maker? Εγώ σε MXIII-G II που φλάσαρα ρομ μέχρι τώρα έτσι το έκανα. Στο φόρουμ της beelink όμως εκεί που δίνει το λινκ για μέθοδο sd card, περιέχει 3 αρχεία: τη ρομ σε .zip, τη recovery σε .img και ένα αρχείο factory_update_param.aml. Και στο βίντεο tutorial δείχνει να αντιγράφει αυτά τα 3 αρχεία στην sd και μετά τη φλασάρει κανονικά χωρίς να χρησιμοποιήσει καθόλου το Burn Card Maker. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να του πω να κάνει. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Έχει πάθει bootloop το GT1 Ultimate ενός φίλου και θέλει να φλασάρει τη ρομ με sd card. Πρέπει να κατεβάσει το αρχείο .img της ρομ και να το "κάψει" στην κάρτα SD με το Burn Card Maker? Εγώ σε MXIII-G II που φλάσαρα ρομ μέχρι τώρα έτσι το έκανα. Στο φόρουμ της beelink όμως εκεί που δίνει το λινκ για μέθοδο sd card, περιέχει 3 αρχεία: τη ρομ σε .zip, τη recovery σε .img και ένα αρχείο factory_update_param.aml. Και στο βίντεο tutorial δείχνει να αντιγράφει αυτά τα 3 αρχεία στην sd και μετά τη φλασάρει κανονικά χωρίς να χρησιμοποιήσει καθόλου το Burn Card Maker. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να του πω να κάνει. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Νομίζω να δοκιμάσει αυτό που υποδεικνύει η beelink.

Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και η λύση με καλώδιο USB male-USB male που κατά την άποψή μου είναι καλύτερη. Το καλώδιο εάν δεν υπάρχει μπορεί να κατασκευαστεί πανεύκολα απλά κόβοντας και ενώνοντας 2 παλιά άχρηστα καλώδια (που συνήθως όλοι έχουμε στην άκρη από παλιά κινητά).

Άρα δοκιμάζει την 1η λύση και σε περίπτωση αποτυχίας/προβλημάτων την 2η.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Έχει πάθει bootloop το GT1 Ultimate ενός φίλου και θέλει να φλασάρει τη ρομ με sd card. Πρέπει να κατεβάσει το αρχείο .img της ρομ και να το "κάψει" στην κάρτα SD με το Burn Card Maker? Εγώ σε MXIII-G II που φλάσαρα ρομ μέχρι τώρα έτσι το έκανα. Στο φόρουμ της beelink όμως εκεί που δίνει το λινκ για μέθοδο sd card, περιέχει 3 αρχεία: τη ρομ σε .zip, τη recovery σε .img και ένα αρχείο factory_update_param.aml. Και στο βίντεο tutorial δείχνει να αντιγράφει αυτά τα 3 αρχεία στην sd και μετά τη φλασάρει κανονικά χωρίς να χρησιμοποιήσει καθόλου το Burn Card Maker. Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να του πω να κάνει. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Το ιδιο πραγμα ειναι. Αντι να φτιαξεις εσυ αυτα τα αρχεια στα windows, στα δινει ετοιμα.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το ίδιο μήνυμα το έβαλα και στην ενότητα kodi γιατί δεν ξέρω αν το πρόβλημα μου είναι θέμα hardware ή software

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο kodi σε beelink gt1 ultimate

 

Συνδεδεμένο με cat6 ethernet cable

 

Άρχισα και παρακολουθώ την σειρά GOT

Μέσω Uranus, Placenta, Genesis Reborn, Neptune Rising

 

Έχω συνδρομή Real Debrid και γραμμή 75mbs

 

Και περασμένο advancedsettings μέσω wizard

 

Απο την Κυριακή και μετα έχω τρελαθεί

 

Όλα τα 720p και 1080p σκαλώνουν στο 0% και δεν προχωράνε ούτε με αίτηση..

Ή αν προχωρήσουν κάνουν συνέχεια buffering, σε όλα τα addons

 

Έκανα speed test μέσω kodi και μου έδωσε 17mbs ενώ παράλληλα μέσω WiFi στο κινητό ηταν στο 35mbs και με ethernet στο λαπτοπ 60mbs

 

Βγήκα έξω κατέβασα speed test στο κουτί και μου έδωσε 7mbs!!!

 

μετά από restart στο κουτί (beelink GT1 Ultimate)

Το speed test έδωσε τις κανονικές ταχύτητες (από 60-70 mbs)

 

Αλλά ταινία πάλι τίποτα

 

Λοιπών δοκίμασα τώρα να παίξω ακριβώς το ίδιο λινκ από το kodi στο κινητό με WiFi.. Και πάει σφαίρα

Και θα τρελαθώ..

 

 

Το κουτί το έχω πάντα με ethernet και καλώδιο Cat6 που το άλλαξα πρόσφατα

 

Εν τω μεταξύ το τελευταίο διάστημα μου φαίνεται ότι είναι ψιλά και τα ραμ που χρησιμοποιεί αφού είναι κοντά στα 35 με 40% ενώ παλαιότερα ηταν 16-25 δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο..

 

Το κουτί το έχω αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση και δεν έχει άλλη ενημέρωση, τουλάχιστον αυτό μου λέει στο αυτόματο update του κουτιού

 

Πάντως μέχρι την περασμένη Κυριακή ήταν όλα μια χαρά δεν ξέρω τι γίνεται και τις τελευταίες μέρες κολλάει τόσο και συνέχεια...

 

Καμία ιδέα ρε παιδιά?

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισως ακουστει χαζο... αλλα δοκιμασε με το παλιο καλωδιο καμμια φορα το πιο απλο ειναι η λυση

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Το ρώτησε και κάποιος άλλος πρόσφατα αλλά δεν είδα να απαντήθηκε. Σε σύνδεση με ethernet έχει νόημα η αλλαγή DNS? Πρόσεξα ότι στο box υπάρχει η αντίστοιχη επιλογή (ρυθμίσεις διεύθυνσης ip) και στο ethernet.
Link to comment
Share on other sites

Το ρώτησε και κάποιος άλλος πρόσφατα αλλά δεν είδα να απαντήθηκε. Σε σύνδεση με ethernet έχει νόημα η αλλαγή DNS? Πρόσεξα ότι στο box υπάρχει η αντίστοιχη επιλογή (ρυθμίσεις διεύθυνσης ip) και στο ethernet.
Δεν το έχω πειράξει προσωπικά ποτέ, αλλά δεν βρίσκω και λόγο να το πειράξει κάποιος αν δεν έχει προβλήματα με sites.

 

Mε το airmouse σου τι έγινε;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το ίδιο μήνυμα το έβαλα και στην ενότητα kodi γιατί δεν ξέρω αν το πρόβλημα μου είναι θέμα hardware ή software

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο kodi σε beelink gt1 ultimate

 

Συνδεδεμένο με cat6 ethernet cable

 

Άρχισα και παρακολουθώ την σειρά GOT

Μέσω Uranus, Placenta, Genesis Reborn, Neptune Rising

 

Έχω συνδρομή Real Debrid και γραμμή 75mbs

 

Και περασμένο advancedsettings μέσω wizard

 

Απο την Κυριακή και μετα έχω τρελαθεί

 

Όλα τα 720p και 1080p σκαλώνουν στο 0% και δεν προχωράνε ούτε με αίτηση..

Ή αν προχωρήσουν κάνουν συνέχεια buffering, σε όλα τα addons

 

Έκανα speed test μέσω kodi και μου έδωσε 17mbs ενώ παράλληλα μέσω WiFi στο κινητό ηταν στο 35mbs και με ethernet στο λαπτοπ 60mbs

 

Βγήκα έξω κατέβασα speed test στο κουτί και μου έδωσε 7mbs!!!

 

μετά από restart στο κουτί (beelink GT1 Ultimate)

Το speed test έδωσε τις κανονικές ταχύτητες (από 60-70 mbs)

 

Αλλά ταινία πάλι τίποτα

 

Λοιπών δοκίμασα τώρα να παίξω ακριβώς το ίδιο λινκ από το kodi στο κινητό με WiFi.. Και πάει σφαίρα

Και θα τρελαθώ..

 

 

Το κουτί το έχω πάντα με ethernet και καλώδιο Cat6 που το άλλαξα πρόσφατα

 

Εν τω μεταξύ το τελευταίο διάστημα μου φαίνεται ότι είναι ψιλά και τα ραμ που χρησιμοποιεί αφού είναι κοντά στα 35 με 40% ενώ παλαιότερα ηταν 16-25 δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο..

 

Το κουτί το έχω αναβαθμίσει στην τελευταία έκδοση και δεν έχει άλλη ενημέρωση, τουλάχιστον αυτό μου λέει στο αυτόματο update του κουτιού

 

Πάντως μέχρι την περασμένη Κυριακή ήταν όλα μια χαρά δεν ξέρω τι γίνεται και τις τελευταίες μέρες κολλάει τόσο και συνέχεια...

 

Καμία ιδέα ρε παιδιά?

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

 

 

Εισαι με καποιο build φιλε; μηπως εχει φτιαξει περισσοτερα απο ενα advancedsettings; δοκιμασε να το σβησεις το συγκεκριμμενο που εχεις φτιαξει (ή οσα εχεις φτιαξει) και ξαναδοκιμασε.

 

Εμενα το ιδιο κουτι (τελευταια εκδοση λογισμικου) με ελληνικο build newstechnology πως λεγετε, σαββατο βραδυ , σεταρισμενο ετοιμο το κουτι με real debrid περασμενα σε urlresolver kai resolverurl, εφτιαξα και advancedsettings πηγα να το δοκιμασω, ενω εβρισκε πηγες, μολις πατουσα να παιξει, ενω εδειχνε οτι φορτωνε και ηταν ετοιμο να μπει στον player, δεν ξεκινουσε καθολου και κολουσε χωρις να δεχεται καμια εντολη. Μονο με κλεισιμο εφαρμογης απο την κεντρικη μπορουσα να το ξαναδοκιμασω).

Εβγαλα το build, εβαλα σε fresh install ενα μονο addon παλι δεν ανοιγε ο player. πηγα να φορτωσω τοπικο αρχειο μια απο τα ιδια. εσβησα τα παντα, καθαρισa την εφαρμογη, εκανα απεγκατασταση, restart το ξαναεβαλα, μια απο τα ιδια. αλαξα 3-4 build grecotm και gkn παλι τα ιδια (εντωμεταξυ το spmc που δοκιμασα στο ιδιο κουτι μηπως φταιει το ιντερνετ μου πηγαινε μπαλα).

 

Εψαξα το αρχεια advancedsettings χειροκινητα και οτι αλλο εχει εγκαταστησει το kodi (μηπως εμεινε κατι) εσβησα οτι βρηκα, το ξαναπερασα, ξαναεβαλα το αρχικο build ενα restart στο κουτι και στο ρουτερ, και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΠΑΙΖΕ.

 

(στη συνεχεια βεβαια, το εκλεισα ειχε παει 3 το πρωι, πηγα για υπνο. απο τις 11 παλευα.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πειράξει προσωπικά ποτέ, αλλά δεν βρίσκω και λόγο να το πειράξει κάποιος αν δεν έχει προβλήματα με sites.

 

Mε το airmouse σου τι έγινε;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

Αυτο με το DNS στο ethernet έτσι το ρώτησα απο περιέργεια επειδή το είχα κι εγώ απορία και δεν απάντησε κανείς στον άλλο φίλο που το ρώτησε πριν μερικές μέρες.

 

Με το airmouse δεν έβγαλα άκρη. Σε όλες τις συσκευές δουλεύει κομπλέ εκτός από το ΤΧ92. Άρα δεν φταίει το airmouse ούτε το receiver του. Eίναι όμως δυνατόν να φταίει το Tanix? Δεν μου φαίνεται λογικό. Του έβαλα κι ένα κανονικό mouse και το βλέπει μια χαρά.

Σήμερα-αύριο θα παραλάβει το ΤΧ92 και ένας φίλος και θα πάω να δοκιμάσω και εκεί το airmouse μου.

 

Για το θέμα με τις επανεκκινήσεις: εδώ και 2 μέρες το δουλεύω με το μαμίσιο youtube και αρκετές ώρες που το άφησα να παίζει δεν υπήρξε θέμα και εκεί που ηρέμησα και λέω μάλλον η άλλη έκδοση youtube που έβαλα εγώ είχε πρόβλημα, έβαλα το βράδυ να παίξω λίγο real racing 3 και στο πεντάλεπτο μου έκανε πάλι επανεκκίνηση η συσκευή. Με την πρώτη ευκαιρία θα της ρίξω ένα φορμάτ μπας και στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το ρώτησε και κάποιος άλλος πρόσφατα αλλά δεν είδα να απαντήθηκε. Σε σύνδεση με ethernet έχει νόημα η αλλαγή DNS? Πρόσεξα ότι στο box υπάρχει η αντίστοιχη επιλογή (ρυθμίσεις διεύθυνσης ip) και στο ethernet.

Ναι έχει νόημα η αλλαγή DNS και στο ethernet εφόσον η σύνδεση της συσκευής σου με το router γίνεται με καλώδιο ethernet.

Προσέχετε όσοι κάνετε τέτοια ρύθμιση στην συσκευή σας, ειτε σε WIFi είτε σε ethernet και βάζετε στατική IP, η IP που δίνεται στην κάθε συσκευή να μην την έχει πάρει άλλη συσκευή συνδεδεμένη στο ίδιο router.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...