Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίος kandilak. Καλό είναι να το ξέρουμε κι αυτό. Και όπως στο τέλος της διαδικασίας απενεργοποιούμε και ενεργοποιούμε το wifi για να πάρει τους νέους DNS, στο ethernet αντίστοιχα να υποθέσω βγάζουμε και ξαναβάζουμε το καλώδιο στη συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1262

  • makis1024

    549

  • ath156

    1772

Ωραίος kandilak. Καλό είναι να το ξέρουμε κι αυτό. Και όπως στο τέλος της διαδικασίας απενεργοποιούμε και ενεργοποιούμε το wifi για να πάρει τους νέους DNS, στο ethernet αντίστοιχα να υποθέσω βγάζουμε και ξαναβάζουμε το καλώδιο στη συσκευή?

 

Πολύ σωστά τα λες.....

εγώ λοιπόν άλλαξα εδώ και μία εβδομάδα dns σε ethernet από της google σε opendns , παρόλο που έχω λόγω inalan σούπερ ταχύτητα σε live stream κυρίως τον τελευταίο καιρό είχα κάτι περίεργα κολλήματα, τώρα είδα βελτίωση, τυχαίο ???

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εισαι με καποιο build φιλε; μηπως εχει φτιαξει περισσοτερα απο ενα advancedsettings; δοκιμασε να το σβησεις το συγκεκριμμενο που εχεις φτιαξει (ή οσα εχεις φτιαξει) και ξαναδοκιμασε.

 

Εμενα το ιδιο κουτι (τελευταια εκδοση λογισμικου) με ελληνικο build newstechnology πως λεγετε, σαββατο βραδυ , σεταρισμενο ετοιμο το κουτι με real debrid περασμενα σε urlresolver kai resolverurl, εφτιαξα και advancedsettings πηγα να το δοκιμασω, ενω εβρισκε πηγες, μολις πατουσα να παιξει, ενω εδειχνε οτι φορτωνε και ηταν ετοιμο να μπει στον player, δεν ξεκινουσε καθολου και κολουσε χωρις να δεχεται καμια εντολη. Μονο με κλεισιμο εφαρμογης απο την κεντρικη μπορουσα να το ξαναδοκιμασω).

Εβγαλα το build, εβαλα σε fresh install ενα μονο addon παλι δεν ανοιγε ο player. πηγα να φορτωσω τοπικο αρχειο μια απο τα ιδια. εσβησα τα παντα, καθαρισa την εφαρμογη, εκανα απεγκατασταση, restart το ξαναεβαλα, μια απο τα ιδια. αλαξα 3-4 build grecotm και gkn παλι τα ιδια (εντωμεταξυ το spmc που δοκιμασα στο ιδιο κουτι μηπως φταιει το ιντερνετ μου πηγαινε μπαλα).

 

Εψαξα το αρχεια advancedsettings χειροκινητα και οτι αλλο εχει εγκαταστησει το kodi (μηπως εμεινε κατι) εσβησα οτι βρηκα, το ξαναπερασα, ξαναεβαλα το αρχικο build ενα restart στο κουτι και στο ρουτερ, και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΠΑΙΖΕ.

 

(στη συνεχεια βεβαια, το εκλεισα ειχε παει 3 το πρωι, πηγα για υπνο. απο τις 11 παλευα.)

Έλα φίλε μου, όχι δεν έχω κάποιο build

Δευτέρα μέχρι σήμερα δεν μπορούσα να δω τίποτα απολύτως..

Απόψε χωρίς να κάνω κατι

Επαιζαν όλα νερό

Είδα 4 επεισόδια συνεχόμενα χωρίς πρόβλημα

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται με αυτό το κουτί

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέο firmware για ΤΑΝΙΧ ΤΧ2

 

http://www.tanix-box.com/download-view/tanix-tx2-firmware-full-image-1-16-2-16-20170608/

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το DNS στο ethernet έτσι το ρώτησα απο περιέργεια επειδή το είχα κι εγώ απορία και δεν απάντησε κανείς στον άλλο φίλο που το ρώτησε πριν μερικές μέρες.

 

Με το airmouse δεν έβγαλα άκρη. Σε όλες τις συσκευές δουλεύει κομπλέ εκτός από το ΤΧ92. Άρα δεν φταίει το airmouse ούτε το receiver του. Eίναι όμως δυνατόν να φταίει το Tanix? Δεν μου φαίνεται λογικό. Του έβαλα κι ένα κανονικό mouse και το βλέπει μια χαρά.

Σήμερα-αύριο θα παραλάβει το ΤΧ92 και ένας φίλος και θα πάω να δοκιμάσω και εκεί το airmouse μου.

 

Για το θέμα με τις επανεκκινήσεις: εδώ και 2 μέρες το δουλεύω με το μαμίσιο youtube και αρκετές ώρες που το άφησα να παίζει δεν υπήρξε θέμα και εκεί που ηρέμησα και λέω μάλλον η άλλη έκδοση youtube που έβαλα εγώ είχε πρόβλημα, έβαλα το βράδυ να παίξω λίγο real racing 3 και στο πεντάλεπτο μου έκανε πάλι επανεκκίνηση η συσκευή. Με την πρώτη ευκαιρία θα της ρίξω ένα φορμάτ μπας και στρώσει.

 

Καποια airmouse εχουν θεμα με τα κουτια. Προβλημα με mele f10 lite, εχω και εγω, σε ολα τα κουτια που εχω. Χανεται ο δεικτης και πρεπει να τον επαναφερνω συνεχως

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καποια airmouse εχουν θεμα με τα κουτια. Προβλημα με mele f10 lite, εχω και εγω, σε ολα τα κουτια που εχω. Χανεται ο δεικτης και πρεπει να τον επαναφερνω συνεχως
Αν σου το κάνει σε όλα τα κουτιά τότε μάλλον το airmouse έχει πρόβλημα από μόνο του. Δεν είναι λογικό να μην δουλέυει σωστά με κανένα κουτί. Εμένα το κάνει μόνο σε ένα συγκεκριμένο box.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αγόρασα χθες ένα beelink gt1 και κολλάει πολύ ακόμα και στις σελίδες του Kodi.. Πόσο μάλλον να φορτώσει ταινία. Ακόμα και αυτές με την χαμηλή ποιότητα κολλάει στα 2 λεπτά και δεν τις φορτώνει. Το ίδιο συμβαίνει και στο Terrarium.. Η σύνδεση στο ίντερνετ δεν έχει κανένα πρόβλημα. Επίσης, το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται είτε με ethernet είτε με wifi! Προς το παρόν είμαι φριχτά απογοητευμένος με αυτή την αγορά, αλλά ελπίζω ότι μπορεί κάπως να διορθωθεί.

 

Επίσης, δεν έχω βάλει κάποιο build στο kodi επίτηδες. Εχω κανει εγκατάσταση μόνο ενα addon

Edited by Apominari
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αγόρασα χθες ένα beelink gt1 και κολλάει πολύ ακόμα και στις σελίδες του Kodi.. Πόσο μάλλον να φορτώσει ταινία. Ακόμα και αυτές με την χαμηλή ποιότητα κολλάει στα 2 λεπτά και δεν τις φορτώνει. Το ίδιο συμβαίνει και στο Terrarium.. Η σύνδεση στο ίντερνετ δεν έχει κανένα πρόβλημα. Επίσης, το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται είτε με ethernet είτε με wifi! Προς το παρόν είμαι φριχτά απογοητευμένος με αυτή την αγορά, αλλά ελπίζω ότι μπορεί κάπως να διορθωθεί.

 

Επίσης, δεν έχω βάλει κάποιο build στο kodi επίτηδες. Εχω κανει εγκατάσταση μόνο ενα addon

Φίλε πάρα πολλές φορές έρχονται με προβλήματα τα app..... κανείς επαναφορά και τα περνάς όλα καθαρά....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πάρα πολλές φορές έρχονται με προβλήματα τα app..... κανείς επαναφορά και τα περνάς όλα καθαρά....

 

Οποτε ολα αυτα που διαβαζω για Update firmware απο το site της beelinkκαι τα λοιπα να μην τα λαβω υπ' όψιν μου ε? Εχω φάει τρελη απογοητευση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αγόρασα χθες ένα beelink gt1 και κολλάει πολύ ακόμα και στις σελίδες του Kodi.. Πόσο μάλλον να φορτώσει ταινία. Ακόμα και αυτές με την χαμηλή ποιότητα κολλάει στα 2 λεπτά και δεν τις φορτώνει. Το ίδιο συμβαίνει και στο Terrarium.. Η σύνδεση στο ίντερνετ δεν έχει κανένα πρόβλημα. Επίσης, το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται είτε με ethernet είτε με wifi! Προς το παρόν είμαι φριχτά απογοητευμένος με αυτή την αγορά, αλλά ελπίζω ότι μπορεί κάπως να διορθωθεί.

 

Επίσης, δεν έχω βάλει κάποιο build στο kodi επίτηδες. Εχω κανει εγκατάσταση μόνο ενα addon

Βάλε στατική IP με Google DNS. Η Cyta σίγουρα και κάνα δυο άλλοι πάροχοι έχουν θέμα με τα dns τους.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στατική IP με Google DNS. Η Cyta σίγουρα και κάνα δυο άλλοι πάροχοι έχουν θέμα με τα dns τους.

 

Ωραια θα το δοκιμάσω και ελπίζω να πετύχει. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι αυτο το ανεμιστηρακι usb φτανει για να πεσει η θερμοκρασια στο mxiii s812 που εχω (ανεβαζει70+).ειναι 5v 0.25A

https://www.ebay.com/itm/120x120x25mm-DC-5V-USB-CPU-Case-Cooler-Cooling-Fan-Silent-PC-Computer-Powered/132426432569?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι αυτο το ανεμιστηρακι usb φτανει για να πεσει η θερμοκρασια στο mxiii s812 που εχω (ανεβαζει70+).ειναι 5v 0.25A

https://www.ebay.com/itm/120x120x25mm-DC-5V-USB-CPU-Case-Cooler-Cooling-Fan-Silent-PC-Computer-Powered/132426432569?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

10 βαθμούς λογικά θα στους κατεβάσει.

Αλλά γιατί να το πάρεις απέξω; βρίσκεις και εδώ σε λίγο πιο αυξημένη τιμή

 

Sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αν σου το κάνει σε όλα τα κουτιά τότε μάλλον το airmouse έχει πρόβλημα από μόνο του. Δεν είναι λογικό να μην δουλέυει σωστά με κανένα κουτί. Εμένα το κάνει μόνο σε ένα συγκεκριμένο box.

 

Μπορει να ναι ετσι αλλα νομιζω οτι εχει θεμα με το android. Στα win και σε κατευθειαν συνδεση με smart tv δεν εχει θεμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιστευετε οτι αυτο το ανεμιστηρακι usb φτανει για να πεσει η θερμοκρασια στο mxiii s812 που εχω (ανεβαζει70+).ειναι 5v 0.25A

https://www.ebay.com/itm/120x120x25mm-DC-5V-USB-CPU-Case-Cooler-Cooling-Fan-Silent-PC-Computer-Powered/132426432569?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649

Εγω νομιζω οτι κανενα θεμα δεν υπαρχει με την θερμοκρασια. Εχεις καποιο προβλημα? Τα δυο απο τα 4 κουτια μου δουλευουν πανω απο 14 μηνες με υψηλες θερμοκρασιες χωρις προβλημα και τα αλλα δυο κατι μηνες , το ιδιο.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

+ wind ....
Και η wind;να βάλω και εγώ δηλαδή;είναι εύκολο;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και η wind;να βάλω και εγώ δηλαδή;είναι εύκολο;

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η wind εχει ξεκινήσει να μπλοκάρει κάποια ελληνικα trackers !!Για να έχεις πρόσβαση παντού Επιβάλλεται η αλλαγή ( Ο χειρότερος παροχος !!!)

Για Windows :

https://dnhost.gr/kb/article/AA-00600/0/-Google-DNS-OpenDNS-.html

Για Android:

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Η wind εχει ξεκινήσει να μπλοκάρει κάποια ελληνικα trackers !!Για να έχεις πρόσβαση παντού Επιβάλλεται η αλλαγή ( Ο χειρότερος παροχος !!!)

Για Windows :

https://dnhost.gr/kb/article/AA-00600/0/-Google-DNS-OpenDNS-.html

Για Android:

Σε ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 βαθμούς λογικά θα στους κατεβάσει.

Αλλά γιατί να το πάρεις απέξω; βρίσκεις και εδώ σε λίγο πιο αυξημένη τιμή

 

Sent from my 1+3T

Μπορειτε να δωσετε link για μια δοκιμασμενη, αθορυβη και στο μετρο του δυνατου, φτηνη λυση για cooler fan για box απο ελλαδα ή εξωτερικο .

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να δωσετε link για μια δοκιμασμενη, αθορυβη και στο μετρο του δυνατου, φτηνη λυση για cooler fan για box απο ελλαδα ή εξωτερικο .

 

στο νήμα υπάρχουν αν ψάξεις ιδιοκατασκευές που έχουμε κάνει κάποιοι, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάτι να σου προτείνουμε συγκεκριμένο, ένα fan θες 10 ή 12 ή 14 ανάλογα το κουτι που έχεις και μία κατασκευή με ένα καλώδιο έστω και παλιό usb, με κόστος από αστείο έως 12-15 ευρώ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αυτό το box υποστηρίζει Netflix και με τι ανάλυση;

Το έχει κάποιος να μου πει αν αξίζει αγορά από Ευρώπη με 68€;

 

https://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_607542.html?wid=89&lkid=13455181

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αυτό το box υποστηρίζει Netflix και με τι ανάλυση;

Το έχει κάποιος να μου πει αν αξίζει αγορά από Ευρώπη με 68€;

 

https://m.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_607542.html?wid=89&lkid=13455181

Καλά με μια απλή αναζήτηση θα έβλεπες ότι το έχουν αρκετοί εδώ μέσα.

Και όχι δεν υποστηρίζει HD NETFLIX.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση απλά επειδή έπαιζε κουπόνι και δεν είχα χρόνο να ψάξω το νήμα για αυτό ρώτησα για ποιό άμεση απάντηση αλλά αφού δεν παίζει Netflix δεν θα με ενδιέφερε.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση απλά επειδή έπαιζε κουπόνι και δεν είχα χρόνο να ψάξω το νήμα για αυτό ρώτησα για ποιό άμεση απάντηση αλλά αφού δεν παίζει Netflix δεν θα με ενδιέφερε.

Και όχι δεν υποστηρίζει HD NETFLIX. .Δεν σου λέει ότι ΔΕΝ παίζει ....Παίζει sd ποιότητα Όπως σχεδόν όλα τα κινέζικα επειδή δεν έχουν τις κατάλληλες άδειες !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...