Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη ROM μπορούμε να τη φλασάρουμε και από usb στικάκι? Δεν είναι απαραίτητο να γίνει από κάρτα SD? Εγώ μέχρι τώρα έβαζα τη rom στην SD, έβαζα οδοντογλυφίδα στο reset, έβαζα το βύσμα του ρεύματος και την περνούσε αυτόματα. Αν βάλω τη rom σε USB stick και μπω recovery και επιλέξω apply update from EXT μπορώ μετά να επιλέξω τη θύρα usb και να βάλω τη rom από εκεί? Το αρχείο της rom το αφήνω όπως είναι ή πρέπει να το μετονομάσω σε update.zip? Το ρωτάω αυτό επειδή θυμάμαι κάτι παρόμοιο από όταν φλασάρουμε rom σε κινητό.

 

edit: Δοκίμασα τα παραπάνω και δεν την περνάει την ρομ. Βγάζει footer is wrong, signature verification failed, installation aborted.

Κάνω εγώ κάτι λάθος ή γενικά δεν γίνεται να φλασάρουμε ρομ από usb stick?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, υπάρχει τρόπος αλλαγής DNS σε android box όχι στο wifi αλλά στην ethernet σύνδεση ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις την ρομ , την USB zip version.Όχι αυτή που λέει για το burning tool/sd card.είναι τρία αρχεία,η ρομ , ένα xml file και άλλο ένα.τα ρίχνεις χύμα σε ένα usb stick, το βάζεις στη διπλανή θύρα, μετά πηγαίνεις στο κουτί που λέει update see εκείνο το μπλε βέλος , στο μενού μέσα θα πρέπει να δείτε την ρομ.πατά την και την περνάει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα αυτό https://www.banggood.com/VIBOTON-i8-Plus-2-4GHz-Wireless-Backlight-Keyboard-With-Mouse-Touchpad-For-Android-TV-Box-Xbox-Laptop-PC-p-1190536.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN όχι ότι το χρειάζομαι απλά να το δω και να το έχω backup μιας και με το ποντίκι κάνω μία χαρά την δουλειά μου.

Μόνο θετικά πράγματα έχω να πω, πολύ καλή αίσθηση και απόκριση, επίσης στα θετικά που έχει μεν μπαταρία όχι ενσωματωμένη και option για ΑΑΑ μπαταρίες ( 2 τεμ ) και δεν είναι bluetoth , παίζει λοιπόν μία χαρά σε windows και σε android tv box που δοκίμασα αλλά και σε κινητό .

Οποιος ψάχνει κάτι τέτοιο ας το έχει στα υπόψη του μίας και η τιμή του είναι ΄΄πάτωμα΄΄

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις την ρομ , την USB zip version.Όχι αυτή που λέει για το burning tool/sd card.είναι τρία αρχεία,η ρομ , ένα xml file και άλλο ένα.τα ρίχνεις χύμα σε ένα usb stick, το βάζεις στη διπλανή θύρα, μετά πηγαίνεις στο κουτί που λέει update see εκείνο το μπλε βέλος , στο μενού μέσα θα πρέπει να δείτε την ρομ.πατά την και την περνάει

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν μπορώ να μπω στo μενού του box. Έχει πάθει bootloop λόγω εγκατάστασης του supersu. Γι' αυτό το ψάχνω αν γίνεται να φλασαριστεί η ρομ από recovery mode. Γίνεται? Με usb πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχω το TV box tv01ii με τον επεξεργαστή rk3288 και HTC board T032.. Λέω αφού το έχω τόσο χρόνια και με kit kat rom ας πάρω κάτι καινούργιο ..

Αλλά έφαγα φλασιά πριν μερικές μέρες και πέρασα custom rom marshmallow http://freaktab.com/forum/tv-player-support/rk3288-devices/htc-3288-devices/644044-android-6-0-wasser-with-wifi-fix ..

Παιδιά το μηχανάκι είναι σαν να πείρα καινούργιο , δε λαγκάρει πουθενά .. Πριν έκανε μικρά σκαλώματα στην αναπαραγωγή video στο Kodi στο mx player και στο youtube .. Τώρα δεν κάνει γκιx ... Το μόνο ελλάτωμα της rom είναι ότι δεν μου αναγνωρίζει το τηλεκοντρόλ του tv box ,τα κουμπιά δλδ ,πατάω και δίνουν ότι να ναι εντολές .. Αλλά εντάξει μικρό το κακό , εγώ και πάλι το λειτουργώ με ασύρματο ποντίκι και ότι σύνδεσα ασύρματα δουλεύει άριστα ..

Με τα πολλά και τα λίγα οποίος έχει tv box με τον επεξεργαστή rk3288 και με 2GB ram ειδικά, μην το ξεγράφει ..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Νέο firmware για ΤΑΝΙΧ ΤΧ9 PRO

 

http://www.tanix-box.com/download-view/tx9-pro-firmware-3gb32gb-android-7-1-2-full-image/

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Τελικα εκανα το update σημερα.Με τον 2ο τροπο με το zip αρχειο.

Με το που τελειωσε εφαγα black screen αλλα με μια επαναφορα εφτιαξε.Αντε παλι στησιμο...

Μεχρι στιγμης ολα καλα δειχνουν...

Αν και στο changelock αναφερει οτι το wifi θα δειχνει συνδεδεμενο ακομα κι αν χρησιμοποιω LAN,παρολα αυτα δεν αλλαξε κατι.Οπως πριν δειχνει κενο.

Το netflix εχω μια εντυπωση πως δειχνει 720 αλλα δεν ορκιζομαι.Ετσι κι αλλιως εχω smart tv οποτε βλεπω απο εκει.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα το update σημερα.Με τον 2ο τροπο με το zip αρχειο.

Με το που τελειωσε εφαγα black screen αλλα με μια επαναφορα εφτιαξε.Αντε παλι στησιμο...

Μεχρι στιγμης ολα καλα δειχνουν...

Αν και στο changelock αναφερει οτι το wifi θα δειχνει συνδεδεμενο ακομα κι αν χρησιμοποιω LAN,παρολα αυτα δεν αλλαξε κατι.Οπως πριν δειχνει κενο.

Το netflix εχω μια εντυπωση πως δειχνει 720 αλλα δεν ορκιζομαι.Ετσι κι αλλιως εχω smart tv οποτε βλεπω απο εκει.

Από περιέργεια.

Το KODI έφυγε όπως και σε εμάς;

Έπρεπε να το βάλουμε από apkmirror στο ΤΧ92.

Το ΝΕΤΦΛΙΧ δεν φτιάχνει με ένα APK, οπότε ιδέα σου είναι.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια.

Το KODI έφυγε όπως και σε εμάς;

Έπρεπε να το βάλουμε από apkmirror στο ΤΧ92.

Το ΝΕΤΦΛΙΧ δεν φτιάχνει με ένα APK, οπότε ιδέα σου είναι.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Γραφει οτι η νεα ρομ εχει "updated netflix".Τωρα τι αναλυση εχει πραγματικα δεν μπορω να πω...

Το kodi δεν εφυγε.Ισα ισα που κατευθειαν του περασα gkobu 1.4.

Αν και η κινηση που εκανα ειναι να μπω στο play store,να κανω απεγκατασταση το kodi και στα καπακια εγκατασταση παλι.Και μετα εβαλα το build.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Γραφει οτι η νεα ρομ εχει "updated netflix".Τωρα τι αναλυση εχει πραγματικα δεν μπορω να πω...

Το kodi δεν εφυγε.Ισα ισα που κατευθειαν του περασα gkobu 1.4.

Αν και η κινηση που εκανα ειναι να μπω στο play store,να κανω απεγκατασταση το kodi και στα καπακια εγκατασταση παλι.Και μετα εβαλα το build.

Για Netflix, απλά να σου φύγει η απορία,.έχουμε γράψει και στο παρελθόν πώς τσεκάρεις την ανάλυση

Πρέπει να ψάξεις μέσα από την εφαρμογή να τρέξεις για λίγα λεπτά το video test patterns

Εκεί πάνω δεξιά βγάζει την ανάλυση.

969χ540 είναι το μαξ που έχω δει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω άμα ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την τελευταία έκδοση για Χ96 να την βάλω επανω;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια.

Σε ένα Tanix T92 μου κάνει σπασίματα πολλά στην εικόνα.

Υπάρχει κάποια λύση;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω βγαλει τα ματια μου και δε βγαζω ακρη θελω να παραγγειλω απο gear best τν βοχ ποια αποθηκη πρεπει να διαλεξω για να μην μπλεξω; Παρακαλω να απαντησουν ατομα με εμπειρια οχι θεωριες δεν εχω χρημα για πεταμα ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια.

Σε ένα Tanix T92 μου κάνει σπασίματα πολλά στην εικόνα.

Υπάρχει κάποια λύση;

 

Αν δεν το έχεις κάνει ποτέ αναβάθμιση τότε χρειάζεται να βάλεις την τελευταία αναβάθμιση από το σάιτ της tanix θα το βρεις.

Αλλά πρώτα κοίτα μήπως δεν έχει κουμπώσει καλά το hdmi καλώδιο, επίσης δοκίμασε και κάποιο άλλο καλώδιο αν έχεις.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγη βοήθεια.

Σε ένα Tanix T92 μου κάνει σπασίματα πολλά στην εικόνα.

Υπάρχει κάποια λύση;

Ποτέ δεν μου έχει συμβεί.

Εκτός αν εννοείς παγωματα, που εκεί μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε κουτί κατά το streaming.

 

Εννοείς ότι χάνει frames; Ή έχει παραμόρφωση η εικόνα;

Βλέπεις μέσω Kodi ή TERRARIUM;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Βλέπω Kodi και κάνει σπασίματα. Δεν είναι θέμα buffer.

Δοκίμασα να παίξω με τις απενεργοποιήσεις των 2 ρυθμίσεων για acceleration της εικόνας που έχει το Kodi αλλά χωρίς επιτυχία.

Θα κοιτάξω αργότερα το απόγευμα για κάποιο update, θα δοκιμάσω και και άλλα βίντεο και θα επανέλθω.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Βλέπω Kodi και κάνει σπασίματα. Δεν είναι θέμα buffer.

Δοκίμασα να παίξω με τις απενεργοποιήσεις των 2 ρυθμίσεων για acceleration της εικόνας που έχει το Kodi αλλά χωρίς επιτυχία.

Θα κοιτάξω αργότερα το απόγευμα για κάποιο update, θα δοκιμάσω και και άλλα βίντεο και θα επανέλθω.

Αν κάνει σπασίματα το streaming φταίει το link ή η γραμμή.

Δοκίμασε TERRARIUM ή video από Mx player.

 

Αν δεν έχεις σκαλισει το μηχάνημα, δεν θέλει πείραγμα το buffer.

Τι ταχύτητα γραμμής έχεις; Είσαι με καλώδιο ή Wi-Fi;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω βγαλει τα ματια μου και δε βγαζω ακρη θελω να παραγγειλω απο gear best τν βοχ ποια αποθηκη πρεπει να διαλεξω για να μην μπλεξω; Παρακαλω να απαντησουν ατομα με εμπειρια οχι θεωριες δεν εχω χρημα για πεταμα ευχαριστω

 

Από gearbest δεν ξέρω.

Από geekbuying όμως από ιταλική αποθήκη ( Italy stock) που έχω παραγγείλει τα στέλνουν με DHL με επιπλέον κόστος κοντά στα 4 ευρώ,δεν περνάνε τελωνείο και έρχονται σε λίγες μέρες.

Αρκεί να προσέξεις αυτό που θα πάρεις να είναι σε stock.

Το Σάββατο παρήγγειλα ένα beelink GT1 Ultimate για φίλο, σήμερα μου δώσανε teaching number DHL

Σύνολο 71.5

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

κουπόνια από που βρίσκετε για geekbuying? μονο μέσω αγοράς δινουν κουπόνι για επόμενη?

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει σπασίματα το streaming φταίει το link ή η γραμμή.

Δοκίμασε TERRARIUM ή video από Mx player.

 

Αν δεν έχεις σκαλισει το μηχάνημα, δεν θέλει πείραγμα το buffer.

Τι ταχύτητα γραμμής έχεις; Είσαι με καλώδιο ή Wi-Fi;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Η γραμμή είναι 50 Vdsl και το κουτάκι είναι συνδεδεμένο με καλώδιο Ethernet στον ρούτερ που είναι ακριβώς δίπλα.

Δεν έχω σκαλίσει τίποτα απολύτως. Χθες απλά έβαλα το Incursion, πέρασα τα στοιχεία του Debrid και προσπάθησα να παίξω το 1ο επεισόδιο του Waco.

Θα δοκιμάσω και στο Terrarium αργότερα το απόγευμα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή είναι 50 Vdsl και το κουτάκι είναι συνδεδεμένο με καλώδιο Ethernet στον ρούτερ που είναι ακριβώς δίπλα.

Δεν έχω σκαλίσει τίποτα απολύτως. Χθες απλά έβαλα το Incursion, πέρασα τα στοιχεία του Debrid και προσπάθησα να παίξω το 1ο επεισόδιο του Waco.

Θα δοκιμάσω και στο Terrarium αργότερα το απόγευμα.

 

Φταίει το πρόγραμμα τότε.

Η Γραμμή είναι μπόμπα.

 

Δοκίμασε και με video κατεβασμένο. Θα δεις ότι θα παίζει νεράκι.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμή είναι 50 Vdsl και το κουτάκι είναι συνδεδεμένο με καλώδιο Ethernet στον ρούτερ που είναι ακριβώς δίπλα.

Δεν έχω σκαλίσει τίποτα απολύτως. Χθες απλά έβαλα το Incursion, πέρασα τα στοιχεία του Debrid και προσπάθησα να παίξω το 1ο επεισόδιο του Waco.

Θα δοκιμάσω και στο Terrarium αργότερα το απόγευμα.

Έχεις πειράξει το HDMI mode καθόλου? Δηλαδή μήπως το έχεις βάλει σε 1080p 24hz?

Link to comment
Share on other sites

τελικα το λινκ για την υποτιθεμενη εκδοση που παιζει netflix σε 1080 απο το xda βρεθηκε?
Τι εννοείς;

Έχεις L1 μηχανάκι;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...