Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελάχιστα tv box σηκώνουν σκληρό δίσκο κατά πλειοψηφία χωρίς εξωτερική τροφοδοσία!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ σωστά.

Όμως το να έχει το TVbox τουλάχιστον 1 θύρα USB είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα διότι εκεί μπορείς να συνδέσεις:

- σκληρό δίσκο (συνήθως με εξωτερική τροφοδοσία)

- usb memory stick (σήμερα βρίσκεις σε πολύ χαμηλές τιμές 16 / 32 / 64GB κλπ) και από εκεί να βλέπεις ταινίες. Ταυτόχρονα δεν επιβαρύνεις τον κυρίως σκληρό δίσκο σου με πολλές ώρες λειτουργίας.

- πολλές φορές 1 τέτοια θύρα μπορεί να είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για ξεμπρικάρισμα του TVbox ή για αλλάγή της Rom.

- μπορείς εκεί να βάλεις το usb receiver ασύρματου πληκτρολόγιου, ποντικιού ή σύνθετης συσκευής.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1263

  • makis1024

    549

  • ath156

    1776

Πολύ σωστά.

Όμως το να έχει το TVbox τουλάχιστον 1 θύρα USB είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα διότι εκεί μπορείς να συνδέσεις:

- σκληρό δίσκο (συνήθως με εξωτερική τροφοδοσία)

- usb memory stick (σήμερα βρίσκεις σε πολύ χαμηλές τιμές 16 / 32 / 64GB κλπ) και από εκεί να βλέπεις ταινίες. Ταυτόχρονα δεν επιβαρύνεις τον κυρίως σκληρό δίσκο σου με πολλές ώρες λειτουργίας.

- πολλές φορές 1 τέτοια θύρα μπορεί να είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για ξεμπρικάρισμα του TVbox ή για αλλάγή της Rom.

- μπορείς εκεί να βάλεις το usb receiver ασύρματου πληκτρολόγιου, ποντικιού ή σύνθετης συσκευής.

 

εξωτερικη τροφοδοσια τι ειναι;ο σκληρος που λεω ειναι εξωτερικος σκληρος δισκος

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικη τροφοδοσια τι ειναι;ο σκληρος που λεω ειναι εξωτερικος σκληρος δισκος
Πώς παίρνει ρεύμα ο δίσκος αυτός;

Συνήθως πρέπει να μπει πάνω σε μπριζα.

Αυτό είναι εξωτερική τροφοδοσία

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το raspberry pi 4 βλέπω πτώση των tv box.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το raspberry pi 4 βλέπω πτώση των tv box.

Καλα εσυ βιαζεσαι.....κατσε να ερθει στα χερια μας πρωτα και βλεπουμε φιλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικη τροφοδοσια τι ειναι;ο σκληρος που λεω ειναι εξωτερικος σκληρος δισκος
Αν εννοείς πχ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/445498/Intenso-Memory-Case-2-5-USB-3-0-1TB.html#shops μια χαρά μπορείς να τον συνδέσεις στη θύρα USB του tv box και να βλέπεις ταινίες.

Τα παιδιά μάλλον εννοούν εξωτερικό σκληρό ssd αν κατάλαβα καλά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πχ κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/445498/Intenso-Memory-Case-2-5-USB-3-0-1TB.html#shops μια χαρά μπορείς να τον συνδέσεις στη θύρα USB του tv box και να βλέπεις ταινίες.

Τα παιδιά μάλλον εννοούν εξωτερικό σκληρό ssd αν κατάλαβα καλά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Υπάρχει πιθανότητα το "ρεύμα" που διατίθεται από την θύρα USB του TVbox να μην επαρκεί για την σωστή λειτουργία του εξωτερικού δίσκου. Το ίδιο πρόβλημα το έχω αντιμετωπίσει και σε μικρές τηλεοράσεις ή TV/monitors.

Υπάρχουν δε και κάποιοι εξωτερικοί δίσκοι (ίσως λίγο παλιότεροι) που στο καλώδιο USB που σου δίνουν έχουν στη μία άκρη τους διπλό βύσμα USB, όπου το ένα είναι για data+τροφοδοσία και το άλλο μόνο για ενίσχυση τροφοδοσίας (για να μπουν ταυτόχρονα σε 2 θύρες usb του υπολογιστή,λάπτοπ κλπ).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Ένας 2.5 hdd θέλει 0.5 ή 1 αμπέρ, τα τροφοδοτικα των tv box είναι 2 αμπέρ (usb stick - mouse - keyboard θέλουν 0.1 έως 0.3)!! Μόνο 3.5 hdd με τροφοδοσία ή usb hub (καλής ποιότητας με τροφοδοσία) θα κάνεις σωστή δουλειά.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένας 2.5 hdd θέλει 0.5 ή 1 αμπέρ, τα τροφοδοτικα των tv box είναι 2 αμπέρ (usb stick - mouse - keyboard θέλουν 0.1 έως 0.3)!! Μόνο 3.5 hdd με τροφοδοσία ή usb hub (καλής ποιότητας με τροφοδοσία) θα κάνεις σωστή δουλειά.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γράφω για "πιθανότητα" μη σωστής λειτουργίας. Όποιος δεν αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα το αγνοεί. Επίσης αναφέρομαι στους 2.5 hdd (εφόσον οι 3.5 χρειάζονται ούτως ή άλλως τροφοδοσία).

Δίνω και ένα παράδειγμα τέτοιου δίσκου 2.5hdd.

https://ibb.co/m5Xq52Ym5Xq52Y

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το raspberry pi 4 βλέπω πτώση των tv box.

 

Παρότι το Pi4 μπορεί να παίξει 4Κ/60 και h265/10 bit σε hardware, ακόμη δεν υπάρχει το software για να το κάνει. Αυτή τη στιγμή υπολείπεται αρκετά του ανταγωνισμού, και στην πράξη δεν είναι καλύτερο ως video player από ένα Pi3. Πριν το 2020 δεν νομίζω ότι θα προλάβει να "ξεκλειδώσει" τις δυνατότητές του.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα ήμουν αρνητικός με τα raspberry pi γιατί είχαν διάφορα θέματα και το 3 δεν ήταν τόσο δυνατό. Τώρα όμως πιστεύω πως ενηλικιώθηκε. Εχει κ φουλ υποστήριξη και μεγάλη κοινότητά. Πιστεύω θα κυριαρχήσει το 2020 (έναντι αρκετών TVbox εννοώ).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα ήμουν αρνητικός με τα raspberry pi γιατί είχαν διάφορα θέματα και το 3 δεν ήταν τόσο δυνατό. Τώρα όμως πιστεύω πως ενηλικιώθηκε. Εχει κ φουλ υποστήριξη και μεγάλη κοινότητά. Πιστεύω θα κυριαρχήσει το 2020 (έναντι αρκετών TVbox εννοώ).

 

Πρέπει να ξέρεις και να το στισεις φίλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξέρεις και να το στισεις φίλε.
Είναι τόσο εύκολο, με οδηγίες και tutorials που και η καθαρίστρια του γραφείου (σχήμα λόγου) θα το έστηνε χωρίς γνώσεις. Αλλωστε Librelec θες. Παίρνεις 2-3 sd, στήνεις ότι θες σε κάθε μία και έχεις έτοιμα για ότι θες. Media center? Retro gaming? Απλά λειτουργικό? Οτι θες. Μέχρι και καφέ ψήνει (κυριολεκτικά όμως).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο εύκολο, με οδηγίες και tutorials που και η καθαρίστρια του γραφείου (σχήμα λόγου) θα το έστηνε χωρίς γνώσεις. Αλλωστε Librelec θες. Παίρνεις 2-3 sd, στήνεις ότι θες σε κάθε μία και έχεις έτοιμα για ότι θες. Media center? Retro gaming? Απλά λειτουργικό? Οτι θες. Μέχρι και καφέ ψήνει (κυριολεκτικά όμως).

 

Φιλε εγω ξερω....οι αλλοι δεν.....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στο ρούτερ πώς ακριβώς δηλαδή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

δοκίμασε αυτους που λέει ο φίλος απο κάτω.

ανάλογα το modem πρέπει να δεις που θα τους βάλεις και ισως χρειαστεί να περάσεις τους ipv6.

Αν τους βάλεις σε λάθος σημείο το πολύ πολύ να μην έχεις ίντερνετ μέχρι να βάλεις τους παλιούς.

Σε κάθε περίπτωση για να δουλέψουν κινητό μποξ κλπ θα πρέπει να κάνεις clear cache στην εφαρμογή που δοκιμάζεις.

Δοκίμασε για αρχή με μια εφαρμογή στο κινητό που γνωρίζεις οτι πετάει στάνταρ διαφημίσεις πάντα με clear cache και μετά αφού δεις οτι δουλεύει κοίτα τι συμβαίνει στο κουτί.

Αυτά αν το βάλεις στο router και όχι μεμονωμένα στο box.

Μειονεκτήματα θα μπορούσε κάποιος να πει για πιθανά θέματα με επεξεργασία των δεδομένων και ανταπόκρισης.

Αλλά για εμένα μια χαρά είναι.

 

Έκανα πλάκα σε κάτι φίλους που τους άρεσε η ιδέα και μετά τους έλεγα οτι θα το βελτιώσω και θα βάλω το family που κόβει και τις τσόντες..

Την φάτσα τους την φαντάζεστε..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα ήμουν αρνητικός με τα raspberry pi γιατί είχαν διάφορα θέματα και το 3 δεν ήταν τόσο δυνατό. Τώρα όμως πιστεύω πως ενηλικιώθηκε. Εχει κ φουλ υποστήριξη και μεγάλη κοινότητά. Πιστεύω θα κυριαρχήσει το 2020 (έναντι αρκετών TVbox εννοώ).

 

Αντίθετα, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το 3, αλλά δεν έχω πειστεί πόσο καλό μπορεί να γίνει το 4 ως video player. Εξηγούμαι: Το Pi3 έχει σαφή περιορισμό 1080p/60 και μέχρι εκεί τα κάνει όλα καλά. Μάλιστα, εξαιτίας της ομοιότητας του υλικού με τα προηγούμενα, όλα έπαιζαν σχεδόν από την πρώτη μέρα.

Το Pi4 υποστηρίζει θεωρητικά μέχρι και 4Κ/60 σε HEVC, αλλά αναφέρουν μόνο 1080p/60 σε h264. Είναι σίγουρα έλλειψη να μην παίζει 4Κ σε h264. Επίσης πρέπει να δούμε και στην πράξη πόσο καλά θα τα πάει με περιεχόμενο 10 bit/HDR, κάτι που είναι λυμμένο στα καλά TV boxes. Όποιο τρόπο rendering και να επιλέξει κάποιος για να υποστηρίξει τη νέα GPU, θα χρειαστούν αρκετοί μήνες. Σε αυτό το διάστημα αναμένουμε και νέα γενιά SoCs για μποξάκια.

Στις λεπτομέρειες θα ανέφερα ότι δεν με ενθουσιάζει και η επιλογή των micro HDMI, αλλά και αυτό νομίζω δείχνει ότι έχει μία μεγαλύτερη τάση προς mini-PC, παρά ως media player.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο σε εφαρμογες οπως το Titanium TV , Bee Tv, σε καποια εργα η σειρες και αναλυση 720p ,να δυσκολευεται να στριμαρει και να κολλαει εχοντας ταχυτητα 50αρα με οπτικη ινα και συνδεση μεσω ethernet? Εχω το Beelink mini GT1 stock. Μηπως δεν παιζει τοσο ρολο η ταχυτητα αλλα το αρχειο, πχ απο που το τραβαει?
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο σε εφαρμογες οπως το Titanium TV , Bee Tv, σε καποια εργα η σειρες και αναλυση 720p ,να δυσκολευεται να στριμαρει και να κολλαει εχοντας ταχυτητα 50αρα με οπτικη ινα και συνδεση μεσω ethernet? Εχω το Beelink mini GT1 stock. Μηπως δεν παιζει τοσο ρολο η ταχυτητα αλλα το αρχειο, πχ απο που το τραβαει?

Εννοειται, πως το πιο βασικο ειναι η ταχυτητα που σου στελνει ο server με το εργο που θες να δεις.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται, πως το πιο βασικο ειναι η ταχυτητα που σου στελνει ο server με το εργο που θες να δεις.

 

ok ευτυχως νομιζα οτι φταιει το μποξακι, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο σε εφαρμογες οπως το Titanium TV , Bee Tv, σε καποια εργα η σειρες και αναλυση 720p ,να δυσκολευεται να στριμαρει και να κολλαει εχοντας ταχυτητα 50αρα με οπτικη ινα και συνδεση μεσω ethernet? Εχω το Beelink mini GT1 stock. Μηπως δεν παιζει τοσο ρολο η ταχυτητα αλλα το αρχειο, πχ απο που το τραβαει?
Αυτά τα συμπιεσμένα μέσω stream, ούτε 10mbps δεν τραβάνε.

Οπότε σίγουρα δεν φταίει η γραμμή σου.

 

Τελευταία πάντως που το γύρισα στο CYBERFLIX πολύ ευχαριστημένος.

Σπάνια να κολλήσει στα 720 ή 1080 που βλέπω

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι για το h96 max x2 s905x2 4gb 64gb

 

Αν καποιοι το εχουν μπορουν να πουν εντυπωσεις?

 

1) το τροφοδοτικο ειναι οκ η θελει αλλαγμα οπως καποιες παλιες παρτιδες s905w

 

2) μπορουμε να βαλουμε nova lowncher και notificetion bar με καποια διαθεσιμη rom( υπαρχουν διαθεσιμες costum rom)

 

3) Εχει κολυμματα σε video 4k

 

4) Ειναι αξιοπιστο ή κανει επανεκινησεις

 

​​​​​​​5) το wifi ειναι ok ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα συμπιεσμένα μέσω stream, ούτε 10mbps δεν τραβάνε.

Οπότε σίγουρα δεν φταίει η γραμμή σου.

 

Τελευταία πάντως που το γύρισα στο CYBERFLIX πολύ ευχαριστημένος.

Σπάνια να κολλήσει στα 720 ή 1080 που βλέπω

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Ωραια θα το δοκιμασω κι εγω αυτη την εφαρμογη ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Έχει παρατηρήσει κανείς με mi box..ξαφνικά stuttering και γενικά αργή απόκριση στο remote; ακόμη και έναν σκληρό που κουμπωνω, κολλάει όλες τις ταινίες με τον mx player. Ακόμη και στο wifi..συ δέχεται αμέσως Αλλά δεν έχει διαδίκτυο.. Και όλα αυτά ξαφνικά εδώ και μια εβδομάδα.. Μέχρι πριν για 1 χρόνο δούλευε ρολόι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Έχει παρατηρήσει κανείς με mi box..ξαφνικά stuttering και γενικά αργή απόκριση στο remote; ακόμη και έναν σκληρό που κουμπωνω, κολλάει όλες τις ταινίες με τον mx player. Ακόμη και στο wifi..συ δέχεται αμέσως Αλλά δεν έχει διαδίκτυο.. Και όλα αυτά ξαφνικά εδώ και μια εβδομάδα.. Μέχρι πριν για 1 χρόνο δούλευε ρολόι.

Μήπως έχει πρόβλημα με υψηλή θερμοκρασία λειτουργίας?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...