Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα χειριστήριο να ανοίγει το σιλδ όταν είναι κλειστό, αντί να βγάζω βάζω το καλώδιο τροφοδοσίας υπάρχει; μόνο να το ανοίγω και να γλυτώσω αυτό το πράγμα θέλω.το μαμά δεν έχει τέτοιο κουμπί για εκμάθηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Κάτι σε smart home (πχ alexa) σε συνδυασμό με πρίζα WiFi!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προς αντικατάσταση του μαμά τηλεχειριστηρίου αγόρασα αυτό το airmouse/remote control, το οποίο έχει USB dongle και ενεργοποιεί/απενεργοποιεί κανονικά το boxάκι μου (όχι μόνο sleep) κι επειδή όλες τις εντολές τις περνάει μέσω RF στο dongle, δεν απαιτείται "εκπαίδευση" του IR. Υπόψιν το συγκεκριμένο μοντέλο ΔΕΝ διαθέτει IR blaster οποτε δεν μπορει να αντικατασήσει άλλα χειριστήρια.
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα tanix tx3 mini,το εχω συνδεσει με hdmi στην τηλεοραση αλλα δεν μπορω να βγαλω ηχο απο την spdif σε ενα stereo bluetooth ηχειο sony. υπαρχει καπου καποια ρυθμιση που δεν βρισκω?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

αγορασα ενα tanix tx3 mini,το εχω συνδεσει με hdmi στην τηλεοραση αλλα δεν μπορω να βγαλω ηχο απο την spdif σε ενα stereo bluetooth ηχειο sony. υπαρχει καπου καποια ρυθμιση που δεν βρισκω?

RCA είναι το καλώδιο στην αλλη άκρη? Αν ναι, βάλε το κόκκινο στη θέη του κίτρινου και το κίτρινο στη θέση του κόκκινου. Επειδή δεν ξέρω αν τα λέω σωστά τα χρώματα, βάλε ανάποδα τα βύσματα εικόνας και ήχου.

Link to comment
Share on other sites

RCA είναι το καλώδιο στην αλλη άκρη? Αν ναι, βάλε το κόκκινο στη θέη του κίτρινου και το κίτρινο στη θέση του κόκκινου. Επειδή δεν ξέρω αν τα λέω σωστά τα χρώματα, βάλε ανάποδα τα βύσματα εικόνας και ήχου.

 

 

οχι mini jack ειναι , δεν ξερω μηπως δεν δουλευει η εξοδος ηχου οταν ειναι συνδεδεμενο με hdmi και δινει τον ηχο εκει

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Στη συζήτηση για τα τηλεχειριστήρια, υπενθυμίζω ότι τα πιο πολλά κουτάκια υποστηρίζουν CEC, επομένως δέχονται εντολές και από το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης.
Link to comment
Share on other sites

Ένα χειριστήριο να ανοίγει το σιλδ όταν είναι κλειστό, αντί να βγάζω βάζω το καλώδιο τροφοδοσίας υπάρχει; μόνο να το ανοίγω και να γλυτώσω αυτό το πράγμα θέλω.το μαμά δεν έχει τέτοιο κουμπί για εκμάθηση

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο shield έχω βάλει αυτή την πρίζα, που την ελέγχω από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off-topic , αυτή τη πρίζα μπορείς να την ελέγχεις και απομακρυσμένα; Θα μπορούσε δλδ να μπει πάνω μια συσκευή για να την ανάβω πρώτου φτάσω σπίτι;

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off-topic , αυτή τη πρίζα μπορείς να την ελέγχεις και απομακρυσμένα; Θα μπορούσε δλδ να μπει πάνω μια συσκευή για να την ανάβω πρώτου φτάσω σπίτι;

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Ακριβώς για αυτή την χρήση είναι

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά έχω δύο tv box ένα x96 και τελευταία πήρα και ένα Xiaomi mi με 2 Giga ram και τα δύο αυτό που θέλω να πω είναι πως πάτε από κίνηση εικόνας? Στο x96 η εικόνα δεν βλέπετε τόσο απαράδεκτη η κίνηση στο mi κάπως καλύτερα αλλά περίπου στα ίδια και τα δύο δεν έχουν auto resolution με αποτέλεσμα να πρέπει να ψάχνεις για να βρεις που 'κλειδώνει' η εικόνα αν κλειδώνει και πουθενά την ίδια στιγμή τα ίδια αρχεία παίζουν σε blue ray και tv άψογα όσο και αν προσπάθησα με ρυθμίσεις καλώδια και παλιές εκδόσεις kodi δεν είχα αποτέλεσμα μου είναι άχρηστα για ταινίες
Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω το Mi Box S και δουλεύει άψογα εδώ και 6-7 μήνες. Αν το έβαλες τώρα, αφού κάνεις το προβλεπόμενο update κατά την εγκατάσταση, δοκίμασε να κάνεις μία επανεκκίνηση μηπως στρώσει..

Στις ρυθμίσεις δεξιά έχει χειροκίνητη νομίζω επιλογή για το επιθυμητό resolution.

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά αλλά και όταν βάλεις χειροκίνητα τη σωστη ανάλυση ενώ νομίζεις ότι παίζει καλά αν το συγκρίνω με το bd player παίζει λες και χάνει frame δεν φτάνει σε καμία περίπτωση την κίνηση του bd ούτε της tv και όλα αυτά μόνο για το mi γιατί στο x96 απλά δεν μπορείς να δεις τίποτα πλέον για τόσο χάλι μιλαμε αυτό και μόνο με εφαρμογή kodi μέσα τίποτα άλλο να σημειωθεί όμως ότι βλέπω μεγάλα αρχεία mkv κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Στο shield έχω βάλει αυτή την πρίζα, που την ελέγχω από το κινητό.
Φοβάμαι μη γίνει καμία στραβή εάν τι κλείνω έτσι απότομα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off-topic , αυτή τη πρίζα μπορείς να την ελέγχεις και απομακρυσμένα; Θα μπορούσε δλδ να μπει πάνω μια συσκευή για να την ανάβω πρώτου φτάσω σπίτι;

 

Στάλθηκε από Tapatalk

 

Εννοείται ότι θα πρέπει να είσαι στην εμβέλεια του wifi για να την ανοίξεις

Link to comment
Share on other sites

αν παρω 2 mi box και τα συνδέσω μετα από το αρχικό setup μόνο με ηχεία θα μπορώ να παίζω από τα ηχεία YouTube, tunein χωρίς προβλήματα?

Η μήπως υπάρχει κάποιο θέμα που δεν μπορώ να φανταστώ?

πχ χωρίς οθόνη συνδεδεμένη να μην δουλεύει..

 

Έχει κανείς xiaomi box συνδεδεμένο και με ηχεία (η έστω ενα ζευγάρι ακουστικά) να δοκιμάσει?

 

Να αποσυνδέσει την οθόνη και να συνδέσει ενα ζευγάρι ακουστικά αν δεν έχει ηχεία.

Να κάνει μια επανεκκίνηση και απλά να δοκιμάσει να στείλει ενα βίντεο από το youtube του κινητού στο box να δούμε αν παίζει ο ηχος από ντα ακουστικά/ηχεία?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα πρέπει να είσαι στην εμβέλεια του wifi για να την ανοίξεις

 

Λαθος την ανοιγεις απο οπουδηποτε

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Λαθος την ανοιγεις απο οπουδηποτε

 

Προφανώς το σωστό είναι ότι η Πρίζα πρέπει να είναι στην εμβέλεια του wifi.Από εκεί και πέρα την χειρίζεσαι είτε μέσω του wifi του σπιτιού(κινητό,τάμπλετ κλπ) τοπικά, είτε μέσω app του κινητού σου με δεδομένα από οπουδήποτε).Άλλωστε το μεγάλο πλεονέκτημα αυτών είναι για να χειρίζεσαι απομακρυσμένα ενδεικτικά καλοριφέρ κλπ. Φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για TVbox, όμως νομίζω ότι εκεί έχει νόημα μόνο ο επί τόπου χειρισμός του. Ποιο το νόημα να ανοίξεις το TVbox εάν δεν είσαι εκεί?

Όσον αφορά δε τον φίλο που αναρωτήθηκε εάν πρέπει να κλείνει έτσι απότομα την συσκευή από την πρίζα, προφανώς και δεν πρέπει να το κάνει έτσι. Πρώτα να θέτει την συσκευή του στο standby/sleep και μετά να την απενεργοποιεί τελείως μέσω της πρίζας.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το σωστό είναι ότι η Πρίζα πρέπει να είναι στην εμβέλεια του wifi.Από εκεί και πέρα την χειρίζεσαι είτε μέσω του wifi του σπιτιού(κινητό,τάμπλετ κλπ) τοπικά, είτε μέσω app του κινητού σου με δεδομένα από οπουδήποτε).Άλλωστε το μεγάλο πλεονέκτημα αυτών είναι για να χειρίζεσαι απομακρυσμένα ενδεικτικά καλοριφέρ κλπ. Φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για TVbox, όμως νομίζω ότι εκεί έχει νόημα μόνο ο επί τόπου χειρισμός του. Ποιο το νόημα να ανοίξεις το TVbox εάν δεν είσαι εκεί?

Όσον αφορά δε τον φίλο που αναρωτήθηκε εάν πρέπει να κλείνει έτσι απότομα την συσκευή από την πρίζα, προφανώς και δεν πρέπει να το κάνει έτσι. Πρώτα να θέτει την συσκευή του στο standby/sleep και μετά να την απενεργοποιεί τελείως μέσω της πρίζας.

 

 

Δεν διαφωνώ Εγώ απλά απάντησα για το χειρισμό του συγκεκριμένου διακόπτη

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

..Ποιο το νόημα να ανοίξεις το TVbox εάν δεν είσαι εκεί?..

1 σεναριο..

κάποιες φορές οταν ενημερωθώ οτι έχει κακό καιρό με συχνές διακοπες ρευματος αλλά εγω δεν ειμαι παρών κλείνω το ρεύμα απομακρυσμένα μπας και γλυτώσω τις συσκευές από "επιστροφή" ρεύματος που θα τις κάψει.

Χωρίς να ξέρω πόσο τελικα βοηθάει..

Link to comment
Share on other sites

1 σεναριο..

κάποιες φορές οταν ενημερωθώ οτι έχει κακό καιρό με συχνές διακοπες ρευματος αλλά εγω δεν ειμαι παρών κλείνω το ρεύμα απομακρυσμένα μπας και γλυτώσω τις συσκευές από "επιστροφή" ρεύματος που θα τις κάψει.

Χωρίς να ξέρω πόσο τελικα βοηθάει..

 

Για αυτό το λόγο και έχουμε ξανασυζητήσει μερικές σελίδες πιο πίσω και έχουμε πει ότι είναι σωστή πρακτική να ΚΛΕΙΝΕΙΣ τελείως τις ηλεκτρικές συσκευές σου όταν δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσεις σύντομα (με απαραίτητη βέβαια εξαίρεση τα ψυγεία, router κλπ), πολύ περισσότερο όταν λείπεις.

Επίσης οι ηλεκτρικές συσκευές σου δεν κινδυνεύουν μόνο από τις διακοπές ρεύματος, αλλά και από τις απότομες αυξομειώσεις τάσης που συμβαίνουν δυστυχώς αρκετά συχνά σε πολλά μέρη της χώρας. Τέλος διακοπές ρεύματος δεν συμβαίνουν μόνο σε κακό καιρό (καταιγίδες κλπ), αλλά και σε άλλες καταστάσεις όπως υψηλές θερμοκρασίες, απότομη φόρτιση δικτύου, αστοχίες υλικών κλπ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο και έχουμε ξανασυζητήσει μερικές σελίδες πιο πίσω και έχουμε πει ότι είναι σωστή πρακτική να ΚΛΕΙΝΕΙΣ τελείως τις ηλεκτρικές συσκευές σου όταν δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσεις σύντομα (με απαραίτητη βέβαια εξαίρεση τα ψυγεία, router κλπ), πολύ περισσότερο όταν λείπεις.

Επίσης οι ηλεκτρικές συσκευές σου δεν κινδυνεύουν μόνο από τις διακοπές ρεύματος, αλλά και από τις απότομες αυξομειώσεις τάσης που συμβαίνουν δυστυχώς αρκετά συχνά σε πολλά μέρη της χώρας. Τέλος διακοπές ρεύματος δεν συμβαίνουν μόνο σε κακό καιρό (καταιγίδες κλπ), αλλά και σε άλλες καταστάσεις όπως υψηλές θερμοκρασίες, απότομη φόρτιση δικτύου, αστοχίες υλικών κλπ.

Για αυτο τον λογο βαζεις προστασιες στις πριζες σου και εισαι οκ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μη γίνει καμία στραβή εάν τι κλείνω έτσι απότομα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάνεις πρώτα power off το shield και μετά κλείνεις την πρίζα, μέσω του app

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...