Jump to content

Vodafone Giga WiFi on the spot


karib
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα βρηκαμε ακρη με το φιλο και φτιαξαμε το my vodafone. Απ'οτι βλέπω δεν δινει δυνατοτητα απο το my vodafone να ενεργοποιεις πακετα...πρεπει οπωσδηποτε να εχεις την καρτα στο τηλεφωνο για να ενεργοποιεις πακετο? Δεν γίνεται να την διαχειριζεσαι απο αλλη συσκευη? Από κατάστημα τουλάχιστον ενεργοποιούνται τα πακέτα αυτά?
Το my Vodafone δεν τα δείχνει και δε μπορείς να βάλεις πακέτο. Σου έδωσα την λύση 2 μόλις μηνύματα πριν.... Αν το κάνεις και τον έλεγχο των mb και τα πακέτα σου θα τα έχεις όλα από κει. Είναι προϋπόθεση να είσαι στο κινητό που έχει την σιμ ή στο δίκτυο του hotspot της βέβαια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκαμε ακρη με το φιλο και φτιαξαμε το my vodafone. Απ'οτι βλέπω δεν δινει δυνατοτητα απο το my vodafone να ενεργοποιεις πακετα...πρεπει οπωσδηποτε να εχεις την καρτα στο τηλεφωνο για να ενεργοποιεις πακετο? Δεν γίνεται να την διαχειριζεσαι απο αλλη συσκευη? Από κατάστημα τουλάχιστον ενεργοποιούνται τα πακέτα αυτά?

 

Μπορείς από όποια συσκευή θέλεις αρκεί να έχει πρόσβαση στο ίντερνετ από την συγκεκριμένη κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανένας εξαργύρωση από το vodafone Cashback?

Ενώ έχω απλήρωτο λογαριασμό μου βγάζει μήνυμα "Δεν βρέθηκε υπόλοιπο στο λογαριασμό σας. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά όταν εκδοθεί ο λογαριασμός σας."

 

Έχω στείλει 3 φορές στο chat, δεν ξέρουν τι φταίει και υποτίθεται θα με καλέσουν μετά τον τεχνικό έλεγχο, αλλά εδώ και 2 εβδομάδες τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνδέσει το giga wifi spot με το cashback?

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνδέσει το giga wifi spot με το cashback?

 

Τι εννοείς να το έχω συνδέσει; Έχω φτιάξει λογαριασμό MyVodafone με τον αριθμό του Giga Wifi on the Spot και μέσα από αυτόν τον λογαριασμό πέρασα αποδείξεις στο cashback.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω χθες την σιμ και περιμένω να ενεργοποιηθεί. Ψάχνω να βρω 4G usb stick έστω μεταχειρισμένο, υπάρχει κάποιος του οποίου του περισσεύει κανένα σε λογική τιμή; pm με if possible
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το https:// μπροστά από την διεύθυνση

Πολυ χρησιμο ποστ. Ευχαριστω. Ετσι δουλεψε και σ εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι βεβαιος οτι υπαρχει ορθη πολιτικη χρησης και οχι δεν ειναι τα 100gb

Με το που εφτασα περιπου τα 60 τα νουμερα στο ping φτανουν να γινουν 4ψηγια ...με τυπικο μεσο ορο τα 2000msec και το packet loss μπορει να αγγιξει το 50%. Τυπικη vodafone οτι συμβαινει με το καρτοκινητο μου.

Δεν μπορει να φερει σε καμια φαση της ημερας πανω απο 2.5 Mbps ..και γενικα ολη τη μερα σερνεται . Δεν ηταν ετσι στην αρχη. αλι μαυρο...νομιζω οτι υπαρχει λοιπον κοφτης

Βιντεο πανω απο 360p σε καμια περιπτωση

Μια από τα ιδια. Στα 60Gb περίπου στον 1 μήνα χρήσης έφαγα κόφτη (πολιτική ορθής χρήσης)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν από την εξυπηρέτηση ότι δεν έχει κόφτη και γίνεται να ενεργοποιηθούν από 8 φορές το μήνα το κάθε πακέτο :confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα το έχω όλο κι ολο. Μίλησα με το chat της εξυπηρέτηση πελατών και αρνήθηκαν ότι βάλανε κόφτη. Με σύνδεσαν με το τεχνικό τμήμα και είπαν ότι εκαναν reset την σύνδεση. Δεν είδα να αλλάζει κάτι.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ταχύτητες την τελευταία εβδομάδα έχουν πέσει δραματικά σε μονοψήφιο mbps. Ίσως να είναι φόρτος δικτύου. Αν βρω χρόνο θα το κοιτάξω παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα το έχω όλο κι ολο.

Επειδή είναι συμβόλαιο, τον πρώτο μήνα ίσως και ο κόφτης να είναι αναλογικά. Δηλαδή αν ενεργοποιήθηκες πχ στις 15 και ο λογαριασμός βγαίνει κάθε 1η, τότε είναι 15 μέρες αρα ο κόφτης ίσως είναι (100/30)χ15=50gb.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει κάτι τέτοιο. Εξάλλου ο λογαριασμός εκδόθηκε την 5 ημέρα άρα η αναλογία θα ήταν για εκείνο το διάστημα. Τα ξημερώματα οι ταχύτητες επανήλθαν. Δεν ξέρω αν βοήθησε το reset. Πριν από αυτό πάντως speedtest δείχνει κόφτη στο 1.5 mbps περίπου. Οι επόμενες δοκιμές έχουν σταδιακά καλύτερες επιδόσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικά συμπεράσματα από τη χρήση που έκανα. Αγόρασα 2 πακέτα των 40gb, ένα στις 10 Ιουλίου και άλλο ένα στις 24 του ίδιου μήνα.

 

Μείωση ταχύτητας δεν είδα. Έχω φάει στο σύνολο 76gb αυτή τη στιγμή.

Τηλέφωνο με αριθμό vodafone που θα συνδεθεί σε wifi που βγαίνει από συσκευή που έχει τοποθετημένη την κάρτα του GWOTS δεν παίζει το native wifi calling. Δοκιμασμένο με ένα tp-link 4G router, ένα tp-link 3G mi-fi, ενώ τα τηλέφωνα που χρησιμοποίησα ήταν το S10e και το S8, και τα οποία μόλις συνδεθούν σε οποιοδήποτε άλλο δίκτυο wi-fi, εμφανίζεται αμέσως η ένδειξη vowifi. Επίσης οι 2 συσκευές (router και mi-fi) όταν έχουν τοποθετημένη άλλη κάρτα sim για να πάρουν δεδομένα, δεν δημιουργούν το ίδιο πρόβλημα, και το vowifi παίζει κανονικά. Μάλλον δείχνει ότι φταίει η κάρτα της vodafone.

Τέλος, έβαλα την κάρτα sim σε ένα παλιό κινητό για να κάνω tethering για περισσότερες δοκιμές, αλλά η άλλη συσκευή που συνέδεσα στο hot spot που έκανε, παρά του ότι δυνδέθηκε κανονικά δεν έβρισκε συνδεσιμότητα. Δεν ξέρω αν έχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να γίνει, ή απλά δεν επιτρέπει το tethering, αλλά δεν θα ασχοληθώ άλλο. Την χρήση που ήθελα την έκανα και με το παραπάνω και προς το παρόν το παροπλίζω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την κάρτα προς το παρόν στο προηγούμενό μου κινητο mi 6, μέχρι να πάρω mifi. Το wifi calling λειτουργεί κανονικά. Ανεβάζω ss σε λίγο. :)

8c9f50e780600b2e9f3dd81d431cc0a2.jpg

Edited by NikoSoti

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ταχύτητες την τελευταία εβδομάδα έχουν πέσει δραματικά σε μονοψήφιο mbps. Ίσως να είναι φόρτος δικτύου. Αν βρω χρόνο θα το κοιτάξω παραπάνω.

 

Σίγουρα παίζει λιμιτάρισμα της ταχύτητας χωρίς προϋποθέσεις χρήσης. Έχω τον αριθμό αυτό 2 μήνες, έχω ενεργοποιήσει 2 πακέτα και έχω καταναλώσει 20-30gb μέσα σε κάθε μήνα.

Σε ώρες αιχμής (τουλάχιστον στην περιοχή μου που είναι τουριστική) παίζει σοβαρό λιμιτάρισμα σε μονοψήφια νούμερα και η vodafone το αρνείται κατηγορηματικά.

 

Έχω αριθμό CU και κάνω συγκρίσεις ταχύτητας πάνω από 3 εβδομάδες τώρα. Το CU δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 30mbps ενώ την ίδια ώρα, στο ίδιο σημείο το wifi on the spot ήταν 2-5mbps.

Αργά το βράδυ συνήθως επανερχόταν στα 50-70mbps. Ομοίως και το CU.

Λογικό είναι σε ώρες αιχμής να πέφτει η ταχύτητα, αλλά θα έπρεπε να πέφτει το ίδιο και στο wifi on the spot και στο CU.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας κόφτης.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την sim στην ίδια συσκευή με το cu νούμερο που έχω. Ίδια ακριβώς ταχύτητα και στις 2. Καμία ένδειξη για κόφτη.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ παρατήρησα κάποιον κόφτη.

 

Το καλό θα ήταν να υπήρχε και δωρεάν πρόσβαση στο vodafone tv. Όχι να γλιτώσουμε τα 6.90€ αλλά η κατανάλωση του vodafone tv να μην μετρούσε με το Giga WiFi on the spot.

Link to comment
Share on other sites

Το παρακατω ποστ αποδεικνύει ότι υπήρξε κόφτης. Εάν δεν υπήρχε κόφτης, δεν θα έπεφτε η ταχύτητα σε μονοψήφιο νούμερο.

Σίγουρα παίζει λιμιτάρισμα της ταχύτητας χωρίς προϋποθέσεις χρήσης. Έχω τον αριθμό αυτό 2 μήνες, έχω ενεργοποιήσει 2 πακέτα και έχω καταναλώσει 20-30gb μέσα σε κάθε μήνα.

Σε ώρες αιχμής (τουλάχιστον στην περιοχή μου που είναι τουριστική) παίζει σοβαρό λιμιτάρισμα σε μονοψήφια νούμερα και η vodafone το αρνείται κατηγορηματικά.

 

Έχω αριθμό CU και κάνω συγκρίσεις ταχύτητας πάνω από 3 εβδομάδες τώρα. Το CU δεν έπεφτε ποτέ κάτω από 30mbps ενώ την ίδια ώρα, στο ίδιο σημείο το wifi on the spot ήταν 2-5mbps.

Αργά το βράδυ συνήθως επανερχόταν στα 50-70mbps. Ομοίως και το CU.

Λογικό είναι σε ώρες αιχμής να πέφτει η ταχύτητα, αλλά θα έπρεπε να πέφτει το ίδιο και στο wifi on the spot και στο CU.

Edited by XP130TD
trolling και προσωπική επίθεση
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...