Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Alcatel OT-991

 

http://www.alcatelonetouch.com/global-en/images/contents/products/main/991-2.png

 

Display Type: TFT 262k color display

Size (diagonal): 4” HVGA

Resolution: 320 x 480 px

Weight 131.3g

Operating System Android 4.0

Bearer GSM Quadband (850/ 900/ 1800/1900) UMTS 900/2100

Camera 5.0 Megapixel camera

A-GPS Assisted GPS for a faster location of the phone

G-Sensor The accelerometer allows the phone to automatically orientate

FM Radio with the RDS function

MMS 1.2

SMS Input

Wi-Fi 802.11b/g/n, hot spot

Facebook for Android

Twitter for Android

Android browser

Music player: MP3, AAC, AAC+ WMA, WMV (optional)

Micro SD Card Up to 32GB

E-Mail Receive emails on your phone using POP3 and IMAP4 communication protocols. Instant Messaging

Talk with friends using Palringo app for instant messaging

Handsfree

Bluetooth 4.0 A2DP

SAR (CE) The highest tested SAR value for this mobile phone for use at the ear and compliance against the standard is (0.54) W/kg and for use close to the body is (0.837) W/Kg

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

To εφερε το plaisio, στα 179 ευρω.

Το εχει παρει κανεις?

http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Alcatel-One-Touch-991D-White-%CE%A4527-000-001.htm

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χτες από το πλαίσιο το 991D.

 

Πιστεύω πως για τα λεφτά του, τόσο η κατασκευή όσο και το μέγεθός του είναι μια χαρά. Δεν είναι το τηλέφωνο που έχεις έτσι κι αλλιώς τις τρελές απαιτήσεις, αυτό που προσφέρουν πάντως είναι "τίμιο".

 

Από χτες βάλε-βγάλε εφαρμογές δεν έχω παρατηρήσει ούτε ένα lagαρισμα, ούτε ένα force close. Η απόκριση της οθόνης είναι super και γενικώς από θέμα display (που το φοβόμουν) είναι μια χαρά το κινητό.

 

Για την μπαταρία δεν έχω ακόμα εικόνα μιας και είναι στον πρώτο κύκλο φόρτισης και από χθες το έχω ψιλοσκίσει. Είναι στο 40% πάντως.

 

Το πρόβλημα τώρα! Δεν έχω βρει τίποτα ακόμα για rootάρισμα του τηλεφώνου. Έχει μέσα 1002 βλακείες που γεμίζουν την (έτσι κι αλλιώς μικρή) μνήμη, κι ενώ υπάρχει μια system εφαρμογή τύπου app2sd που δουλεύει μια χαρά, αυτά τα λίγα Kbs που "αφήνει" στην εσωτερική μνήμη η κάθε εφαρμογή γέμισαν το τηλέφωνο σε χρόνο ρεκόρ. Έβαζα κι έβγαζα να δω ποια είναι πιο χρήσιμη να την έχω στο τηλέφωνο και ποια όχι.

 

Επίσης ΔΕΝ έχει ICS όπως λέει το πρώτο ποστ κι απ' ό,τι διάβασα δεν πρόκειται να πάρει (λόγω επεξεργαστή υποθέτω). Το Wifi πάει σφαίρα.

 

Σε γενικές γραμμές μιλάμε για μια συσκευή αξιοπρεπέστατη για τα λεφτά της για κάποιον που θέλει να ρουτάρει το τηλέφωνό του. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε κάποιο νέο για root σύντομα.

 

Και κάτι τελευταίο. Παρόλο που δεν το λέει στο site του Πλαισίου, δίνουν δώρο και το "Don't panic".

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω κι εγώ αύριο, απο το πλαίσιο..Εχει την τελευταία αναβάθμιση, ή βρήκες τίποτε καινουργιο; Το don't panic, στο εδωσαν χωρίς να το ζητήσεις; Είναι στην κάρτα; Ρωτάω γιατί έχω σκοπό να του βάλω μία 16 GB class 10 και θέλω να ξέρω αν μεταφέρεται..Απο root, έκανες τίποτε; Απο όσο έψαξα προκαταβολικά, δεν έχω βρεί κατι..δεν έχει επιλογή για εγκατάσταση εφαρμογών στην SD; Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω αλλα μια που το έχεις ξεσκίσει μία μερα παραπάνω απο μένα, είπα ότι κάτι παραπάνω θα ξετρύπωσες...:rolleyes:
Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποση ειναι η ram τελικα??512 η 256??

Το ειδα και εγω σημερα στο plaisio,και εμεινα χαζος στο τι παιρνεις σημερα με μολις 179 ευρω.......:)

Η δε οθονη (αν και 4 inj δειχνει πιο μεγαλη....)του παρα πολυ καλη ,τοσο σε χρωματα ,οσο και σε αποκριση.Εξαιρετικη προταση απο τον Γαλλο θα ελεγα.Σφαιρα παει σε οτι και να κανεις,και μαλιστα με 800αρι επεξεργαστη.......και ναι μου εκανε εντυπωση το wifi,μεσα στο μαγαζι ετρεχε παρα πολυ καλα,και μαλιστα φορτωσε τις σελεδες στο νετ ταχιστα,και απροβληματιστα.Η καμερα ρε παιδαι γιαιτ εχει επιλογη μεσα στα 5mpxl?Αφου λεει οτι ειναι μονο 3.15?Με καποιο software πιθανος?Το Don't panic το εχει και σαν δωρο,οπως λεει ο φιλος παραπανω,το ρωτησα και εγω.Gpu ποια εχει ρε παιδια ξερουμε?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Δοκιμασε κανεις αν το SuperOneClick 2.3.3 δουλευει; Ειδα στο xda οτι δούλευε στο OT-990. Και επειδη, απ' ότι διάβασα πάλι τα κοντινά μοντελλα της Alcatel είναι πάνω κάτω τα ίδια, ειπα να ρωτήσω..Το περιμένω σήμερα για παράδοση απο το πλαίσιο. Θα ενημερώσω κι εγω, εαν το κάνω πρώτος..
Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2 μέρες με το κινητό μπορώ να πω είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μόλις λυθεί και το θέμα του root θα είναι όλα super. Δεν έχω δοκιμάσει το SuperOneClick, αν βρω λίγο χρόνο θα το κάνω προς το βραδάκι.

 

Αναβάθμιση έκανα αμέσως μόλις το πήρα με το ONE TOUCH Upgrade S 1.7.9 που βρήκα στο Site της Alcatel. Έκανε download στο pc και μετά πέρασε κάτι στο τηλέφωνο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν όντως πέρασε κάτι νέο ή αν απλώς βάζει το τελευταίο firmware ανεξαρτήτως του τι έχει μέσα το τηλέφωνο! Μου φάνηκε λίγο μούφα το software, γι' αυτό το λέω. OTA ανανεώσεις από δω και πέρα.

 

Το don't panic ζήτησέ το. Πιθανών δε θα στο πουν μόνοι τους. Και δεν είναι σε κάρτα, ένα βιβλιαράκι με το URL να κατεβάσεις την εφαρμογή θα σου δώσουν το οποίο περιέχει και το κλειδί ώστε να το ενεργοποιήσεις.

 

H camera ως hardware είναι 3Mp, το έχουν κάνει 5 με interpolation. Δε χρειάζεται να κάνει κάτι ο χρήστης, μπαίνοντας στο μενού της cam, θα δεις ότι είναι προεπιλεγμένο το 5Μp.

 

Adreno 200 GPU απ' ό,τι είδα στο net. Στο τηλέφωνο δεν ξέρω καν που το λέει αυτό.

 

Αυτά παιδιά. Όποιος έχει κάτι νεότερο για root ας κάνει ένα post.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το superoneclick δεν δουλευει, κολλάει στο βήμα 7.

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει την λειτουργεια δικτύου στην ρυθμιση wcdma/gsm (auto);

Όταν το κάνω, μόλις μείνει το τηλέφωνο για λίγη ώρα σβηστό κολλάει η κάρτα και δεν εχει σημα καθόλου.

Το ίδιο κάνει και όταν ενώ το εχω στην ίδια ρυθμιση, ανοιξω το Wireless ή το Bluetooth.

Μόλις το κλείσω (όταν δηλαδή πρέπει να ενεργοποιήσει ξανα το 3G) κολλάει η κάρτα, και επανέρχεται μόνο με restart.

Όταν το έχω σε ρύθμιση GSM μόνο, όλα πάνε καλά.. :!:

Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Βλακεία αυτό με το superoneclick, ας ελπίσουμε ότι θα ασχοληθούν τα τσακάλια του xda και θα έχουμε κάτι σύντομα. Αυτό για τη λειτουργία στο wcdma/gsm (auto), δεν ξέρω γιατί στο κάνει. Εμένα ήταν default η ρύθμιση αυτή και δεν έχω κανένα πρόβλημα, μήπως είναι θέμα της κάρτας σου;

 

Το don't panic κατάφερες να το εγκαταστήσεις; Μου λέει ότι δε χωράει. Απεγκατεστήσα τα πάντα σχεδόν, και ενώ μέσω του app2sd πάω να το βάλω στην SD, πάλι μου λέει ότι δεν έχει χώρο.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία αυτό με το superoneclick, ας ελπίσουμε ότι θα ασχοληθούν τα τσακάλια του xda και θα έχουμε κάτι σύντομα. Αυτό για τη λειτουργία στο wcdma/gsm (auto), δεν ξέρω γιατί στο κάνει. Εμένα ήταν default η ρύθμιση αυτή και δεν έχω κανένα πρόβλημα, μήπως είναι θέμα της κάρτας σου;

 

Το don't panic κατάφερες να το εγκαταστήσεις; Μου λέει ότι δε χωράει. Απεγκατεστήσα τα πάντα σχεδόν, και ενώ μέσω του app2sd πάω να το βάλω στην SD, πάλι μου λέει ότι δεν έχει χώρο.:wacko:

 

Σκεφτομαι μήπως φταίει το ότι η κάρτα είναι microsim iphone με ανταπτοράκι..Θα το δοκιμάσω αύριο με μία κανονική ενός φίλου να δώ..

Το don't panic δεν μου το έφεραν..Θα πάρω αύριο στο πλαίσιο να το ζητήσω να δούμε τί θα μου πούν..Αυτό με την μνήμη μου έχει σπάσει τα νεύρα..Ενα root τουλάχιστον θα βοηθούσε να σβήναμε όλες αυτές τισ σαβούρες που το εχουν φορτώσει..Πόσο θα τους κόστιζε λίγο μεγαλύτερο τσιπ μνήμης πια; :mad:

Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

η τόσο μικρή ανάλυση σε τόσο μεγάλη οθόνη πως είναι; πιξελιάζει 'ασχημα(οπως στο htc wildfire);

 

Ανάλογα με το τι θεωρείς άσχημα..Πιξελιάζει μέν, πολύ ελαφρά δε.. (Κατα την γνώμη μου πάντα..)

Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι μήπως φταίει το ότι η κάρτα είναι microsim iphone με ανταπτοράκι..Θα το δοκιμάσω αύριο με μία κανονική ενός φίλου να δώ..

Το don't panic δεν μου το έφεραν..Θα πάρω αύριο στο πλαίσιο να το ζητήσω να δούμε τί θα μου πούν..Αυτό με την μνήμη μου έχει σπάσει τα νεύρα..Ενα root τουλάχιστον θα βοηθούσε να σβήναμε όλες αυτές τισ σαβούρες που το εχουν φορτώσει..Πόσο θα τους κόστιζε λίγο μεγαλύτερο τσιπ μνήμης πια; :mad:

 

Ενδεχομένως να φταίει αυτό με την κάρτα. Όσο για τη μνήμη σίγουρα θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αλλά κυρίως φταίει ότι την έχουν γεμίσει με τόσα άχρηστα πράγματα. Όταν ρουταριστεί δε θα έχει θέμα και στο λέω γιατί το προηγούμενο μου τηλέφωνο (X8) είχε ακόμα μικρότερη μνήμη και είχα βάλει καμιά 50ρια εφαρμογές μέσα!

 

@ mol Αν κάτι υστερεί στην οθόνη του, είναι το βάθος των χρωμάτων. Κατά τα άλλα η οθόνη του (για τα λεφτά του πάντα) είναι πάρα πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρουταριστεί δε θα έχει θέμα και στο λέω γιατί το προηγούμενο μου τηλέφωνο (X8) είχε ακόμα μικρότερη μνήμη και είχα βάλει καμιά 50ρια εφαρμογές μέσα!

 

Αντε να δούμε πότε όμως! :mad:

Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Το 995 εγινε rooted κιόλας, ακόμα δεν βγήκε...Εμείς, τίποτε; :p
Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Από τα ακουστικά μπορείς

να απαντήσεις σε κλήση και

να αλλάξεις σταθμό στο ραδιόφωνο?

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα..Θα δοκιμασω αυριο πρωί και θα σου πω..
Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Το 995 εγινε rooted κιόλας, ακόμα δεν βγήκε...Εμείς, τίποτε; :p

 

Ενθαριντικό αυτό με το 995. Είχε κυκλοφορήσει πριν το 991 άρα έχουμε ελπίδες να δούμε κάτι σύντομα.

 

Ωστόσο εγώ δοκίμασα να το ρουτάρω με SuperOneClick σε recovery mode αλλά τίποτα. Δοκίμασα με το Unlock Root και πάλι τίποτα. Όπως τίποτα επίσης με το GingerBreak. Άντε να δούμε.

 

 

Από τα ακουστικά μπορείς

να απαντήσεις σε κλήση και

να αλλάξεις σταθμό στο ραδιόφωνο?

 

Αν έχω καταλάβει καλά την ερώτηση και θες να κάνεις αυτά από το κουμπάκι των ακουστικών, η απάντηση είναι όχι γιατί τα ακουστικά που παρέχονται με τη συσκευή δεν έχουν κουμπάκι. Τώρα αν έχεις εσύ κάποια ακουστικά με κουμπάκι μπορεί και να παίζουν, αλλά είναι καθαρά θέμα συμβατότητας όποτε αν δε δοκιμάσεις δε νομίζω ότι μπορεί να είσαι σίγουρος.

Edited by katergaris1979
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τη μπαταρία, είναι ικανοποιητική η διάρκειά της; Επίσης η ένταση στο ακουστικό και το ηχείο τι λένε;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το επέστρεψα και πήρα το Samsung Y Duos (GT-S6102).

Δεν άντεχα πιά! Θα με βρήτε στο αντίστοιχο thread..

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.. :happy:

Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά τη μπαταρία, είναι ικανοποιητική η διάρκειά της; Επίσης η ένταση στο ακουστικό και το ηχείο τι λένε;

 

Η μπαταρία είναι σούπερ, με μια νορμάλ χρήση κρατάει 2μιση μέρες. Το ηχείο στα δυνατά του (αν και είναι όντως δυνατά) χάνει στην απόδοση ενώ τα ακουστικά είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το επέστρεψα και πήρα το Samsung Y Duos (GT-S6102).

Δεν άντεχα πιά! Θα με βρήτε στο αντίστοιχο thread..

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.. :happy:

 

ποιο πράγμα,τι ακριβός δεν άντεχες,τι δεν είχε και το έχει το Samsung Y Duos ;

Edited by navi55

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε παρακάτω την κουβέντα μου με τον katergaris..Με λίγα λόγια, η πολύ μικρή μνήμη, το ότι εγκαθιστά τα πάντα στην μνήμη τηλεφώνου αντι στην SD, και προπαντων τα ατελείωτα κολληματα οταν έμενε αχρησιμοποιητο πολλή ώρα ή έχανε το σήμα 3g. Αυτά..
Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...