Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει 2 ηχεία δηλαδή εκτός από το ακουστικό έχει άλλο ηχείο από πόσο για ήχους ή ένα κοινό ;

 

και τι καμερα εχει 3.15 ΜΡ ή 5 ΜΡ διοτι σε καποια σαιτ ειδα και τα 2 νουμερα

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η κάμερα είναι 3.κάτι αλλά με Interpolation (την τεχνολογία που πρώτη η Fujifilm εισήγαγε, την δυνατότητα να προβλέπει με software (αλγόριθμο) πώς θα ήταν η φωτογραφία αν ο οπτικός της αισθητήρας είχε μεγαλύτερη ανάλυση(!))

την ανεβάζουν στα 5 σε συνθήκες ημέρας είναι μέτρια προς καλούτσικη με χαμηλό φωτισμό πολύ μέτρια , μου άρεσε που εχει ριπη 4 ή 8 φώτο συνεχόμενες . Τωρα για τα ηχεια δεν κατάλαβα την ερώτηση μάλλον εχει ενα καλο ηχείο πισω και το ακουστικό που ακούς οταν μιλας απο την συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον mol απλώς έχε στο μυαλό σου ότι αν πάει κάτι στραβά σε ρουταρισμένο τηλέφωνο δεν ισχύει πια η εγγύηση της εταιρίας. Δεν το λέω για να σε τρομάξω (εγώ το ρούταρα με το που βγήκε το ρούτ) αλλά πιστεύω είναι κάτι που πρέπει να το ξέρεις.
Link to comment
Share on other sites

Το παραγγειλα και εγω ..... θα ναι το επομενο κινητο μου μετα το 750ι σονυερικσον.

Αν καταλαβα καλα το root εξυπηρετει τα αποθηκευμενα αρχεια και εφαρμογες να πηγαινουν στην sd σωστα?

Τα κατεβασα τα αρχεια του root αλλα αν, 1979 μπορουσες να κανεις μια πιο αναλυτικη περιγραφη της διαδικασιας θα σου ημουν υποχρεος.

Ετσι ωστε οταν με το καλο ερθει το μηχανακι να το τακτοποιησω με τη μια....

Παντος τωρα, και χωρις το τηλεφωνο ακομα στο χερι, η επεξηγηση μου φενεται κινεζικη καπως.....

 

Και κατι αλλο....το πηρα επειδη ειναι ντουαλ και στο δωματιο μου η vodafon παει για τσαι ετσι σκεφτηκα να βαλω και μια κοσμοτε που πιανει καμπανα και να βολεψω τη κατασταση.....

Αναρωτιεμαι ομως γιατι οι ακριβες υλοποησεις τηλεφωνων δεν ειναι ειδη dual.

Edited by tim5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα εύσημα ανήκουν φυσικά στον mrdoubleb από το XDA κι εδώ απλώς αντιγράφω τη διαδικασία.

 

Κατεβάζουμε από εδώ αυτό το αρχείο και το ξεζιπάρουμε!

 

Περιέχει:

το SP Flash tool

ένα txt αρχείο

ένα img αρχείο

 

Το txt αρχείο έχει δημιουργηθεί από το συγκεκριμένο κινητό του mrdoubleb και ίσως είναι καλό για τον καθένα να δημιουργήσει ένα txt από το δικό του τηλέφωνο για να κάνει τη διαδικασία. Για την ιστορία, εγώ έφτιαξα το txt για το τηλέφωνο μου, που ήταν ίδιο με αυτό που είχε ο mrdoubleb άρα όλα καλά.

 

Για να δημιουργήσουμε το txt του κινητού μας κατεβάζουμε αυτό το προγραμματάκι τρέχουμε το αρχείο ASR και πατάμε Retrive. Μας ζητάει τότε να συνδέσουμε το κινητό, πατάμε ΟΚ και βγάζει κάποια στοιχεία. Κάνουμε τότε click στο κουμπί Save Scatter και το σώζουμε ως txt (εγώ καλού κακού το έσωσα με το ίδιο όνομα που είχε το txt μέσα στο αρχικό zip που λέγαμε.

 

Αφού έχουμε λοιπόν τώρα το txt από το δικό μας κινητό, αποσυνδέουμε το κινητό και τρέχουμε το Flash_tool από το φάκελο SP_Flash_Tool για να ανοίξουμε το πρόγραμμα. Κάνουμε click από το menu στο Options και τσεκάρουμε ότι το USB Mode είναι ενεργό

http://1.bp.blogspot.com/-zSay29acrYQ/TpNdyUTEzEI/AAAAAAAABGg/88stovfAK_A/s640/MT65x3_1.png

 

Κάνουμε click στο κουμπί "Scatter Loading" στα δεξιά, και διαλέγουμε το txt (που φτιάξαμε πριν) από το φάκελο που το έχουμε σώσει. Αγνοούμε κάτι μηνύματα λάθους που βγάζει (είναι ok) και κάνουμε click στο κουτάκι του BOOTIMG.

Μετά κάνουμε διπλό click ακριβώς πάνω στη λέξη BOOTIMG και από το παράθυρο που ανοίγει, διαλέγουμε το img που λέγαμε στην αρχή ότι περιέχεται στο zip.

Τελικά πρέπει να βρεθείτε σε μια κατάσταση όπως την εικόνα που έχω attached στο μήνυμα.

 

Σβήνουμε το κινητό που όπως είπαμε δεν έχουμε συνδέσει ακόμα με το PC και του αφαιρούμε την μπαταρία για 20 δευτερόλεπτα. Ξαναβάζουμε την μπαταρία ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιήσουμε το κινητό και από το πρόγραμμα κάνουμε click στο κουμπί Download. Τότε ξεκινάει μια αντίστροφη μέτρηση κι εμείς αμέσως συνδέουμε το κλειστό κινητό με το PC. Όταν τελειώσει η διαδικασία φόρτωσης στο τηλέφωνο (μερικά δευτερόλεπτα παίρνει) εμφανίζεται ένα παραθυράκι μ' έναν πράσινο κύκλο.

 

Τώρα κατεβάζουμε από εδώ το SuperOneClick v2.3.3 και το ανοίγουμε.

 

Ανοίγουμε και το κινητό. Πάμε Ρυθμίσεις> Εφαρμογες>Ανάπτυξη και τσεκάρουμε ότι ο "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" είναι ενεργοποιημένος. Όπως είναι συνδεδεμένο το κινητό στο PC , κάνουμε click στο Root, κάνει τη διαδικασία και είμαστε έτοιμοι.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SP Flash Tool θα βρείτε σ' αυτή τη σελίδα όμως ΠΡΟΣΟΧΗ!!! η διαδικασία που περιγράφεται εκεί κάνει click στο RECOVERY, στη δική μας περίπτωση κάνουμε BOOTIMG, κατά τα άλλα είναι ίδια.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SuperOneClick θα βρείτε και

.

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά έτσι όπως το έγραψα αλλά δεν είναι δύσκολο. Απλώς τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε 1979....,το παρελαβα τελικα αλλα το αστειο ειναι οτι το επεστρεψα λογο οτι προτιμο το ασπρο:D.Να δουμε εαν το καταστημα μου κανει τη χαρη.....

 

Σκεφτομαι οτι στις 2 συμ πρεπει να δηλωσεις τη μια.Αν σε παρει ο αλλος, στην αλλη την αδηλωτη τι γινεται,το τηλεφωνο χτυπαει κανονικα η δηλωνει κατηλημενο.

Αν οντος το δευτερο τοτε η δευτερη συμ πρεπει να μηνει εφεδρικη και να τη χρησημοποιεις μονο για να παιρνεις εαν δεν εχει σημα η πρωτη.

Edited by tim5
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει και δυνατότητα βίντεο κλήσης στο skype?Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος?

 

Θα παρακαλούσα και γω όποιον έχει το εν λόγω κινητό να δοκιμάσει το skype και να δει αν γίνονται κανονικά video κλήσεις από το κινητό, γιατί για μένα (ίσως και για άλλους) αποτελεί κριτήριο αγοράς του ή όχι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον κάνει τον κόπο.! :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα και γω όποιον έχει το εν λόγω κινητό να δοκιμάσει το skype και να δει αν γίνονται κανονικά video κλήσεις από το κινητό, γιατί για μένα (ίσως και για άλλους) αποτελεί κριτήριο αγοράς του ή όχι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον κάνει τον κόπο.! :)

 

Να σου πω την αλήθεια δε χρησιμοποιώ το Skype. Το κατέβασα μόνο και μόνο για να δω αυτό που ρωτάς και δεν έβγαλα άκρη για βίντεο κλήση. Με μεγάλη επιφύλαξη λοιπόν δεν κάνει βίντεο κλήση. Βρήκα τις ρυθμίσεις για ήχο, είχε ένα test για κλήση ήχου κτλ. αλλά για βίντεο κλήση τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δε χρησιμοποιώ το Skype. Το κατέβασα μόνο και μόνο για να δω αυτό που ρωτάς και δεν έβγαλα άκρη για βίντεο κλήση. Με μεγάλη επιφύλαξη λοιπόν δεν κάνει βίντεο κλήση. Βρήκα τις ρυθμίσεις για ήχο, είχε ένα test για κλήση ήχου κτλ. αλλά για βίντεο κλήση τίποτα.

 

Για να δεις αν κάνει video κλίση πήγαινε σε μια επαφή και δες αν έχεις επιλογή video call

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δε χρησιμοποιώ το Skype. Το κατέβασα μόνο και μόνο για να δω αυτό που ρωτάς και δεν έβγαλα άκρη για βίντεο κλήση. Με μεγάλη επιφύλαξη λοιπόν δεν κάνει βίντεο κλήση. Βρήκα τις ρυθμίσεις για ήχο, είχε ένα test για κλήση ήχου κτλ. αλλά για βίντεο κλήση τίποτα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου. Ποια έκδοση skype εγκατέστησες? Αν δεν σου κάνει κόπο σιγουρέψου ότι εγκατέστησες την τελευταία. Κοίταξες καλά στις ρυθμίσεις αν υπάρχει επιλογή ρυθμίσεις video ή επιλογή να ενεργοποιήσεις το video? Συγνώμη για το ζάλισμα και ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@ katergaris1979

όντος,αν κι εγώ δεν χρησιμοποιώ το skype σε videoλήσεις,αλλά η ύπαρξη της δυνατότητας θα με ενδιέφερε πολύ.

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα μέσω Play όποτε θεωρητικά είναι η τελευταία έκδοση. Για την ακρίβεια η 2.8.0.920. Στις ρυθμίσεις δεν έχει πουθενά ρυθμίσεις βίντεο.

 

Αυτό με το "Κλήση βίντεο" πάνω στην επαφή δεν κατάλαβα αν εννοείτε στον κατάλογο του τηλεφώνου ή στον κατάλογο του Skype. Στον κατάλογο του τηλεφώνου υπάρχει η επιλογή για βίντεο κλήση (υπήρχε και πριν εγκαταστήσω το Skype) αλλά προσωπικά δεν έχω καταφέρει να κάνω κάποια. Δεν το έχω πολυψάξει αλλά ως επιλογή υπάρχει.

 

Στον κατάλογο του Skype δεν υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει σε σχέση με "κλήσεις" είναι το "Skype Call" που πατώντας το προσπαθεί να κάνει κλήση ήχου. Στο παραθυράκι δηλαδή που έπρεπε να είναι η εικόνα μου από την κάμερα, υπάρχει το avatar μου.

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα μέσω Play όποτε θεωρητικά είναι η τελευταία έκδοση. Για την ακρίβεια η 2.8.0.920. Στις ρυθμίσεις δεν έχει πουθενά ρυθμίσεις βίντεο.

 

Αυτό με το "Κλήση βίντεο" πάνω στην επαφή δεν κατάλαβα αν εννοείτε στον κατάλογο του τηλεφώνου ή στον κατάλογο του Skype. Στον κατάλογο του τηλεφώνου υπάρχει η επιλογή για βίντεο κλήση (υπήρχε και πριν εγκαταστήσω το Skype) αλλά προσωπικά δεν έχω καταφέρει να κάνω κάποια. Δεν το έχω πολυψάξει αλλά ως επιλογή υπάρχει.

 

Στον κατάλογο του Skype δεν υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει σε σχέση με "κλήσεις" είναι το "Skype Call" που πατώντας το προσπαθεί να κάνει κλήση ήχου. Στο παραθυράκι δηλαδή που έπρεπε να είναι η εικόνα μου από την κάμερα, υπάρχει το avatar μου.

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε που ασχολήθηκες! Να σαι καλά! :-)

Link to comment
Share on other sites

1979 προπαθησα να κανω το προγραμα που παραθεσες νομιζω ετσι πιστευω οτιτα καταφερα.

Πως τωρα στη πραξη πανω στο κινητο θα σιγουρευτω οτι ειναι οντος ρουτ.ξερει κανεις......

 

Aν αλλαξω καρτα sd πρεπει να ξανακανω τη διαδικασια η δε χρειαζεται πλεον.....

Edited by tim5
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το superoneclick δεν δουλευει, κολλάει στο βήμα 7.

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει την λειτουργεια δικτύου στην ρυθμιση wcdma/gsm (auto);

Όταν το κάνω, μόλις μείνει το τηλέφωνο για λίγη ώρα σβηστό κολλάει η κάρτα και δεν εχει σημα καθόλου.

Το ίδιο κάνει και όταν ενώ το εχω στην ίδια ρυθμιση, ανοιξω το Wireless ή το Bluetooth.

Μόλις το κλείσω (όταν δηλαδή πρέπει να ενεργοποιήσει ξανα το 3G) κολλάει η κάρτα, και επανέρχεται μόνο με restart.

Όταν το έχω σε ρύθμιση GSM μόνο, όλα πάνε καλά.. :!:

 

φίλε μου το έλυσες το θέμα αυτό με το 3G? το κάνει και σε μια φίλη και σκέφτεται να το δώσει πίσω ...

Link to comment
Share on other sites

σημερα κολλησε η σιμ που ηταν εγκατεστημενη στο 3g,δηλαδη καθολου σημα απο τη κυρια σιμ μονο απο τη 2g

Επανηλθε με επαναφορα εργοστασιακων.

 

Επαναλαμβανω,ειναι κανενας κατοχος που βλεπει flash video,και πως....

θα μου πειτε εδω δεν εχεις σημα ,το flash σε μαρανε...σωστο κι αυτο.

Edited by tim5
Link to comment
Share on other sites

σημερα κολλησε η σιμ που ηταν εγκατεστημενη στο 3g,δηλαδη καθολου σημα απο τη κυρια σιμ μονο απο τη 2g

Επανηλθε με επαναφορα εργοστασιακων.

 

Επαναλαμβανω,ειναι κανενας κατοχος που βλεπει flash video,και πως....

θα μου πειτε εδω δεν εχεις σημα ,το flash σε μαρανε...σωστο κι αυτο.

 

ποιας εταιρίας ήταν το κολλημένο σήμα 3G ;

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

1979 προπαθησα να κανω το προγραμα που παραθεσες νομιζω ετσι πιστευω οτιτα καταφερα.

Πως τωρα στη πραξη πανω στο κινητο θα σιγουρευτω οτι ειναι οντος ρουτ.ξερει κανεις......

 

Aν αλλαξω καρτα sd πρεπει να ξανακανω τη διαδικασια η δε χρειαζεται πλεον.....

 

Θα το καταλάβεις από την εφαρμογή SuperUser που θα εμφανιστεί στις εφαρμογές σου, αλλά και από το γεγονός ότι θα σε αφήνει πια να απεγκαταστήσεις τις εφαρμογές του συστήματος που δε χρειάζεσαι, ελευθερώνοντας χώρο στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου. ΠΡΟΣΕΞΕ μη διαγράψεις κάποια εφαρμογή που είναι απαραίτητη για τη σωστή λειτουργία του τηλεφώνου.

 

Αν αλλάξεις SD δε χρειάζεται να κάνεις ξανά τη διαδικασία από την αρχή.

 

κανει video κλιση με το qik , και με πολυ καλη ποιότητα

 

Ποια εφαρμογή κατέβασες; Το Qik Video το εμφανίζει ως μη συμβατό με το τηλέφωνο. Υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...