Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβασε παρακάτω την κουβέντα μου με τον katergaris..Με λίγα λόγια, η πολύ μικρή μνήμη, το ότι εγκαθιστά τα πάντα στην μνήμη τηλεφώνου αντι στην SD, και προπαντων τα ατελείωτα κολληματα οταν έμενε αχρησιμοποιητο πολλή ώρα ή έχανε το σήμα 3g. Αυτά..

 

τι εννοείς περί κολλημάτων σε φάση αδράνειας,είμαι άσχετος και επιβάλλεται να εξοικειωθώ :lost:

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα.να ρωτησω κατι,οταν μιλας στην μια sim1 η αλλη sim2 ειναι ενεργη? η Standby?

ευχαριστω!!!

 

Έχω στη μία Cosmote και στην άλλη Wind. Όταν μιλάω στη μία, η άλλη δείχνει να έχει σήμα κανονικά. Τώρα τι να σου πω; Δεν έχει τύχει να με πάρει κανείς τηλέφωνο στο άλλο νούμερο όσο μιλάω ώστε να μπορώ να σου πω 100%. Πάντως δείχνει να έχει σήμα αν αυτό σου λέει κάτι...

 

 

τι εννοείς περί κολλημάτων σε φάση αδράνειας,είμαι άσχετος και επιβάλλεται να εξοικειωθώ :lost:

 

Αν διαβάσεις και στην προηγούμενη σελίδα, θα δεις ότι ο φίλος αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα σχετικό με την κάρτα, του κόλλαγε και έχανε το σήμα. Εγώ με 2 κάρτες πάνω δεν αντιμετώπισα κάτι αντίστοιχο ούτε μια φορά, ίσως είχε κάποιο θέμα η συγκεκριμένη συσκευή.

 

Για την ιστορία πάντως, οι εφαρμογές εγκαθιστώνται κανονικά στην SD και χωρίς root, με μια εφαρμογή App2sd που έχει μέσα. Απλώς η εσωτερική μνήμη είναι μικρή και γεμάτη με άχρηστα πράγματα τα οποία θα ξεφορτωθούμε μόνο όταν ρουταριστεί το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ !

πολλή κατατοπιστικός ο συνforumίτης katergaris1979

άμεσα αισθάνθηκα σφίξιμο,έκανα την παρακάτω σύγκριση και να θυσιάσω κάποια €υρά !

http://img687.imageshack.us/img687/2777/alcatelot991vshtcdesire.png

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

@arel

 

Για ποση διαφορα στην τιμη μιλαμε φιλε εδω?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100 ευρώ η διαφορά και πάνω (ανάλογα το μαγαζί). Εξυπακούεται πως αν τα διαθέτεις το HTC είναι σαφώς καλύτερο τηλέφωνο. Μιλάμε άλλωστε για 50% πιο ακριβά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι 100 ευρώ η διαφορά και πάνω (ανάλογα το μαγαζί). Εξυπακούεται πως αν τα διαθέτεις το HTC είναι σαφώς καλύτερο τηλέφωνο. Μιλάμε άλλωστε για 50% πιο ακριβά.

 

Ευχαριστω φιλε,με καλυψες,με 279 πλεον βρισκω πολυ καλυτερο απο το htc πλεον.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Είναι 100 ευρώ η διαφορά και πάνω (ανάλογα το μαγαζί). Εξυπακούεται πως αν τα διαθέτεις το HTC είναι σαφώς καλύτερο τηλέφωνο. Μιλάμε άλλωστε για 50% πιο ακριβά.

 

τα 100 €υρά,κι ίσως κάτι παραπάνω θα διατεθούν άμεσα,χωρίς δεύτερη σκέψη.

να είμαστε επίκαιροι στη συσκευή που αποκτάμε και που θα μας συστήσει με τις τελευταίες εξελίξεις.

αυτή η κίνηση αν το galaxy NOTE II θα εκδοθεί με μη ευλύγιστη οθόνη,ηδάλλως αναθεωρούνται.

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

τα 100 €υρά,κι ίσως κάτι παραπάνω θα διατεθούν άμεσα,χωρίς δεύτερη σκέψη.

να είμαστε επίκαιροι στη συσκευή που αποκτάμε και που θα μας συστήσει με τις τελευταίες εξελίξεις.

αυτή η κίνηση αν το galaxy NOTE II θα εκδοθεί με μη ευλύγιστη οθόνη,ηδάλλως αναθεωρούνται.

Φιλε μου εχεις δικαιο,να ειμαστε επίκαιροι,αλλα και η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστια.Οποτε και εδω παει οτι πληρωνεις παιρνεις.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χτες από το πλαίσιο το 991D.

 

Πιστεύω πως για τα λεφτά του, τόσο η κατασκευή όσο και το μέγεθός του είναι μια χαρά. Δεν είναι το τηλέφωνο που έχεις έτσι κι αλλιώς τις τρελές απαιτήσεις, αυτό που προσφέρουν πάντως είναι "τίμιο".

 

Από χτες βάλε-βγάλε εφαρμογές δεν έχω παρατηρήσει ούτε ένα lagαρισμα, ούτε ένα force close. Η απόκριση της οθόνης είναι super και γενικώς από θέμα display (που το φοβόμουν) είναι μια χαρά το κινητό.

 

Για την μπαταρία δεν έχω ακόμα εικόνα μιας και είναι στον πρώτο κύκλο φόρτισης και από χθες το έχω ψιλοσκίσει. Είναι στο 40% πάντως.

 

Το πρόβλημα τώρα! Δεν έχω βρει τίποτα ακόμα για rootάρισμα του τηλεφώνου. Έχει μέσα 1002 βλακείες που γεμίζουν την (έτσι κι αλλιώς μικρή) μνήμη, κι ενώ υπάρχει μια system εφαρμογή τύπου app2sd που δουλεύει μια χαρά, αυτά τα λίγα Kbs που "αφήνει" στην εσωτερική μνήμη η κάθε εφαρμογή γέμισαν το τηλέφωνο σε χρόνο ρεκόρ. Έβαζα κι έβγαζα να δω ποια είναι πιο χρήσιμη να την έχω στο τηλέφωνο και ποια όχι.

 

Επίσης ΔΕΝ έχει ICS όπως λέει το πρώτο ποστ κι απ' ό,τι διάβασα δεν πρόκειται να πάρει (λόγω επεξεργαστή υποθέτω). Το Wifi πάει σφαίρα.

 

Σε γενικές γραμμές μιλάμε για μια συσκευή αξιοπρεπέστατη για τα λεφτά της για κάποιον που θέλει να ρουτάρει το τηλέφωνό του. Ας ελπίσουμε ότι θα έχουμε κάποιο νέο για root σύντομα.

 

Και κάτι τελευταίο. Παρόλο που δεν το λέει στο site του Πλαισίου, δίνουν δώρο και το "Don't panic".

Καλησπερα φιλε μου.Μπορεις σς παρακαλω να δεις στο βιβλιαρακι του τι sar εχει? σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Μπορεις σς παρακαλω να δεις στο βιβλιαρακι του τι sar εχει? σε ευχαριστω πολυ

 

SAR (CE) The highest tested SAR value for this mobile phone for use at the ear and compliance against the standard is (0.54) W/kg and for use close to the body is (0.837) W/Kg

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Μπορεί κάποιος που το πήρε να πει τις εντυπώσεις του από την κάμερα , auto focus δεν εχει ; τι βίντεο γράφει ; κανένα δείγμα απο φώτο ;

επίσης τι γίνεται με την μικρή μνήμη του ειναι μεγάλο πρόβλημα (σορυ άλλα είμαι άσχετος )

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτά που απορείς μπορείς να τα δεις μόνο σε κάποια ασιατικά forum,στάς €υρώπας ακόμη είναι νωρίς,κάποια δυτικά sides όπως βλέπεις το έχουν με αντίκρυσμα $

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

αυτά που απορείς μπορείς να τα δεις μόνο σε κάποια ασιατικά forum,στάς €υρώπας ακόμη είναι νωρίς,κάποια δυτικά sides όπως βλέπεις το έχουν με αντίκρυσμα $

παρερμηνεία,το HTC desire V εννοούσα !

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ !

πολλή κατατοπιστικός ο συνforumίτης katergaris1979

άμεσα αισθάνθηκα σφίξιμο,έκανα την παρακάτω σύγκριση και να θυσιάσω κάποια €υρά !

http://img687.imageshack.us/img687/2777/alcatelot991vshtcdesire.png

 

οπως μου απάντησε σημερα μια, αγχωμένη, τηλεφωνήτρια στην htc "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" κριμα... Επειδή έχω dual sim τηλεφωνο της alcatel, ξερει κανεις να μου πει αν το ηχειο (στις κλησεις ομιλιας) είναι δυνατό? γιατι με αυτο που εχω με τα βιας ακούω... οταν γραφεται sms η αποκριση της οθονης ειναι καλη? ευχαριστω.

Αν οι άνθρωποι άκουγαν τον εαυτό τους συχνότερα, θα μίλαγαν λιγότερο...:X
Link to comment
Share on other sites

είμαι πολύ εξοργισμένος,όντος κάποιος Δημήτρης της htc.gr μού'πε απο το (00800-126-878

Δωρεάν μόνο από σταθερό - Κλήσεις από σταθερό και κινητό 2111980955 Δευτέρα – Παρασκευή 09:00 - 21:00 )

ότι το HTC desire V

"ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ"

μάλλον πάλι των παλιοπολιτικών μετεξελίξεις,λόγοι αφερεγγυότητας της χώρας ερμηνεύω.

vur στα παραπάνω τηλ., + @mails να δώσουμε βάρος στη περίπτωση.

Edited by arel

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Μπορεί κάποιος που το πήρε να πει τις εντυπώσεις του από την κάμερα , auto focus δεν εχει ; τι βίντεο γράφει ; κανένα δείγμα απο φώτο ;

επίσης τι γίνεται με την μικρή μνήμη του ειναι μεγάλο πρόβλημα (σορυ άλλα είμαι άσχετος )

ευχαριστώ

 

H camera στις λήψεις με φως είναι μια χαρά. Στις βραδινές μην περιμένεις και αξιόλογα πράγματα. Το φλας δεν είναι δυνατό και γενικώς η ποιότητα το βράδυ είναι ψιλοχάλια. Παρακάτω έχω attached και μια photo απογευματινή, δες και κρίνε.

 

Το πρόβλημα με τη μνήμη είναι το εξής: έχουν μέσα στο τηλέφωνο κάποιες άχρηστες εφαρμογές που αφήνουν σχετικά λίγο χώρο στο τηλέφωνο ώστε να βάλει ο χρήστης τις εφαρμογές που θέλει. Η εγκατάσταση γίνεται μεν στην κάρτα, άλλα ένα μέρος της εφαρμογής σώζεται στην εσωτερική μνήμη η οποία όταν γεμίσει τέλος, δε χωράει άλλη εφαρμογή! Αυτό θα λυθεί όταν ρουταριστεί το τηλέφωνο και μπορέσουμε να αφαιρέσουμε τις άχρηστες εφαρμογές που λέγαμε και να μείνει αρκετός ελεύθερος χώρος. Για την ώρα πάντως λύση με το root δεν έχει βρεθεί αν και το παλεύουμε.

 

Καλά αυτό με το HTC μεγάλη βλακεία αν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

τι,πως ποια εταιρία τόπε αυτό,είναι αξιόπιστοι ;

 

Σε περίπτωση που ρωτάς εμένα, απο την ίδια την Htc μου το είπαν. από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

 

Οσοι έχουν το alcatel Μπορούν παρακαλώ να μου πούν για την ποιότητα αποκρισης της οθόνης αφής και για το ηχείο στις κλήσεις ομιλίας ? οι επαφές τι πεδία έχουν? γιατι αυτό που εχω ΔΕΝ χωραει ονομα και επιθετο μαζι !!!!!!

 

δεν την λες και ασχημη νομιζω για καμερα με τετοια αναλυση...

 

H camera στις λήψεις με φως είναι μια χαρά. Στις βραδινές μην περιμένεις και αξιόλογα πράγματα. Το φλας δεν είναι δυνατό και γενικώς η ποιότητα το βράδυ είναι ψιλοχάλια. Παρακάτω έχω attached και μια photo απογευματινή, δες και κρίνε.

 

Το πρόβλημα με τη μνήμη είναι το εξής: έχουν μέσα στο τηλέφωνο κάποιες άχρηστες εφαρμογές που αφήνουν σχετικά λίγο χώρο στο τηλέφωνο ώστε να βάλει ο χρήστης τις εφαρμογές που θέλει. Η εγκατάσταση γίνεται μεν στην κάρτα, άλλα ένα μέρος της εφαρμογής σώζεται στην εσωτερική μνήμη η οποία όταν γεμίσει τέλος, δε χωράει άλλη εφαρμογή! Αυτό θα λυθεί όταν ρουταριστεί το τηλέφωνο και μπορέσουμε να αφαιρέσουμε τις άχρηστες εφαρμογές που λέγαμε και να μείνει αρκετός ελεύθερος χώρος. Για την ώρα πάντως λύση με το root δεν έχει βρεθεί αν και το παλεύουμε.

 

Καλά αυτό με το HTC μεγάλη βλακεία αν ισχύει.

 

δεν την λες και ασχημη την φωτο για καμερα με τετοια αναλυση....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Αν οι άνθρωποι άκουγαν τον εαυτό τους συχνότερα, θα μίλαγαν λιγότερο...:X
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ρωτάς εμένα, απο την ίδια την Htc μου το είπαν. από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

 

Οσοι έχουν το alcatel Μπορούν παρακαλώ να μου πούν για την ποιότητα αποκρισης της οθόνης αφής και για το ηχείο στις κλήσεις ομιλίας ? οι επαφές τι πεδία έχουν? γιατι αυτό που εχω ΔΕΝ χωραει ονομα και επιθετο μαζι !!!!!!

 

Λοιπόν η απόκριση της οθόνης είναι super. Επειδή όμως αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό, καλό θα ήταν να το δεις σε κάποιο μαγαζί σε demo, ώστε να καταλάβεις αν σε καλύπτει. Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Από το ηχείο ακούς μια χαρά. Αυξομειώνεται η ένταση από τα κουμπιά κατά τη διάρκεια της κλήσης και γενικώς δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το ηχείο.

 

Αυτό με τα πεδία δεν πολυκαταλαβαίνω τι ρωτάς. Έχει τα γνωστά πεδία του android. Όνομα, επίθετο, τηλέφωνο, fax, κινητό, άλλο, mail, γενέθλια, κτλ. Αν ρωτάς για τους χαρακτήρες που χωράει κάθε πεδίο, στο όνομα για παράδειγμα, χωράει πάνω από 20 χαρακτήρες όποτε δεν έχεις θέμα. Έκτος αν ρωτάς κάτι άλλο που δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, εχω το Alcatel One Touch 602D, πολυ καλός χειρισμος των καρτών αλλα εχει αθλια οθόνη 8/10 φορές δεν εχω καταφερει να γραψω sms λόγο οθονης, άλλα πατάω άλλα βγάζει.., και στις επαφές εχει μονο όνομα τηλεφωνο. δεν εχει ονομα, επιθετο.. οτι προλαβεις να γραψεις στο ονομα... το δε ήχειο αν είσαι στην Σταδίου δεν ακούς καν τι σου λενε, καλά πια Σταδιου, μερικοι που μιλανε χαμηλοφωνα ουτε στο σπιτι με κλειστες πορτες και παραθυρα δεν τους ακούω... σορρυ για το ασχετο
Αν οι άνθρωποι άκουγαν τον εαυτό τους συχνότερα, θα μίλαγαν λιγότερο...:X
Link to comment
Share on other sites

ναι έχει κάμερα μπροστά

το πήρα στα χεριά μου χθες , δεν έχω εμπειρία με συσκευές αφής άλλα απο τα λίγα που έχω δει είναι γρήγορο

Link to comment
Share on other sites

ναι έχει κάμερα μπροστά

το πήρα στα χεριά μου χθες , δεν έχω εμπειρία με συσκευές αφής άλλα απο τα λίγα που έχω δει είναι γρήγορο

 

Μήπως έχει και δυνατότητα βίντεο κλήσης στο skype?Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...