Jump to content

Alcatel OT-991


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ποιας εταιρίας ήταν το κολλημένο σήμα 3G ;

 

cosmote.

Βεβαια ηταν ενεργοποιημενη η ανταλαγη δεδομενων,υποψιαζομαι οτι ισος κανει καποιο μπερδεμα....

 

1979,το super user δεν τοδα.Ισος γιατι εκανα επαναφορα εργοστασιακων για να ξεμπλοκαρει το σημα.

Ισος γιατι καποια στιγμη καλλησε το προγραμμα root στο λαπ τοπ και το επανελαβα.δεν πειραζει,αργοτερα.

 

παρατηρω οτι καποια σαιτ που εχουνε flash βγαινουνε και σε mobile εκδοση και παιζουν mp4 οποτε βολευομαστε.

Οκ γνωριζω οτι το φλασ ειναι στα τελευταια του, αλλα για τις πιο μικρες εκδοσεις android νομιζα οτι εχουμε ακομα χρονο....

Edited by tim5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 852
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για το τηλ αλλά προβληματίζομαι εντονα. πρωτον ειδα και τις 6 σελιδες πολύ προσεκτικα και μπορω ότι εχασα την μπαλα μεχρι πριν 4 μηνες ειχα το lg Renoir ένα απλο τηλ αφής και τώρα θέλω ένα dual android αλλα ειμαι τελειος ασχετος . λετε λειπον ολοι εδώ ότι θελει ρουτ αφενος και διχνετε αναλυτικα πως γίνεται όμως ακόμα και έτσι δεν το ακουμπαω γιατι υπαρχή περίπτωση να το χαλασω γιατι ειμαι ασχετος. Στο μαγαζι δεν μπορουν να κανουν ? και επιπλέον εάν δεν του κάνω και αφήσω έτσι θα έχει πρόβλημα εάν δεν του κατεβάζω εφαρμογές λόγο της μικρής μνήμης ? και εάν δεν του κανω ρουτ δεν μπορώ με κόπια απλή διαγραφή σε ότι σαβούρα έχει μέσα ? σορυ τόσες απλές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος και 170 ευρώ δεν τα βρίσκω στον δρόμο άμα είναι να πάρω ένα απλό ή μην πάρω καθόλου εάν είναι να το χαλάσω :(
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

οοοχι,θα δώσεις κάτι παραπάνω και θα πάρεις αυτό !

 

http://img528.imageshack.us/img528/7961/samsunggalaxysduoss7562.png

 

αλλά σε κανά δίμηνο !

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

οταν λες κατι παραπανω λολ ? κοιτα ησαμσουνκ θα έχει το μονοπώλιο σε αυτήν την κατηγορία και αν το βγάλει πάνω 220 να πάρει τα ….. μου . δεν ξεχνώ κάτι πολύ ακριβό για αυτό κοιτάζω το Αλκατέλ και ρωτά αν αξίζει γενικά σαν τηλ Edited by manosraul
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

οταν λες κατι παραπανω λολ ? κοιτα ησαμσουνκ θα έχει το μονοπώλιο σε αυτήν την κατηγορία και αν το βγάλει πάνω 220 να πάρει τα ….. μου . δεν ξεχνώ κάτι πολύ ακριβό για αυτό κοιτάζω το Αλκατέλ και ρωτά αν αξίζει γενικά σαν τηλ

 

Εναι λογικα πανω απο 200 θα παει λογικα........το 991 το εχει 169 το plaisio.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για το τηλ αλλά προβληματίζομαι εντονα. πρωτον ειδα και τις 6 σελιδες πολύ προσεκτικα και μπορω ότι εχασα την μπαλα μεχρι πριν 4 μηνες ειχα το lg Renoir ένα απλο τηλ αφής και τώρα θέλω ένα dual android αλλα ειμαι τελειος ασχετος . λετε λειπον ολοι εδώ ότι θελει ρουτ αφενος και διχνετε αναλυτικα πως γίνεται όμως ακόμα και έτσι δεν το ακουμπαω γιατι υπαρχή περίπτωση να το χαλασω γιατι ειμαι ασχετος. Στο μαγαζι δεν μπορουν να κανουν ? και επιπλέον εάν δεν του κάνω και αφήσω έτσι θα έχει πρόβλημα εάν δεν του κατεβάζω εφαρμογές λόγο της μικρής μνήμης ? και εάν δεν του κανω ρουτ δεν μπορώ με κόπια απλή διαγραφή σε ότι σαβούρα έχει μέσα ? σορυ τόσες απλές ερωτήσεις αλλά είμαι άσχετος και 170 ευρώ δεν τα βρίσκω στον δρόμο άμα είναι να πάρω ένα απλό ή μην πάρω καθόλου εάν είναι να το χαλάσω :(

 

Καλά τα έχεις καταλάβει τα αρνητικά της υπόθεσης. Το κινητό έχει μικρή εσωτερική μνήμη και χωρίς root χωράει ελάχιστες εφαρμογές. Επίσης χωρίς root δεν μπορείς να κάνεις απλή διαγραφή των άχρηστων εφαρμογών γιατί είναι εφαρμογές συστήματος και δεν μπορείς να παρέμβεις χωρίς να το ρουτάρεις. Σε μαγαζί όχι δεν μπορούν να στο κάνουν και όπως θα διάβασες, αν αποφασίσεις να το κάνεις το κινητό παύει να έχει εγγύηση. Βέβαια η διαδικασία δεν είναι μη αναστρέψιμη και σε πιθανή βλάβη το επαναφέρεις πριν το πας για service, αλλά όπως και να' χει, υπάρχει πάντα μια πιθανότητα να φάει τέτοιο κόλλημα η συσκευή που να μην μπορεί να γίνει unroot πριν το πας στο κατάστημα.

 

Εν ολίγης είναι μια πολύ απλή διαδικασία που αν ακολουθήσεις τα βήματα ένα προς ένα δε θα έχεις πρόβλημα. Επειδή όμως τίθεται θέμα εγγύησης, εσύ θα αποφασίζεις αν αξίζει να το "ρισκάρεις".

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα οχι θα δω ενα τηλ με μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη οπως το 995 που εχει 2 γιγα
Η μεγαλη δυναμη θελει και μεγαλη ευθυνη !!!
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα οχι θα δω ενα τηλ με μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη οπως το 995 που εχει 2 γιγα

 

Φιλε και 995 512 εχει,αλλο η ram και αλλο η rom.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ξανά πάλι διευκρίνηση τι εστί RAM και τι RΟΜ :rotfl:

 

RAM-->

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B7_%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82

 

ROM-->

http://el.wikipedia.org/wiki/ROM_%28%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B7%29

 

Η μνήμη ROM (Read Only Memory) και η μνήμη RAM (Random Access Memory)......

http://pacific.jour.auth.gr/hardware/ram.htm

 

:p

Edited by kostast1

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απ οταν απενεργοποιησα τη ανταλαγη δεδομενων των δυο σιμ,αλλα και για καλο και για κακο,απενεργοποιω το wi fi otan δεν το χρειαζομαι, το τηλεφωνο ειναι ενταξυ.

Τωρα παιχνιδια εγω δεν παιζω δεν ξερω τις επιδοσεις του τηλεφωνου εκει,στο περιστασιακο σερφαρισμα καλο ειναι.

Γενικα καλο ειναι το τηλ για τα λεφτα του,συν το μεγαλο του προσον της dual.

 

Αλλωστε.....ουκ εν τω πολλώ το ευ.

 

Οποιος θελει τα πολλα παει στο one x και στο slll αλλα εκει ειναι 600αρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Πήρα πριν λίγο καιρό το Alcatel OT-991 με σύνδεση cosmote, δεν ξέρω εάν υπάρχει τρόπος να βγάλω τα μενού της cosmote γιατί τα πιο πολλά μου είναι εντελώς άχρηστα, αφήστε που ορισμένα δεν διαγράφονται.

Και κάτι άλλο μπορώ να βάλω το Android 4.0; αν ναι πως;

Ευχαριστώ πολύ.

Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εχω παρει και γω πριν 2 βδομαδες ενα 991D ver 2.3.6 απο το πλαισιο και ειμαι πολύ ευχαριστημένος, ειδικά με το gps (Sygic) το οποίο ειναι καταπληκτικό (το χρειάζομαι για Βουλγαρία οπου δύσκολα βρισκεις χάρτες). Ηθελα να ρωτησω αν μπορώ να του φορτώσω flash player διότι δεν μπορώ να δω video μεσω ert-web-tv που μου ειναι απαραίτητο ειδικά τωρα με τους Ολυμπιακούς. Τι μπορώ να κανω? παω να φορτώσω απο το androit market το flash player και μου λει οτι δεν ειναι συμβατό!! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα εύσημα ανήκουν φυσικά στον mrdoubleb από το XDA κι εδώ απλώς αντιγράφω τη διαδικασία.

 

Κατεβάζουμε από εδώ αυτό το αρχείο και το ξεζιπάρουμε!

 

Περιέχει:

το SP Flash tool

ένα txt αρχείο

ένα img αρχείο

 

Το txt αρχείο έχει δημιουργηθεί από το συγκεκριμένο κινητό του mrdoubleb και ίσως είναι καλό για τον καθένα να δημιουργήσει ένα txt από το δικό του τηλέφωνο για να κάνει τη διαδικασία. Για την ιστορία, εγώ έφτιαξα το txt για το τηλέφωνο μου, που ήταν ίδιο με αυτό που είχε ο mrdoubleb άρα όλα καλά.

 

Για να δημιουργήσουμε το txt του κινητού μας κατεβάζουμε αυτό το προγραμματάκι τρέχουμε το αρχείο ASR και πατάμε Retrive. Μας ζητάει τότε να συνδέσουμε το κινητό, πατάμε ΟΚ και βγάζει κάποια στοιχεία. Κάνουμε τότε click στο κουμπί Save Scatter και το σώζουμε ως txt (εγώ καλού κακού το έσωσα με το ίδιο όνομα που είχε το txt μέσα στο αρχικό zip που λέγαμε.

 

Αφού έχουμε λοιπόν τώρα το txt από το δικό μας κινητό, αποσυνδέουμε το κινητό και τρέχουμε το Flash_tool από το φάκελο SP_Flash_Tool για να ανοίξουμε το πρόγραμμα. Κάνουμε click από το menu στο Options και τσεκάρουμε ότι το USB Mode είναι ενεργό

http://1.bp.blogspot.com/-zSay29acrYQ/TpNdyUTEzEI/AAAAAAAABGg/88stovfAK_A/s640/MT65x3_1.png

 

Κάνουμε click στο κουμπί "Scatter Loading" στα δεξιά, και διαλέγουμε το txt (που φτιάξαμε πριν) από το φάκελο που το έχουμε σώσει. Αγνοούμε κάτι μηνύματα λάθους που βγάζει (είναι ok) και κάνουμε click στο κουτάκι του BOOTIMG.

Μετά κάνουμε διπλό click ακριβώς πάνω στη λέξη BOOTIMG και από το παράθυρο που ανοίγει, διαλέγουμε το img που λέγαμε στην αρχή ότι περιέχεται στο zip.

Τελικά πρέπει να βρεθείτε σε μια κατάσταση όπως την εικόνα που έχω attached στο μήνυμα.

 

Σβήνουμε το κινητό που όπως είπαμε δεν έχουμε συνδέσει ακόμα με το PC και του αφαιρούμε την μπαταρία για 20 δευτερόλεπτα. Ξαναβάζουμε την μπαταρία ΧΩΡΙΣ να ενεργοποιήσουμε το κινητό και από το πρόγραμμα κάνουμε click στο κουμπί Download. Τότε ξεκινάει μια αντίστροφη μέτρηση κι εμείς αμέσως συνδέουμε το κλειστό κινητό με το PC. Όταν τελειώσει η διαδικασία φόρτωσης στο τηλέφωνο (μερικά δευτερόλεπτα παίρνει) εμφανίζεται ένα παραθυράκι μ' έναν πράσινο κύκλο.

 

Τώρα κατεβάζουμε από εδώ το SuperOneClick v2.3.3 και το ανοίγουμε.

 

Ανοίγουμε και το κινητό. Πάμε Ρυθμίσεις> Εφαρμογες>Ανάπτυξη και τσεκάρουμε ότι ο "Εντοπισμός σφαλμάτων USB" είναι ενεργοποιημένος. Όπως είναι συνδεδεμένο το κινητό στο PC , κάνουμε click στο Root, κάνει τη διαδικασία και είμαστε έτοιμοι.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SP Flash Tool θα βρείτε σ' αυτή τη σελίδα όμως ΠΡΟΣΟΧΗ!!! η διαδικασία που περιγράφεται εκεί κάνει click στο RECOVERY, στη δική μας περίπτωση κάνουμε BOOTIMG, κατά τα άλλα είναι ίδια.

 

Οδηγίες για τη διαδικασία με το SuperOneClick θα βρείτε και

.

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά έτσι όπως το έγραψα αλλά δεν είναι δύσκολο. Απλώς τα έγραψα όσο πιο αναλυτικά μπορούσα.

 

κανεί και για το απλό 991 ?

Link to comment
Share on other sites

κανεί και για το απλό 991 ?

Που το βρηκες το απλό 991 φιλε?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αυτό που είναι dual sim

 

Ναι φιλε αυτο ρωτησα,απο που αγορασες το απλο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω γιατί απ΄ότι βλέπω το κινητό το βρήσκω επι το πλήστον σε παραεισαγωγή και αρκετά φθηνότερο. Το λογισμικό είναι το ίδιο με αυτό που έρχεται κανονικά για Ελλάδα; Υπάρχει κάποιο θέμα με την εγγύηση;
Link to comment
Share on other sites

χτες εκανα upgrade στο προγραμμα που υπαρχει στη σελιδα της alcatel http://www.alcatelonetouch.com/global-en/products/smartphones/ot-991d.html

 

Μεχρι στιγμης δεν εχω δει διαφορες.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ρε παιδια εκανα την αναβαθμιση απο την επισημη σελιδα και μετα δεν μου δουλευει η καμερα και δεν ξερω τι να κανω
Xiaomi Redmi Note 7
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το τηλ (991d) με αγγλικό android.

Πώς μπορώ να βάλω Ελληνικά;

(Στις διαθέσιμες γλώσσες δεν συμπεριλαμβάνονται τα Ελληνικά)

 

Ευχ.

Link to comment
Share on other sites

νικο4 π ,meta to update εγω εβγαλα τη μπαταρια,αν δε δουλεψει και ετσι σου μενει επαναφορα εργοστασιακων.

milt1, kανε το update απο το σαιτ μηπως και μπουνε ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Δεν ξέρω τι βλακεία έγινε, αλλά το κινητό δε δουλεύει σωστά. Στο play store δε με βάζει, λέει πρέπει να εισάγετε λογαριασμό και όταν πατάω οκ, με πετάει. Στους λογαριασμούς από τις ρυθμίσεις δε μ'αφήνει να βάλω νέο λογαριασμό, κολλάει και κάνει επανεκκίνηση. Έκανα 20 φορές επαναφορά εργοστασιακών, αλλά τίποτα. Επίσης, το χειρότερο, με παίρνουν τηλ και λένε ότι είναι κατειλημμένο...

 

Το κινητό είναι μόλις 5 ημερών! Ψάχνω 2 μέρες τώρα να βρω κάτι για να το επαναφέρω, αλλά μάταια... Και το upgrade tool από το site της Alcatel μου βγάζει "Έχετε την τελευταία έκδοση".

 

Είχα κάνει root, έκανα unroot για να το πάω στο Γερμανό να μου το κοιτάξουν. Θα μου το δεχτούν λέτε; Δε με ενδιαφέρει να πληρώσω κιόλας φυσικά, αλλά όπως καταλαβαίνετε είμαι σε απόγνωση...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια...

Δεν ξέρω τι βλακεία έγινε, αλλά το κινητό δε δουλεύει σωστά. Στο play store δε με βάζει, λέει πρέπει να εισάγετε λογαριασμό και όταν πατάω οκ, με πετάει. Στους λογαριασμούς από τις ρυθμίσεις δε μ'αφήνει να βάλω νέο λογαριασμό, κολλάει και κάνει επανεκκίνηση. Έκανα 20 φορές επαναφορά εργοστασιακών, αλλά τίποτα. Επίσης, το χειρότερο, με παίρνουν τηλ και λένε ότι είναι κατειλημμένο...

 

Το κινητό είναι μόλις 5 ημερών! Ψάχνω 2 μέρες τώρα να βρω κάτι για να το επαναφέρω, αλλά μάταια... Και το upgrade tool από το site της Alcatel μου βγάζει "Έχετε την τελευταία έκδοση".

 

Είχα κάνει root, έκανα unroot για να το πάω στο Γερμανό να μου το κοιτάξουν. Θα μου το δεχτούν λέτε; Δε με ενδιαφέρει να πληρώσω κιόλας φυσικά, αλλά όπως καταλαβαίνετε είμαι σε απόγνωση...

 

Φιλε μαλλον κατι εσβησες......κατα λαθος......εαν εκανες σωστα το unroot δεν θα εχεις κανενα προβλημα,εχεις και doa 14 ημερων εαν δεν κανω λαθος,οποτε αυριο το πας.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-991

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...