Jump to content

[Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Swype για όλους τους λόγους που αναφέρθηκε πιο πάνω

2. Touchpal γιατί είναι εξίσου καλό, αλλά έχει και βελάκια και έξτρα δυνατότητες όπως copy paste κλπ. Δυστυχώς δεν έχει επίσημα Ελληνικά.

 

Κάπου είχα διαβάσει, ότι είχε βγει Ελληνικό pack για το Touchpal για συγκεκριμένες συσκευές.Μπορεί κάποιος να το στείλει?

 

Το ξέρεις ότι το swype έχει select, select all, cut, copy, paste; Όλα αυτά, με συντομεύσεις!

Όπου S = Swype key.

 

S = select

S --> A = Select all

S --> X = cut

S --> C = copy

S --> V = paste

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Το κλασικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο με τα ABC,def κλπ δεν το έχει το Swype, ε;

 

Εάν δεις πως λειτουργεί θα καταλάβεις ότι δε χρειάζεται αυτού του είδους το πληκτρολόγιο.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

1. Swype για όλους τους λόγους που αναφέρθηκε πιο πάνω

2. Touchpal γιατί είναι εξίσου καλό, αλλά έχει και βελάκια και έξτρα δυνατότητες όπως copy paste κλπ. Δυστυχώς δεν έχει επίσημα Ελληνικά.

 

Κάπου είχα διαβάσει, ότι είχε βγει Ελληνικό pack για το Touchpal για συγκεκριμένες συσκευές.Μπορεί κάποιος να το στείλει?

Touchpal με ελληνικα απο το ideos x5.

Για αναλυση οθονης 480 x 800 pixels.

 

Πρωτα καντε εγκατασταση το touchpal και μετα το GreekPack.

 

Touchpal http://depositfiles.com/files/xa8tzmq84

GreekPack http://depositfiles.com/files/ipa3zsndd

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Touchpal με ελληνικα απο το ideos x5.

Ισως να κατεβαζατε τη επισημη εφαρμογη απο το play(λογο οτι θα υπαρχουν ενημερωσεις) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jb290ZWsuc21hcnRpbnB1dHY1Il0. και μετα το ελληνικο GreekPack απο το λινκ. Ανεβαζω και τα δυο.

Πρωτα καντε εγκατασταση το touchpal (απο το play ή απο τα λινκ απο κατω) και μετα το GreekPack.

 

Touchpal http://depositfiles.com/files/xa8tzmq84

GreekPack http://depositfiles.com/files/ipa3zsndd

 

Ημμ. Εγκατέστησα στο Νοοκ το Touchpal από Μάρκετ, μετά το language pack αλλά Ελληνική γλώσσα δεν βγαίνει στο μενού.

Καμιά ιδέα;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ημμ. Εγκατέστησα στο Νοοκ το Touchpal από Μάρκετ, μετά το language pack αλλά Ελληνική γλώσσα δεν βγαίνει στο μενού.

Καμιά ιδέα;;

Κανε εκαθαριση δεδομενων-διαγραφη της εφαρμογης και μετα εγκατασταση απο τα λινκ που δινω(οχι απο το play) μπας και δουλεψει.

Εγκατασταση το touchpal και μετα το GreekPack.

 

Edit: το εκανα εγκατασταση με τον τροπο που αναφερω στο xperia s για να το δοκιμασω, η εφαρμογη δουλευει με αγγλικα-ελληνικα αλλα δεν κανει για την αναλυση της οθονης, το βγαζει μικρο.

το ideos x5 εχει 480 x 800 pixels

edit 1 : διορθωθηκε το παλιο μου ποστ.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θεματάκι με το swype. Εγκατέστησα την ελληνική γλώσσα αλλά πάνω από κάθε πλήκτρο δεν εμφανίζει τα γράμματα ενω στην αγγλική τα εμφανίζει κανονικά. Ξέρετε τι παίζει;;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αγγλοελληνικό keyboard για το tablet μου σε στυλ swipe.

Βασικό, να παίζει σε 7άρα οθόνη με ανάλυση 1024x600 και σε ICS.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Touchpal με ελληνικα απο το ideos x5.

Για αναλυση οθονης 480 x 800 pixels.

 

Πρωτα καντε εγκατασταση το touchpal και μετα το GreekPack.

 

Touchpal http://depositfiles.com/files/xa8tzmq84

GreekPack http://depositfiles.com/files/ipa3zsndd

 

Το εγκατέστησα. Δεν έχει όμως καμία σχέση με το touchpal του store. Η μεγάλη του διάφορα είναι ότι δεν λειτουργεί με σύρσιμο του δακτύλου, όπως το Swype και το επίσημο touchpal, αλλά με πληκτρολόγηση κάθε γράμματος όπως όλα τα συμβατικά πληκτρολόγια. Όσο και αν έψαξα τις ρυθμίσεις δεν μπόρεσα να βρω κάτι για να το αλλάξω. Πάντως το touchpal του store που δοκίμασα στα αγγλικά, δείχνει να είναι αρκετά καλύτερο από το Swype και πιο γρήγορο. Μακάρι να βγάλουν και πακέτο με την ελληνική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

καλα.... απο τη χαρα μου δεν ειδα οτι γραφει ''ληψη γλωσσων'' :lol:

το ποιο καλο πληκρολογιο για εμενα, το εχω και στο ideos χ5 πολυ καιρο!

 

Καλησπέρα,

εγώ σε Nexus S με 4.0.4 και το Swype Beta δεν βλέπω "λήψη γλωσσών". Καμμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εγώ σε Nexus S με 4.0.4 και το Swype Beta δεν βλέπω "λήψη γλωσσών". Καμμία ιδέα?

ρυθμισεις> γλωσσα και πληκτρολογιο>ρυθμισεις swype>επιλογες γλωσσας>ληψη γλωσσων.

@pektis7 δεν ξερω πως ειναι το touchpal απο το play, καλα εκανες και εγραψες για της διαφορες με αυτο απο το ideos x5.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις> γλωσσα και πληκτρολογιο>ρυθμισεις swype>επιλογες γλωσσας>ληψη γλωσσων.

x5.

 

Καλημέρα,

 

τα έχω βρει αυτά αλλά δεν έχει την λήψη, μήπως επειδή είναι η τελευταία beta? Θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

τα έχω βρει αυτά αλλά δεν έχει την λήψη, μήπως επειδή είναι η τελευταία beta? Θα δείξει

χθες το βραδυ εκανε ενημερωση η εφαρμογη swype.

Swype ρυθμισεις Swype>προτιμησεις> Εκδοση 3.26.92D.39062.t0.10977.ENSP

 

Και στις εφαρμογες

Swype εκδοση 3.26.92.39062

Swype Installer εκδοση 2.0

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

χθες το βραδυ εκανε ενημερωση η εφαρμογη swype.

Swype ρυθμισεις Swype>προτιμησεις> Εκδοση 3.26.92D.39062.t0.10977.ENSP

 

Και στις εφαρμογες

Swype εκδοση 3.26.92.39062

Swype Installer εκδοση 2.0

 

OK το βρήκα. Είχα την σωστή έκδοση αλλά δεν το είχα επιλέξει στην εισαγωγή κειμένου. :O

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω να κάνω μία δύσκολη ερώτηση (κατά τη γνώμη μου) σε σχέση με επιλογή πληκτρολογίου. Χρειάζομαι ένα πληκτρολόγιο που να έχει λεξικό για Ελληνικά, Αγγλικά και Σέρβικα (δε με ενοχλεί αν θα είναι λατινικό ή κυριλλικό το αλφάβητο, αν και θα προτιμούσα κυριλλικό μιας και το χρησιμοποιώ περισσότερο). Προς το παρόν χρησιμοποιώ το smart keyboard αλλά επειδή δεν υπάρχει λεξικό για τα σέρβικα, χρησιμοποιώ σαν γλώσσα τα κροατικά (τα οποία μοιάζουν πάρα πολύ με τα σέρβικα) και που έχει λεξικό.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μία δύσκολη ερώτηση (κατά τη γνώμη μου) σε σχέση με επιλογή πληκτρολογίου. Χρειάζομαι ένα πληκτρολόγιο που να έχει λεξικό για Ελληνικά, Αγγλικά και Σέρβικα (δε με ενοχλεί αν θα είναι λατινικό ή κυριλλικό το αλφάβητο, αν και θα προτιμούσα κυριλλικό μιας και το χρησιμοποιώ περισσότερο). Προς το παρόν χρησιμοποιώ το smart keyboard αλλά επειδή δεν υπάρχει λεξικό για τα σέρβικα, χρησιμοποιώ σαν γλώσσα τα κροατικά (τα οποία μοιάζουν πάρα πολύ με τα σέρβικα) και που έχει λεξικό.

To multiling keyboard! :up:

Έχω μόνιμα 5 γλώσσες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To multiling keyboard! :up:

Έχω μόνιμα 5 γλώσσες.

Σε ευχαριστώ πολύ. Χρησιμοποιείς και εσύ σέρβικα μήπως; Αν ναι, πήρε το μάτι σου λατινικά; Γιατί εγώ κυριλλικά βρήκα μόνο.

Πρέπει να το δοκιμάσω και να εξοικειωθώ. Όταν είχα αγοράσει το Nexus S το είχα χρησιμοποιήσει και μετά συνέχεια το smart.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Χρησιμοποιείς και εσύ σέρβικα μήπως; Αν ναι, πήρε το μάτι σου λατινικά; Γιατί εγώ κυριλλικά βρήκα μόνο.

Πρέπει να το δοκιμάσω και να εξοικειωθώ. Όταν είχα αγοράσει το Nexus S το είχα χρησιμοποιήσει και μετά συνέχεια το smart.

Δε μιλάω καμία γλώσσα με κυριλλικό. :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πληκτρολλογιο μου προτεινετε για το xperia 10 mini που εχει οθονη μια σταλια?

 

Το Swype είναι ότι πρέπει για μικρές οθόνες

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω καμία γλώσσα με κυριλλικό. :(
Δεν πειράζει, απλά σε ρώτησα μήπως και υπήρχε plugin για λατινική γραφή και δεν το είδα. Έτσι κι αλλιώς κυριλλικά συνηθίζω να γράφω, οπότε δεν έχω ζήτημα.

Και τέλος, μία ερώτηση ακόμα: γιατί πολλές φορές στα ελληνικά όταν γράφω μου βγάζει αριθμούς αντί για τη λέξη; Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτό (πάντα στο multiling αναφέρομαι). Επίσης, δε μου εμφανίζει κάποιες λέξεις όταν αλλάζω layout ανάμεσα σε T9 και πλήρες πληκτρολόγιο.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Το Swype είναι ότι πρέπει για μικρές οθόνες

 

Στο Play store το κανω search και μου βγαζει αποτελεσμα πρωτο το touchpal. Ο μονος τροπος να το κατεβασω ειναι να κανω register στο Official site?

Link to comment
Share on other sites

Στο Play store το κανω search και μου βγαζει αποτελεσμα πρωτο το touchpal. Ο μονος τροπος να το κατεβασω ειναι να κανω register στο Official site?

 

Swype

......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή "έφαγα" τον κόσμο να βρω το HTC ime που να δουλεύει σε Android 4.0 (το έχω συνηθίσει τόσα χρόνια και δεν το αλλάζω) Μπορείτε να το κατεβάσετε από το xda

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1594642

 

http://img849.imageshack.us/img849/3874/screenshot2012041121173.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πληκτρολόγια & εισαγωγή κειμένου

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...