Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω Ελληνικό Xperia P αγορασμένο από Πλαίσιο (&160 χαρακτήρες στα sms) και μου δίνει την αναβάθμιση το PC Companion μόλις το συνδέσω.

Δεν το έκανα ακόμη λόγω χρόνου.

 

Άρα μην παιδεύεστε με ξένες Rom - ήρθε η Ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Frogus

η συσκευη σου ειναι cosmote branded?

Το δικό μου είναι ελληνικης αντιπροσωπείας αγορασμένο απο birdphone(cosmote branded) ,αλλα το ψομπανιον δεν βγαζει τίποτα!!!

 

sorry ψομπανιον=companion

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

και εμενα cosmote ειναι γτ το ειχα παρει με επιδοτηση,αλλα δεν καθομαι να περιμενω και φυσικα εχω βαλει ηδη να κατεβαινει απο xda η ics να γλυτωσω και χωρο απο τη μνημη του κινητου με τις βλακειες της cosmote
Link to comment
Share on other sites

Έχω Ελληνικό Xperia P αγορασμένο από Πλαίσιο (&160 χαρακτήρες στα sms) και μου δίνει την αναβάθμιση το PC Companion μόλις το συνδέσω.

Δεν το έκανα ακόμη λόγω χρόνου.

 

Άρα μην παιδεύεστε με ξένες Rom - ήρθε η Ελληνική.

 

Frogus βασιζόμαστε σε σένα να ανεβάσεις την ελληνική Rom σε Ftf !!!! :ninja: :ninja:

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Frogus βασιζόμαστε σε σένα να ανεβάσεις την ελληνική Rom σε Ftf !!!! :ninja: :ninja:

 

Τι Rom & ftf? Δεν ξέρω εγώ από τέτοια κόλπα ... :p

Το ICS μπήκε μια χαρά και φυσικά η μεγαλύτερη ελπίδα είναι αυτό που αναφέρεται παρακάτω:

 

... Extended standby mode, increasing standby time by up to four times (depending on user-profile and data consumption) ...

 

http://blogs.sonymobile.com/products/2012/08/17/update-on-ice-cream-sandwich-android-4-0-software-upgrade-for-2012-xperia-smartphones/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=update-on-ice-cream-sandwich-android-4-0-software-upgrade-for-2012-xperia-smartphones

 

Πάντως καλού-κακού έχω πάντα μαζί μου και την Tecknet 7.000 mah εξωτερική μπαταρία (!) που αγόρασα από Αγγλία ~30 ευρώ και με έχει σώσει πολλές φορές! (το φορτίζει 4+ πλήρεις φορές !)

 

http://www.amazon.co.uk/TeckNet%C2%AE-iEP387-Dual-Port-Universal-Blackberry/dp/B000P13V1E/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1345307730&sr=8-2

 

Τέλος για κάποιο φίλο που ρώτησε παραπάνω - όχι το κινητό δεν είναι branded Cosmote - αγοράσθηκε από Πλαίσιο και ήταν "καθαρό" - Ελληνικό

Link to comment
Share on other sites

Τι Rom & ftf? Δεν ξέρω εγώ από τέτοια κόλπα ... :p

Το ICS μπήκε μια χαρά και φυσικά η μεγαλύτερη ελπίδα είναι αυτό που αναφέρεται παρακάτω:

 

... Extended standby mode, increasing standby time by up to four times (depending on user-profile and data consumption)

 

Άντε ν δούμε........

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη εικόνα μπορώ να πω ότι σε αναμονή το κινητο σχεδόν δεν καταναλώνει καθόλου μπαταρία. 13 ώρες χρήση φων.κλησεις 30λεπτα 85% υπόλοιπο.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω καποια πραγματακια μιας και θελω να γινω κατοχος του συγκεκριμενου κινητου.

 

1) υποστηριζει nfc μεσα στην συσκευασια εχει ? οπως πχ εχει το sola (2)

2) υπαρχει αυτο το προβλημα με το σημα που λενε αρκετοι? ή απλα ηταν στα παλιοτερα κομματια..?

3) υπαρχει καποιο μαγαζι του εξωτερικου να το πουλαει σχετικα φθηνοτερα απ'οτι εδω?

 

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη εικόνα μπορώ να πω ότι σε αναμονή το κινητο σχεδόν δεν καταναλώνει καθόλου μπαταρία. 13 ώρες χρήση φων.κλησεις 30λεπτα 85% υπόλοιπο.

 

!!!!!!!

καλα ξεκιναμε!!!! να δουμε να δουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώτη εικόνα μπορώ να πω ότι σε αναμονή το κινητο σχεδόν δεν καταναλώνει καθόλου μπαταρία. 13 ώρες χρήση φων.κλησεις 30λεπτα 85% υπόλοιπο.

 

Σε αναμονή δεν καταναλώνει,για παίξε λίγο Wi-Fi να δεις

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

H mobile bravia engine μετα το update σε ics δεν δουλευει, οι εικονες δεν αλλαζουν, παραμενουν το ιδιο...εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο οτι φαινεται η Sony εριξε πάλι βάρος στο πως να βγάλει στο market νεες συσκευες και λανσαρε ενα πολυσυζητημενο ICS

με ελαχιστο testing και προφανως με αρκετα bugs. Tωρα οσο αναφορα το θεμα της μπαταριας δεν πιστευω οτι θα γινει κανενα θαυμα και

η συσκευη θα αποκτησει μεγαλυτερη αυτονομια στην χρηση (ισως στο standby-mode να υπαρξει διαφορα). Πιστευω οτι 2-4 ώρες

αυτονομιας παραπανω δεν ειναι επιτυχια αλλα παρηγορια! Παρ'ολα αυτα, με διαθεσιμα options οπως smart-stay e.t.c. πιστευω οτι θα

αξιποποιησουν την συσκευη στο μεγιστο. Θα δειξει, προς το παρον ειμαι happy με Gingerbread (με οτι συνεπαγεται αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως απο οτι φαινεται η Sony εριξε πάλι βάρος στο πως να βγάλει στο market νεες συσκευες και λανσαρε ενα πολυσυζητημενο ICS

με ελαχιστο testing και προφανως με αρκετα bugs. Tωρα οσο αναφορα το θεμα της μπαταριας δεν πιστευω οτι θα γινει κανενα θαυμα και

η συσκευη θα αποκτησει μεγαλυτερη αυτονομια στην χρηση (ισως στο standby-mode να υπαρξει διαφορα). Πιστευω οτι 2-4 ώρες

αυτονομιας παραπανω δεν ειναι επιτυχια αλλα παρηγορια! Παρ'ολα αυτα, με διαθεσιμα options οπως smart-stay e.t.c. πιστευω οτι θα

αξιποποιησουν την συσκευη στο μεγιστο. Θα δειξει, προς το παρον ειμαι happy με Gingerbread (με οτι συνεπαγεται αυτο).

 

12 ώρες 53λεπτά με 3ώρες και 22λεπτά ανοιχτό το Display Και είμαι ακόμα στο 53% .... Αυτή είναι η πρώτη φόρτιση με το ICS Και για αυτό είμαι συγκρατημένος όσον αφορά την μπαταρία. Πάντως κάτι τέτοιο δεν είχα καταφέρει πάλι.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω καποια πραγματακια μιας και θελω να γινω κατοχος του συγκεκριμενου κινητου.

 

1) υποστηριζει nfc μεσα στην συσκευασια εχει ? οπως πχ εχει το sola (2)

2) υπαρχει αυτο το προβλημα με το σημα που λενε αρκετοι? ή απλα ηταν στα παλιοτερα κομματια..?

3) υπαρχει καποιο μαγαζι του εξωτερικου να το πουλαει σχετικα φθηνοτερα απ'οτι εδω?

 

ευχαριστω..

 

 

παιδια γνωριζει καποιος κατι για τα συγκεκριμενα? ειδικα για το 1 και 2..

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει καποιος κατι για τα συγκεκριμενα? ειδικα για το 1 και 2..

 

1) Ναι υποστηρίζει NFC

2) Δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το σήμα μόλις κάνεις αναβάθμιση σε ICS

3) Ναι θα το βρεις πιο φτηνά στο νετ

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι υποστηρίζει NFC

2) Δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το σήμα μόλις κάνεις αναβάθμιση σε ICS

3) Ναι θα το βρεις πιο φτηνά στο νετ

 

μεσα στηυν συσκευασια εχει αυτα τα nfc ?

Link to comment
Share on other sites

μεσα στηυν συσκευασια εχει αυτα τα nfc ?

 

εμενα αγορασμενο απο cosmote oxi δεν ειχε αλλα δεν ειχε και καλωδιο hdmi που στο public πχ το εχουν.. αλλα νομιζω πως οχι δεν εχει ..

Link to comment
Share on other sites

εμενα αγορασμενο απο cosmote oxi δεν ειχε αλλα δεν ειχε και καλωδιο hdmi που στο public πχ το εχουν.. αλλα νομιζω πως οχι δεν εχει ..

 

καλα εδω εχει στο sole και δεν εχει αυτο?

περιεργο μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση έχασα τις ρυθμίσεις για εξοικονόμηση ενέργειας. Υπάρχουν ή χάθηκε αυτή η δυνατότητα?
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση με ICS

http://dl.dropbox.com/u/7509939/XperiaP/Screenshot_2012-08-20-11-44-34.png

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση με ICS

http://dl.dropbox.com/u/7509939/XperiaP/Screenshot_2012-08-20-11-44-34.png

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει πως βγάζουμε Screenshot στο ICS ...

 

Μπαταρία 1ημ 6ωρ 53Λεπτά

Οθόνη 5 ώρες και 35Λεπτά

WiFi 13 ώρες και 19λ (τις υπόλοιπες Data 3g)

Κλήσεις 14λεπτά

Walkman 47λεπτά

 

 

Και έχω υπόλοιπο μπαταρίας 5%... Αν συνεχίσει έτσι νομίζω ότι θα είμαι ευτυχισμένος

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καταλάβει πως βγάζουμε Screenshot στο ICS ...

 

Μπαταρία 1ημ 6ωρ 53Λεπτά

Οθόνη 5 ώρες και 35Λεπτά

WiFi 13 ώρες και 19λ (τις υπόλοιπες Data 3g)

Κλήσεις 14λεπτά

Walkman 47λεπτά

 

 

Και έχω υπόλοιπο μπαταρίας 5%... Αν συνεχίσει έτσι νομίζω ότι θα είμαι ευτυχισμένος

 

Power button και volume down

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα...! Κάτοχος εδώ και 2 μέρες της ICS 4.0.4 από τους xda-developers(http://forum.xda-developers.com/index.php) κ μάλιστα root! Πιστεύω μέχρι στιγμής ότι η ICS έχει βελτιώσει σημαντικά την διάρκεια της μπαταρίας του XPERIA P, το σήμα του δικτύου και το ηχείο το οποίο δεν μπουκώνει όπως πριν. Θα φανεί στην πορεία βέβαια και ειδικά με την χρήση του τηλεφώνου... Μια απορία έχω όμως, έχω κάρτα sim 2 in 1 Cosmote, και στο παλιό τηλέφωνο(XPERIA ARC) όπως και στο XPERIA P με την προηγούμενη έκδοση Android 2.3.7 δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην ενεργοποίηση της κύριας γραμμής με προωθημένη τη δεύτερη και το αντίστροφο. Παρατήρησα όμως ότι μόλις πέρασα στο XPERIA P την ICS 4.0.4 κάνει κάποια κολπάκια η sim όπως όταν ενεργοποιώ την κύρια γραμμή που θέλω με προωθημένη τη δεύτερη, δεν δέχομαι τηλέφωνα γενικά γιατί κάπου μπλοκάρει η προώθηση, ενώ μπορώ να πάρω τηλέφωνα και να στείλω μηνύματα όπως κ να δεχτώ...! Δηλαδή με λίγα λόγια δεν δέχομαι κλήσεις μόνο γενικά...! Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote και μου είπανε ότι κάπου πιθανό θα μπλοκάρει η sim όταν αλλάζω γραμμή με προωθημένη την δεύτερη...! Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια απάντηση αν γνωρίζει...? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...