Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ιδιος επεξεργαστης 800 MHz,

mini: μεγαλυτερη RAM, μεγαλυτερος αποθηκευτικός χώρος, νεότερο κινητό, θα παρει JB

ace: καλυτερη φωτογραφική μηχανη με LED και autofocus, λιγο μεγαλύτερη οθονη, 16 Μ χρωματα.

 

Δεν ξερω αν ξεχναω κατι. Διαλέγεις και παίρνεις. Εγω θα επαιρνα το mini γιατι ειναι νεότερο, νομιζω όμως ότι είναι αποκλειστικότητας vodafone. Δες το αυτό. Παντως βιντεο και τα δυο χαμηλης ποιοτητος

 

αυτό με τη vodafone δεν το κατάλαβα, αν το παρω από τον γερμανό θα έχει πάνω κανένα σηματάκι της vodafone ή μενου βονταφον και έτσι; αν ναι βγαινει και μπαίνει το οριγκιναλ;

Ε για το βίντεο το λέω επειδή εχει τουλ vga ανάλυση...(δεν με απασχολεί το βίντεο αλλά ούτε και οι φωτογραφίες ιδιαίτερα να πω την αλήθεια).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά το τσίμπησα τελικά το τηλέφωνο, μαρέσει πολύ αλλά έχω κάποιες απορίες.

Να πω πως τώρα κατέβασα τον αναλυτικό οδηγό για να τα ψάξω όλα εξονυχιστικά!

(έχω φτάσει στα 3/4 του οδηγού, αν τα προβλήματα λυθούν θα ενημερώσω...)

 

Η πλοήγηση/maps που χρησιμοποιεί δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς σύνδεση στο ιντερνετ;

Παράδειγμα, ανοίγω το gps μου βγάζει που είμαι σε ένα ζοομ χάρτη βέβαια αρκετά υψηλό και αν μπω πιο βαθειά δεν φαίνονται οι οδοί, οι πιο μικροί δρόμοι, όχι μόνο ονοματικά αλλά και εμφανισιακά (είναι θολό δλδ δεν έχει "φορτώσει"). Συνεπώς υπάρχει κάπου (χωρίς ροοτάρισμα...προς το παρόν τουλάχιστον) να κατεβάσω τους χάρτες (έστω για Αθήνα μόνο) ώστε να μην χρειάζεται σύνδεση δεδομένων (δλδ ιντερνετ) για να βλέπω αναλυτικά;

(βρήκα λύση, επιλέγεις με ένα τετράγωνο μια περιοχή και την αποθηκεύει, βέβαια είναι αδύνατο να αποθηκεύσεις όλη την ελλάδα λόγω έλλειψης χώρου, δεν ξέρω αν κατεβάζω από κάπου χάρτες)

 

Ένα πρόβλημα που έχω τώρα (δεν έχει σχέση με το κινητό αλλά επειδή η πλειοψηφία χρησιμοποιεί windows 7 και ασύρματη σύνδεση σε ροοτερ γι ιντερνετ θα το ρωτήσω). Όταν έκανα εγκατάσταση το kies μου χάλασε η σύνδεση με το ρουτερ, έγινε περιορισμένη και δεν είχα ιντερνετ. Μετά απο ρεστάρτ φτιάχνει βέβαια. Επίσης τώρα εαν ανοίξω το kies (που έχει εγκατασταθεί) πάλι θα χαλάσει η σύνδεση, έχει τύχει σε κανέναν άλλον;

(το πρόβλημα παραμένει, πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με καλώδιο εθερνετ στο ρουτερ για να δουλέψει).

 

Ευχαριστώ και οποιοδήποτε tip για το κινητό αυτό ή γενικότερες συμβουλές μπορείτε να τις πείτε εδώ και οι κάτοχοι ώστε να βοηθήσουν. :)

 

*ξέχασα, δεν ξέρω πως γίνεται να κάνω αναβάθμιση στην καινούργια έκδοση firmware, όμως επειδή έτσι και αλλιώς θα το βρω πως γίνεται θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει ή να το αφήσω ως έχει; Μήπως βαρύνει ή οτιδήποτε τέτοιο.

Επίσης το ότι έχει περάσει από τα χέρια της vodafone μήπως το περιορίζει σε κάποια σημεία όπως πχ σε κάποιο τέτοιο Update σε περίπτωση που γίνεται φορματ δλδ να μην φύγουν;

(μέσω του ΚΙΕΣ έλεγε πως έχει την τελευταία ενημέρωση. Αν επιλέξω την 1η επιλογή που λέει "ανάκτηση" (δεν θυμάμαι ακριβώς) ουσιαστικά το φορμαρει με την έκδοση που έχει; επίσης πως κάνω ροοτ;)

 

**ένα-ένα τα θυμάμαι... κατέβαζα το app για το facebook από την σελίδα του και στην 1η προσπάθεια κάτι πρέπει να απέτυχε, δεν κοίταζα οθόνη, επειδή δεν είχε εγκατασταθεί και έτσι το ξανακατέβασα και το εγκατέστησα. Το "θεματάκι" είναι πως άμα πάω να κάνω προσθήκη widget μου βγάζει 2 φορές την εφαρμογή facebook ενώ στις εφαρμογές υπάρχει μόνο 1 φορά...

(παραμένει)

 

***όταν τροποποιώ τα εικονίδια στο μενού και τα βάζω όπως μαρέσουν, αν κλείσω το τηλ και το ανοίξω τότε κάνουν ρεσετ και επανέρχονται όπως ήταν. Δεν αναφέρομαι για την οθόνη αναμονής αλλά για το μενού. Και ναι πατάω αποθήκευση όταν τελειώνω.

 

**** αν ορίζω υπενθύμιση στο ξυπνητήρι και το κινητό είναι απενεργοποιημένο, η υπενθύμιση δεν θα χτυπήσει. 3πλοτσεκαρισμένο.

 

Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να πρέπει να το πάω πίσω να το δουν; (εντός 7 ημερών)

Edited by petros87
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τσίμπησα τελικά το τηλέφωνο, μαρέσει πολύ αλλά έχω κάποιες απορίες.

Να πω πως τώρα κατέβασα τον αναλυτικό οδηγό για να τα ψάξω όλα εξονυχιστικά!

(έχω φτάσει στα 3/4 του οδηγού, αν τα προβλήματα λυθούν θα ενημερώσω...)

 

Η πλοήγηση/maps που χρησιμοποιεί δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς σύνδεση στο ιντερνετ;

Παράδειγμα, ανοίγω το gps μου βγάζει που είμαι σε ένα ζοομ χάρτη βέβαια αρκετά υψηλό και αν μπω πιο βαθειά δεν φαίνονται οι οδοί, οι πιο μικροί δρόμοι, όχι μόνο ονοματικά αλλά και εμφανισιακά (είναι θολό δλδ δεν έχει "φορτώσει"). Συνεπώς υπάρχει κάπου (χωρίς ροοτάρισμα...προς το παρόν τουλάχιστον) να κατεβάσω τους χάρτες (έστω για Αθήνα μόνο) ώστε να μην χρειάζεται σύνδεση δεδομένων (δλδ ιντερνετ) για να βλέπω αναλυτικά;

(βρήκα λύση, επιλέγεις με ένα τετράγωνο μια περιοχή και την αποθηκεύει, βέβαια είναι αδύνατο να αποθηκεύσεις όλη την ελλάδα λόγω έλλειψης χώρου, δεν ξέρω αν κατεβάζω από κάπου χάρτες)

 

Ένα πρόβλημα που έχω τώρα (δεν έχει σχέση με το κινητό αλλά επειδή η πλειοψηφία χρησιμοποιεί windows 7 και ασύρματη σύνδεση σε ροοτερ γι ιντερνετ θα το ρωτήσω). Όταν έκανα εγκατάσταση το kies μου χάλασε η σύνδεση με το ρουτερ, έγινε περιορισμένη και δεν είχα ιντερνετ. Μετά απο ρεστάρτ φτιάχνει βέβαια. Επίσης τώρα εαν ανοίξω το kies (που έχει εγκατασταθεί) πάλι θα χαλάσει η σύνδεση, έχει τύχει σε κανέναν άλλον;

(το πρόβλημα παραμένει, πρέπει να συνδέω το λαπτοπ με καλώδιο εθερνετ στο ρουτερ για να δουλέψει).

 

Ευχαριστώ και οποιοδήποτε tip για το κινητό αυτό ή γενικότερες συμβουλές μπορείτε να τις πείτε εδώ και οι κάτοχοι ώστε να βοηθήσουν. :)

 

*ξέχασα, δεν ξέρω πως γίνεται να κάνω αναβάθμιση στην καινούργια έκδοση firmware, όμως επειδή έτσι και αλλιώς θα το βρω πως γίνεται θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει ή να το αφήσω ως έχει; Μήπως βαρύνει ή οτιδήποτε τέτοιο.

Επίσης το ότι έχει περάσει από τα χέρια της vodafone μήπως το περιορίζει σε κάποια σημεία όπως πχ σε κάποιο τέτοιο Update σε περίπτωση που γίνεται φορματ δλδ να μην φύγουν;

(μέσω του ΚΙΕΣ έλεγε πως έχει την τελευταία ενημέρωση. Αν επιλέξω την 1η επιλογή που λέει "ανάκτηση" (δεν θυμάμαι ακριβώς) ουσιαστικά το φορμαρει με την έκδοση που έχει; επίσης πως κάνω ροοτ;)

 

**ένα-ένα τα θυμάμαι... κατέβαζα το app για το facebook από την σελίδα του και στην 1η προσπάθεια κάτι πρέπει να απέτυχε, δεν κοίταζα οθόνη, επειδή δεν είχε εγκατασταθεί και έτσι το ξανακατέβασα και το εγκατέστησα. Το "θεματάκι" είναι πως άμα πάω να κάνω προσθήκη widget μου βγάζει 2 φορές την εφαρμογή facebook ενώ στις εφαρμογές υπάρχει μόνο 1 φορά...

(παραμένει)

 

***όταν τροποποιώ τα εικονίδια στο μενού και τα βάζω όπως μαρέσουν, αν κλείσω το τηλ και το ανοίξω τότε κάνουν ρεσετ και επανέρχονται όπως ήταν. Δεν αναφέρομαι για την οθόνη αναμονής αλλά για το μενού. Και ναι πατάω αποθήκευση όταν τελειώνω.

 

**** αν ορίζω υπενθύμιση στο ξυπνητήρι και το κινητό είναι απενεργοποιημένο, η υπενθύμιση δεν θα χτυπήσει. 3πλοτσεκαρισμένο.

 

Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και να πρέπει να το πάω πίσω να το δουν; (εντός 7 ημερών)

 

Γειά χαρά.. Πάμε να τα δούμε ένα ένα τα πράγματα..

 

*Για το θέμα gps τα Google maps δεν δουλεύουν χωρίς σύνδεση εκτός αν εφαρμόσεις τον τρόπο που ο ίδιος αναφέρεις.. Για δωρεάν χάρτες κάνε τον κόπο να τσεκάρεις και το θέμα με τις εφαρμογές Android του forum..

 

**Όσον αφορά το Kies, με εκνευρίζει τόσο πολύ που το είχα κατεβάσει μόνο στην αρχή και δεν το ξαναχρησιμοποίησα ποτέ..

 

***Αν έχεις την 2.3.7 για μένα δεν αξίζει να κάνεις κάποιο update μέχρι (αν) να βγει η jelly bean

 

****Για το πρόβλημα με τα εικονίδια μπες ρυθμίσεις - εφαρμογές - όλα, βρες τον launcher που χρησιμοποιείς και κανένα διαγραφή της cache και των δεδομένων, φτιάξε ξανά τα εικονίδια όπως τα θες και κανε επανεκκίνηση.. Λογικά πρέπει να είσαι οκ μετά..

 

*****Για το facebook μπες πάλι στις ρυθμίσεις - εφαρμογές - όλα και δες αν υπάρχουν δύο Facebook αν και δεν νομίζω.. Σβήσε δεδομένα και cache και δοκιμασε πάλι.. Αλλιώς απεγκατασταση και εγκατάσταση ξανά.

 

! Το ξυπνητήρι δεν δουλεύει σε κανένα Android όταν είναι κλειστή η συσκευή..!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

****Για το πρόβλημα με τα εικονίδια μπες ρυθμίσεις - εφαρμογές - όλα, βρες τον launcher που χρησιμοποιείς και κανένα διαγραφή της cache και των δεδομένων, φτιάξε ξανά τα εικονίδια όπως τα θες και κανε επανεκκίνηση.. Λογικά πρέπει να είσαι οκ μετά..

 

ευχαριστώ! δεν το έχω κάνει ροοτ, μπορώ να δω αυτό που περιγράφεις;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! δεν το έχω κάνει ροοτ, μπορώ να δω αυτό που περιγράφεις;

 

Ναι, δεν χρειάζεται να είσαι root..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάει στη βονταφον το πηρα σημερα και ελεγε πως εγινε αναβαθμιση και το προβλημα με το μενου δεν υπαρχει πλεον αλλα υπαρχει. Πηγα εκει που μου ειπες βρηκα τον λαντσερ αλλα δεν βρισκω κουκιες εκτος αν ειναι με καποιο ονομα που δεν γνωριζω. Τελοσπαντων εκει τι κανω? Το κλεινω? Επιλεγω διαγραφη αρχειων? Πρεπει να κανω την διαδικασια καθε φορα πριν κλεισω το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάει στη βονταφον το πηρα σημερα και ελεγε πως εγινε αναβαθμιση και το προβλημα με το μενου δεν υπαρχει πλεον αλλα υπαρχει. Πηγα εκει που μου ειπες βρηκα τον λαντσερ αλλα δεν βρισκω κουκιες εκτος αν ειναι με καποιο ονομα που δεν γνωριζω. Τελοσπαντων εκει τι κανω? Το κλεινω? Επιλεγω διαγραφη αρχειων? Πρεπει να κανω την διαδικασια καθε φορα πριν κλεισω το κινητο?

 

Φαντάζομαι ότι απευθύνεσαι σε μένα :)

Αφού βρήκες τον launcher, σβήνεις την cache/προσωρινή μνήμη (δεν είπα ποτέ τίποτα για cookies) και κάνεις και διαγραφή δεδομένων.. Έπειτα φτιάχνεις τις αρχικές οθόνες σου και το μενού σου όπως τα θες και κάνεις reboot το τηλέφωνο σου.. Αν όλα πάνε καλά, δεν θα στα ξαναχαλάσει.. Και όχι δεν χρειάζεται να κάνεις την ίδια διαδικασία συνέχεια, μόνο μια φορά..

 

Καλή τύχη!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

**ένα-ένα τα θυμάμαι... κατέβαζα το app για το facebook από την σελίδα του και στην 1η προσπάθεια κάτι πρέπει να απέτυχε, δεν κοίταζα οθόνη, επειδή δεν είχε εγκατασταθεί και έτσι το ξανακατέβασα και το εγκατέστησα. Το "θεματάκι" είναι πως άμα πάω να κάνω προσθήκη widget μου βγάζει 2 φορές την εφαρμογή facebook ενώ στις εφαρμογές υπάρχει μόνο 1 φορά...(παραμένει).

 

Ο λόγος που γίνεται αυτό, είναι οτι υπάρχουν 2 widget. Ένα κανονικό και ένα μικρότερο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη κανονικά!

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι απευθύνεσαι σε μένα :)

Αφού βρήκες τον launcher, σβήνεις την cache/προσωρινή μνήμη (δεν είπα ποτέ τίποτα για cookies) και κάνεις και διαγραφή δεδομένων.. Έπειτα φτιάχνεις τις αρχικές οθόνες σου και το μενού σου όπως τα θες και κάνεις reboot το τηλέφωνο σου.. Αν όλα πάνε καλά, δεν θα στα ξαναχαλάσει.. Και όχι δεν χρειάζεται να κάνεις την ίδια διαδικασία συνέχεια, μόνο μια φορά..

 

Καλή τύχη!

 

πατάω, ρυθμίζω, ρεμπουτ αλλά πάλι τα βάζει όπως θέλει. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά αλλά δεν επαναφέρει μια αρχική συγκεκριμένη θέση, απλά τα αναμοιράζει όπως του' ρθει

Η εφαρμογή που βρίσκω είναι η twLauncher δεν βρήκα κάτι άλλο

 

Ο λόγος που γίνεται αυτό, είναι οτι υπάρχουν 2 widget. Ένα κανονικό και ένα μικρότερο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη κανονικά!

 

ναι σήμερα το πρωί το πρόσεξα! :)

 

 

Αν κάποιος έχει ροοτάρει την συγκεκριμένη συσκευή ας μου στείλει ένα πμ γιατί δεν μπορώ να την κάνω...

Edited by petros87
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση.

Σημερα επιασα στα χερια μου ενα mini 2 να δειξω στον κατοχο του μερικα πραγματακια και με μεγαλη μου εκπληξη βλεπω οτι εχει 1GB(ειχε ελευθερα 986mb αν θυμαμαι καλα) :wacko:

Απο οτι διαβαζω εδω το κινητο εχει 512Mb...τελικα υπαρχη περιπτωση να κυκλοφορισε σε 2 εκδοσης?

Σκεφτομαι να το παρω για τι γυναικα μου γιατι με εξεπληξε ευχαριστα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στην διαχειριση εφαρμογων/ram? Αν ναι εμενα μου βγαζει 243/398 οποτε υποθετω πως εχει 512. Ναι βγαινει σε 2 εκδοσεις GT-S6500 και GT-S6500D (η δευτερη δεν εχει NFC) εγω εχω την πρωτη.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση.

Σημερα επιασα στα χερια μου ενα mini 2 να δειξω στον κατοχο του μερικα πραγματακια και με μεγαλη μου εκπληξη βλεπω οτι εχει 1GB(ειχε ελευθερα 986mb αν θυμαμαι καλα) :wacko:

Απο οτι διαβαζω εδω το κινητο εχει 512Mb...τελικα υπαρχη περιπτωση να κυκλοφορισε σε 2 εκδοσης?

Σκεφτομαι να το παρω για τι γυναικα μου γιατι με εξεπληξε ευχαριστα.

 

Μάλλον μπέρδεψαν την ραμ με την εσωτερική μνήμη που είναι για τις εφαρμογές.

512 ραμ (400 δηλαδή) και 1gb rom είναι λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπέρδεψαν την ραμ με την εσωτερική μνήμη που είναι για τις εφαρμογές.

512 ραμ (400 δηλαδή) και 1gb rom είναι λογικά.

 

Με βαση το app2sd εχει 919,3ΜΒ Συνολικη μνημη και με καπου 15 εφαρμογες περασμενες μεσα 480,01ΜΒ διαθεσημα(χωρις να υπαρχη καρτα microSD μεσα στο κινητο..και στις ρυθμισης του τηλεφωνου στον αποθηκευτικο χωρο λεει1,84GB Συνολικη μνημη λεει με 1.42GB διαθεσιμη.... ισχυει σε ολα τα mini2 αυτο?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε

Ένα ποσοστό είναι μόνο για εφαρμογές (εκείνο το κομμάτι που ήταν 100-200 mb στα htc) και λογικά είναι 1gb τουλάχιστον.

Το κινητό έχει και εσωτερική sd βέβαια, οπότε το υπόλοιπο των 4gb είναι αυτό. Λογικά από τα 4gb πραγματικά έχεις 3gb.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε

Ένα ποσοστό είναι μόνο για εφαρμογές (εκείνο το κομμάτι που ήταν 100-200 mb στα htc) και λογικά είναι 1gb τουλάχιστον.

Το κινητό έχει και εσωτερική sd βέβαια, οπότε το υπόλοιπο των 4gb είναι αυτό.

 

Φιλε μου αυτα που αναφερω ειναι στοιχεια της μνημης τηλεφωνου και οχι της microSD που δεν εχει μεσα....στο app2sd στην SD καρτα που αναφερει εχει Ολικη 0 Διαθεσιμη 0 αφου δεν υπαρχη καρτα microSD μεσα στο κινητο.

Εαν θες στην εφαρμογη app2SD κοιταξε λιγο εαν εχεις το τηλεφωνο στην πρωτη θεση που λεει πανω αριστερα (ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ) κατω τι Ολικη και διαθεσιμη μνημη γραφη?

Εχει και τη μεσαια επιλογη που γραφη (SD ΚΑΡΤΑ) που αναφερει το χωρο της microSD και την τριτη επιλογη που λεει (ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΟΝΟ) και αναφερει την ιδια μνημη με την πρωτη επιλογη

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Με βαση το app2sd εχει 919,3ΜΒ Συνολικη μνημη και με καπου 15 εφαρμογες περασμενες μεσα 480,01ΜΒ διαθεσημα(χωρις να υπαρχη καρτα microSD μεσα στο κινητο..και στις ρυθμισης του τηλεφωνου στον αποθηκευτικο χωρο λεει1,84GB Συνολικη μνημη λεει με 1.42GB διαθεσιμη.... ισχυει σε ολα τα mini2 αυτο?

Ευχαριστω πολυ.

 

και στο δικο μου τα ιδια λεει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το πηρα πριν λιγο δωρο για την γυναικα μου, ακομα δεν το εχω ανοιξει. τελικα παιζει να παρει jb οπως αναφερεται στο link της samsung που παρεθεσε ο φιλος καποια ποστ πιο πανω;

root εδω πως κανουμε;

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Ξερεις κάποιον αξιόπιστο οδηγός για ροοταρισμα το μοντελου αυτού?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1768622

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο smartphones, το root θα γίνει απο τον υπολογιστή ή μέσα απο τη συσκευή; Τα εξηγεί λίγο περίεργα σ' αυτό το φόρουμ, γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...