Jump to content

Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο smartphones, το root θα γίνει απο τον υπολογιστή ή μέσα απο τη συσκευή; Τα εξηγεί λίγο περίεργα σ' αυτό το φόρουμ, γι αυτό.

 

Και τα 2. Έχει ένα πρώτο βήμα από τον υπολογιστή και ένα 2ο στη συσκευή...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 524
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σας. πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο χθες.προσπαθω να το συνδεσω με το kies αλλά δεν γινεται.μου γράφει οτι δεν μπορει να συνδεθει με το κινητο.έχετε υποψιν σας κατι αντιστοιχο?

 

μου πετάει μηνυμα : unable to connect to GT-S6500.failed to retrieve device information

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο χθες.προσπαθω να το συνδεσω με το kies αλλά δεν γινεται.μου γράφει οτι δεν μπορει να συνδεθει με το κινητο.έχετε υποψιν σας κατι αντιστοιχο?

 

μου πετάει μηνυμα : unable to connect to GT-S6500.failed to retrieve device information

 

Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις/εγκαταστήσεις ξανά το kies με roboot pc και τηλεφωνο .

Πριν συνδέσεις την συσκευή με το kies βγάλε την sim και βάλε την ξανά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στο upgrade του Android πως συμπεριφέρεται; Το τραβάει;

 

Να ρωτήσω, όταν λες upgrade τι ακριβώς εννοείς; (μου έβγαλε εμένα σε κάποια βάση για update νομίζω ένα αρχείο 17mb το οποίο και εγκατέστησα και απλά στις λεπτομέρειες από S6500BULK4 έγινε S6500BULK2.

 

 

Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο smartphones, το root θα γίνει απο τον υπολογιστή ή μέσα απο τη συσκευή; Τα εξηγεί λίγο περίεργα σ' αυτό το φόρουμ, γι αυτό.

 

Να πω εγώ πως έκανα ροοτ μήπως βοηθήσει.

Καταρχήν πρέπει να έχεις περάσει το kies ώστε να έχουν εγκατασταθεί οι οδηγοί του τηλεφώνου.

-Κλείνεις το kies και οποιαδήποτε άλλη διεργασία δεις από το task manager που έχει μέσα την λέξη kies, και ανοίγεις το Odin (που θα το βρεις εδώ. Με αυτό το πρόγραμμα φλασάρεις στο κινητό διάφορα πράγματα όπως τώρα που θα φλασάρεις το Clockworkmod ή κάποια στιγμή την stock rom (σε περίπτωση που κάνεις γενικά χαζομάρα στο κινητό και διαγράψεις κάτι χρήσιμο ας πούμε)).

-Στην συνέχεια κλείνεις το κινητό. Και το ανοίγεις σε download mode (δηλαδή πατώντας τα πλήκτρα: κάτω ήχου + μενού + power). Όταν δονήσει, αφήνεις τα κουμπιά και θα σου πει στην οθόνη να συνεχίσεις ή όχι. Πατάς το πλήκτρο "πάνω ένταση" μια φορά και είσαι έτοιμος.

-Συνδέεις το κινητό με usb στον υπολογιστή, και το Odin θα σου βγάλει κάτω αριστερά στο τετραγωνάκι που λέει Message "<ID:x/xx> Added!!>.

Είσαι έτοιμος να συνεχίσεις λοιπόν. Κατεβάζεις το Clockworkmod από εδώ.

Αφού κάνεις αποσυμπίεση κτλ, πατάς στο Odin το κουμπί "PDA" και πας και επιλέγεις το αρχείο clockworkmod που κατέβασες, πατάς οκ, και μετά πατάς πάνω δεξιά που λέει "Start". Περιμένεις 2-3 λεπτά, το τηλέφωνο θα κάνει επανεκκίνηση και πριν ή μετά το odin σε κάποια φάση θα πει "PASS!" με πράσινο χρώμα στα κουτάκια πάνω αριστερά.

-Είσαι κομπλέ λοιπόν, *περνάς στην εσωτερική κάρτα το αρχείο superuser που θα βρεις εδώ, όπως είναι σαν rar.

-Ξανακλείνεις το τηλέφωνο και το ανοίγεις τώρα ρε recovery mode (δηλαδή πατάς όλα τα πλήκτρα: πάνω ήχου + κάτω ήχου + μενού + power). Εδώ δεν θα δονήσει αλλά θα δεις να ανοίγει η οθόνη, αφήνεις τότε τα κουμπιά.

Θα σου βγάλει σε κάποια φάση ένα μενού, εκεί επιλέγεις "install zip from sdcard", λέει μετά πολλά no και ένα yes με το αρχείο, το επιλέγεις, κάνει εγκατάσταση και όταν τελειώσει επιλέγεις την επιλογή "reboot system now".

 

[ανοίγεις το κινητό τώρα, πας google play και κατεβάζεις το root checker, για να δεις αν έχεις γίνει ροοτ, αφού πρώτα ανοίξεις την νέα εφαρμογή superuser πατώντας αποδοχή σε ότι σου βγάλει. Το root checker τώρα ή θα σου πει με την μια ότι είσαι ροοτ ή θα αργεί υπερβολικά μέχρι να σου πει ότι δεν είσαι ή μέχρι να κολλήσει. Οπότε για πιο σίγουρη μέθοδο θα σου προτείνω να εγκαταστήσεις το Titanium Backup το οποίο θα σου πει να πάρει άδεια ή όχι από το superuser, εννοείται πατάς ναι και ίσως κάνεις επανεκκίνηση αναλόγος τι θα σου πει στο μήνυμα. Εάν μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογή κτλ είσαι ροοτ, αν όχι δεν είσαι. ΑΝ ΔΕΝ είσαι λοιπόν συνεχίζεις παρακάτω]

 

-**Ξανακλείνεις το τηλέφωνο και το ανοίγεις σε recovery mode (δηλαδή πατάς όλα τα πλήκτρα: πάνω ήχου + κάτω ήχου + μενού + power). Το συνδέεις στον υπολογιστή. Στο εντωμεταξύ κατεβάζεις αυτό το αρχείο και κάνεις αποσυμπίεση. Ένα άλλο rar/zip που θα βρεις μέσα με το όνομα "rootme" το κάνεις αποσυμπίεση στην επιφάνεια εργασίας (αφού έχεις απενεργοποιήσει ότι antivirus έχεις). Αφού λοιπόν έκανες αποσιμπίεση θα έχει 1 φάκελο ονόματι "files" και ένα αρχείο ονόματι "runme". Διπλό κλικ στο run me και θα πρέπει να σου βγάλει τα 2 υπογραμμισμένα που φαίνονται στην εικόνα (http://i.imgur.com/wtZgq.jpg). Λογικά δεν θα γίνει απευθείας, οπότε κλείνεις το παράθυρο πατώντας ένα κουμπί στο πληκτρολόγιο (press any key to continue...) και το ξανανοίγεις με διπλό κλικ στο runme. Λογικά θα το κάνει, επιλέγεις λοιπόν στο τηλέφωνο "reboot system now", αποσυνδέεις από υπολογιστή.

Ξαναβλέπεις με rootchecker + titanium backup αν είσαι ροοτ, λογικά είσαι, αυτό ήταν.

 

Σημειώσεις:

1) καταρχήν όλα όσα έγραψα τα έχω δει από τα παρακάτω λινκ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1953420

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2030758

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1719699

2) το * και το ** (που έχω βάλει πιο πάνω στο κείμενο είναι στην πραγματικότητα 2 διαφορετικοί τρόποι για να γίνεις ροοτ). Εμένα δεν μου δούλεψε ούτε ο πρώτος, ούτε το δεύτερος ξεχωριστά, παρά μόνο ο συνδυασμός τους. Συγκεκριμένα κάνω πρώτα τον 1ο τρόπο και στην συνέχεια τον 2ο και έτσι γίνομαι ροοτ.

3) οποιαδήποτε βλακεία κάνεις στο κινητό κλπ, να ξέρεις πάντα μπορείς να φλασάρεις την στοκ ρομ (της βονταφονε) μέσω Odin. Συγκεκριμένα με κλειστή συσκευή μπαίνεις σε download mode και στο Odin επιλέγεις την stock rom που μπορείς να βρεις εδώ. (PDA, start κτλ κλασσικά)

4) νομίζω είναι αυτονόητο αλλά να το πω μιας και το βλέπω παντού, πως δεν φέρω καμία ευθύνη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

 

 

τα εχω δοκιμασει αυτα αρκετες φορες και με διαφορετικη sim.δυστυχώς τίποτα δεν γίνεται :(

 

έχεις την ευχέρεια να δοκιμάσεις σε άλλο μηχάνημα;

εμένα μου το είχε κάνει αλλά με 2-3η προσπάθεια το είδα...

 

 

από θέμα αυτονομίας τι λέει?

 

εγώ με stock rom, root, αφαιρεμένο bloatware, φωτεινότητα πολύ χαμηλή, wifi πάντα ανοιχτό, GSM σκέτο με βγάζει 4-5 μέρες.

τώρα αν παίζω παιχνίδια ή μουρλαθώ στα τηλέφωνα 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ του τηλεφώνου. Μια ερώτηση για το ξυπνητήρι ,γιατί δεν λειτουργεί όταν κλείνουμε το τηλέφωνο? Χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση?Αν δεν γίνεται .. Ποια εφαρμογή να βάλω για ξυπνητήρι που θα λειτουργεί όταν θα κλείνω την συσκευή? Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγώ του τηλεφώνου. Μια ερώτηση για το ξυπνητήρι ,γιατί δεν λειτουργεί όταν κλείνουμε το τηλέφωνο? Χρειάζεται κάποια επιπλέον ρύθμιση?Αν δεν γίνεται .. Ποια εφαρμογή να βάλω για ξυπνητήρι που θα λειτουργεί όταν θα κλείνω την συσκευή? Ευχαριστώ..

 

Το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί όταν είναι κλειστό το τηλέφωνο.Αυτό ισχύει σε όλα τα android απ' όσο ξέρω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

πρεπει να ειναι καλη η προσφορα αυτη.

 

όντως έπεσε πάρα πολύ ή μου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί όταν είναι κλειστό το τηλέφωνο.Αυτό ισχύει σε όλα τα android απ' όσο ξέρω

 

Και εγώ έτσι νόμιζα μέχρι που έπεσε στα χέρια μου ένα alcatel 918mix το οποίο χτυπάει και ενώ είναι κλειστό. Είναι Android.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε προσφορά απο τη vodafone 89euro + MLS Destinator δώρο.Σκέφτομε να το πάρω.Το τηλέφωνο για απλή χρήση,λίγο μουσική και καμιά φορά το GPS καλό είναι;.Δεν θέλω να κάνω root.Απλός χρήσρης είμαι και είναι το πρώτο μου android τηλ'εφωνο.Τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε προσφορά απο τη vodafone 89euro + MLS Destinator δώρο.Σκέφτομε να το πάρω.Το τηλέφωνο για απλή χρήση,λίγο μουσική και καμιά φορά το GPS καλό είναι;.Δεν θέλω να κάνω root.Απλός χρήσρης είμαι και είναι το πρώτο μου android τηλ'εφωνο.Τι λέτε;

 

Super είναι μη το σκέφτεσαι!! Ούτε τα κάθε αυτού "κινέζικα" δεν έχουν τόσο... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρήγγειλα από πλαίσιο στα 89 ευρώ. Δεν έχει το destinator αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Έψαχνα ένα φτηνό και μικρό android για δεύτερη συσκευή και αυτή η προσφορά μου έκατσε κουτί. Ήμουν έτοιμος να πάρω το LG l3 με την τραγική ανάλυση. Ευτυχώς το καθυστέρησα λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω όσον αφορά την προσφορά της Vodafone ή του Πλαίσιου

τα κινητά που δίνουν είναι branded ή έχουν περιττό λογισμικό ;

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Συμφωνώ σε όσα λέτε όμως θα θελα να κάνω μία ερώτηση για ένα χαρακτηριστικό των κινητών, που κανένας σας δεν έχει θίξει μέχρι στιγμής στο θέμα αυτό.

 

Έχετε τσεκάρει την ποιότητα ακουστικής του μοντέλου αυτού; Δηλαδή, ποια είναι η ποιότητα του ακουστικού, αν έχει δυνατή ένταση, ανεξάρτητα αν είναι στο φουλ ή όχι, αν είναι καλή η ποιότητα συνομιλίας κλπ.

 

Συνήθως τα κινητά σε άλλα χαρακτηριστικά υστερούν και σε άλλα όχι. Δεν γίνεται να είναι σε όλα τέλεια!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

 

Συμφωνώ σε όσα λέτε όμως θα θελα να κάνω μία ερώτηση για ένα χαρακτηριστικό των κινητών, που κανένας σας δεν έχει θίξει μέχρι στιγμής στο θέμα αυτό.

 

Έχετε τσεκάρει την ποιότητα ακουστικής του μοντέλου αυτού; Δηλαδή, ποια είναι η ποιότητα του ακουστικού, αν έχει δυνατή ένταση, ανεξάρτητα αν είναι στο φουλ ή όχι, αν είναι καλή η ποιότητα συνομιλίας κλπ.

 

Συνήθως τα κινητά σε άλλα χαρακτηριστικά υστερούν και σε άλλα όχι. Δεν γίνεται να είναι σε όλα τέλεια!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

πολυ σωστη παρατηρηση ο φιλος...γιατι το δικο μου καινουργιο 3 ημερων και δεν με ακουνε καλα οι αλλοι..ακουγομαι πολυ βαθεια λενε..αλαξα τηλεφωνο και με ακουγαν καμπανα...αυριο το παω να το δουνε...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε προσφορά απο τη vodafone 89euro + MLS Destinator δώρο.Σκέφτομε να το πάρω.Το τηλέφωνο για απλή χρήση,λίγο μουσική και καμιά φορά το GPS καλό είναι;.Δεν θέλω να κάνω root.Απλός χρήσρης είμαι και είναι το πρώτο μου android τηλ'εφωνο.Τι λέτε;

 

Eίναι κλειδωμένο στη Vodafone ή παίρνει και SIM άλλων εταιρειών;

Link to comment
Share on other sites

εγώ καλά ακούω, τώρα δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονο ότι δεν ακούγομαι καλά αλλά θα κάνω μια δοκιμή εντός ημερών τώρα που το λέτε....

 

 

Eίναι κλειδωμένο στη Vodafone ή παίρνει και SIM άλλων εταιρειών;

 

παίρνει και άλλες sim απλά είναι branded vofafone

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα ενα κινητο android (φτηνο) για να παρω στην κορη μου.

 

ειχα καταληξει στο vodafone smartphone II.

Βλεπω οτι αυτο το Samsung ειναι καλυτερο σε χαρακτηριστικα.

 

Το destinator γνωριζει κανεις αν ειναι ηδη εγκατεστημενο στο τηλεφωνο ή αν μπορω να το βαλω στο δικο μου;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι γνωριζω το εγκαθιστουν την στιγμη της αγορας.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

περιμένω SMS από την Vodafone για να παραλάβω....:rolleyes::rolleyes:
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες στο πλαισιο και το δοκιμασα μαζι με μερικα αλλα που ειχε στην πλευρα εκεινη του παγκου (τιμη εως 200€)

 

σε σχεση με το Vodafone εχει πιο καλη οθονη (αμεσοτητα στο αγγιγμα, ευκρινεια κλπ)

Μου αρεσε γενικα και το "σωμα" του κινητου, ηταν σε μια γκρι αποχρωση.

Παω σημερα να το παρω μαλλον σε ασπρο (ετσι το θελει η κορη :lol:)

 

δε νομιζω να βρισκει κανεις τετοι τηλεφωνο σ'αυτη την τιμη.

 

Να δουμε αν θα μας κανουν "την τιμη" να βγαλουν σε προσφορα κανενα με μεγαλυτερη οθονη :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Mini 2 (S6500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...