Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά καμμιά ελληνική εταιρία δεν θα αρχίζει να βγάζει με ποιές χώρες έχει συμφωνήσει για 3g περιαγωγή?Πάρα πολλές εταιρίες άρχισαν να βάζουν στις σελίδες τους!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καμμιά ελληνική εταιρία δεν θα αρχίζει να βγάζει με ποιές χώρες έχει συμφωνήσει για 3g περιαγωγή?Πάρα πολλές εταιρίες άρχισαν να βάζουν στις σελίδες τους!!

 

Στην Voda πρεπει να τους ρωτησεις. ΤΟ ιδιο λογικα και στην Cosmo

Link to comment
Share on other sites

στα συμβολαια ιδιωτων για να εχεις 3G σημα πρεπει να εχεις USIM ή δουλευει και με απλη SIM οπως ΤΙΜ & Voda ??
Link to comment
Share on other sites

στα συμβολαια ιδιωτων για να εχεις 3G σημα πρεπει να εχεις USIM ή δουλευει και με απλη SIM οπως ΤΙΜ & Voda ??

Πρέπει να έχεις usim Στέφανε...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις usim Στέφανε...

 

thanks Πετρο, και να υποθεσω απ'οτι θυμαμαι δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα double Usim (2in1)?

Link to comment
Share on other sites

ego auto pou gnorizo einai oti i cosmote exei poli kali kalipsi gia 3G eno i Vodafone oxi akoma...''kollaei'' otan pas na kaneis klisi i se pairnoun ...kai to telos exete minima eidopiisi klisis..eno sti Cosmote oxi...ara exei akoma dromo i Vodafone!:lol:
Εδώ χτυπά η καρδιά της ΘΥΡΑΣ 7 στο Πύργο Διρού Μάνης! :D
Link to comment
Share on other sites

ego auto pou gnorizo einai oti i cosmote exei poli kali kalipsi gia 3G eno i Vodafone oxi akoma...''kollaei'' otan pas na kaneis klisi i se pairnoun ...kai to telos exete minima eidopiisi klisis..eno sti Cosmote oxi...ara exei akoma dromo i Vodafone!:lol:

Βασικά η Cosmote έχει τη μεγαλύτερη κάλυψη. Για καλύτερη δεν ξέρω αλλά εγώ προσωπικά είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος με το δίκτυο Τρίτης Γενιάς της... Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η Cosmote έχει τη μεγαλύτερη κάλυψη. Για καλύτερη δεν ξέρω αλλά εγώ προσωπικά είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος με το δίκτυο Τρίτης Γενιάς της... Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...

 

Σωστά, σε αντίθεση με την vodafone που είναι άσχος η 3G κάλυψη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερη δεν ξέρω αλλά εγώ προσωπικά είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος με το δίκτυο Τρίτης Γενιάς της... Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...

Σε σήμα τουλάχιστον στο Βόλο είναι καλύτερη στο κέντρο μέσα στα κτίρια.Αλλά σε ταχύτητες είναι πολύ κακή η cosmote...ώρες ώρες σαν gprs πάει!:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι στην πλοήγηση στο WAP καμιά φορά σέρνεται αλλά όχι πάντα. Άσε που και με αυτές τις χρεώσεις εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να διαπιστώσω αν ισχύει γενικώς ή σε μεμονωμένες περιπτώσεις...
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την τηλεόραση στο 3g χρεώνεται? κ αν ναι πόσο?

 

Mexri tis 15 septemvriou einai dwrean.Meta apo tis 15 tha anakinosi i cosmote to timologio.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Αξιο αποριας ειναι παντως το γεγονος οτι στην σελιδα του παγκοσμιου και εγκυροτατου http://www.gsmworld.com στην οποια αναφερεται και χαρτογραφειται η GSM καλυψη και των 4 δικτυων της χωρας μας,η 3G καλυψη φαινεται να ''εχει εγκαταλειψει'' την Cosmote,μιας και δεν εχει καταχωρηθει στο site χαρτης ο οποιος να αποτυπωνει και να δειχνει την AΞΙΟΛΟΓΗ 3G καλυψη του δικτυου της cosmote σε πανελλαδικο επιπεδο.Γιατι αραγε αυτο? Εδω θα αξιζε πραγματικα να βλεπαμε και μετα να συγκριναμε την 3G καλυψη της εταιριας σε σχεση με τα αλλα 2 δικτυα της χωρας μας. Δειτε εδω :

 

 

http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_gr.shtml

Link to comment
Share on other sites

Αξιο αποριας ειναι παντως το γεγονος οτι στην σελιδα του παγκοσμιου και εγκυροτατου http://www.gsmworld.com στην οποια αναφερεται και χαρτογραφειται η GSM καλυψη και των 4 δικτυων της χωρας μας,η 3G καλυψη φαινεται να ''εχει εγκαταλειψει'' την Cosmote,μιας και δεν εχει καταχωρηθει στο site χαρτης ο οποιος να αποτυπωνει και να δειχνει την AΞΙΟΛΟΓΗ 3G καλυψη του δικτυου της cosmote σε πανελλαδικο επιπεδο.Γιατι αραγε αυτο? Εδω θα αξιζε πραγματικα να βλεπαμε και μετα να συγκριναμε την 3G καλυψη της εταιριας σε σχεση με τα αλλα 2 δικτυα της χωρας μας. Δειτε εδω :

 

 

http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_gr.shtml

 

Ναι, γιατι οι χάρτές κάλυψης 3G της Vodafone και της TIM είναι πολύ ενημερώμένοι και αξιόπιστοι...

Link to comment
Share on other sites

Για τους χάρτες στο GSMworld είναι υπεύθυνες οι εταιρείες και συγκεκριμένα εξαρτάται από αυτές αν και πότε θα στείλουν νέους ενημερωμένους χάρτες για την κάλυψη δεύτερης και τρίτης γενιάς καθώς και πόσο συχνά θα τους ανανεώνουν.
Link to comment
Share on other sites

στα σχέδια της cosmote,σχετικά άμεσα,είναι να καλυφθεί σχεδόν όλος ο Θεσσαλικός κάμπος με δίκτυο 3ης γενιάς:) ήδη πολλές κεραίες λειτουργούν σε dual mode(ακόμα και στον Ελληνόπυργο-colocation to TIM,Μουζάκι) επομένως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι της Θεσσαλίας για το 3g μάλλον προς cosmote πάμε:cool:

Πάντως τονίζω ότι είναι απαράδεκτη η στάση της Cosmote ως προς τις κάρτες USIM.Δηλαδή γιατί δε καλύπτει την αλλαγή SIM->USIM με την εγγύηση; Τι ΧΑΝΕΙ; Γιατί να πληρώσει κάποιος τόσα ευρώ για να πάρει Cosmokarta+3g USIM τη στιγμή που η Vodafone δίνει απευθείας USIM;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

στα σχέδια της cosmote,σχετικά άμεσα,είναι να καλυφθεί σχεδόν όλος ο Θεσσαλικός κάμπος με δίκτυο 3ης γενιάς:) ήδη πολλές κεραίες λειτουργούν σε dual mode(ακόμα και στον Ελληνόπυργο-colocation to TIM,Μουζάκι) επομένως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι της Θεσσαλίας για το 3g μάλλον προς cosmote πάμε:cool:

Πάντως τονίζω ότι είναι απαράδεκτη η στάση της Cosmote ως προς τις κάρτες USIM.Δηλαδή γιατί δε καλύπτει την αλλαγή SIM->USIM με την εγγύηση; Τι ΧΑΝΕΙ; Γιατί να πληρώσει κάποιος τόσα ευρώ για να πάρει Cosmokarta+3g USIM τη στιγμή που η Vodafone δίνει απευθείας USIM;

 

isws se ligo kairo na prosferei kai i cote me apli sim 3G opws kai i TIM kai voda!

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49. MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

 

 

isws se ligo kairo na prosferei kai i cote me apli sim 3G opws kai i TIM kai voda!

Δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι αυτό.

Από όσο ξέρω οι SIM της ΤΙΜ είναι 128k, ενώ η Cosmote δίνει μόλις 32.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι αυτό.

Από όσο ξέρω οι SIM της ΤΙΜ είναι 128k, ενώ η Cosmote δίνει μόλις 32.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

Δεν παίζει ρόλο η χωρητικότητα της κάρτας.

Το UMTS σαν πρωτόκολλο είναι κατασκευασμένο εξ'αρχής να υποστηρίζει πλήρως το μοντέλο ταυτοποίησης/κρυπτογράφησης του GSM που βασίζεται στις απλές κάρτες SIM.

 

Βέβαια το κακό με αυτή τη νέα μόδα να προσφέρουν 3G με απλή SIM είναι ότι καθιστούν αυτόματα άχρηστη μία πολύ σημαντική παράμετρο των δικτύων τρίτης γενιάς: την νέα πιο ισχυρή κρυπτογράφηση και τις πιο ισχυρές διαδικασίες ταυτοποίησης που εξασφαλίζουν ότι τόσο το κινητό όσο ΚΑΙ το δίκτυο κινητής είναι αυθεντικά και δεν υπάρχει περίπτωση παραποίησης και υποκλοπών π.χ. με ψεύτικους σταθμούς βάσης (κάτι που γίνεται με τα 2G κινητά).

 

Οι νέες κάρτες απλά υλοποιούν έναν νέο αλγόριθμο κρυπτογράφησης που είναι μεν και αυτός ευάλωτος αλλά είναι πολύ πιο ισχυρός από αυτόν του απλού GSM...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια videoκλήση με vodafone στην δράμα. Εγώ τον έβλεπα κ τον άκουγα καλά, αλλά αυτός με έβλεπε καλά αλλά ο ήχος είχε μια μικρή καθυστέρηση. Τι μπορεί να φταίει;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια videoκλήση με vodafone στην δράμα. Εγώ τον έβλεπα κ τον άκουγα καλά, αλλά αυτός με έβλεπε καλά αλλά ο ήχος είχε μια μικρή καθυστέρηση. Τι μπορεί να φταίει;

 

Μην ξεχνας οτι ειναι data συνδεση και το κινητο! Προφανως δινεται προτεραιοτητα στις φωνητικες κλησεις. Εχω παρατηρησει μικρες καθυστερησεις και σε κλησεις Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρεώνεται η videoκλήση;

 

Ο άλλος που έκανα videoΚλήση μου είπε οτι σε αυτόν είναι "δωρεάν" γιατί έχει ανάλογο πρόγραμμα. Εχει η vodafone δωρεάν χρόνο/mb για videoκλήση;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...