Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

What's up στην Τήνο που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή.

Screenshot_20160824_163528.png

 

Και έχω δει μέχρι 27-28 mbps download.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

Eρωτηση : γιατι λεει πανω 3G? αυτη η ταχυτητα ειναι του 3G ή λεει ετσι αλλα ειναι Η+ εχω μπερδευτει!

γνωριζει κανεις ποσο ειναι το θεωρητικο εστω μεγιστο του Η+ ?

 

Υ.Γ Τήνο ε? μη μας κανεις να ζηλευουμε....:(

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει και με το modem του κινητού. Τα πιο φθηνά/όχι πολύ ισχυρά με μέγιστη θεωρητική ταχύτητα τα 21.1 mbps στην καλύτερη θα δεις 12-15. Στα πιο καλά που έχουν modem 42.2 στην πράξη με καλό σήμα να περιμένεις περίπου τα διπλά. Το upload είναι συνήθως στα 5.76(μέγιστο) οπότε δεν έχει ιδιαίτερες διαφορές.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

thanks! αρα το κινητο μου κινεζικης μαρκας παιζει να εχει και μαπα modem αλλα ισως να φταιει και η custom rom.

Οκ θα δοκιμασω και με αλλες συσκευες και θα δουμε. Εχω twin sim ευτυχως....:)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω, έχει 42.2mbps modem. Υπάρχουν και άλλοι παράγοντες όμως. Σήμα, κίνηση δικτύου κλπ.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

επισης και με το κινητο και με το ταμπλετηλεφωνο το 7αρι που εχω στις περιοχες που ανεφερα πριν παντα τωρα τον Αυγουστο ειχε πολλες και συνεχεις σχεδον εναλλαγες απο Η+ σε 3G και Η. Ακομα και οταν εχω τερμα σημα Η+ γινεται αυτο.

Οταν αυτο συμβαινει δεν περναει κινηση ιντερνετ μονο με το Η+ εχει.

αυτο γιατι συμβαινει αραγε? και να ελεγα οτι φταιει το κινητο, αλλα το κανει και η ματσολα-επανταουκα για τηλεφωνο :lol::lol::lol:

και να ελεγα οτι φταιει το σημα ή η κινηση σε εκεινες τις περιοχες? και εδω σπιτι μου τα ιδια!

Link to comment
Share on other sites

επισης και με το κινητο και με το ταμπλετηλεφωνο το 7αρι που εχω στις περιοχες που ανεφερα πριν παντα τωρα τον Αυγουστο ειχε πολλες και συνεχεις σχεδον εναλλαγες απο Η+ σε 3G και Η. Ακομα και οταν εχω τερμα σημα Η+ γινεται αυτο.

Οταν αυτο συμβαινει δεν περναει κινηση ιντερνετ μονο με το Η+ εχει.

αυτο γιατι συμβαινει αραγε? και να ελεγα οτι φταιει το κινητο, αλλα το κανει και η ματσολα-επανταουκα για τηλεφωνο :lol::lol::lol:

και να ελεγα οτι φταιει το σημα ή η κινηση σε εκεινες τις περιοχες? και εδω σπιτι μου τα ιδια!

 

Σε ένα αριθμό frog που έχω εγώ σε ένα galaxy s3 όταν δεν φορτώνει το οτιδήποτε από ίντερνετ έχει την ένδειξη 3G οταν παει να φορτώσει κάτι γράφει H+. Γιατί; δεν το έχω καταλάβει.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ειπαμε για το 4G να γραφουμε στο δικο του θεμα μην τα μπερδευουμε!

εδω δλδ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=355141&page=65

oπως ειδα εχεις γραψει και εκει. Εδω ομως δεν μιλαμε για 4G οπως φαινεται και στο Topic....Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα

Το είπα γιατί κάποιος έλεγε ότι μόνο τα συμβόλαια έχουν καλές ταχύτητες internet,ενω οι καρτοκινητες παίρνουν απο πιο αργές κεραίες

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα αριθμό frog που έχω εγώ σε ένα galaxy s3 όταν δεν φορτώνει το οτιδήποτε από ίντερνετ έχει την ένδειξη 3G οταν παει να φορτώσει κάτι γράφει H+. Γιατί; δεν το έχω καταλάβει.

 

καλησπέρα, αμα σου γραφει σκετο Η οχι Η+ τι κανει? γιατι εμενα και με Η δεν φορτωνει τιποτα! τα ιδια και στο κινητο μου και στο ταμπλετοτηλεφωνο τελικα! αυριο θα δοκιμασω και το παλιο μου motorola XT5.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αμα σου γραφει σκετο Η οχι Η+ τι κανει? γιατι εμενα και με Η δεν φορτωνει τιποτα! τα ιδια και στο κινητο μου και στο ταμπλετοτηλεφωνο τελικα! αυριο θα δοκιμασω και το παλιο μου motorola XT5.

 

Περνάει κατευθείαν από 3G σε H+ έμενα και μπαίνει κανονικά στο ίντερνετ...

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Περνάει κατευθείαν από 3G σε H+ έμενα και μπαίνει κανονικά στο ίντερνετ...

 

καλημερα, τι να πω ρε πως γινεται εμενα να πηγαινει και σε Η και στις 2 συσκευες οταν εχει σημα Η ή 3G να μην εχει ιντερνετ???

τουλαχιστον ας μειωνοταν η ταχυτητα μονο οχι να μην εχει ιντερνετ!

μηπως ειναι θεμα τιποτα ρυθμισεων?

οταν δοκιμασω και το παλιο μου κινητο θα ενημερωσω παλι.

Τhanks!

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ρυθμίσεων. Αλλά του δικτύου. Όταν κάνεις κίνηση δεδομένων, ξυπνάει από την αναμονή, στην οποία μπαίνεις για εξοικονόμηση πόρων. Έχω όμως πολύ καιρό να το συναντήσω αυτό. Το συναντάς σε οποιαδήποτε περιοχή ή σε συγκεκριμένες;
Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρο τον Αύγουστο, σχεδόν κάθε μέρα υπάρχουν χρονικές περίοδοι όπου το δίκτυο είναι σε 3G αλλά δεν έχει ίντερνετ είτε επειδή δεν δίνει ΙΡ στο κινητό ή επειδή δεν έχει συνδεσιμότητα η κεραία με το δίκτυο κορμού. Αν δοκιμάσεις να το ρίξεις σε flight mode και να το επαναφέρεις πιθανότητα θα συνδεθεί με άλλη κεραία/αλλάξει ΙΡ και θα έχεις. Είναι από τις φετεινές παραξενιές της κοσμοτέ αυτό.. Καλαμάτα το κάνει συνέχεια!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εξω απο τον Πλαταμωνα στο Camping Paradise Edge και συνεχιζει εως στο τελος της ανηφορας για το καστρο με οριακο σημα.Απο την διασταυρωση του Νεου Παντελεημονα εως τη Παραλια εχει κανονικα 3G η κοσμοτε.

Πρεπει να κανει κατι γιατι η καλυψη ειναι αρκετα κακη αλλα παρολο που το σημειο ειναι βραχωδες και η ασφαλτος ειναι διπλα στις παλιες γραμμες πανω στα βραχια,παλι καλα που εχουμε σημα.Αλλα στην ανηφορα θελει βελτιωση.

Edited by Mark_K

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει τίποτα,γιατί δεν μπορεί να βάλει σταθμό για να καλύψει μια..... ανηφόρα μερικών χιλιομέτρων. Υπάρχουν ένα σωρό λόγοι για τους οποίους δεν έχει τόσο καλό σήμα, αλλά όχι επειδή δεν έχει σταθμό (Διάλειψη σκιάς κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει τίποτα,γιατί δεν μπορεί να βάλει σταθμό για να καλύψει μια..... ανηφόρα μερικών χιλιομέτρων. Υπάρχουν ένα σωρό λόγοι για τους οποίους δεν έχει τόσο καλό σήμα, αλλά όχι επειδή δεν έχει σταθμό (Διάλειψη σκιάς κλπ).

 

Τελικα εχει μια χαρα 3G.Επισης και σε Νεους Πορους ειναι αρκετα καλη και στα ΚΑΑΥ η 3η γενια ειναι με πολυ καλο σημα.Πλαταμωνα χθες απεναντι απο το κτηριο του ΟΤΕ με 3η γενια: http://www.speedtest.net/my-result/i/1757654132

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα ρυθμίσεων. Αλλά του δικτύου. Όταν κάνεις κίνηση δεδομένων, ξυπνάει από την αναμονή, στην οποία μπαίνεις για εξοικονόμηση πόρων. Έχω όμως πολύ καιρό να το συναντήσω αυτό. Το συναντάς σε οποιαδήποτε περιοχή ή σε συγκεκριμένες;

 

καλημερα, σε ολες τις περιοχες οπου κινουμαι το εχω παρατηρησει νομιζω τωρα φετος το καλοκαιρι δεν θυμαμαι για αλλες χρονιες, νομιζω δεν το εκανε πριν.

Επισης τονιζω οτι γινεται σε 2 κινητα που εχω και σε ενα ταμπλετοτηλεφωνο.

Επισης εβγαλα νες καρτες twin sim whats up.

Δεν ειναι θεμα ρυθμισεων εχω δοκιμασει τα παντα. Ειναι θεμα της Cosmote.

 

Nikifore,

Το ιδιο θεμα εχω και εγω.

Huawei p9 lite

 

Ολόκληρο τον Αύγουστο, σχεδόν κάθε μέρα υπάρχουν χρονικές περίοδοι όπου το δίκτυο είναι σε 3G αλλά δεν έχει ίντερνετ είτε επειδή δεν δίνει ΙΡ στο κινητό ή επειδή δεν έχει συνδεσιμότητα η κεραία με το δίκτυο κορμού. Αν δοκιμάσεις να το ρίξεις σε flight mode και να το επαναφέρεις πιθανότητα θα συνδεθεί με άλλη κεραία/αλλάξει ΙΡ και θα έχεις. Είναι από τις φετεινές παραξενιές της κοσμοτέ αυτό.. Καλαμάτα το κάνει συνέχεια!

 

αστα να πανε! και νομιζα οτι ειμαι ο μοναδικος!

πιστευω πως ειναι μπουκωμενο το δικτυο!

αλλα γινεται οπου εχω κινηθει σε παρα πολλα σημεια, σε ολα τα σημεια γινεται το ιδιο?

και καλα οκ δεν εχει σημα Η+ γιατι στο Η και 3G να μην εχει ιντερνετ? τι ακριβως συμβαινει?

μηπως να παρουμε τηλ το τεχνικο τμημα της cosmote?

τωρα να δουμε μετα τις διακοπες και τον Αυγουστο μηπως και φτιαξει!

Εσεις απο πανω τι εχετε καρτοκινητο ή συνδεση? εγω εχω whats up.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, σε ολες τις περιοχες οπου κινουμαι το εχω παρατηρησει νομιζω τωρα φετος το καλοκαιρι δεν θυμαμαι για αλλες χρονιες, νομιζω δεν το εκανε πριν.

Επισης τονιζω οτι γινεται σε 2 κινητα που εχω και σε ενα ταμπλετοτηλεφωνο.

Επισης εβγαλα νες καρτες twin sim whats up.

Δεν ειναι θεμα ρυθμισεων εχω δοκιμασει τα παντα. Ειναι θεμα της Cosmote.

 

Δεν είναι θέμα της cosmote. Εμένα μου το κάνει και έχω wind.

Αυτό που λέει ο Kotsianis7 είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα της cosmote. Εμένα μου το κάνει και έχω wind.

Αυτό που λέει ο Kotsianis7 είναι.

 

δηλαδη ποιο? αυτο?

Είναι θέμα ρυθμίσεων. Αλλά του δικτύου. Όταν κάνεις κίνηση δεδομένων, ξυπνάει από την αναμονή, στην οποία μπαίνεις για εξοικονόμηση πόρων. Έχω όμως πολύ καιρό να το συναντήσω αυτό. Το συναντάς σε οποιαδήποτε περιοχή ή σε συγκεκριμένες;

 

ξαναλεω σε μερη που πριν ΔΕΝ γινοταν αυτο ΠΟΤΕ, φετος το Καλοκαιρι γινεται! νομιζω και τον Ιουλιο, με 3 διαφορετικες συσκευες στα ιδια ακριβως μερη ακομα και σημεια, με cosmote whats up twin sim και με τις 2 καρτες δοκιμασμενες, και φετος εβγαλα και νεες μαλιστα.

Οποτε πιστευω θεμα της cosmote ειναι.

Αν το κανει η wind ειναι δικο της επισης προβλημα....

και στην τελικη θεμα ρυθμισεων του δικτυου δηλαδη τι θα πει αυτο?

εχω παιξει με ολες τις ρυθμισεις που υπαρχουν και στις 3 συσκευες.

Επισης δεν εχω δει καμια κατασταση αναμονης εκτος της οθονης που κλεινει. Μολις ανοιξει εχω σηματα κανονικα τερμα.

Και σιγουρα δεν ειναι απουσια σηματος γιατι εχω τερμα Η+ και παλι κανει εναλλαγες και στα αλλα δεν περναει κινηση τιποτα.

Πιστευω πως ηταν θεμα της μεγαλης κινησης δεδομενων ειδικα με τα δωρα που εδωσαν.

Θα δουμε μηπως μετα τις διακοπες ομαλοποιηθει ξανα η κατασταση.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Να γυρνάει η ένδειξη σε 3G και να μην υπάρχει συνδεσιμότητα με το Internet εκείνη την ώρα. Αυτό κάνει.

Μετά όταν πας πχ να ανοίξεις καμιά σελίδα αλλάζει η ένδειξη πάλι σε H (ή Η+) και έχεις κανονικά ίντερνετ.

 

Δε μπορείς να κάνεις κάτι εσύ γι αυτό. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσα από το κινητό.

Είναι pre-programmed αυτά, για τους λόγους που είπε ο kotsianis7.

Link to comment
Share on other sites

Να γυρνάει η ένδειξη σε 3G και να μην υπάρχει συνδεσιμότητα με το Internet εκείνη την ώρα. Αυτό κάνει.

Μετά όταν πας πχ να ανοίξεις καμιά σελίδα αλλάζει η ένδειξη πάλι σε H (ή Η+) και έχεις κανονικά ίντερνετ.

Δε μπορείς να κάνεις κάτι εσύ γι αυτό. Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσα από το κινητό.

Είναι pre-programmed αυτά, για τους λόγους που είπε ο kotsianis7.

 

και πως παλια δεν συνεβαινε αυτο εγινε φετος?

δεν με καταλαβες μαλλον, οταν εχω σημα Η και 3G που ειπα δεν ρουταρει μενει αυτο, δεν αλλαζει με την χρηση.

Δλδ μπορει πχ να μιλαω στο Viber να γινει Η ή 3G ας ειχα πριν τερμα Η+ και να μου ριξει την κληση, ή ο αλλος να μην με ακουει για ωρα, ή να μην το ακουω εγω κτλ.

Σχεδον αχρηστο το VOIP καθε ειδους δλδ, μου εβγαλε την πιστη φετος λεμε!!!! :mad::mad::mad::mad:

επισης σε speedtest ocla κολλαγε συνεχεια απο τις αλλαγες σηματος χωρις φυσικα να μετραει!!!

τα ιδια σε 3 συσκευες οπως ειπα σε παρα πολλα διαφορετικα μερη και σημεια!

Και ξαναλεω ΜΟΝΟ με Η+ εχω ιντερνετ με Η καμια συσκευη μου δεν εχει!!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Και μένα τυχαίνει αυτό. Όχι τόσο συχνά όσο λες. Αλλά καμιά φορά κολλάει στο 3G και δεν έχει κίνηση παρόλο που δοκιμάζω να ανοίξω σελίδα ή να στείλω μήνυμα στο viber κλπ.

Μπορεί να είναι και λόγω μπουκώματος.

Κανονικά δεν έπρεπε να το κάνει όσο κάνεις χρήση data (είτε speedtest είτε κληση voip είτε οτιδηποτε), παρά μόνο σε idle καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...