Jump to content

Cosmote GPRS/3G/HSDPA: Κάλυψη, υπηρεσίες, χρεώσεις, προβλήματα


alexkotsis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θύμησέ μου σε παρακαλώ η cosmote Κλειδώνει το voip;

thanks

 

Όχι, όλα παίζουν μια χαρά, σε εταιρικό τουλάχιστον που έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι, όλα παίζουν μια χαρά, σε εταιρικό τουλάχιστον που έχω.

 

Μεγάλο πλεονέκτημα αυτό, μάλλον πάω θα σουτάρω τη vodafone. Με έχει κουράστει στο θέμα αυτό. Η vodafone έχει πολύ επιθετική πολιτική στο voip (εκτός κι αν της τα σκάσεις χοντρά). Ακούς vodafone?!?!?!?!?!

 

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε όμως γιατί με την cosmote μπορείς να βρεθείς και χωρίς VoIP αλλά και χωρίς τηλέφωνο λόγω μπουκωμένου δικτύου! :Ρ
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές το data της cosmote δουλεύει, ίσως στην Αθήνα να προηγείται σε ταχύτητες η vodafone κατά περιστάσεις (υπάρχουν κεντρικότατα σημεία όπου δεν έχει 3G), στην επαρχία έχει κάλυψη ακόμα και σε κουλά σημεία, και, το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα είναι ότι επιτρέπει το VOIP αλλά και tethering μέσω iphone, σημεία στα οποία η vf είναι ιδιαίτερα αρτηριοσκληρωτική...

 

ΥΓ: Με vf δεν έχεις έτσι και αλλιώς VOIP! :)

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμμ τόσο καιρώ δεν έκανα κοπώ να βρω αυτό το θέμα με σήμα καμπάνα...:lol:

 

Τόσο καιρώ μερικά χρόνια η Cosmote δεν είχε επαρκή 3G στον Λαγκαδά. Εδώ και ένα ενάμιση χρόνο παρατηρούσα το σήμα στο δωμάτιο μου που είναι σε ημιυπόγειο και έβλεπα το εξής .

 

Vodafone full 3.5G

Wind GSM/GPRS full

Cosmote GSM/GPRS 1-2 barr

 

αυτά μέχρι πριν 1 εβδομάδα

 

Πήγα Κέρκυρα που ήμουν 4 μέρες και γύρισα και σήμερα παρατήρησα οτι η cosmote έχει 3G 3-6 μπάρες :blink::worry: πότε πρόλαβε και βελτίωσε το χάλι καμπάνας

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

 

Πήγα Κέρκυρα που ήμουν 4 μέρες και γύρισα και σήμερα παρατήρησα οτι η cosmote έχει 3G 3-6 μπάρες :blink::worry: πότε πρόλαβε και βελτίωσε το χάλι καμπάνας

 

προφανως αξιοθηκαν και βαλαν καμια κεραια :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Από το καλό στο καλύτερο το HSDPA της Cosmote τον τελευταίο καιρό. 6 mbps down/1.8 up το Σάββατο το μεσημέρι.
Link to comment
Share on other sites

Από το καλό στο καλύτερο το HSDPA της Cosmote τον τελευταίο καιρό. 6 mbps down/1.8 up το Σάββατο το μεσημέρι.

 

Φαίνεται πως έχουν πάρει φόρα... Καιρός ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρει κανείς ποια είναι η μεγαλύτερη κλάση HSDPA/HSUPA που υποστηρίζεται από το δίκτυο; (όχι HSPA+ κλάση).
Link to comment
Share on other sites

Από το καλό στο καλύτερο το HSDPA της Cosmote τον τελευταίο καιρό. 6 mbps down/1.8 up το Σάββατο το μεσημέρι.

 

Μάλλον τυχαίο περιστατικό... Όπου πηγαίνω με κοσμοτέ οι ταχύτητες είναι μάλλον απογοητευτικές. Το λέω γιατί έχω μαζί και κινητό άλλου δικτύου το οποίο 9 στις 10 πιάνει σημαντικά μεγαλύτερη ταχύτητα... Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πολλά για το μέσο ελληνάρα καθώς μιλάει... τσάμπα (ΌΤΑΝ βγάλει γραμμή) και σερφάρει (με ταχύτητα χελώνας συνήθως) !!!:X

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καβάλα η ταχύτητες είναι αυτές. Πάλι Καλά σε σχέση με παλαιότερα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καβάλα η ταχύτητες είναι αυτές. Πάλι Καλά σε σχέση με παλαιότερα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μια χαρά είναι αυτά που πόσταρες. Περίπου 3.7 mbps down και καθαρά 2.0 mbps up.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, σκεφτομαι και εγω επιτελους να βαλω ιντερνετ στο κινητο μιας και χωρις ιντερνετ παει στραφη η συσκευη (galaxy s)

εχω συνδεση το cosmote απεριοριστα 25 αν δεν κανω λαθος και εχει 100mb δωρεαν, τα οποια λογικα δεν θα μου φτανουν

εχω δει οτι εχει πακετο με 10ε εξτρα μηνιαιο παγιο με 300mb

υπαρχει καποιο καλυτερο πακετο απο αυτο? η καποιο με περισσοτεαρα mb?

πραγματικα δεν ξερω ποσα θα μου φτασουν και ποσα οχι, ισως να μου φτανουν και τα 100 ισως να μην μου φτανουν και τα 300 και φοβαμαι μην ξαναθυμηθω μνημες απο το παρελθον που πληρωνα 200αρια και 300αρια το μηνα απο λαλακιες :O

 

και επισης αν το ενεργοποιησω αυτο τον μηνα, μπορω τον επομενο πχ να το απενεργοποιησω?

ευχαριστω

Edited by suspect21
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εδώ και καμιά εβδομάδα δεν εχω καθόλου σήμα σπίτι μου... Άνω νέα σμύρνη... Άλλος ένας λόγος να φύγω από κότε...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και καμιά εβδομάδα δεν εχω καθόλου σήμα σπίτι μου... Άνω νέα σμύρνη... Άλλος ένας λόγος να φύγω από κότε...

 

Αν έχεις 3G συσκευή, δοκίμασε να το έχεις σε λειτουργία 3G μόνο μήπως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 3G συσκευή, δοκίμασε να το έχεις σε λειτουργία 3G μόνο μήπως βοηθήσει.

 

δυστυχως 3g δεν πιανω ποτε... βασικα επιασα μια φορα για 10 δευτερα ! και μετα εφυγε :mad: θα τους παρω αυριο να τους βρισω λιγο και για το καρτοσυμβολαιο και για το σημα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

γρήγορη απάντηση.

άρα όλες οι εταιρίες έχουν edge στην ελλάδα.

 

και μια απορία.

σε περιοχή με 3G υπάρχει πάντα σήμα EDGE ή δεν είναι απαραίτητο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

γρήγορη απάντηση.

άρα όλες οι εταιρίες έχουν edge στην ελλάδα.

 

και μια απορία.

σε περιοχή με 3G υπάρχει πάντα σήμα EDGE ή δεν είναι απαραίτητο αυτό;

 

Πάντα δεν υπάρχει και δεν ειναι απαραίτητο. Στην δικιά μου περιοχή έχει και 3G και Edge

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδιά η cosmote έχει EDGE;

 

σε παρά παρά παρά παρά πολλά σημεία που εχω πάει έχει φουλ edge επίσης σε όσα σημεία δεν είχε πριν ένα χρόνο τώρα έχει. Και η βοντα τα ίδια χνάρια ακολουθεί αλλά δεν έχει σε πολλά σημεία edge .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω την εντύπωση πως εάν το iPhone είχε δυνατότητα παραπάνω απο 7.2mbps μεταφορά δεδομένων θα πήγαινε...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έκοψε και το Unlimited των 30GB θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχουμε πολλά <<μπουκώματα>>. Πάντως φαίνεται ότι ξύπνησαν και αναβαθμίζουν τις ταχυτητές τους σε πολύ καλά επίπεδα. Δεν μιλάω μόνο για το HSPA αλλά και για το HSUPA. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...